V olker 120 man aan uit Kabinet klaar met bezuinigingsplan Politiehonden bijten agenten Zet Willems brug rechtop met erm SLAAPKAMERS TV nog onzeker Bejaarde voor ton bestolen Bij noodtoestand in Polen direct staken nvMIS ROUSSOS lOOPONDUCOTER r 'Chantage' pér portofoon 15ak patat Sr' >ct duurder tv INFORMATIE OVER BEZORGING: BINGO OP PAGINA Dinsdag 24 maart 1981 35e jaargang nó. 10358 Hoofdredacteur herman wigbold (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Er wordt op grote schaal ge- noeid met sherry. Die conclusie trekt het Konsu- jenten Kontakt na een steekproef onder een aan- al merken die in Nederland worden verkocht, teer dan een kwart van de ondèrzochte sherry's leek vals. De consumentenorganisatie spreekt an een regelrecht "sherryschandaal". ns Op het eer ste gezicht is het niet te zien dat deze twee ling uit een vuilniscon tainer komt Toch werden de heide jon gens zater dag uit het afval van een lagere school in het Ameri kaanse Shenan doah ge vist. Vol gens de po litie zijn ze in de steek gelaten door de ouders. De baby's, van wie de één vijf en de andere zes pond weegt, zijn gefoto grafeerd in een-me- disch Cen trum voor kinderen. Daar ma ken se het volgens de dokters re delijk wel. f v, Bel 010-147400 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het stadhuis worden alle krachten gemobiliseerd om de oude Willemsbrug van de schroothoop te te redden. Daarbij worden twee plannen nader bekeken. (Van onze soc.econ. redactie) DEN HAAG Een aceijnsverhoging.op de ben zine en dieselolie zit in het pakket van mogelijke bezuinigingsmaatregelen die het kabinet aan de Tweede Kamer gaat voorleggen. Minister Van der Stee (Financiën) denkt aan een verhoging van 6 cent per liter op 1 mei voor benzine en 5 cent voor dieselolie, waardoor een bedrag van 250 miljoen vrijkomt om woningbouw en probleembedrijven als Volvo te steunen. De ministers van Defensie van. de Warschau- Pactlanden slaan hun militaire oefening gaande. Tweede van rechts is de Poolse premier Jaruzels ki, die tevens minister van Defensie is. v; «te de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 11.74.00 pgeven van TIPS (rubrlekadvertentles) tel. 010 14.55,33 van Het onderzoek, dat vandaag ordt gepubliceerd in het blad oopkracht, wijst uit dat ook uurdere, gerenommeerde ierken sherry, vervalsingen '"unnen zijn. „Het gerommel iet sherry is geen incident, iaar regel," aldus 'Koop- rfiCht*",-v'rV'.-A';,. [-■ --.&t - Door de mazen in de wétge- tóg in binnen- en buitenland innen de frauduleuze hande- ngen in alle schakels tussen Spaanse wijngaarden en ederlandse ^winkels plaats ebben, zegt het.KK. De meest aarschijniijke knoeimethode de handel in "certificaten an oorsprong" die door. de (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Bij het Suweoncern Volker Stevin orden ruim 420 mensen van et kantoorpersoneel ontsla- eru De centrale onderne- Ungsraad gaat akkoord met ét collectief ontslag. Met de akbonden is een sociaal plan pgesteld. In totaal verdwijnen 550 kan- wrbanen. Ongeveer 130 ar- eidaplaatsen moeten dus ver* wijnen door natuurlijk ver- top, als pensioen en vrijwillig- ertrek. Het aantal van 550 as in januari al vastgesteld. Per concernonderdeel wordt eze en volgende week nog jetde betrokken ondeme- j»' üngsraden besproken hoeveel ,j{ i welke mensen daar moeten orden ontslagen. -Volgens de centrale onderne mingsraad is deze aanpassing an de organisatiestructuur itodzakelijk om het concern, aarvan de verliezen zijn op alopen tot 275 miljoen gulden, i rédden. er- iet 'llt op je- te- iet of id? Spaanse controle-instellingen worden afgegeven. Deze bewijzen zijn tegen woordig verplicht voor de hele plas sherry die Spanje naar de EG-landen uitvoert. Af oor lan den buiten de EG zijn de certi ficaten niet vereist- Die certifi caten blijveh'"over" en kunnetr worden gebruikt voor de ex port van "nep-sherry" naar Nederland, aldus Koopkracht. Het gaat dan dikwijls om sher ry die is versneden met goed kope Spaanse of Italiaanse wij nen. - Volgens eenex-opsporings ambtenaar van de Algemene Inspectie Dienst van het minis terie van Landbouw voert de Nederlandse chemische fa briek Naarden; sherry-essence uit naar belgië. Daar zou het kunstmatige produkt worden vermengd met Griekse wijn en vervolgens als echte sherry weer naar Nederland worden getransporteerd. „Ik heb honderdduizenden tt- ters valse sherry opgespoord," aldus de oud-AID-inspecteur. „Er wordt veel meer sherry gedronken dan geproduceerd." Het Konsumenten Kontakt heeft scherpe kritiek op de ma nier waarop de sherry in ons land op z'n echtheid wordt gé-, controleerd. Volgens het KK zijn de experts van de keu ringsdiensten van waren, die met de steekproeven zijn be iast, vaak verbonden" aan de commerciële wijnhuizen die zelf sherry importeren. 4r Duurdere benzine Minister Van der Stee voor wer i «li» 88.® ROERMOND Enkele jon gelui uit Roermond hebben een plaatselijke politieman van z'n portofoon beroofd om zode vrijlating afte dwingen van twee gearresteerde vrienden. De jongelui namen via de por tofoon contact op met het hoofdbureau, maar de politie ging niet op het ruilvoorstel in. Ze dreigden daarop het appa raat in de rivier de Roer te gooien maar voerden het drei gement niet uit. De portofoon werd enkele uren later terug gevonden op straat, in het cen trum van Roermond. DEN HAAG Een zakje pa- it is vandaag vijf cent duur- 5r geworden. Het- ministerie ut. Economische; Zaken heeft g ^maximumprijs voor zakjes E bakjes patates frites van 165 fam verhoogd tot een gulden, «'"prijsverhoging is toege- :„t ««a wegens hogere grond- loffenprijzen, lonen en andere tóten. Veel bewolking en af en toe Minimumtemperatuur 8 ij overdag van ll graden zee tot 16 graden in Lim- 'T- Vrij krachtige, aan de iel harile wind uit zuid tot I lidwest «at i son op onder 19.01 roatm op onder v 08.51 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De her- dershonden en bouviers van de Utrechtse politie zijn bljtgrager dan hun bazen willen. Dat bleek toen dé die ren mee moesten om en kele vechtersbazen' In een clubhuls in Utrecht- Zuid af te koelen. Tijdens de actie van de politie hapten de hon den naar alles wat be woog. Ook drie 'agenten moesten het ontgelden. Hun Viervoeters ver scheurden in een oog wenk een uniformjasje en twee dienstbroeken. De ruzie in het buurt- honk was ontstaan toen een vrouw, die wat te diep in het glaasje had gekeken, haar pilsje naar de beheerder van het pand smeet. Die baalde daarop een schil derij van. de 'muur en sloeg er drie keer meet op het hoofd van zijn' klant,-wat voor de in het clubhuis aanwezige le den van een carnavals vereniging het sein was om tot de aanval over te gaan. - 1 De man achter de tap kast voelde zich daar- door zo bedreigd, dat hij zichzelf opsloot. Nadat de honden weer wat ge kalmeerd' waren, kreeg de politie de kans om hem te bevrijden. (géén ander nummer) Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag van 17.45 tot 19.00 uur zaterdag tot 16.05 uur Zie ook adressen op de strippagina Het eerste is van de archi tect Koolhaas, die ooit één van de drie prijswinnaars was voor een ontwerp van een nieuw Tweede Kamergebouw. Hij wil een deel van de brug rechtopstaand op het noorde lijk Iandhoofd van de oever verbinding plaatsen. Het gebeél zou zo'n negentig meter hoog moeten worden. Halverwege heeft de architect een horecabedrijf gedacht, dat een prachtig uitzicht moet ge ven over de Rotterdamse ha vens. Het etablissement moet per lift bereikbaar zijn en plaats bieden aan tweehonderd personen. De raadscommissie Openba re Werken heeft vanmorgen besloten dat uitgerekend moet worden wat uitvoering van het plan.kost. Ook wi! het de kos ten weten van het plan van het Tsjechische echtpaar ZavreL Deze man en vrouw hebben voorgesteld de brugdelen te gebruiken voor de bouw van een maritiem museum. Het plan om een deel van de brug rechtop neer te zetten is technisch uitvoerbaar, zo blijkt uit een onderzoek van de dienst Gemeentewerken. De raadscommissie Openba re Werken toonde zich van morgen enthousiast over de plannen voor het behoud van onderdelen van de brug. De dienst Gemeentewerken, die na de ingebruikneming van de niewe Willemsbrug op 1 juli. de oude oeververbinding snel wilde laten slopen heeft dit werk voorlopig enkele maan den uitgesteld. De oude Willemsbrug is 103 jaren oud. i wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekétoonzalen. Industriegebouw, Goudsesinge! 66, R'dam, Tel. 010-12.64.61 HILVERSUM Als de NOS morgenmiddag om twaalf uur nog niets van de Belgische voetbalbond heeft geboord zal de in Rotterdam te spelen voetbalwedstrijd Nederland - Frankrijk niet direct via de te levisie worden uitgezonden, ook niet wanneer de Belgen daarna toch nog toestemming verlenen. De NOS heeft dit be sluit genomen omdat men geen speelbal wenst te zijn van de Belgische bond die concur rentie vreest voor België - Ier land en intussen heeft ge dreigd een schadeclaim bij de Fransen in te dienen als het duel morgen "live" op de buis (Frankrijk I) komt, zoals la aangekondigd. Rijvers kreeg vanmorgen overigens wéér een tegenval ler te incasseren, toen bonds- arts Kessel de AZ-speler Pier Tol gekneusde rib naar huis stuurde. Vakbeweging en werkgevers zijn vandaag voor spoedover leg bij minister Albeda van So ciale Zaken geroepen om te worden ingelicht over de be zuinigingsplannen. Belangrijkste onderdeel van de voorstellen is een vrij forse verhoging van de sociale pre mies. Het kabinet wil het werknemersaandeel in de WW- premie met één percent verho gen en de AOW-premle, die ook door de werknemers wordt op gebracht, met een half percent. Deze voorstellen zullen de koopkracht van de inkomens trekkers dit jaar verder aan tasten. Het kabinet wil dat de vakbeweging de verlaging van de netto-inkomens door de ho gere premies niet gaat com penseren met extra looneisen. Voor ambtenaren en uitke ringstrekkers heeft het kabinet maatregelen in petto die moe- 'ten leiden tot een gelijke mati ging als voor de werknemers in het particuliere bedrijfsle ven. In het nieuwe bezuinigings pakket zit nog geen extra aan passing van de hogere sociale uitkeringen. De kans wordt wel steeds groter dat die vol gend jaar omlaag gaan. Bin nen het kabinet, zouden reeds afspraken zijn om de bovenmi- nimale uitkeringen te korten, als CDA en WD tenminste blijven regeren. CDA-Kamer- lid Van Houwelingen zei giste ren tijdens een politieke dis cussie in Amsterdam dat zijn partij streeft naar een verla ging van 80 tot 70 percent van het salarisniveau. CDA-fractieleider Lubbers noemde gisteravond de bezui nigingsvoorstellen een nood verband, om het enorme be grotingstekort bij de overheid niet nog verder te laten oplo pen. CULEMBORG Een 90jarige man uit Cu- lemborg is door een "vriend" die zijn admi nistratie voerde, voor rond honderdduizend gulden bestolen. De poli tie heeft de oplichter, de 47-jarige N. de L. uit Cu- lemborg, gearresteerd. De L. genoot het ver trouwen van de bejaar de man. Hij kon be schikken over cheques en spaarbewijzen van zijn plaatsgenoot. De L. blijkt voor ruim 20.000 gulden aan cheques voor zichzelf te hebben uitgeschreven. Bijna 80.000 gulden was de op brengst van de spaar- brieven aan toonder die De L. verzilverde, maar niet aan de 90-jarige af droeg. WARSCHAU De onafhan kelijke Poolse vakbond Solida riteit, heeft gisteren vrijwel unaniem besloten onmiddellijk een algemene staking af te kondigen als de regering de noodtoestand voor het land af roept. De leiding van Solidariteit kon het gisteren nog niet eens worden over de te volgen tak- tiek naar aanleiding van het politieoptreden in Bydgoszcz. Walesa wilde eerst met de re gering praten en pas als dat niets oplevert een staking uit roepen. Anderen wilden eerst een proteststaking en pas daarna onderhandelen. Walesa zei gisteren dat er geruchten gingen dat de rege ring de noodtoestand wilde af kondigen en een avondklok wilde instellen, mogelijk al vandaag. De Solidariteit-lelders, in Bydgoszcz bijeen, besloten ver der om alle regionale kantoren van de vakbond over te bren gen naar de grote fabrieken. Zij wezen erop dat dit de vak bondsfunctionarissen meer veiligheid biedt en dat op die manier een efficiëntere contro le over vakbondsactiviteiten mogelijk is. De Poolse televisie maakte gisteren melding van „een pro pagandacampagne van Solida riteit met posters en spotpren ten op straten, bussen en ande re voertuigen, in hoofdzaak ge richt tegen de militia, veilig heidsdienst en massamedia". Deze actie wérd gevoerd in verscheidene steden in het. zui den en midden van Polen. On der meer in de steden Katowi ce, Czestochowa en Kalisz ga ven afdelingen van Solidariteit hun visie van de gebeurtenis sen in Bydgoszcz. Een van de slachtoffers van de polltie-actle verklaarde vanuit het ziekenhuis dat door het optreden van de politie de vakbond is beiedlgd en de poli tiek van de regering, evenals premier Jaruzelski zelf, Is ver nederd. Natuurlijk bent u niet zómaar abonnee van Het Vrije Volk, maar om 'n bepaalde reden. Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen-en buitenland naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? (J kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vrije Volk de Prijs voor de Journalistiek 1980 heeft ontvangen. Handdoek: een mooie, lekker rulle en zeerexklusieve badhanddoek, met de 100-jarige Willemsbrug erop afgebeeld, kunt kiezen uit 4 kleuren! i Stuur Het Vrije Vclk naar: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement: O Kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken grati Als beloning stuurt u: Dossier Badhanddoek Kleur:0 rood O bruin O blauw O groen toe aan Naam:1 Adres: is. Postcode: Plaats: (s.v.p. gewenste kado en/of kleur aankruisen) Stuud u deze Don. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan; Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. 1. i K Sj V' ;A JU*'

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1