Boos over huisvuilservice Vuilniszakken (2) Voorschriften Tekort <aan tandartsen wordt snel ingelopen Coöp-vrouwen geven Ton Kloots z'n vet 'Hondse kat Archeoloog in de modder Herman is ontwaakt TEXTIEL Ski HANS Japonnen gestolen De Ooievaars9 naar België ïuwemode!! Schiedam VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM „Het politievak is moordwerk voor mij, en dan wel in de goede zin van het woord. De werksfeer binnen het corps is zonder meer uitstekend te noemen. Natuurlijk zijn hier ook wel eens menings verschillen, maar wrevel zul je niet aantreffen. Daar komt nog bij dat ik Schiedam wel mag. Het zijn hier niet de moeilijkste mensen waar je mee omgaat. Als ik dat vergelijk met wat ik hoor en lees over Amsterdam; verschrikkelijk lijkt me dat. In Schiedam kun je ten minste nog redelijk veilig over straat lopen." D0SG€W00N n HOUD HST "SCHOON. Opleiding TispaaP Van Biezen: leuke herinneringen aan 'pispaal'en 'blikken brigadier! SDET nans gdien em d «ten Came iu "he ingen factie Uitbreiding an, v.1 SCHIEDAM/VLAAK- DINGEN/MAASSLUIS - Het nijpend tekort aan tandartsen in de Water wegsteden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is bijna voorbij. Een wer vingscampagne van de drie steden heeft geleid tot het aantrekken van acht nieuwe tandartsen. De acht erstand die de steden hebben, kan ver der worden ingelopen wanneer tot en met 1985 elk jaar drie a vijf tand artsen zich in dit gebied vestigen. Van onze medewerkster MARJAN MEIJER Puur waanzin VLAARDINGEN - Tij dens een Coöp-vrouwen- bond bijeenkomst kreeg Rijnmondgecommitteer de Ton Kloots wel z'n vet. De vrouwen vielen gister middag Vlaardings oud wethouder, die er ooit nog voor gezorgd heeft dat Vlaardingen zijn huisvuil naar de Afval Verwer king Rijnmond ging brengen, hard aan. ■ft India? In één jaar tijds krijgen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis er acht nieuwe tandartsen bij. «u en c waaroot tempera! sraad. Zi tapende i Ik ben "De verantwoordelijk- heid voor het eigen straatje is verschoven?" aldus Ad Hoogland, voorlich ting van de ROTEB. "Van de stoep naar de bin nenkant van de voordeur. Soms zie je nog wel een een middenstander bezig. Op za terdagmiddag, na sluitings tijd, wordt de stoep bewerkt met water en schrobbezem. Straatvuil en hondedrollen zijn dan snel in het riool ver dwenen. Helaas een uitstervende, goed vaderlandse gewoonte, die eigenlijk voor het nageslacht gefotografeerd zou moeten worden. Straatvervuiling is een algemene klacht. Een klacht die veel ergernis op roept. De anonimiteit van de grote stad geeft sociale con trole weinig gelegenheid. Straatvuil in de brievenbus van zijn buurman stoppen geeft geen oplossing, wel aan leiding tot erger. Afval is niets waard en men wil er zo snel mogelijk van af. En dat gaat prima in Rotter dam, want daar heeft de ge meente speciaal een aantal mensen voor in dienst. Niet om de rotzooi van ande ren op te ruimen, maar om goed verpakt huisvuil, vol gens gemeentelijke normen, op te halen. neemt toe en vraagt om maatre gelen. Neem de fietsdiefstallen, daar kan niet voldoende tijd aan geschonken worden. Toch is juist dat erg belangrijk. Iemand die hard werkt voor zo'n fiets moet zijn bezit beschermd we ten." De Mobiele Eenheid is een nieuwe afdeling die Van Biezen tijdens zijn dienstverband zag ontstaan. Hoe denkt hij over het frequente inzetten van deze manschappen en de conflictsi tuaties die hierdoor ontstaan? „Als we met de rug tegen de muur staan is de ME een nood gedwongen redmiddel als er toch recht moet geschieden. Ik zie niet in waarom een indivi duele agent hier moeite mee zou kunnen hebben. De ME gaat bij voorbeeld niet naar een staking met het vooropgezette doel die te breken. De enige taak is het voorkomen van vernielingen en vandalisme. Als we worden in gezet op bevel van de rechter dan beschouw ik dat als een puur democratisch gebeuren. Een agent die hiervoor word aangewezen weet dat ook dit werk moet gebeuren. Bij de sol licitatie wordt het uitdrukkelijk gezegd." Van Biezen stopt er vandaag mee na bijna 36 jaar „hardstikke leuk werken". De zee van vrije tijd die hij nu krijgt baart hem geen enkele zorg. „Het komt niet bij me op om hierover na te den ken. Ik word binnenkort 60 maar dat zegt me niets. Nee, ik heb echt geen bijbaantje nodig om de tijd te vullen; hobby's zat Ik kan nu wat meer tijd beste den aan orgelspolen, muziek luisteren, fietsen en fijne bui tenlandse vakanties. Op de re ceptie die vanmiddag wordt ge houden zullen geen toespraken te horen zijn. Ik ben hier rustig gekomen en wil ook weer rustig weggaan." Worden die nonnen overtre den dan zijn ROTEB-inspec- teurs helaas verplicht om boe tes uit te delen. Jammer ge noeg gebeurt dit regelmatig. Het is namelijk niet speciaal nodig dat de vervuiler op he terdaad wordt getrapt. Wan neer, bij controle, blijkt wie de vervuiler is. dan kan er zonder meer een bekeuring worden gegeven. Het rijtje van ambtenaren met speciale bevoegdheden is jammer genoeg groeiende. ROTEB-mensen doen daar, als het even kan, liever niet aan mee. Het enige wat zij willen is net zo Rotterdams als hun vraag: "Doe gewoon, houd het schoon»", aldus Ad Hoogland van de ROTEB. Adjudant van Biezen gaat vandaag met functioneel leef tijdsontslag na een loopbaan van bijna 36 jaar bij de Schie- damse politie. Op 24-jange leef tijd besloot hij in juli 1945 te sol liciteren naar de baan van hulp agent „Een oom van mij was re chercheur, door zijn verhalen begon ik aardig warm te lopen voor dit vak. Uiteraard was ik blij zo vlak na de oorlog aan de slag te kunnen gaan. Ik had in middels verkering gekregen dus werd het tijd dat er brood op de plank kwam." leeuwen gegooid: zelfstandig surveilleren en om het half uur melden bij de 'blikken briga dier*. Dat was een paal waarin een telefoon was aangebracht die in verbinding stond met het hoofdbureau. Zo werd je op de hoogte gehouden van de gebeur tenissen in de stad en hadden de superieuren de kans om agenten te controleren." In 1972 werd Van Biezen be vorderd tot adjudant en ging zich bezighouden met de rayon- surveillance. Werving van per soneel was een andere taak die hij kreeg toebedeeld. De oplei ding en selectie zijn in de loop der jaren behoorlijk veranderd. Van Biezen: „Bij de sollicita tiegesprekken ga ik ervanuit dat de mensen een eerlijke voor lichting over dit vak moeten krijgen. Ze willen weten wat ze in de toekomt bij de politie kun nen doen. Uit de personeelsad vertenties komt vaak een mooi beeld naar voren van motor agenten die een escorte verzor gen. Als je hier in Schiedam kijkt hebben we maar 3 moto ren, de kans dat je daarmee mag werken is erg klein."- „De eerste jaren was er een gebrek aan uniformen, daarom kreeg je een battle-dress van een blauwe kleur met een grote P op je arm. Diep je daarmee over straat dan riepen alle jon gens „Pispaal", want agentje pesten is al een heel oud ge bruik. De opleiding zag er in die tijd wel even anders uit Het vak werd je op straat geleerd. Onder leiding van een oudere diender werd je 'afgericht'. Al les maakte je mee, een vecht partijtje hier, een burenruzie daar, verkeersovertredingen, voetballen op straat; noem maar op. Na 6 weken werd je voor de „Om het beeld wat reeier te maken vertel ik ze over de onre gelmatige diensten in het wee kend of 's nachts. Die jongens moeten weten waar ze aan toe zijn. Na dit gedeelte volgt een medische en psychologische test in Leusden. De commissaris krijgt hiervan een rapport. Zijn er nog twijfels over bijvoor beeld het studievermosen dan is het mijn taak om te informeren bij de school waar de kandidaat zijn vooropleiding heeft ge- In het „uittreksel uit de T" Algemene Politieverorde ning van de Gemeente Rotterdam, is het volgende te lezen over de „dienst voor rei niging, ontsmetting, transport en bedrijfswerkplaatsen: 1.) Het is verboden vuilnis en der gelijke stoffen op of aan de voeg anders buiten te zetten of te hebben dan in goed gesloten plastic zakken van een door burgemeester en wethouders goed gekeurde kwaliteit, dan wel in gemeentewege beschik baar gestelde containers: 2.) de plastic zakken en contai ners als bedoeld in het eerste lid, waarin zich vuilnis be vindt, op of aan de weg te plaatsen of geplaatst te hebben gedurende andere tijden waarop het ophalen van af valstoffen aldaar pleegt te ge schieden, en anders dan op de rand van de voetstraat of, bij gebreke aan voetstraat, op de rand van de -weg onmiddellijk tegen de gevel dan wel op de stoep van het pand, waaruit de afvalstoffen afkomstig zijn. VUILNISOPHALEN (art 66) Het is verboden de in houd van de in het eerste lid van artikel SS bedoelde plastic zakken of containers op of aan de weg te doorzoeken of de daann geborgen stoffen eruit te halen. Verontreiniging van de weg en van terreinen aan de weg (art 75). 1.) Het is verboden, afval stoffen als emballage, papier, puin, meubilair, matrassen, bedspiralen, haarden, kachels ijskasten, oud roest tuinafval en andere dergelijke stoffen of voorwerpen op de weg of op open terreinen gelegen aan de weg te storten, te werpen of achter te laten; b.) op of aan de weg geplaatste papierkorven voor andere doeleinden te gebruiken dan voor het daann deponeren van klein afval, zoals verpakking van versnaperingen, sigaret ten, of sigarendoos, patatzakje. c.) Zand, grind, grond, mest en dergelijke stoffen op de weg te storten of achter te laten. Art Tff. VERONTREINIGING1 DOOR HONDEN: Een ieder is verplicht er tegen te waken dat een onderzijn hoede staande hond binnen de bebouwde kom een voetstraat, rijweg, behoudens de goot langs de weg, portiek, stoep, trap, deur, gevel, galerij, speel plaats of groenstrook door uit werpselen verontreinigt Art 79). VERONTREINIGING VAN WATER EN IJS. 1.) Voorzover de Plassenveror- dening Zuid-Holland niet van toepassing is, is het verboden stoffen of voorwerpen, als be doeld in artikel 75 in openbaar water of op een voor een ieder toegankelijke ijsvlakte te stor ten of te werpen. volgd. Blijkt alles in orde te zijn dan volgt de opleiding van 1 jaar in Leusden. Je moet besef fen dat die scholing enorm duur is, wij proberen zo te voorko men dat mensen voortijdig af moeten haken." van binnenlandse zaken wijst bij voortduring op de noodzaak van uitbreiding. De zaken staan er in Schiedam niet veel beter voor meent Van Biezen. „Als je ziet wat de recherche aan over werk verzet dan moet je wel tot de conclusie komen dat er meer mensen nodig zijn. Helaas ma ken bezuinigingsmaatregelen overwerk of uitbreiding vrijwel onmogelijk. Ik vraag me af of je hier eigenlijk wel op mag bezui nigen. De kleine criminaliteit „De hoeveelheid werk die de politie moet verzetten wordt steeds groter. Minister Wiegel SCHIEDAM Uit een kle dingzaak aan de Broersvest zijn. 3 japonnen gestolen ter waarde van 1100 gulden. Een viertal vrouwen 2ag in een 'onbewaakt ogenblik' kans om met de dure kleding de winkel te verlaten. leze m temme ;evraag deuw ii 3f CDA ié toen Eén v, jsteréh te van iet k^t - an'woi linetva Ier niet -• S er i toegd," - Premi der tandheelkunde hanteert als normaantal 2500. Piepenbrink: „Er moet hier nog wel eën aantal tandartsen bij. Het hangt ervanaf hoe „den- tal-minded" de bevolking is. Hoeveel keer per jaar gaat men naar de tandarts, neemt men zijn kinderen mee: dat zijn alle maal factoren die van invloed zijn. Het is zeker als ik zeg dat de behoefte nog groter is dan het aanbod Piepenbrink zou het ideaal vinden wanneer de komende vijf jaar zich elk jaar drie a vijf tandartsen vestigen in dit ge bied. „De weg van de geleide lijkheid is de beste", zegt hij, „Ik denk dat dat aantal een heel aardig streefgetal is. Dan lopen we de landelijke ontwikkeling een beetje bij en komen we op een niveau dat goed vergelijk baar is met de situatie elders m het land. In Maassluis is de si tuatie nog het meest riant. Vlaardingen en Schiedam zijn gelijkwaardig." De vorige jaar gevoerde wer vingscampagne was de eerste waarin de drie gemeenten sa menwerkten. Volgens Piepen brink is dit één van de redenen waarom de campagne slaagde. Andere factoren zijn het stij gend aantal tandartsen dat af studeert (thans 300 per jaar), het „vollopen" van de aantrekkelij ker vestigingsgebieden, het ver beterd contact tussen de drie ge meenten en de „Maatschappij" en de medewerking die de ge meenten verlenen wanneer bij voorbeeld vrijstelling van mili taire dienstplicht moet worden verkregen of bij het zoeken naar een geschikte praktijkruimte. Vlaardingen krijgt vier nieu we tandartsen. Twee hebben zich al gevestigd aan de Brussel- weg en Madridweg. Twee ande re krijgen een praktijk aan de Schiedamseweg. Volgende maand beginnen ze met hun werk. Daarmee is de situatie nog niet ideaal. Vorige maand overleed tandarts Molendijk. Hij had een praktijk van 7000 patiënten, die niet wordt over genomen door een opvolger. Verder heeft Vlaardingen een aantal oudere tandartsen, die zich vermoedelijk binnen enkele jaren terugtrekken. In Schiedam vestigt zich later dit jaar een tandarts in Woud- hoek. Een tweede praktijk gaat volgende maand van start in een pand op de hoek van de Boter- straat en Ooievaarsteeg. Een verbouwing is daar momenteel in volle gang. Een derde tand arts zoekt tenslotte naar een ge schikt pand in Schiedam-West. Maassluis is nog het beste af van alle drie gemeenten. Vol gende maand komt er een prak tijk aan de Lorentzdreef (Steen- dijkpolder) bij. Een tandartsen- echtpaar uit Tiel vestigt zich er. De verbouwing van het pand is in volle gang. De stroom van tandartsen is op gang gekomen na een inten sieve wervingscampagne die af gelopen jaar gevoerd is in de vakpers. Twintig aanstaande en al praktijk voerende tandartsen reageerden op de advertenties, die opgesteld waren door de drie gemeenten in samenwerking met het ziekenfonds. Volgens Hans Piepenbrink, „verbindingsman" tussen de ge meenten en sollicitanten is de situatie nog niet ideaal. „Die laat zeker nog te wensen over", zegt hij. „Maar het is een goede start voor de toekomst We mo gen niet ontevreden zijn over de resultaten van de wervingscam pagne. Nog nooit hebben zich hier in één jaar zoveel tandart sen gevestigd. En op dit moment zoeken nog steeds mensen cont act met ons naar aanleiding van die campagne." Hoeveel tandartsen nodig zijn, is met precies te zeggen. Lande lijk gezien is de praktijkgrootte 3300 patiënten. De Nederlandse maatschappij tot bevordering Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Met lede ogen heeft de 26-jarige L.G. uit Schie dam zijn wagen totaal zien uit branden. Hij vatte vlam toen hij hem net wilde parkeren in de SingeL De brandweer rukte uit om de auto te blussen. De oor zaak is onbekend. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het basketball team van Invaliden Sportver eniging „De Ooievaars" heeft een zwaar weekend voor de boeg. In de nationale competitie speelt het team tegen E.G.S. in Eindhoven. Daarna reizen de rolstoelbasketballers door naar Lokeren in België om daar zon dag aan twee wedstrijden in de Europese competitie mee te doen. Een particulier, Leo van Hall, betaalt alle reis- en ver blijfskosten. boek zitten, bijten de draad van m'n handwerk door of halen de naald uit m'n brei werk. Dit spelletje heet „vrouwtje pesten". Ik vind dit „HONDS". Schrijven mag ik ook ai niet. Ze gaan op het papier liggen en tikken de pen uit m'n hand. Ik vind dit „HONDS". Ze scherpen hun nagels over al, behalve waar het mag. Als ik ze iets verbied dan doen ze het lekker toch als ik niet kijk. „HONDS." Ze zijn gek op bloemen. Voor al gladiolen en fresia's vinden je om op te vreten. En aai ze niet zo maar hoor. Bah, weer die vieze handsen van dat mens. Moeten ze zich meteen weer wassen. „HONDS" vind ik dat. „In mijn huis(?) bevin- JfïL den zich vijf katten. „Pukkie" maakt deuren open. Maar als ik, met twee volle handen voor een geslo ten deur vraag of ze wil open doen, doet ze dat niet. Dat noem ik HONDS!" Meestal, als we weg moeten en in tijdnood zijn, is er eentje zoek. „Mosje." Nergens te vin den, ook niet op de gehate plaatsen (in de koelkast bij voorbeeld). Ze komt altijd ais ze geroepen wordt, maar nu niet. Na een kwartier zoeken met jas aan (dus angstzweet en hitte uitstomend) zie ik haar in de vensterbank met een smoel van „wat doet dat mens gek", naar me kijken. „Dat vind ik HONDS." Als ik een van hen wil knuf felen en op schoot wil nemen, springen ze er meteen weer af met een „air" van „hoe durf je." Maar als ik eens lekker wil le zen of handwerken dan willen ze wèl op schoot, gaan op m'n vrouwen, maar voor alle Vlaar- dingse gezinnen. Verder vertelde Ton Kloots, die sedert december verleden jaar lid van het dagelijks be stuur van Rijnmond is dat een Provincie Rijnmond zijn tijd wel zou uitduren. "Nog op zijn minst drie, tot vier jaar. Rotter dam zal dan wel hoofdstad wor den. Schiedam kan zijn hoofd- stad-idealen wel vergeten," al dus een lachende Ton Kloots. Leden van het actiecomité "Huisvuil geen melkkoe" stuit ten gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor financiën op een muur van onwil bij wethouder IJsbrand van der Velden. Het comité had de gemeenteraad per brief ge vraagd een avond te willen or ganiseren over de huisvuil op- haalproblemen. het college vindt zo'n avond "niet zinvol", ondanks het feit dat het comité en een vrouwengroep in Holy inmiddels tegen de 10.000 pro testhandtekeningen hebben op gehaald. "Het antwoord van Van der Velden was: wij gaan geen SP- avond organiseren", aldus Remi Poppe van de Socialistische Partij na afloop van de commis sievergadering. "Maar ons ver zoek was: laat de gemeente zo'n avond organiseren. Wij willen alleen bij de organisatie betrok ken worden door middel van een forum met raadsleden en vertegenwoordigers van organi saties die acties voeren. Maar dat is geweigerd." "Het is puur waanzin", aldus een "Melkkoe"-vrouw. "Ik schaam me dood dat ik lid ben van de PvdA Als dat zo door gaat, hoeft de PvdA niet meer voor mij. Het is schandalig hoe ze met ons geld omspringen. Als je ook vanavond zag hoe ze on deruitgezakt achter de tafel za ten. En zo'n Van der Velden, die rustig tegen me zegt: u moet maar op een PvdA-vergadering komen, dan zal ik u te woord staan." Het Melkkoe-comité overlegt maandag met de SP over het verdere verloop van de actie. "Doodgebloed is onze actie zeker niet", zeggen de Melkkoe-men sen strijdlustig, "daar heeft Van der Velden wel voor gezorgd." "Hij zal nooit zijn eigen colle ga's afvallen," zeiden de emotio nele vrouwen. "Een wassen neus", durfden enkele aanwezi gen de Rijnmondraad te noe men. Kloots antwoordde rustig op de stroom vragen over de problemen bij de AVR, waar door de huisvuilbelasting dras tisch verhoogd werd en waar door het huisvuil ophalen werd gereduceerd van twee naar één keer per week. Kloots: "De twee, met gouden handdrukken verdwenen direc teuren en een waarnemend di recteur hebben fouten gemaakt. Maar de gemeentebesturen, aandeelhouders van AVR, zijn ook schuldig. Men heeft zich ten eerste verkeken op de grootte van de verbrandingsinstallaties, onvoorziene reparaties hebben goud gekost en d° tarieven had den vanaf het begin hoger moe ten zijn." Een van de in tientallen geko men vrouwen vroeg: "Waarom laten ze de alleenstaanden niet minder betalen, of per zak huis vuil." "Geen haalbare zaak," klonk er en "Overlast, stank en rommel heb je ook als er maar één zak een week staat" Een handtekeningenlijst als protest tegen de huisvuilpenke- len deed de ronde, velen teken den. "We moeten als Coóp-vrou- wen het gemeentebestuur er op wijzen dat we ook boos en be zorgd zijn", aldus de vrouwen bijeen in het Rode Kruiszaaltje, Emmastraat 38. Wat een gecom mitteerde T. Kloots de woorden ontlokte: "Hé. alweer vrouwen,- het is niet alleen een zaak voor (Van on TBttER itter H dinadi iren sai iet CD; uiten b P het p »rt,en Kerderl gering Dsn pi rvolge net, steu erjijkhe laaraan omdat ërkettei aar mi, ang te chikt zie êrheid, SrdeV\ teffzich ntpiooie etörtij.» 'CDA-p aan aett Ün parti te PvdA Vvoorh: Het CD, m met el mtische mtwooor ildusBut Kortom, ik heb vijf hondse katten en een hondeleven, maar ik heb het zelf verko zen," aldus M. Kooijman-Vol' werk uit Maassluis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het Dage lijks Bestuur van de Vereni ging Pop-Overleg gaat in sa menwerking met het Dage lijks Bestuur van de Schie- damse Gemeenschap bekijken hoe deze vereniging als nieu we afdeling aan de S.G, kan worden toegevoegd. Tot deze werkwijze besloot de Stich- tingsraad van de S.G. deze week in haar vergadering, op advies van wethouder Her man Posthoorn. van de S.G. Posthoorn stelde een constructie voor, waar binnen duidelijk afspraken komen te liggen over de te voeren activiteiten van de nieuw te vormen afdeling. 'Zaken als het uitgeven van een clubblad, het zoeken naar repetitieruimte en het voeren van de administratie zouden in principe door de muzikan ten zelf moeten worden ver richt, dus niet op kosten van de S.G., aldus de wethouder. SCHIEDAM Voorlopig is zijn moeite niet tevergeefs geweest Deze Schiedamse amateur-archeoloog is al een sperpunt, een gesp en een pannetje rijker geworden. De liefhebber van voorwerpen met historische waarde speurt met een metaaldetector de kleigrond af, die afkomstig is van de Singel. De bonken klei en modder zijn overgebleven, nadat het oude riool was vervangen door een veel grotere. In vroeger dagen, we spreken dan over de middeleeuwen, hebben aan de Singel boerderijen gestaan. Ook het kasteel Huis Ter Riviere, waaraan de ruine nog herinnert, was daar gebouwd. Of de voorwerpen die door de amateur-archeoloog op de foto ook uit die tijd stammen is nog niet zeker. Wel blijkt dat het de moeite waard is om te snuffelen in de modder langs de Overschieseweg, waar grond van de Singel is gedumpt. In de eerstvolgende stich- tingsradiovergadering zal verslag worden uitgebracht over de onderhandelingen, waarbij de herziene statuten van de Vereniging Pop-O ver leg zullen worden besproken. Het is de bedoeling de on langs door de algemene leden vergadering van het Pop- Overleg bekrachtigde statu ten zodanig aan te passen dat ze niet in strijd zijn met die

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2