Tegen vèrdrukking van de jaren vijftig in /WAR\ w Nieuwe ontwikkelingen i Autoruit stuk.. helpt Udirekt! i r'f 010-377588 ofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 9 april 1981 Inbouw Zonnedaken m Vanaf vandaag Dagblad-Bingo-kaarten te koop 'HF" SCHIEDAM Saa Ms ior onze medewerker &N VAN DER ORST HIED AM Het edelijk Museum in Schiedam wordt heel Nederland be- jd om zijn unieke rzameling moderne inst. Og de zolders in het achttiende uwse Sint Jacobs asthuis rijen de hilderijen van de roemde COBRA- oep onder wie [arel Appel zich ieen. De stad toont cti die schat niet aardig: een jaar of at terug werd zelfs lergesteld om de he- hjjja handel maar te j| irkopen. Onlangs eek, dat de schilde- jen in slechte staat erkeren. Een kwart loet worden geres- lureerd, anders ijft er op den duur einig van over, zo eeft COBRA-expert r. Willemijn Stokvis econstateerd. Mis- ihien kan zo ex-mu- sumconservator 'aan Schwagermann feer eens wat met chiedam te maken rijgen: hij zorgde er estijds voor, dat die nieke kunstverzame- ing werd opgebouwd, u leidt hij ih het aarlemse Frans lals Museum een telier, waar bescha digde schilderijen feer in hun oude glo- ie worden hersteld. wmw# Wmm Goos Ver wey met in zijn handen een op eigen pers gedrukt werkje van Escher. Co bra-werk aan de muur. Dagtocht Wtefcend Oofc vrachtauto's IAEAM Autoglasservice Marges I Calandstr.87 Schiedam SEX FILMS HUREN Jonge gebruikte auto's Autobedrijven Hoe komt Schiedam toeh aan die nu vervlie gende reputatie op het gebied van de moderne kunst? Hoe was het mogelijk, dat na de oorlog onze stad met Amsterdam op één lijn stond, als het ging om moderne kunst? Bewonderaars Samba Appel en ei Gehaat en veracht Voorbij Windmolens Eerste paal voor nieuw bouw na de oorlog. Zie onze advertentie voor de verkoopadressen eiders m deze Extra Iedere ronde f 40 000 aan prijzen Goedkeuring ministerie van justitie onder nummer L O. 720/006/059 dd 26 juni 1980 l-A ■M J7? ti sg.fm \s «sa lJ<?J Iü2] mt Schied la ms museum tan zijn moderne kunst m wt 6 voor 27.50 voor een hele week nu ook video-films 8*4 voor informatie BALY, Dam 5a, Schiedam Tel. 010 - 267126 Geopend v* io-18 u f>ör>d koopavond Legitimatie vereist met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van RJJFAj bttawsg 27 achter station Schiedam. Telefoon «21162-152222 römmst Mathenesserweg 59-61 tel.010-370419/370864 Eigenlijk was daarvoor ver antwoordelijk het doorzet tingsvermogen en het enthou siasme van enkele mensen. Wie begin jaren vijftig in de Passage winkelde, zag achter de spiegelruiten van drukkerij Verwey allerlei werktuigen liggen, die de graficus voor zijn werk nodig had. Plus voor die tijd ongekende grafiek: Constant, Escher. Leo Nelis- sen, nu van de NOS, toen stads verslaggever bij de zwaar Ka tholieke Nieuwe Schiedamsehe Courant, schreef er een waar derend artikel over, waarna hij bij zijn zwartgerokte hoofd redacteur werd geroepen. Wist Nelissen niet, dat de heer Ver wey geen katholiek wa£, mis schien zelfs wel communist? Want wie zulke etalages in richtte, moest zijn inspiratie wel uit Moskou halen. Goos Verwey, nu drukker in ruste, maar als vanouds kunst verzamelaar en ook lid van de museumcommissie moet er nog steeds om lachen. Hij en zijn geestverwanten stonden - om het maar zachtjes te zeg gen - wat apart van de plaatse lijke gemeenschap. Het was in de dagen, dat burgemeester Peek met de zegen van het me rendeel der burgerij een oor logsmonument naar het Julia- napark verbande, omdat het te bloot was. Goos Verwey had deels in de oorlog al contacten opgedaan met de voorlopers van de mo derne kunst; de nu beroemde beeldhouwer Piet van Stuiven- berg was daarbij, maar ook bijvoorbeeld Wout van Heus- den. Er ontstond bovendien een kringetje bewonderaars, van wie de meest prominente was Piet Sanders, die zich als hoogleraar in de ogen van de nette burgerij wel een excen- triciteitje kon veroorloven. Op 1 februari 1950 stichtten de Schiedamse liefhebbers van moderne kunst de Vereniging voor Lrrealisme en Abstractie in de Beeldende kunst, kortweg VIA gedoopt. Het doel was op voedend. VIA zou met behulp van toegankelijke en betaalba re informatie de weg wijzen naar begrip voor eigentijdse kunstuitingen. VIA kreeg enkele tientallen leden, die elkaar ontmoetten tijdens lezingen en culturele weekenden. Al lag dat dan niet in de bedoeling, het zwaarte punt van de beweging bleef in Schiedam liggen. Daar kreeg ze ook een krachtig medestan der: Daan Schwagermann, die net zijn vader was opgevolgd als conservator van het toen nog niet erg spectaculaire Ste delijk Museum. Schwager mann was van huis uit MO-3e- raar tekenen en hij begreep, wat de moderne kunst beziel de. Hij wilde die naar de enkele zaaltjes halen, die het Museum toen nog ter beschikking ston den. „Omdat ik als leverancier van drukwerk de kunstenaars wel kende, kon ik bij deze en gene onze conservator wel in troduceren," vertelt Goos Ver wey. „Ik weet nog, hoe ik met Daan Schwagermann in 1954 Gerrit Benner bezocht. Die was zojuist gehuisvest in het atelier van Karei Appel, maar - klaagde hij - de meeste ruim te werd nog in beslag genomen door diens werk, want Appel had zich net in Parijs geves tigd. Daan Schwagermann be greep de situatie volkomen en deed Benner het voorstel om in overleg met Appel het werk op te slaan in het Schiedamse museum. Dat is ook gebeurd en het zal met de gouaches mee toch ruim een honderd werken geweest zijn. Ook voor Appel was het een oplossing." Schwagermann zorgde er voor, dat hij het Schiedamse publiek niet van zich ver vreemdde. Hij richtte zich in zijn tentoonstellingsbeleid juist op hén. Dat wil zeggen; niet de gemiddelde smaak was leidraad, maar wél het gemid delde bevattingsvermogen. Hij poogde juist mensen het mu seum binnen te lokken, die dat uit zichzelf nit zo gemakkelijk zouden doen." Oudere Schie dammers herinneren zich vaak nóg de expositie Afri kaanse kunst, waarvoor Schwagermann zijn zalen in een halve jungle herschapen had. Dat moest allemaal voor een appel en een ei, want geld stelde de gemeente weinig be schikbaar. Conservator van het Stedelijk Museum was trouwens maar een halve baan. De mensen van VIA en Schwagermann zorgden er bo vendien voor, dat een commis sie van deskundigen werd be noemd. die een museumbeleid moesten ontwerpen. Deze wij ze mensen adviseerden het museum zich toe te leggen op moderne kunst en daar ging de gemeenteraad mee aceoord. Zo kwam de weg vrij voor de aanschaf van de unieke collec tie moderne kunst in het Schie dams museum. Duur waren de kunstwerken nog niet. In die dagen van armoe en vergui zing was je dolblij, als zoiets officieels als een Stedelijk Mu seum belangstelling toonde voor je werk. Want modene kunst bleef nog lang gehaat en veracht. „Ik heb er vriendschappen door verspeeld, omdat ik die zogenaamde troep aan de muur had," weet Goos Verwey te vertellen, „kun je het beter niet omdraaien. De achterkant is misschien mooier. Dat kreeg je toen te horen." Die dagen zijn nu voorbij. Een Karei Appe! levert tonnen op en functioneert in de prak tijk eerder als speculatieobject dan als moderne kunst. Op de verguizing is mateloze bewon dering gevolgd en daarin schuilt vaak evenveel onbegrip als in de haat van vroeger. 9 Maar tegen windmolens heb ben de pioniers van VIA inder daad niet gevochten. Verwey heeft in zijn krantenbak een dikke brochure, die elke drie weken opnieuw verschijnt: de tentoonstelhngsagenda van Amsterdam. De tientallen ga- lerietjes tonen bijna allemaal moderne kunst. Dat is wat an ders dan die ene fietsenstalling van 1950. Voor de stad Schiedam be tekende het jaar 1945 nu niet direct een bijzonder keer punt in de geschiedenis. Desalniettemin was dit het jaar, waarin de 2e wereld oorlog na vijf lange jaren, eindelijk afgelopen was. Dit feit bracht toch in heel Ne derland een soort ommekeer teweeg. Er heerste een soort gedachte van: nu gaan we het allemaal veel mooier, schoner "en beter doen. Dat gold vooral op het gebied van de woningbouw. Als we proberen een beeld te scheppen van de jaren twintig, dan zou dat er onge veer als volgt uit moeten zien: De straten waren wat sombertjes verlicht door gaslantaarns. De St. Lidui- nastraat liep dood op wel- en rietland, het bouwen aan de Burgemeester Knappert- laan was nog in' het begin stadium. In het Franken land waren pas enkele stra ten verrezen. Het stadsbe stuur hield zich eigenlijk niet zo erg met woningbouw bezig, hoogstens werden hier of daar voorzichtig twee of drie huizen neergezet. Wat in Schiedam woonde, leefde enerzijds in herenhui- r/S W' V.., zen, anderzijds in krotwo ningen. De stad zat nog in de sfeer van de brandersin dustrie. Er stonden nog pompen aan de Lange Ha ven; de spoelingsschuiten voeren nog af en aan. Voor de nieuwe arbeiders van de drie grote scheepswerven was nog geen plaats. Dat werd anders in de dertiger jaren. Toen kwamen de grote jongens uil Rotterdam. Zij waren de bouwondernemers, die hun expansiedrilt in eigen stad niet meer uit kon den voeren en zich op Schie dam kwamen uitleven. Het stadsbestuur ging met de stroom mee. Zoals al eerder verteld is, ontstonden toen de wijken in het oosten en westen van Schiedam. De toename van de stads bevolking, ontstaan door de groeiende metaalindustrie, maakte dat dan ook nodig. De huisvesting van de nieu we arbeiders was geen pro bleem meer. De woningen die men neerzette werden gebouwd in de typerende stijl van de twintiger en der tiger jaren. De moderne ste denbouw van na de oorlog kende echter weer hele an dere normen en waarden. De vooroorlogse esthetische grondslagen werden als oud vuil over boord gegooid. Er kwamen andere eisen, zoals lucht, openheid, licht en hy giëne. Dit streven vormde de duidelijke kenmerken van de nieuwere wijken van onze stad, die een duidelijk na-oorlogs gezicht hebben. HENRIËTTE VAN ALDERWERELT

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3