'El Salvador wordt een nieuw Vietnam BfebWèer SLAAPKAMERS LUV' VALT UITEEN Naar links liberale coalitie in Engeland? Valse honderdjes tijdens carnaval in Limburg Oude botten kwamen bloot -ï 3 Mê, I I I I I Z5 'Ons program bevat geen miljardengat' ■0ém Opgesloten na verkrachting Chilenen in hongerstaking Voetballer Barcelona spoorloos verdwenen ft Brand van twee miljoen hoofdredacteur herman wigbold PvdA-voorzitten Auto's op korrel INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel 010-147400 Vrij koud Mm Y-prnrnm Roof om gijzeling BINGO NIEUWS OP PAGINA 5 i tt M%. ra J I h Dinsdag 3 maart 1981 35e jaargang no. 10340 4- x- (géén ander nummer) Veel bewolking, weinig of ften neerslag en hier en daar «1st Temperaturen vannacht het vriespunt, morgen teerdag rand 4 graden. 1 f mfmm Koffie met gebak, daarop werden zo'n dertig bui tenlandse vrouwen en evenveel kinderen uit die Rotterdamse wijk Vredenoord gisteren getrak teerd in het Haagse tennispark De Bataaf. Willem en Truus van Hanegem hielpen er een handje. De vrouwen waren er dankzij de buurtvereniging Vredenoord die de kennismakingsdag had georga niseerd. (Van een onzer verslagge vers) SITTARD In Lim burg zijn tijdens de carna valviering dertien valse biljetten van honderd gul den opgedoken. Een kaste lein in Sittard vond drie valse biljetten in zijn kas sa en deed aangifte bij de politie. In een patatzaak en in een paar andere ca- fé's doken nog eens zeven valse biljetten op. Enrique Castro Natuurlijk bent u met zómaar abonnee van Het Vnje Volk, maar om 'n bepaalde redea Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws u!' binnen- en buitenland naast alle aktualrteiten uit uw direkte on igeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? Cl kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vrije Volk de Prijs voor de Journalistiek 1980 heeft ontvangen. Handdoek: een mooie, lekker rulle en zeer exklusieve badhanddoek, met de 100-jarige Willemsbrug erop afgebeeld, kje^n Postcode:. Plaats: IJ 1 p A volk WHte de Wlthstraat 25,3012 DL Botterdam, tel. 01014.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 01014,55.33 be- !ut-: van t rde 3te- Tige WASHINGTON El Salva dor wordt het nieuwe Vietnam van de Verenigde Staten, aldus beschuldigingen gisteren in bet Amerikaanse Congres. De uitlatingen gericht tegen presi dent Heagan kwamen na de mededeling in het Congres dat het aantal militaire adviseurs in El Salvador wordt verdub beld en het bedrag voor wapen aankopen met 60 miljoen wordt uitgebreid. Voor deze 60 miljoen kan de junta van El Salvador helikop ters, anelboten, radar en wa pens kopen. Officieel zijn er momenteel 25 "adviseurs" in El Salvador. Het zijn militaire SK UA ïk 1 n e~J ?it? d rï ?r (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM PvdA pre senteert binnenkort een aantal, volgens partijvoorzitter Max van den Berg "opzienbarende" rapporten, waarin wordt aan getoond dat een economische groei van 2,25 procent wel de gelijk haalbaar is. Van den Bog zegt dat vandaag in een interview in Het Vrije Volk. De PvdA-voorzitter ontkent, dat het congres van zijn partij bet afgelopen weekeinde mll- ardengaten heeft geschoten in iet verkiezingsprogramma. Volgens Van den Berg is de handhaving van de koopkracht van de minima geen verkie zingsbelofte. maar een garan tie 4I«> ook hard gemaakt kan worüi r, bij tegenvallende eco nomische groei. Voor het gesprek met Van den Berg zie pagina 7. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee auto mobilisten op de rijksweg 20 zijn het slachtoffer geworden van schutters. Ter hoogte van de Parkweg bij het spoorvia duct werden gelijktijdig twee naast elkaar rijdende auto's op de korrel genomen. Eén voor- niit sneuvelde daarbij, terwijl to de andere een klein gaatje werd geconstateerd. Vermoe delijk is gebruik gemaakt van ten luchtbuks. Er hebben zich Seen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Waag naar de aid. abonnee-service maandag t/m vrijdag van 17 45 tot 19.00 uur zaterdag tot 16 00 uur Zie ook adressen op de strippagina •om op onder 07» 1».» deskundigen die het juntaleger trainen in het gebruik van mo derne wapens. Dat aantal wordt nu gebracht op 50. Behalve de militaire steun krijgt El Salvador nog eens 150 miljoen gulden economi sche hulp. De Amerikaanse bijstand aan Nicaragua wordt over twee weken stilgezet als dit land binnen die tijd niet kan bewijzen dat het geen wa pens levert aan de guerrilla's in El Salvador. Nicaragua heeft ten stelligs te ontkend dat zijn grondge bied gebruikt wordt voor door voer van wapens naar El Sal vador. Washington heeft al voor 60 miljoen gulden aan voedsel- en graanhulp opge schort aan Nicaragua. Volgens de Amerikaanse mi nister vanBuitenlandse Zaken, Alexander, Haig, hebben de VS hun Europese bondgenoten er van kunnen overtuigen dat het verzet in El Salvador wapens krijgt uit Cuba. "Geen van de Europese landen had moeite dat te geloven," aldus Haig. De Nicaraguaanse minister van Buitenlandse Zaken, pater Miguel d'Escoto, brengt van daag een bezoek aan West- Duitsland om de toestand in Midden-Amerlka te bespreken. Het aanbod van de Bondsrepu bliek om te bemiddelen Is zo wel door de junta van El Sal vador als door het gewapende verzet afgewezen. De Salvado- riaanse leider Napoleon Duar- te heeft wel toegestemd in een bezoek van bemiddelaars van de Socialistische Internationa le. Have] ioverle2 stokt: fwendP baar Ï-Wf Jjfr >v$>. i. - wm' V .•/V'VWïh. wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen. Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, Tel. 010-12.64.61 Van onze verslaggever LOUIS DU MOULIN ROTTERDAM Het damestrio Luv' zal op zeer korte termijn worden op geheven. Nederlands popu lairste vrouwengroep van weleer zal deze week haar opheffing bekend maken. De drie leden Marga Schelde, José van de Wij- deveen en Ria Thielscb zien geen verder heil meer in het voortbestaan van de ook internationaal zeer be kende hitformatie van componisten Hans van He- mert en Plet Souer. Vorige week kreeg de ad geruime tijd zieke Marga Schelde opnieuw een Inzin king. De terugkeer van Luv' aan het vaderlandse amusementsfront moest daardoor wederom worden uitgesteld. Verder zijn er de afgelo pen maanden moeilijkhe den ontstaan rond de nieu we Luv'-zangeres Ria Tielsch. Deze opvolgster van Patty Brard zou te kampen hebben met aan passingsmoeilijkheden. Tevens zou manager Fim ter Linde zich door haar bedrogen voelen om dat zij geen eerlijke voor stelling van haar verleden ais ondier meer iimbodan- seres heeft gegeven. Ria Thlelsch zou daarom de wacht zijn aangezegd. De verdere ontbinding van In- tertuv' Is nog in volle gang. LONDEN De Britse oud-mlnlster van Buite- landse Zaken, David Owen, hoopt dat er In 1984 een ka binet komt van sociaal-de mocraten en Liberalen. Owen zei dit nadat twaalf parlementsleden van de Britse Labourpartlj, onder wie twee ex-ministers, gis teren medeelden deze par tij te verlaten teneinde een nieuwe sociaal-democrati sche partij op te richten. In een gezamenlijke ver klaring zelden de vier In itiatiefnemers tot de breuk. die nu al bekend staan als de Britse Bende van Vier, dat men voor Pasen een nieuwe partij wil oprich ten, omdat Labour teveel onder Invloed zou staan van de linkervleugel. De vier leiders zijn: David Owen, ex-minister van Transport William Rod- gers, Shirley Williams, die ooit getipt stond als eerste vrouwelijke premier van Engeland, en Roy Jenkins, tot voor kort voorzitter van de Europese Commissie. Zie ook pagina 4. Ook in Weert zijn drie valse honderdjes in omloop ge bracht. De politie gaat na of ook in andere plaatsen in Lim burg vals geld is aangeboden. De valse honderdjes zijn voorzien van een namaakwa- termerk. Bij daglicht valt de falsificatie vrij snel op. maar in café's waar het erg druk is en die spaarzaam zijn verlicht, is dat veel moeilijker. Van die omstandigheden hebben de be zitters van het valse geld han dig gebruik gemaakt AMSTERDAM Ex-circus directeur Toni B. (61) is in de Bijlmerbajes opgesloten op verdenking van verkrachting en poging tot aanranding. Een 25-jarige vrouw beschul digt Toni B. ervan, dat hij haar tijdens een vakantie in Spanje heeft verkracht De tweede aangifte komt van een 14-jarig meisje. Zij zegt dat B. haar eind vorig jaar heeft pro beren aan te randen. B. is al eerder wegens soortgelijke fei ten veroordeeld. CAPELLE A/D IJSSEL Drie Chileense vrouwen zijn vanmorgen in Capeiie begon nen met een hongerstaking. Zij protesteren daarmee tegen de dreigende executie van vijf van hun landgenoten in Chili. De hongerstakende vrouwen hopen dat Nederlandse politici stappen zullen ondernemen om de uitvoering van die doodvon nissen op 10 maart te voorko men. In Beverwijk, Amster dam en Leiden gingen al eer der Chilenen in hongerstaking. HEIDELBERG Twee mannen hebben in het West- dultse Heldelbesg een bank be roofd van 3 miljoen gulden na de gijzeling van 28 bankem ployés en familieleden. BARCELONA De Spaanse voetballer Enrique Castro, be ter bekend ais Quini. is zondag na de wedstrijd van zijn club FC Barcelona tegen Hercules spoorloos verdwenen. HIJ zou zijn vrouw zondagavond van het vliegveld van Barcelona afhalen maar is daar nimmer aangekomen. Een tot nu toe onbekende or ganisatie, zich noemende „Ca talaans-Spaanse bataljon" heeft gisteren toegegeven Qui ni te hebben ontvoerd. Hij zou op H maart weer worden vrij gelaten. Na zijn verdwijning gaven andere spelers van FC Barce lona, de Spanjaard Alesanco en de Deen Simonsen, ook toe dat zij dreigementen hadden ontvangen. De auto van Quini werd met open deuren in een straat achter zijn huls terug gevonden. Volgens ooggetui gen werd hij bij het stadion aangesproken door onbeken den en gedwongen in een auto te stappen. (Van onze aoc.-econ. redactie) ROTTERDAM Een sta king in de Rotterdamse haven i3 onafwendbaar. Vrijwel ze ker zullen de leden van de Ver- voersbonden FNV volgende week het werk in drie sterke havenbedrijven neerleggen: de contalnerbedrijven ECT en Unitcentre en het graanover- slagbedrijf GEM. Inzet van de acties wordt de omzetting van de door de loon wet afgepakte 2% prijscom pensatie in vrije tijd en werk gelegenheid. De Vervoersbon den FNV willen daarvoor vijf roostervrije dagen terug heb ben. Bovendien willen zij bij Unitcentre en GEM ook de 2 loonsverbetering uit de haven- CAO vertaald zien in nog eens vijf roostervrije dagen. Aan ECT en Unitcentre heb ben de bonden al een ultima tum gesteld, dat aan het eind van de week afloopt. De leden moeten dan besluiten of dat zij tot daadwerkelijke acties zul len overgaan. De onderhande lingen bij de GEM zijn giste ren eveneens vastgelopen. Zon dag gaan de GEM-werkne mers zich samen met hun „graan-collega's" van Grain- wave en Maashaven Silo bera den over verdere stappen. De vereniging van havenon dernemers, de SVZ, gelooft dat het met de acties wel zal loslo pen. De havenwerkgevers ver wachten dat er vele havenar beiders niet met de FNV-acties zullen meedoen. De Vervoers- bond CNV doet in ieder geval niet mee. De SVZ staat in rechtstreeks contact met de landelijke werkgeversorganisaties VNO en NCW. Het VNO heeft fel uit gehaald aan het adres van de FNV, die zich officieel achter de komende acties heeft ge steld. De werkgeversorganisa tie spreekt van.een „gevaarlij ke ontwikkeling in de" haven va» Rotterdam". Het VNO stelt dat het doei van de iooningreep van minis ter Albeda van Sociale Zaken tweeërlei was: beperking van de overheidsuitgaven en ver betering van de positie van de ondernemingen. Omzetting van loon in werk, op de wijze die de FNV nu propageert, be tekent dat de last die de over heid met de loonmaatregel van zich afwentelde geheel op de schouders van de bedrijven te recht zal komen, aldus het VNO. Hiermee is noch de Neder landse economie, noch de werkgelegenheid, noch de werknemers in de Rotterdam se haven gebaat, zo zegt de werkgeversorganisatie. WIERDEN De bevolking van het Overijsselse Wierden heeft gisteren op het punt ge staan het dorp te verlaten, we gens een dreigende gasexplo- sie. Het gevaar ontstond door een felle brand in haardenfa- briek Benraad, waarbij een gaslek optrad. De schade be loopt twee miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE A/D IJS SEL Lijkbleek door de ontdekking van „een gruwelijke moord" zijn Capellenaren, die de af gelopen dagen langs de Abraham van Rijckevor- selweg hun hond uitlie ten, van die wandeling teruggekeerd. Uit de modder van grond die daar een paar maanden geleden was gestort had hen een menselijke sche del toegegrijnsd. En her en der staken ook botten uit de grond. De inderhaast gealar meerde politie zond de beenderen naar het Ge rechtelijk Laboratorium. Daar ontdekte men dat ze al zo'n 380 jaar oud waren. Maar: waar kwa men ze dan vandaan? Het antwoord kwam van de gemeente. De ge storte grond was bij de oude Nederlandse her vormde kerk in Capeiie weggegraven. En zonder het te weten hadden de gravers daarbij een zeer oude begraafplaats „ge ruimd". Door regen van de laatste dagen waren de beenderen blootge- spoeld. De politie heeft inmid dels nog meer skeletde- ien uit de modder ge haaid. De beenderen zul len worden herbegraven op de begraafplaats Schollevaar. «Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: Soort abonnement: O Kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u: Dossier Badhanddoek Kleur: O rood O bruin O blauw O groen toe aan: Naam: .Plaats:. Adres: Postcode: (s.v p. gewenste kado en/of kleur aankruisen) Stuurt u deze bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder j| postzegel aan: Het Vnje Volk, Antwoordnummer 1579. j i

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1