MïmÉu&asMïËMMaê Praag gevlogen I AFTELLEN SHUTTLE BEGONNEN Aardgas wordt 10 ct. duurder Hockeydrama 'Praten scheeps bouw is zinloos' HetWeer Scheepsbouwer Cor Verolme overleden Ijsblok valt uit heldere hemel ALFRED BELOOND Vm^ESMOORD I I Zeeman slaapt op autodak In 'gifwijk' extra medisch onderzoek BINGO NIEUWST OP PAGINA 5 J Nachtvorst DAGBLAD-BINGO speel je het makkelijkst mee als HVV- ABONNEE INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel 010-147400 'T "f Maandag 6 april 1981 35e jaargang no. 10369 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD fl (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE De 25-jarige Enschedese me vrouw G.R., die vorige week maandag met een doorgesneden keel gevonden werd op een braak liggend terrein in haar woonplaats, is omgebracht door haar eigen man. PRAAG/WASHINGTON/LONDEN De Russi sche president Brezjnjew is gisteren onverwacht naar Praag gevlogen. Amerikaanse regerings functionarissen hebben het bezoek van Brezjnjew aan de Tsjechische hoofdstad in verband gebracht met de situatie in Polen. President Reagan heeft vanaf zijn ziekbed het Kremlin gewaarschuwd voor een interventie. De waarschuwing van Rea gan kwam tijdens de aanhoudende militaire oefe ningen van het Warschau-Pact. Crisistop Raketten Pélen staan in Warschau in de rij voor een hot-dog. Bij gebrek aan vlees zijn deze gevuld met uien en paddestoe len. (Van onze so.ciaal-economische redactie) DEN .HAAG De gasbedrijven verwachten op nieuw een forse stijging van de aardgasprijzen. Voorzitter A. J. Kaland van de vereniging van gasbedrijven VEGIN rekent erop dat het gas per 1 januari 1982 een dubbeltje duurder wordt. De prijs voor kleinverbruikers wordt dan 57 cent per kubieke meter. lös mi; $j Elke spelronde 40.000.- aan prijzen (géén ander nummer) "Zie verder pagina 3. Alfred Antenucci, die getuige was van de moordaan slag op president Reagan, laat in het hospitaal van de Georgetown Universiteit in Washington de manchetk nopen en dasclip zien die hij van de president heeft gekregen. Antenucci werd na de aanslag met hart klachten in het hospitaal opgenomen. Hij zou nog ge probeerd hebben de dader, John Hinckley, onderuit te halen toen die begon te schieten. S' Si I. 23;% t-Y- ite-.: te,,; i B-; el-* e !r-, Witte de Wlthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekad vertenUes) tel. 010 14.55.33 Hoofdagent oodde zijn echigenote De echtgenoot, een 27-jarige hoofdagent van de Enschedese politie, heeft vanochtend een bekentenis afgelegd. De hoofdagent is vandaag intensief verhoord omdat zijn verhaal over de toedracht van v (Van eén onzer verslaggevers) TERHEIJDEN De huis-" artsen in het Nöordbrabantse Terheijden gaan op dit mo ment inderhaast na, of er bij hun patiënten cyanldevergifti- ging voorkomt. Dit naar aan leiding van de gifvondst vorige' week op een uitgestrekte vuil stortplaats vlakbij de woon wijk Zegge 1. In Terheijden wonen ruim 5000 mensen, die alle met het zwaargiftige cyanide, dat op dit terrein werd gestort, in aanraking kunnen zijn ge weest. Eerst zuilen de mensen die in de betrokken wijk wonen bij de artsen medisch worden onderzocht. Volgens een Terheijdense boer zijn drie van zijn schapen vorig jaar gestorven, nadat zij hadden gegraasd op het nu af gesloten terrein. Het Hoogheemraadschap West-Brabant zegt dat het wa ter van de Vliet» die vlak langs de stortplaats loopt, geen spo ren van cyanide bevat. de moord niet volledig is. „We hebben ook geen zekerheid over het motief. Bovendien houden we er rekening mee dat de verdachte meer op zijn kerfstok heeft," aldus een poli tic-woordvoerder. De hoofdagent had vorige week zondagavond surveillan cedienst. Aanvankelijk reed hij met'een'"collega maar hij vol" tooide zijn dienst alleen. Vermoed wordt dat R. in uniform en in diensttijd naar .zijn rijtjeswoning aan het Twikkelerveld is gereden. Daar, moet hij zijn zes maan den zwangere echtgenote in de patrouillewagen hebben mee genomen. De politie neemt aan dat de vrouw kort daarna op het braakliggende terrein is vermoord. In het huis van het gezin R. werden geen bloed sporen aangetroffen. Vanaf de ontdekking van het lijk van de vrouw, maandag ochtend, heeft vastgestaan dat de dader bekend was op het Twikkelerveld en omgeving. Het slachtoffer lag op een veldje dat vrijwel alleen bij buurtbewoners bekend is. Nadat de hoofdagent zon dagnacht van zijn dienst thuis kwam, startte hij met collega's een grootscheepse zoekactie naar zijn 'vermiste* "vrouw. Omdat die niets opleverde, werd het Overijsselse recher che-bijstandsteam ingescha keld dat 35 man op de zaak zet te. Ronald Reagan stuurt ELren Jiha wasanschn^rdng Brezjnjew zal in Praag het congres van de Tsjechische Communistische Partij bijwo nen. Buiten de Russische pre-, sident en de Tsjechische par tijleider Husak neemt geen en kele Oosteuropese leider deel aan het congres. Westerse waarnemers ach ten het onwaarschijnlijk dat in Praag "fundamentele" beslis singen over Polen worden ge nomen. Brezjnjew heeft zijn ministers van Defensie en Bui tenlandse Zaken thuisgelaten. Het eerste Oosteuropese top- beraad over Polen vond op 5 december in Moskou plaats. Waarnemers wijzen erop dat Brezjnjew nu voor Praag ge kozen heeft voor overleg van de "crisisstaf' omdat hij de toestand niet wil dramatise ren. Een informele bijeen komst in Praag zou beter in dit patroon passen. Polen is in Praag vertegenwoordigd dor Politbureau-lid Olszewski, die bekend staat als een havik. Ondanks de verhoogde be zorgdheid in Washington zijn" zowel minister van Buiten landse Zaken Haïg als diens ambtgenoot van Defensie Weinberger naar het buiten land vertrokken. Haig maakt een tiendaagse reis door het Midden-Oosten, Weinberger brengt een bezoek van een week aan West-Europa. Demo cratische Congresleden hebben kritiek geleverd op de buiten landse reizen van beide minis ters nu de spanning in Polen oploopt. Belangrijkste onderwerp van gesprek tussen Weinber ger en de Westeuropese rege ringen is de plaatsing van 572 raketten voor middellange af stand in West-Europa. Wein berger zei in Londen dat een Sowjet-inval in Polen linkse Europeanen van de noodzaak van deze wapens zou moeten overtuigen. Volgens de Brusselse krant "Le soir" bestaat er in Polen een plan voor heftig verzet bij de Russische interventie. CAPE CANAVERAL Het aftellen voor de lancering van het eerste Amerikaanse ruim teveer, de space-shuttle, is vanmorgen om half zeven onze tijd begonnen. De twee piloten van het ruimtevliegtuig. John Young en Robert Crippen. zijn dit weekeinde al in quarantai ne gegaan op de lanceerbasis Cape Canaveral. Over vijf dagen volgt de ont steking van de raketmotoren voor een vlucht van 54 uur rond de aarde (vrijdag 13.50 uur onze tijd). De shuttle zal 36 omlopen om de aarde ma- ken en daarna als een „zweef vliegtuig" weer op aarde lan den. Kaland zei dat zaterdag avond in KRO's Brandpunt. Twee weken geleden verkon digde de Rotterdamse wethou der Van der Pols dat het aard gas binnen de vijf jaar twee maal zo duur zal zijn en onge veer een gulden per kubieke meter zal kosten. De aardgas- prijzen zijn al enige jaren ge koppeld aan die van huisbran dolie. Op het ogenblik loopt de gasprij3 nog ongeveer 15 cent achter op de olieprijs. De VEGIN is zeer bezorgd over de effecten van deze kop peling, waardoor vooral men sen met lagere inkomens, de industrie, en de tuinbouw zou den worden gedupeerd. In 1974 kostte het gas nog elf cent per kuub, in 1980 was dat 30 cent. Het is het Konsumenten Kontakt een doom in het oog dat de olieconcerns Shell en Esso profiteren van de hogere gasprijzen. Volgens KK-direc- teur L. Donia boekten de beide maatschappijen vorig jaar ai- leen ai hierdoor ƒ2,4 miljard extra winst. Dit jaar wordt dat 3 miljard, aldus de consu mentenorganisatie. ïi&i fjfcws. Tot vier minuten voor het eind konden de rokjes van de Nederlandse hockeydames middenvrolijk wapperen tijdens de finale van het wereldkampioenschap in Buenos Aires. Toen sloegen hun Westduitse tegen standers toe (11) en. in de verlenging vol trok zich het drama: 'onze wereldkampioe nes' raakten in de zenuwen, misten strafbal- len (31) en gingen treurend af. Zie achter pagina sport. ROTTERDAM De ka derleden van de Industrie bond FNV uit de scheeps bouw willen dat de bond uit de Beleidscommissie Scheepsbouw stapt, waar in vakbeweging, werkge- vers en overheid praten over de problemen van de bedrijfstak. Dit besluit is genomen op een discussiebijeenkomst te gen de zin van hoofdbestuur ders van de bond in. Die had den erop gewezen dat er juist wordt gewerkt aan uitbreiding van de commissie tot eèn scheepsbouwraad, die zwaar wegende adviezen zal gaan ge ven over de bedrijfstak. De bondsraad van de Industrie bond FNV, het vakbondsparle- ment, moet in mei definitief beslissen of men opstapt. De kaderleden vilnden dat de vakbondsvertegenwoordi ger in de Beleidscommissie Scheepsbouw door de werkge vers alieen maar wordt ge bruikt voor het bewerkstelli gen van inkrimpingen en slui tingen en voor het loskrijgen overheidssubsidies. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tot zijn stomme verbazing trof een be woner van de Pastoriedijk in botterdam zaterdagnacht een ■tapende man aan op het dak 'an zijn auto. De politie kwam ■r aan te pas om de ongenode jast uit zijn zeer diepe slaap te wekken. Uit het 'lallende mengel- aoesje van Deens en Engels ■leek dat het ging om een zee na» die zijn schip niet meer enig kon vinden. Na een uiter- nate 'vochtige' avond was hij ■olstrekt verdwaald. Op de astoriedijk riep hij tegen een "ijtje auto's: "Opzij, opzij." Vervolgens liep hij over de taken van acht geparkeerde ■uto's. Op de negende 'auto truikelde hij en viel als een tok In slaap. De politie sloot man ter ontnuchtering op n gaat na of er nog iets van aan de auto's toegebrachte ehade op hem is te verhalen. w* weer en zonnige pe- «den. Vannacht temperatu- rond 0 graden, op veel taatsen nachtvorst Middag- ®»peraturen omstreeks 12 raden. Zwakke tot matige «tenwind. zon m. op onder op onder april 07.01 20.24 00.51 Goedkeuring Ministerie van Justitie onder nummer L.0.720/006/059 d.d. 26 juni 1980 ROTTERDAM De scheepsbouwer Cornells Verol me is in de nacht van zaterdag Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag van 17 45 tot 19 00 uur zaterdag tot 16 00 uur Zie ook adressen op de strippagina op zondag na een langdurige ziekte in het Van Dam-zieken- huis op 80-jarige leeftijd over leden. Cor Verolme werkte zich op van machinebankwerker tot eigenaar/directeur van Neder lands grootste scheepsbouwbe drijf. Toen zijn bedrijf in 1969—70 in financiële moeilijkheden kwam, werd besloten tot een fusie met liet scheepsbouw* concern RijnSchelde, waar na Verolme zich terugtrok. Hij zal aanstaande donderdag in het familiegraf in zijn geboor teplaats Nieuwe Tonge worden begraven. W1JCKEL Het boe rengezin Leegsira in het Friese Wijckel nabij Sneekis gistermorgen .op het .nippertje ont snapt aaneen vallend ijsprojectlel. Het brok ijs van tien Jot. vijftien centimeter doorsnee belandde, met een klap In,de tuin voor de boerderij op het mo- ment dat de familie juist aan de ontbijttafel was gegaan. Het was on bewolkt en de zon scheen. Onze weerman Hans de dong die door het ge--- zin Leegst ra werd Inge licht, vermoedt dat bet stuk ijs afkomstig was van een hoogvliegend verkeersvliegtuig, Me vrouw Leegstra kan ïlêi echter niet- herinne ren een vliegtuig gezien ol gehoord te hebben, v. Ze'zegt; Jk ben In .iedér geval dolblij dat het niet op het hoofd van één van ons ld terecht gekomen. Het Ijshrok* zagitr wei erg mooi alt, net een kunststuk, maar er zgten ongelijke scher pe hoeken aan." (J bent immers abonnee van Het Vrije Volk. Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buiten land naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? U kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vrije Volk de Prijs voor de Journalistiek I960 heeft ontvangen. Parker pen: een mooie, lekker schrijvende, originele Parker voor u van Het Vrije Volk. Naam Adres:. Postcode:. .Plaats:. Soort abonnement: O Kwartaal O Jaar j| Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u:0 Dossier Parker pen toe aan: Naam: Adres:. Postcode:. -Plaats:. (svp. gewenste kado aankruisen) Stuurt u «leze bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder, postzegel aan- HetVnje Volk, Antwoordnummer 1579, 1 3000 VB Rotterdam. mxs t- 1 f se Ka S333 L i.V

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1