Arbeidsongeval loopt goed af Inbrekers maken geld, bier en videorecorder buit Max Miller uitgeroepen tot zwart schaap Sprankelend theater in cabaretvorm V emieuwend kabaret Sol-O-Klets in Teerstoof ROYEM pleit voor wegwijzers naar N -station Bewonersvereniging vertoont omstreden film van Jan Schaper pc 3 du hi SWEATSHIRTS TEXTIEL BIJ HANS 'Bakker gooit met modder' 4 schiedam D*66-voorzitter in brief: Peterhans vraagt om Interpellatie f:1 Waarom ANWB-kantoor wèl aangegeven? ei Zon MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 /HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 geinige batoenen KINDER y hit M1 'jp p f? 11 Van onze feestneus RENÉ SAUVEUR SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Even dreigde het jaarlijkse Boerenbal van de Schiedamse carnavalsver eniging De Rietzeilers te ontaarden in een heuse vie ring op Latijns-Amerikaanse wijze. De Dansmariekes van de Rietzeilers trakteerden de aanwezige 'zotten en zottinnen' op een swingende twirling-show, compleet met lichtgevende stokjes, terwijl op het podium achter hen de Raad van Elf lichtvoetige danspasjes uitvoerde op de snelle samba, die uit de luidsprekers klonk. ■s 4 :CAr^r Van onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM - In een bomvol Theater De Teerstoof kon het publiek zaterdagavond genieten van de Neder landse première „Hier en Daar een Bui" van Kabaret Sof-O-Klets. Een spannend, komisch, soms triest, maar zeker vernieuwend stuk theater in cabaretvorm, van vier Amsterdamse onderwijzers. Frans van Vuuren en Maarten Cligge als "Almère-cowboys" goed op dreef. DEN ningen gens si best de meer h worden deni «w*. f (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Bij het schoonmaken van de opslag tanks van de 21.000 ton meten de Britse vrachtvaarder Fort Macleod heeft de 32-jarige Fi lippijn J. G. van geluk mogen spreken. De man kreeg vrij dagavond een hoeveelheid water met een chemisch reini gingsmiddel in zijn gezicht Na het ongeval, dat plaats vond op de werf van Tanker- cleaning aan de Havenstraat, is de Filippijn door accuraat optreden van de rest van de schoonmaakploeg voor verde re ongelukken behoed. Zijn linkeroog was er het slechtst aan toe, maar door dit met schoon water te spoelen, voor kwam men blijvend letsel. Nadat de onfortuinlijke zee man in het Noletziekenhuis was onderzocht, mocht hij met de rest van de bemanning op een schoon schip het ruime sop kiezen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacht van zaterdag op zondag is het servi cestation Van Hill aan de Nieu we Maastraat door ongenode gasten bezocht Nadat de indrin gers de toegangsdeur hadden verbroken gingen zij er vandoor met snoepgoed, bier, motorolie, lampen en andere goederen, met een totale waarde van ruim 1500 gulden. Ze richtten daarbij een geringe schade aan. #Ook een radiohandei aan de Singel is dit weekend de dupe geworden van inbraak. Een straattegel door de etalageruit zorgde om te beginnen voor een glasschade van 1000 gulden. Daarnaast werd uit de etalage een videorecorder weggegrist, ter waarde van 825 gulden. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. #De grootste slag sloegen in brekers dit weekend in het kan toor van Transportbedrijf Baardmans aan de Ringerstraat. Nadat men een toegangsdeur wist te forceren ging het rich ting kantoor, c.q. kluis. Toeval ligerwijze was de kluissleu tel in de buurt, waardoor deze zonder noemenswaardige pro blemen kon worden geopend. Daar lag een bedrag van 5300 gulden in Hollandse en buiten landse valuta te wachten om te worden meegenomen. Ook van deze dieven ontbreekt ieder spoor Volgens een politie woordvoerder zijn er voorals nog geen aanwijzing dat het gaat om een bekende in het transportbedrijf. Bij deze in braak werd geen schade aange richt (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - D'66-voorzitter in Schiedam Adri Reijnhout vindt dat zijn collega Hans Bak ker van de PvdA met modder heeft gegooid door de democra ten van onduidelijkheid in haar beleid te betichten. In een arti kel in het PvdA-clubblad De Voorwaarst noemde Bakker D'66 even duidelijk als radio Veronica. 'Het is een bekend feit', zo schrijft Adri Reijnhout in zijn reactie op het HW-artikel van 6 februari, 'dat personen en in stellingen met wie het niet goed gaat met modder beginnen te smijten naar anderen, met de bedoeling de achterban te be wijzen, dat ook de anderen niet ideaal zijn.' Reijnhout zegt zoiets wel te kunnen begrijpen, doch zou deze moddersrrujterij graag nader onderbouwd willen zien.' ,Wat Bakker nu doet, is slaken van goedkoppe kreten. Ik heb de in druk dat hij niet weet waarover hij het heeft en dat hij anderen slechts napraat Verklaar U na der, Heer Bakker,* zo eindigt de brief van de D'66-voorzitter. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Anne-Manjke Peterhans-Steen, gemeente raadslid voor D"66 heeft aan burgemeester 'John te Loo ge vraagd om een interpellatie tij dens de gemeenteraadsvergade ring van vanavond. Als agenda punt wenst zij te zien opgevoerd het onderwerp 'Hoofdstad toe komstige provincie Rijnmond'. D'66 verzocht het college var 'B en W een maand geleden Schiedam te laten plaatsen op een lijst van kandidaten. Me vrouw Peterhans-Steen wil, nu weten welke stappen het college heeft ondernomen om te berei ken dat Schiedam als hoofdstad wordt aangewezen. Verder wil zij weten of het college bereid is energiek nadere stappen te on dernemen om zulks te doen sla gen. Ook wil zij dat het college toezegt bij de minister van bin nenlandse zaken, de vast Com missie van binnenlandse zaken van de Tweede Kamer, Provin ciale Staten van Zuid-Holland en de Rijnmondraad met spre kende argumenten Schiedam als hoofdstad te bepleiten. ,#.wexop»a»e Ftoquiu-iissiEEÊd ISCHECMM KOEMARKT 1 I VlAAflOfgGEN DW8ECKMANNSNGS.67 j MAASSUJS KONINGSHOEK H<eeifï1 k rxriinte voor een petard in de gang? 4t |S <u is h Maar het Boerenbal zou zijn naam geen eer aan doen, wan neer het niet op Hollandse wijze gevierd zou worden. En dat het ook op die manier gezellig kan zijn, bleek zaterdagavond over duidelijk in Zaal Irene. Onge veer 400 feestvierders, waarvan het overgrote deel gekleed in boerenkiel, rode zakdoek en pet, maakten er een grandioze avond van. Als speciale genodigden luisterden de leden van de Raad van Elf van de carnavalsvereni ging De Biggenvangers uit Heemstede het Schiedamse Boe renbal op. 'Een verzameling van super-fuivers', aldus Groot-vi zier Henk de Groot, die als cere moniemeester ook deze avond weer in goede banen wist te lei den. Hoogtepunten op het boeren bal waren de samba-show van de Dansmariekes, die daarmee binnenkort de Schiedamse Be jaardentehuizen komen bezoe ken, en de verkiezing van het Zwarte Schaap. Een titel die ieder jaar wordt vergeven aan iemand die zich verdienstelijk maakt voor de gemeenschap, doch daarbij op onfortuinlijk wijze de omstandigheden tegen zich gekeerd ziet Het bestuur van de Rietzeilers gunde de on- yv Jan Bal, Frans van Vuuren, Maarten Cligge en Godelieve de Wijs wisten het ene ogenblik de mensen rollebollend van de lach over de stoelen te krijgen, om ze een moment later op de wit plastic stoeltjes van de Teers toof te doen verstijven. Een staande ovatie, vele bloe men - van ondermeer Godetie- ves broer Ivo onderstreepten het succes van de landelijke première. De vier cabaretiers hadden zich volkomen in hun spel ingeleefd, Zij vertegen woordigden als het ware de door Jan Bal geschreven teksten. De enigszins pokdalige, met won derlijk mimische gaven, maar ongelooflijke knappe kop van Jan Bal zal het publiek nog lang -bij blijven. Als je zijn helblau we ogen door je heen voelt kij ken, ga je wel eventjes onbe haaglijk op je zetel verzitten. Godelieve de Wijs kampte tij dens de voorstelling in het knusse zoldertheater met stem problemen. Voor ze opging slik te ze pillen en drankjes, terwijl ze ook een homeopaat consul teerde; het mocht allemaal niet baten, ze bleef gewoon schor. Het deed evenwel in het geheel niets af aan haar rol. Haar stem klonk tijdens een solo-partij over paranormaal begaafde mensen daardoor zelfs boelend, een beetje sexy en zo waar ont spannend. Frans van Vuuren kon ook bogen op een geslaagde avond, dikwijls in de rol als aangever van Jan Bal. Van Vuuren werd in 1973 tot grootste theaterper soonlijkheid uitgeroepen op het befaamde Belgisch-Nederlandse Kamaretten concours. Hij was bijzonder sterk aanwezig tussen de blauw-grijze decorstukken van Frank van der Weegen. In de laatste scène voor het eind speelde hij samen met gita rist/accordeonist Maarten Clig ge opvallend als „bruiloften- en partijen-feestmaker" van De Joepies. Gekke, spontane bewe gingen en gladde, vette lachge luiden maakten zijn Joepie-act volmaakt Frans vertolkte ook op smakelijke wijze een uiterst progressieve oma Oma wil voor ze „de pijp uit gaat" de revolu tie, voorspeld door de Volks krant en Vrij Nederland, zien uitbreken. In haar oventje staat een ge vaarlijk explosief te pruttelen. Kleinzoon Jan Bal ontlokte dat de woorden: „Oma, echte linkse mensen willen toch ontwape ning." „Ja", beaamt de Van Vuuren-oma met veertjeshoed, „maar je kunt het toch maar be ter in huis hebben." Om daar mee haarfijn aan te stippen hoe mensen denken, voelen en doen in ons tolerante Nederland. Daar ging het in deze première ook om. Laten zien dat mensen toegeven en zo langzaam maar zeker fascistisch aan het worden zijn. Inm de laatste scène De Joe pies komt dat, na een minzaam uitgevoerde polonaise met hin demissen voor man en vrouw, meer dan duidelijk over. Jan en Godelieve verdwijnen met hun armen geheven in de gevreesde, enge fascistengroet achter de coulissen. Het is en blijft gelukkig caba ret? Zeker de moeite waard om een avond aan te spenderen en drie uur te gaan genieten. Vrij dagavond en zaterdagavond aanstaande is Sof-O-Klels nog in de Teerstoof met „Hier en daar een bui.", aanvang 21.00 uur, prijs 10,- en CJP/Pas 65+ ƒ7,50 derscheiding dit jaar aan Max Miller, de stuwende kracht ach ter de in januari uit de lucht ge haalde etherpiraat Radio Ver onica Schiedam. Zo nu en dan zijn spiekbriefje gebruikend - waarbij een Riet zeiler zich liet ontvallen: 'Die Geraldo III heeft vroeger op school vast en zeker veel zitten afkijken' - sprak de Prins Car naval zijn waardering uit voor de steun die Max Miller met zijn radiouitzendingen gaf aan zie ken en hulpbehoevenden in Schiedam: 'Deze man had tot diep in de nacht een welwillend oor voor iedereen die hem opbelde. We zullen niet proberen te verdoe zelen dat hij eigenlijk in de ille galiteit werkte, want de wet is er nu eenmaal om te worden na geleefd. Maar desondanks had Radio Veronica zoveel succes in deze regio, dat het voor de luis teraars bijzonder sneu is dat hij vari het toneel is verdwenen. We mogen hierbij ook niet voorbij gaan aan René de Boer, die als rechterhand van Max Miller tot in de vroege uurtjes de verzoek nummers aan elkaar praatte', aldus de Baron der Holywijken en Grootste Boer de Spiritgron- den. Geraldo III richtte zich ver volgens tot mevrouw Sweers - een 'fervent luisteraar' van de voormalige ether-piraat Zij heeft een handtekeningenactie op touw gezet teneinde bij de officier van Justitie clementie te bepleiten voor Max Miller, waarbij ze al meer dan 2000 steunbetuigingen heeft verza meld. 'De Rietzeilers wensen U bij deze actie veel succes toe. En om de daad bij het woord te voegen, bieden wij u een reisje1 aan naar een vakantieverblijf in het Noord-Limburgse Arcen', aldus de voorzitter van de Raad van Elf. Na de huldigingsplechtigheid, waarbij Max Miller werd ver-' heven in de Orde Van De Stenen'. Kruick, nam het combo De Rietstampers het heft weer in', handen door een serie actuele carnavalskrakers in te zettend waarop zo'n driehonderd 'zotièn en zottinnen* in polanaise door' Zaal Irene trokken. Max Miller ging daarop voorop, met onder' zijn arm een stenen fles jonge jenever, die hem was overhan digd door Geraldo HL Het nieu- we Carnavalslied van de Riet- zeilers werd toen door iedereen uit volle borst meegebruld. Heeft u soms ruimte over voor een paard in de gang?.... (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat heeft er bij de Schie damse ANWB op aangedron gen meer aandacht te besteden aan de bewegwijzering naar NS-stations. Hij ondersteunt daamee het streven van de Vereniging Reizigers Open baar Vervoer (ROVER) afde ling Rijnmond, die daarvoor door middel van brieven al langer pleit De ROVER wil de stations Nieuwland. Rotterdam-West en Schiedam in de bewegwij zering, die de ANWB in Ne derland verzorgt zien opgeno men. Bij eerdere eelegenheden Kreeg men nul op request Het argument daarvoor was dat de ANWB alleen interlokale doe len aangeeft Omdat het bij de NS-stations lokale reisdoelen betreft, voorziet de ANWB niet in een dergelijke service. Het bevreemdt de ROVER daarom des te meer dat de ANWB wel borden plaatst die de richting naar hun eigen hoofdkantoor aangeven. 'Het ANWB-kantoor is immers ook een lokaal doel. Maar daar aanwordt kennelijk als be stemming meer belang ge hecht dan aan de plaatselijke stations, ziekenhuizen en an dere openbare gebouwen,' al dus de ROVER-brief. Een uitzondering op de loka le bewegwijzering vormen de zogenaamde Park and Ride- Stations van de NS. Stations waar automobilisten hun ver voermiddel dichtbij kunnen parkeren en verder reizen met het openbaar vervoer. 'Die punten tillen we uit boven het lokale doel,' zo redeneert de ANWB. 'Maar moeten de stations Nieuwland en Rotterdam- West nu maar wachten op bor den totdat zij officieel als Park and Ride-stations te boek staan?,' vraagt de ROVER zich af. 'Beide zijn immers gemak kelijk bereikbaar en bieden voldoende parkeergelegen heid.' Van onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM - De Bewoners vereniging Schiedam Centrum zal op de algemene ledenverga dering van morgenavond, dins dag 17 februari, de film 'Schie dam kiest voor het water* verto nen. Dit ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de BVSC. De rolprent, die in 1963 werd vervaardigd door scenario schrijver/cineast Jan Schaper is jarenlang door de gemeente verguisd. De bewonersvereni ging echter heeft hem zonder veel moeite kunnen lenen. Het gemeentebestuur heeft, vooral in de tijd van oud-burge meester Harm Roelfsema, de film van Jan Schaper nooit wil len aanvaarden, terwijl zij het was die de cineast de opdracht verstrekte. Twee jaar geieden bleek zeifs dat uit het laatste deel van de ruim aderhalf uur durende documentaire tien mi nuten beeld was verdwenen. Of de BVSC de volledige film zal vertonen is niet duidelijk. Schaper schoot de beelden voor zijn omstreden product in het begin van de zestiger jaren. Zijn eindconclusies logen er niet om. Schiedam koos voor het wa ter, om daarmee haar eigen doodvonnis te tekenen. Nu in de tachtiger jaren is duidelijk ge worden wat Schaper bedoelde te zeggen. Schiedam is bijna fail liet, de scheepsbouw is kapot. Terwijl Schiedam in de zesti ger jaren nog heel wat mooie, historische buurten en boerde rijen kende, moesten die ter wil le van de industrie en nieuw bouw tegen de vlakte. Niewland en Groenoord zijn op dergelijke plaatsen verrezen en van bij voorbeeld de Brandersbuurt - die eens het Montmatre van Schiedam had moeten worden - herinnert slechts het Zakken dragershuisje aan die periode, naast enkele afbraakpandjes. De gloednieuwe brandweerka zerne staat eveneens op omstre den grondgebied. Drie jaar geleden nog heelt het gemeentebestuur willen voorkomen dat de Rotterdamse cineast Hans de Ridder beelden zou gebruiken uit de film van Jan Schaper. De Rotterdammer wilde de beelden gebruiken voor een documentaire over Schiedam, hetgeen uiteindelijk toch is gebeurd. Het was diezelfde Hans de Ridder die in eind zestiger jaren de vermaarde Brandersbuurt- actie startte, die veel landelijke bijval en publiciteit heeft ge kregen. Duizenden jonge en oude mensen streden toen voor het behoud van een uniek stukje Schiedamse binnenstad. Die er nu niet meer, maar de fik" van Jan Schaper met historische beelden nog wel. Hij is dinsdag avond te zien in Zaal BratriJt De ledenvergadering begint om 20.00 uur. maar de film om uur. De toegang is gratis (Vam UTR kers v 1S86 rel van zei Staatss Econon gisterei vakbeu en lui ütrechi Het b noodee para tui energie de taev gaat ei vanuit i percent ten va mogelij moetkc de ven overige re isoial De n gramm; normalt ne won 30S vai Schattir Brokx i 3-persoc jaar 65* zal gaan De sta een toei bij bej, huizen, kleine v, gere wot re enerf ffiing. ree bescl bps, dit verschaf diefstali Droog 'Je. In de vorst, tot enkele gr ketotma totoost L '1

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2