Wie maakt toch de plannen voor Midden Delfland? Galerie De Graaff na lange tijd weer Yi expositie r> w Voorkom schade en ongemak doorinbraak De uitbreiding van de stad I 1 BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA l y-'PlViy' JIU U Autoruit stuk. 4-.tS helpt Udirekt! 010-377588 w ofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 2 april 1981 Het werk van Leo de Kruis, te be scheiden om echt aan de weg te tim meren. Van onze medewerker JORIS BODDAERT SCHIEDAM Maanden, vele, vele maanden is het stil geweest in de galerie van Simon de Graaff aan het Oude Kerkhof. Jammer, want op het ge bied van de beeldende kunst is er in Schiedam toch al niet bijster veel te beleven. In het verleden was er ih de intieme galerie van Simon genoeg aktie. Hij bracht menig Rotterdamse kunstenaar en zorgde er voor een gezonde culturele doorstro ming in het Rijnmond-gebied. Illustere kunsten aars als Burgerhout, Den Dikkenboer en Bob Zijl mans exposeerden bij Simon. Jonge gebruikte auto's Autobedrijven Na vele, vele maanden stilte in de galerie De Graaff is er nu weer iets te beleven. Galerie De Graaff Oude Kerkhof 20 Schie dam. telefoon: 010-26.22.07. Ge opend: donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 18.00 üür of na telefoni sche afspraak. SEXFILMS HUREN DagNacMWfeekend Ook vrachtauto's ARAM Autoglasservice Marges Calandstr.87 Schiedam Inbouw Zonnedaken samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f7,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Woonplaats SCHIEDAM Wie maakt nu eigenlijk de plan nen! voor Midden-Delfland? Die indringende vraag wordt door Gerard Peet ge steld in bet maartnummer 'van de Midden-Dellkrant. Volgens hem is er over bet antwoord op die vraag heel wat onduidelijkheid. De commissie die de plannen zou moeten maken, loopt zelfs het risico zichzelf tot machteloosheid' te veroor delen. Die commissie, Recon- giructlecommissie geheten, bestaat uit vertegenwoordi gers van rijk, provincie, ge meenten en. belangenorga nisaties. Gerard Peet zit er namens de Midden-Delf- •lahdvereniging in. De com- 'missie heeft 21 vergaderin gen in twee en een half jaar achter de rug. Terugblikkend op die pe riode constateert Peet dat |de inmiddels geproduceer de Structuurschets voor het gebied „alleszins redelijk- overeenkwam met de .hoofdlijnen van de in spraak". Die inspraak vónd in 11976 en *77 plaats toen bewoners van in en om Midden-Delfland, gelegen -gemeenten praatten over de toekomst van dit fraude stukje polderlandschap. Voor de toekomst vindt Peet het belangrijk dat de Reconstructiecommlssie zo snel mogelijk financiële duidelijkheid eist. Anders is het volgèns hem onmoge lijk een reëel plan te ma ken. Hij wil dat gemeenten geen nieuwe bestemmings plannen ontwikkelen bin nen het gebied van Midden- Delfland en hij maakt be zwaar tegen suggesties als zou het gebied geschikt zijn voor het storten van puin en havensllb. Als laatste punt noemt Peet de relatie tot de pro vincie. Die is bezig met de voorbereiding, van het nieu we streekplan Zuid-Holland West waarvan Midden- Delfland deel uitmaakt. Peet pleit binnen door de provincie aan te geven- grenzen voor een zo groot mogelijke speelruimte voor de Reconstructlecommts- sle. Kunstenaar Leo de Kruis: Ik werk voor m'n met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms, vari raditiWest Mathenesserweg 59*61 tel.010-370419/370864 Ook het werk van goöd-old Henk .de Vos, Tony Burgering en Charles en Maarten Kem per vonden hun weg naar deze Schiedamse galerie. Om diver se redenen zat er toch geen continuïteit In. De ruimte bleef leeg en De Graaff sloeg zelf aan het schilderen. Met zijn eigen werkhoopt hij later In het jaar nog "officieel" voor de dag' t&komen, In ieder geval is er op het moment eindelijk weer iets te beleven in het galerietje. Tot 15 april exposeert de Schie damse kunstenaar Leo de Kruis een twintigtal aquarel len. Werk van een zeer aan vaardbaar niveau voor een re delijke prijs. Leo de Kruis (41) beziet het kunstenaarswereldje tamelijk nuchter. Hij ging al tijd zijn eigen weg en sloot zich nimmer aan bij een be paalde groep.. Hij exposeerde al vele malen, maar is waar schijnlijk te bescheiden om na tionaal écht aan de weg te tim meren. Leo: „Ik schilder uit sluitend omdat ik er plezier in heb. Vroeger heb ik ook nog gedichten gemaakt, maar dat is over. Het liefst werk ik in de natuur, dan laat ik een bepaal de plek lang op me In werken. Ik wacht ook vaak op een be paalde lichtinval om daarna impulsief en In een redelijk tempo allerlei kleurschakerin gen vast te leggen". Leo vertoefde enige tijd in Ierland ("prima sfeer daar, de mensen gaan nog eerlijk met elkaar om") wat tot uiting komt in een aantal van zijn aquarellen. Het meest Het hij zich echter inspireren door zijn directe omgeving: weilan den rond Kethel, de Rotter- kwijt te raken". Gezien de rode stickertjes op enige van zijn kunstwerken lukt dat voorlo pig best aardig... De toekomst van galerie De Graaff? Simoh zwijgt minzaam en wil ook na "herhaald vragen niets uit de doeken doen. Het ziet er naar uit dat er voorlopig geen vol gende exposant komt aan het Oude Kerkhof. Toch jammer:.--, aardige ruimte, aardige gale riehouder en genoeg beeldend kunstenaars in de directe om geving die dolgraag willen... damse Lijnbaan en de fa brieksgebouwen van Bols en het helaas afgebroken Gusto- complex. Leo, die zijn oplei ding genoot aan de Rotterdam se academie, houdt zich niet alléén met schilderen bezig. „Bij de Stichting Lentefeest geef ik dinsdagmiddags teken en schilderles aan ouderen", vertelt hij, „dankbaar werk. dat ik best nog een beetje zou willen uitbreiden. Terwijl je les geeft kom je als docent zelf weer op nieuwe ideeën en tech nieken. Dat kontakt met je leerlingen is nuttig voor je eigen ontwikkeling". Exposeren is voor Leo niet zo'n noodzaak, "hoewel", zo zegt hij, „het af en toe belang rijk is om een deel van je werk SCHIEDAM Inbraak- be perkt zich sinds enige tijd niet meer tot banken, winkels en opslagplaatsen in de grote stad. De Inbreker heeft inmid dels ook de particuUer in zijn arbeidsveld betrokken. Het ge volg hiervan is, behalve ver- Ues van waardevolle zaken of voorwerpen waaraan men ge hecht is, ook omvangrijke schade door vernieling. Het bureau Voorkoming Mis drijven in Schiedam wijst.de- partleuller graag op de moge- Ujkheden zelf maatregelen te nemen om "huls en haard" vei lig te stellen. Dit ondanks het feit dat vergaande preventieve maatregelen slechts gezamen- Ujk door overheid, bouwwereld en verzekeraars genomen kun nen worden. Bij de voorzienin gen die u mogelijk zelf gaat aanbrengen moet wel worden bedacht dat de meest verfijnde technische snufjes tekort schieten als er onvoorzichtig of zorgeloos mee wordt omge sprongen. De politie hoopt met deze raadgevingen te bereiken dat u veel ongemak en schade weet te voorkomen. Ook de Stich ting Technisch Bureau ter be vordering van Schadepreven tie (TBBS), probeert het In zicht in schade-oorzaken en de preventiemogelijkheden te verbeteren. Voor inlichtingen kimt u schrijven naar TBBS, Postbus 54, 3740 AB Baam, De ambtenaar van Voorkoming Misdrijven in Schiedam Is D. Gelderblom, tel. 26.07.60, toe stel 116. 6 voor 27.50 voor eên hele week nu ook video-films B#H voor ir ifr iff natie BALY, Dam 5a, Schiedam Tel. OIO - 267126 Geopend v 10-IHu lloid koopavond Legitimatie vereist Vorige week eindigde ik mijn verhaal met en kele opmerkingen over de stinkende grachten en de vervallen krotwo ningen in de binnenstad. In de eerste decennia van deze eeuw vormden zij beiden erfenissen van de brandersindus trie. Het grootste deel van de grachten werd gedempt, dus dat pro- biéem was vrij snel van de baan. Met het opruimen van de krotten lag het echter iets moeilijker. Hierbij kwamen ook de sociale aspecten om de hoek kijken. De huisjes waren over het algemeen bewoond, meestaldoor ar men en werklozen. Men moest dus voor deze mensen iets anders verzinnen, wat In eerste Instantie niet mee viel. In de vijftiger Jaren werd een saneringsplan voor de binnenstad gemaakt, maar de uitvoering ervan vorder de maar langzaam. Geluk kig waren de krotten niet al leen bepalend voor het beeld van Schiedams stadscen trum. Nu nog kunnen we ons hart ophalen aan de vele monumenten die Schiedam nog heeft! Denk maar aan de Grote kerk, het Sint Ja cobs gasthuis (museum), het De krotten zijn er nog steeds. Proveniershuis, het Zakken dragershuisje, bet Weeshuis en het Gymnasium: En er zijn ook nog altijd vier mo lens, al Ujkt dat niets ln ver gelijking met de hoeveelheid molens die er eerst waren. In de eerste helft van deze eeuw kwam de uitbreiding van de buitenwijken op gang. De oostkant van de stad, gelegen tussen de spoorlijn en de Retterd&m- sedljk raakte vrij snel vol gebouwd. Ook naar bet zui den toe kwamen er steeds meer huizen bij, zodat Schie dam en Rotterdam lang zaam aan elkaar vastgroei- den. Uitbreiding naar deze kant was dan ook op een ge geven moment niet meer mogelijk. Men bouwde ook ln bet westelijk stadsgedeel te. Maar sok daar kon men niet onbelemmerd door gaan. Aan de zuidkant van deze wijk lag een park- strook en een Industriege bied, en aan de westkant het slachthuis en de begraaf plaats. Aan de noordkant werd dit gedeelte begrensd door de Vlaardlngerdljk, die mèt de Rotterdamsedijk een waterkerende functie had. Verdere uitbreiding zou men dus ln andere richtin gen moeten zoeken. Dat ge beurde natuurlijk ook. Er kwamen andere wijken met nieuwe namen, zoals Nteuw- land, Groenoord en de Gor zen, Bovendien werd er ook rond Kethel druk gebouwd. Maar dat gebeurde alle maal pas later». HENRIÈTTE VAN ALDER- WERELT Stuur de bon volledig ingevuld ir, een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3