A.A. start werkgroep in Schiedam Adverteren in Hel? Vrije Welk 'n ieeie zet. 'Living: 'Wat bedoelt u?' Centrumbe won ers protesteren tegen overlast Verlengde tramlijn 1 stapje dichterbij v 'Huiskamer.' 'Zeg dat dan meteen' Café 's langer open Trainer Ursus blijft Bf" p T—1 I jOjeiul"! GEB-peep-show! Fietsertje gewond DE KOFFERRUIMTE VAN DE KADETT. mmmmrrns TUINBROEKEN TEXTiELBI J HANS Energiebesparing door wandkaarten schiedam I Discotheek de Hoeve moet sluiten iêl rlg Schoolbuitenhuis verbouwd VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 /HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 tPlfelK 1; Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De Anonieme Alcoholisten (AA) heb ben sinds kort een werkgroep in Schiedam gestart. De ze groep mannen en vrouwen proberen elkaar te hel pen bij het gemeenschappelijk drankprobleem. De Boerhaave-kliniek heeft haar eetzaal beschikbaar ge steld zodat de AA'ers iedere maandagmiddag bij el kaar kunnen komen, om ervaringen bij het oplossen van dit probleem uit te wisselen en het hoofddoel 'nuchter blijven' in de gaten te houden. Met deze advertentie wil SIRE in samenwerking met cfX}C dit blad het gebruik van Klare Taa! bevorderen wl"" mi Het voormalige Vrom-terrein waar in juni gestart zal worden met de aanleg van parkeerplaatsen. Immense boor Plafond 'Parket vloer' De jongste van Opel heeft werkelijk alles in zich. Bekijkt u de grote koffer ruimte van de 2-of 4-deurs modellen maar eens. Geen andere auto in deze klasse biedt zoveel ruimte als de Kadett. Werkelijk alles kan mee. Ontdek't zelf in onze showroom. Want daar staat de jongste van Opel: de nieuwe Kadett. katoenen drill kinder maten 86-122! 'Alls ze hei: ma a r proberen' isSSSaS Hans, de initiatiefnemer voor in je eigen kring kijkt, ken je al deze groep, heeft geconstateerd tientallen alcoholisten. Ik ver dat ook bij veel Schiedammers moed dat in Schiedam 6000 tot het drankprobleem leeft "Als je 7000 mensen moeilijkheden met de drank hebben. Ze zijn ook zo'n stuk jonger tegenwoordig. Je komt alcoholisten tegen tus sen de 17 en 20 jaar. Je weet vaak niet eens dat je alcoholist bent Veel huisartsen weten er ontzettend weinig van. Bij mij leek het veel op overspanning. Maar die vage klachten zoals slapeloosheid, nervositeit en het moe zijn, gingen pas over toen ik met drinken stopte." Al twee jaar weer staat Hans droog, maar hij blijft actief bin nen de AA in belang van zijn eigen nuchterheid, en ook om andere alcoholisten te helpen. SCHIEDAM - Discotheek de Hoeve op de Grote Markt moet nu eindelijk maar eens gesloten worden. Dat vindt de Bewoners vereniging Schiedam Centrum. Al twee jaar lang protesteren de Centrum-bewoners tegen ge luidsoverlast, herrie van muziek en vertrekkende jongelingen op luidruchtige brommers en soms vechtpartijen die door bezoe kers van de Hoeve worden uit gevochten op de Grote Markt. Eerdere acties gevoerd door de bewonersvereniging resul teerden in een stringente mu- ziekvergunning voor de disco theek. Op de geluidsinstallatie werden zelfs geluidbegrenzers gebouwd, die er voor moesten zorgen dat het aantal decibellen geluid binnen met hoger was dan vijfentachtig. Voorzitter van de BVSC Cees van der Graaff zegt echter: "We hebben het gevoel dat er met dat geluid flink gerommeld wordt. Want nog steeds zijn er klachten te over. Kort geleden werd één van de buren ernstig ziek, die mag nu met naar huis terug, omdat hij met die overlast pro blemen zou krijgen. Dat wordt te gortig, dus wij hebben de ge meente een brief geschreven dat het nu maar eens uit moet zijn. Waarom moet er in hemelsnaam een discotheek midden op de Grote Markt. Daar wonen veel te veel mensen, dat is te gek." Andere discotheken in de stad geven beduidend minder pro blemen, Cartouche gevestigd aan het eind van de Boterstraat geeft weinig klachten. Maar in de directe omgeving wonen ook niet veel mensen. Voorzitter Cees van der Graaff: "Als het de gezondheid van mensen gaat schaden wordt het te gek. We hopen dan ook dat de gemeente stappen zal ondernemen om de Hoeve te sluiten." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De realisering van de verlengde tramlijn 1 van de Koemarkt naar Noord komt steeds een stapje dichterbij. De tunnel onder de spoorweg bij de Nieuwe Damlaan neemt al vorm aan. Van de alternatieven voor de keerlussen is er al één, bij de Delflandseweg, definitief afge vallen en ook voor de route in Noord is al een voorkeur uitge sproken. Verkeersdeskundige Hans van der Vlist neemt de hordes die hij op zijn weg tegen komt zo soepel mogelijk en hoopt dat de tram deze loop in 1984 overneemt Over de keerlus voor de tram die dichtbij het centrum moet komen, wordt nog gediscus sieerd. De alternatieve plaatsen die overblijven zijn: de straten rond de Hema en het gebied bij de Honnerlage Gretelaan. Met het Rijk en de NS is overeen stemming bereikt dat de Delf landseweg tramvrij blijft Ook de hoofdlijnen voor de ondertunneling van de spoor wegovergang bij station Nieuw- land zijn vastgesteld. Er zal een tunnel gemaakt worden zodat de rails op de huidige hoogte kunnen blijven liggen. Aanvan kelijk lag er ook een voorstel op tafel om de rails anderhalve meter hoger te leggen. De tunnel zal sn fasen gebouwd worden zodat voor het verkeer deze noord/zuid verbinding gehand haafd zal blijven. Van der Vlist hoopt midden '82 met de bouw te kunnen beginnen. Eind dit jaar zal volgens zijn planning al ge start worden met het leggen van de trambaan op de Broersvest. In overeenstemming met de mening van de werkgroep Ruimtelijke Ordening Schie- dam-Noord geeft ook de ver keersdeskundige de voorkeur aan een route - in plaats van over de Zwaluwlaan - langs de oostkant van het Bachplein naar het noorden. Bij het hele plan worden ook de Hogebanweg betrokken en de Buitenhavenweg. De eerstge noemde weg zal namelijk een hoop verkeer op moeten vangen dat anders via de Broersvest reed. Het aantal auto's zal te ruggebracht moeten worden tot de helft, volgens van der Vlist. Met Rotterdam zal de toekomst van de Hogebanweg besproken worden. De Buitenhavenweg moet de parkeerplaatsen die verdwijnen van de Broersvest opvangen. Van der Vlist deed de commissie Ruimtelijke Orde ning onlangs de toezegging dat in juni aan het parkeerterrein op het voormalige terrein van de Vrom begonnen zal worden. 1 s www 3 -V "Het maakt niet uit hoe ze hier komen, als ze het maar probe ren, Door het groepsgeweten en de persoonlijke vriendschappen binnen de AA kan je een heel eind komen. Het belangrijkste is dat je ervan af wil. leder heeft zo zijn eigen motivatie. De één is wakker geschud door een echt scheiding, de ander is zijn rijbe wijs kwijtgeraakt Voor mij was het een vakantie zonder drank problemen en de maandag daar na waarop ik helemaal doorzak te." Het streven van de AA'ers is om van dat eerste glas af te blij ven. Zij leven van dag tot dag want ze gaan ervan uit dat iedereen 24 uur zonder alcohol kan. Van langzaam afbouwen is geen sprake want het is een ziekte die niet op die manier te bestrijden is. Om iedere keer die kracht te vinden geen alcoholi sche dranken te nemen, volgt de AA'er de Twaalf Stappen. Ook een werkgroep als in Schiedam, de twintigste in de regio Groot-Rotterdam, is een steunpunt in de rug van de man of vrouw met drankproblemen. Hans:Ook al haakt iemand af, dan blijft diegene een bijsmaak je houden en zal zijn kop op het blok moeten leggen om wel het programma te blijven volgen. Belangrijk is in ieder geval dat we de mensen, die na behande ling in de kliniek in een leegte komen, opvangen en ook voor Schiedammers erbuiten de drempel naar de AA verlagen. Want het dagverblijf op de Bergweg in Rotterdam is toch nog erg ver weg. Het is nuttig dat er in Schiedam een besloten werkgroep is zoals de AA waar van niets naar buiten komt" Wie aan wil kloppen bij de werkgroep Schiedam, kan bel len naar de AA Rotterdam, Bergweg 307a, tel. 67 38 15. De gemeenschap van AA kent geen contributies of verplichte bij dragen. De alcoholisten helpen elkaar vrijwillig en zijn niet verbonden aan een sekte, insti tuut of kerkgenootschap. De bij eenkomst in Schiedam wordt gehouden maandag van 15.00 tot 17.00 uur. Indien er behoefte aan is, wil men ook 's avonds bijeen komen. SCHIEDAM - Café-eigena ren die in de periode van 20 fe bruari tot en met 2 maart hun bezoekers in de gelegenheid willen stellen carnaval te vie ren, moeten dat bij de gemeen te kenbaar maken. In genoem de periode mag het café één avond naar keuze tot 4.00 uur 's nachts open blijven. Wil men van de gelegenheid ge bruik maken, dient men dit bij Afdeling Algemene Zaken in het Stadskantoor - tel. 260500 - op te geven. SCHIEDAM - Aad Bierhui zen blijft in het nieuwe seizoen trainer van voetbalvereniging Ursus. Zijn contract voor het tweede jaar is rond. Zowel de trainer als de vereniging zijn in hun nopjes met deze verlenging. Ursus staat op dit moment op de tweede plaats in de vierde klas se G. De kabeltelevisie is in opmars. Misschien zit u al aan de kabel en dat zal best gezellig zijn met die grote keuze van kanalen. Maar mocht dit nog niet het ge val zijn, luistert u dan even naar de interessante kabeltelevisie belevenissen van collega Vin cent Mentzel, fotograaf bij NRC Handelsblad. Vincent woont aan de Rotter damse Mathenesserlaan. En op donderdag 29 januari kreeg hij uiteindelijk zijn grote kabel beurt Via het GEB. Want via dit gemeentelijk energiebedrijf kreeg hij keurig netjes een kaartje in de bus waarin onder meer stond: „Geachte CAI- abonnee (CAI-Centrale Anten ne Inrichting). Het is zover. Het is uw beurt om te worden aan gesloten op de centrale antenne- inrichting. Zorgt u er vooral voor dat er iemand op deze dag thuis is om de installeur te ont vangen. Dat betekent dat hij overal gemakkelijk bij kan. Bij voorbeeld bij bestaande wand contactdozen of aansluitingen die m een kast of onder vloerbe dekking zitten. Alvast bedankt voor de medewerking?" aldus het GEB-kaartie. Vincent Mentzel nu in een bnef aan Hans Baaij, hoofd voorlichting van het Gemeente lijk Energiebedrijf Rotterdam, nd het aanleggen van de CAI- kabel: „Uiteraard, zeer geachte heer Baaij, heb ik alle belang rijke problemen zoveel rtiogelijk. terzijde geschoven, om uw in stallateur op donderdag 29 ja nuari te ontvangen. Aan de voordeur wordt om 11 uur die ochtend gebeld. Wat een span ning. Eindelijk is het zo ver. „En," zo had een bevriend echt paar mij verzekerd, „het is zo gepiept!" Goed, er komt een heer bin nen met een immense boor in de hand. Bij het binnentreden van mijn pand roept hij enthousiast: „Waar staat'ie?" Ik antwoord hem opgewekt: „Boven." (Twee weken terug had ik al een kaartje met twee kruisjes erop aangetekend gestuurd naar uw directie, waarop precies stond waar alles stond en moest ko men), „Maar ja," zal die man met die boor wel hebben ge dacht, „je kan nooit secuur ge noeg zijn." Enfin. Voordat uw medewer ker naar boven ging riep ik nog: „Voeten vegen!" Dit vanwege mijn heel mooi zacht hoog polig tapijt. Maar aangezien zijn blik op „bóóren" stond, hoorde hij me niet En dus slofte hij met zijn werkschoenen door mijn hoogpolig tapijt, even later ge volgd door een man met een nog langere boor. Deze laatste man "kwam even stroom lenen" (die ik overigens later nooit heb teruggehad). Uw eerste medewerker plant te zijn boor in mijn fraaie par ketvloer. En inmiddels klonk ook van de begane grond een professioneel geboor. Prachtig mooi zoals daar een gat in mijn parketvloer ontstond. Totdat van de straat af werd ge schreeuwd: Stöpeh!". Uw medewerker schakelde toen zijn 50 centimeter lange, boor in mijn parketvloer pit Op dat moment gingen wij" met z'n allen naar beneden om te kijken wat het resultaat was. Het bleek dat uw installateur in zijn blin de enthousiasme dwars door de zoldering van mijn portiek had geboord. En daar was uiteraard nog geen kabel-tv gepland." "Geen nood. Vakbekwaam plaatste uw medewerker ver volgens zijn een-meter lange, boor een stukje verder in mijn eens zo mooie parketvloer. Ver volgens vlogen wederom stuk ken parket in het rond. Met als uiteindelijk resultaat dat zijn lange boor ditmaal was terecht gekomen in mijn oude, maar goed onderhouden en opgeschil derde plafond. Daarbij vergeet ik te melden dat hij ook nog een paar maal mis had geboord ("Verduliemé, ik zit al weer in het ijzer"), of valt dat misschien onder proefboren? Uw andere medewerker was na deze "peep-show" ondertus sen driftig met zijn 'boor bezig aan de buitenkant van mijn huis. Eerst had hij een kuil ge graven en zette vervolgens zijn boor op "oneindig". Omdat hij maar doorging en doorging ben ik stiekem een kijkje gaan ne men in mijn kruipkelder en zie daar: de boor van uw medewer ker zat te wroeten in een... dragende muur van mijn huis!" Toen ik uw medewerker daarop attent maakte en via ge barentaal trachtte uit te leggen dat verder boren geen zin had, legde hij zo waar, maar wel met tegenzin, zijn boor terzijde. Uit eindelijk kwam hij tot de con clusie maar een nieuwe boor- strategie te bedenken. Terug waar naar uw mede werker "parketvloer" die ook niet stil zat Die moest nog voor de doorvoer een kabeltje aan leggen naar mijn kruipkelder. Alleen deed hij dit via voor hem "nodige" gaten door mijn spier witte, onbeschadigde, marmeren halvloer. En dank zij die ingreep be schik ik nu over een paar "gra tis" ontluchtingsgaten. Daarbo venop heb ik nu ook nog een ex tra "decoratie" in de vorm van een paar barsten in mijn eens zo onbeschadigde marmeren vloer. En of ik er nog niet genoeg ver sieringen bij had gekregen, heeft uw medewerker ook nog op een andere witte muur zijn "handtekening" gezet door mid del van handafdrukken. Volgens het kaartje van uw directie zou na 15.00 uur uw in stallateur mijn tv-toestel een maal afstellen. Alleen werd dit volgens uw medewerkers, "als ze geluk hadden", omstreeks 21.00 uur. Een laatste vraag: "Zouden uw medewerkers in het vervolg niet eenvoudig vanuit een kastje in mijn woonkamer een draadje kunnen leggen naar mijn tv- toestel? Dan was in het geheel geen geboor nodig geweest Be dankt alvast voor uw vakkundi ge medewerking," aldus Vincent Mentzel. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Met flink letsel aan zijn schedel is de elfjarige E.G.B. uit Schiedam opgenomen' in het Nolet Het jongetje was in botsing gekomen met een auto. E fietste over de kruising Graaf Florisstraat/Rembrandtlaan en verleende geen voorrang aan automobilist G. van der Z. Deze kon hem niet meer ontwijken. 1 v* ...uw» geinige 48% Fbwtsmz Sl'AKssroewe») aeiu. *NAW bruin o.seoeu j| Rood ease m ISCHEDUM KCEMAWCT 1 VLAAFONGEN ÜWBECKMANNSNGS.67 1 MAASSLUIS KONINGSHOEK Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het Oosterhoutse buitenver blijf voor de Schiedamse lagere schooljeugd, Schoolbuitenhuis, heeft een ingrijpende reno vatie ondergaan. Op 23 februari zal het opge knapte pand officieel in gebruik genomen worden door de zesde klas van de r.k. Lagere School De Notenkraker. Wethouder Herman Posthoorn zal de opening verrichten. Het Schoolbuitenhuis was dringend aan renovatie toe. Nu de verbouwing heeft plaatsgevonden is de Schiedamse schooljeugd voor de komen de jaren verzekerd van een meer comfortabe le werkweek in Oosterhout. SCHIEDAM - Kaarten met eenvoudige wenken voor energiebesparing hangen binnenkort aan de wanden van alle ge meentelijke gebouwen. Dit initiatief is afkomstig van de werkgroep energiebe sparing van de dienst Gemeentewerken. De kaarten zijn bedoeld om aan de ge bruikers van de gebouwen te laten zien dat energieverlies kan worden beperkt door een bewust gebruik van verwar ming, ventilatie en verlichting.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2