TON VAN DUINHOVEN OVER ZIJN VADER 1901 -1981 Tachtig |aar socialistische pers 9 Speechen was zn liefhebberij w Autoruit stuk.. helpt Udirekt! 010-377588 Vanaf vandaag Dagblad-Bingo-kaarten te koop - oofdredaetenr Herman igbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Woensdag 29 april 1981 int nsen oer. Morgen is de socialistische pers in Schiedam op de kop af tachtig jaar oud. Op 30 april 1901 verscheen het eerste nummer van De Moker, Schiedamsch So cialistisch Weekblad. Sinds die dag kent Schiedam plaatselijke journalistiek van progressieve snit. Alleen in de oorlog moest de sociaaldemocratische journalis tiek het veld ruimen voor het geweld van de Nazi's. Dat is iets om te vieren. Daarom draagt dit nummer van Schiedam Extra een spe ciaal karakter. We hebben geprobeerd een momentopname te maken van eman cipatie nu. Want wat de dappere ama teur-journalisten van de Moker al tachtig jaar terug voor. ogen stond was emanci patie en bevrijding: van de arbeiders, van de vrouwen, van de jeugd. Er is veel bereikt. Maar de strijd is lang niet voltooid. We wonen in een stad, die de eerste steken van een economische crisis voelt. Wij weten niet, ofhet de symptomen zijn van een voorbijgaande ziekte of de barensweeën van een nieuwe tijd. In die onzekerheid wordt de vrijheids vaan tóch voortgedragen. Tegen de wind in Is het jrafelig geworden? Oordeel zelf. I Redactie en medewerkers van Het Vrije Volk Schiedam Juist voor het verstrijken van de deadline leverde Joop den Uyl persoonlijk zijn kopij m. Door onze medewerker HAN VAN DER HORST Het kost acteur Ton van Duinhoven weinig moeite herinneringen op te halen aan zijn jeugd in Schiedam. Voor het Vrije Volk on derbrak hij zijn werk aan een verkiezingsdo cumentaire, die de VA RA op 11 mei uitzendt, om te vertellen over zijn vader, legenda risch journalist, boek verkoper, propagandist en gemeenteraadslid." Toontje Lef," zoals de vijand hem noemde, heeft in zijn eentje de Schiedamse -rode dag bladpers uit de grond gestampt. In de tuin van zijn Amsterdamse grachtenhuis vertelt Ton van Duinhoven, hoe de oude Toon hem dat allemaal lapte. Menéér WxA I ié/'#- m. Vader Toon in het eerste grote Voorwaartspand. op de Hoogstraat. Hjj/'miUumi «ggzw*. ilkiüiiuiauliil De sociaaldemocraten hadden al in. 1910 een bloedhekel aan de halfzachtheid die in beschaafde kringen nog wel eens voor revolutionaire gevoe lens doorgaat Huisbezoek ARAM Autoglasservice Marges Calandstr.87 Schiedam Inbouw Zonnedaken Ton van Duinhoven SEXFILMS HUREN Jonge gebruikte auto's autobedrijven - ERTAN Zie onze advertentie voor de verkoopadressen elders in deze Extra Iedere ronde f 40.000 aan prijzen Goedkeuring ministerie van justitie onder nummer L O. 720/006/059 d.d,26 juni 1980 nnaati aeesial maam teen r.want etvail en. De geschiedenis van SO jaar socialistische pers in Schiedam vertoont veel wereenkomsten met de op- komst van het deraocra- Jfh-socialisme in Neder land. Begonnen als weekblad [onder de veelzeggende naam De Moker, via het dagblad Voorwaarts naar de huidige krant Het Vrije Volk, geeft alleen de naamgeving reeds aan hoezeer de socialistische beweging ook een vrijheids beweging voor de arbeiders- se is geweest. De samen- «telling van de huidige ge meenteraad, waarin voor het (eerst in 190? een SDAP'er werd gekozen, spreekt even eens boekdelen. Ook in maatschappelijk [opzicht zijn vele parallellen te trekken tussen «Ie plaatse lijke, zoals in Schiedam, en .landelijke ontwikkeling. Me- olg Nederlander kent Schie dam nog altijd als de jene- yerstad hoewel de brande rijen aan het begin van deze eeuw het hoofd alleen nog ooven water konden houden dankzij loonsverlagingen en «et nalaten van investerin gen. Het was de scheep® oouwindustrie die zorgde voor de economische opbloei en en verdrievoudiging van net inwonertal. De Neder landse scheepsbouw is door net huidige kabinet prak tisch ten grave gedragen. De sluiting van de Schledamse Gusto is. daar een schrijnend voorbeeld van. Opnieuw staat Schiedam °P een tweesprong. Gaat de ontwikkeling links-af. berg opwaarts, of rechts-al, ver ser het dal in van de moede loosheid en de ontvolking van de «tad? Op die tweesprong staat ook de Nederlandse politiek. Gaan we voort op de weg van het huidige CDA/WD- kabinet, dat onmachtig is ge bleken de onrustbarend oplo pende werkloosheid en de nieuwe woningnood te be strijden? Staan we toe dat de economische crisis door rechts wordt gebruikt om een aanval uit te voeren op de grondslagen van de socia le verzorgingsstaat, zoals die met offers en strijd in tientallen jaren tot stand is gebracht? Of we haken in op een beleid dat weer werk biedt en uitgaat van de over tuiging dat de werkloosheid geen natuurrramp is, maar overwonnen kan worden? Door een gericht industrie beleid. Door extra investe ringen in Sjouw en energiebe sparing. Door bet inspelen op maatschappelijke noden. Door het eerlijk delen van het beschikbare werk? Met inkomensoffers, jaze ker, maar dan rechtvaardig verdeeld door verdergaande nivellering van de inkomens en door behoud van de soli dariteit tussen werkenden en niet-werkenden. In Schiedam heeft de wal •letterlijk en figuurlijk het schip gekeerd. Die ontwikke ling moet worden omgebo gen. Dat kan, want het socia- lisme heeft wel voor hetere vuren gestaan, zoals ook de geschiedenis van 86 jaar so cialistische pers ta Schie dam heeft bewezen. JOOP DEN UYL Antoon is mi oer en zo innen „Mijn vader is grootge bracht in een groot katholiek gezin, maar op zijn achttiende maakte hij zich van het geloof los en sloot zich aan bij de SDAP. Hij was zeer militant en schreef stukken voor het blad van de metaalarbeiders bond, want hij was draaier. Mijn vader stond overal op de zwarte lijst, omdat hij steeds bezig was sociale rechten al te dwingen. Maar er was in die dagen ontzaggelijk veel werk en ze hadden goeie metaal draaiers nodig. Dan werd hem weer eens aan zo'n poort ge vraagd: „Zeg ben jij Antoon van Duinhoven?" Mijn vader zei: "Antoon? Nee, dat is mijn broer." En zo kwam hij altijd weer ergens binnen. Op een keer werd hij bij de Gusto opgewacht door Y. G. van der Veen, de directeur van het Rotterdamse dagblad Voorwaarts en die vroeg hem, of hij het Schiedamse filiaal op wilde bouwen. Mijn vader zei onmiddellijk ja, maar hij was verder natuurlijk een ongelet terd iemand. Toen is hij zich als de lazerij gaan beschaven bij een rooie schoolmeester. Dat was een meneer Scheffer, ik heb hem later nog gekend, een heel aardige man. Ze begonnen met een klein kantoortje in het Volksgebouw op de Tuinlaan. Het was mis schien een kamertje van drie bij drie. Er stond een tafel en een telefoon en hij speelde, dat hij een'krant was. Op zijn buik lag mijn vader middenin dat kamertje te telefoneren. Want in verband met de nieuwsvoor ziening en de zaken werd hij veel gebeld. „Een ogenblikje," zei hij dan, "Ik zal even overschakelen aaar de afdeling advertenties. Hij rommelde even met het toestel en ging weer verder, want hij deed of het een heel bedrijf was, waar je van het ene riante vertrek naar het an dere moest. Het was natuurlijk een enor me sprong vooruit. Van de fa briek kwam mijn vader plotse ling in het witteboordenprole- t ar laat terecht. Daar heeft hij altijd een beetje koketterigheid aan overgehouden. Dat hij me néér van Duinhoven was Ais hij iemand citeerde, hoorde je altijd vijf of zes keer, dat die ander gezegd had "Ja, menéér van Duinhoven, nee, menéér Van Duinhoven." Hij was wel een beetje een ijdeltuit. Toen is het kantoor ver plaatst naar een heel pand, dat de Voorwaarts ha< gekocht, Hoogstraat 178. In dat achter- ',w/ - I\fy*s<r,4s4fó „WH stfn wij «l«n oooil rlwifh - -En wl| *Un prttl*t*rt«r« mn wij «tra MK nooit -|»nrh huis heb ik echt mijn jeugd rustig zestig mensen vergade- doorgebracht. Het was enorm ren. groot. In onze living konden Vóór kwam later een boekhan- ,JSen van de redenenen, dat mijn vader zich als jon gen zo tot het socialisme voelde aangetrokken was zijn afkeer van de drank zucht. Bij vond het vrese lijk, als de arbeiders met die spaarcebten i» hun stik- kezakkie zo heette dat toen meteen naar de kroeg gingen en lam thuiskwa men. Hij was zeer anti drank, totdat achter in de jaren twintig Josephine Ba ker in Schiedam verscheen. Zij had daar een optreden en in dat kader heeft hij haar gesproken. Bij die ge legenheid kwam mijn va der in aanraking met champagne en dat is hem, geloof ik, erg goed bevalt len." "Speechen was- zijn grootste liefhebberij. Eerst deed mijn vader dat in poli tiek verband, later voor de winkeliersvereniging waar van hij voorzitter was. Ik herinner me nog hoe hij op het bordes van dat stad huisje een rede stond te fmtden die met luidspre kers over de hele Hoog straat werd versterkt. Ik wasr daar als jongen behoor lijk trots op, aat weet ik nog wel." del. Daar hingen prachtige leuzen. „Hij d); leest, voedt zijn geest." en "Mensen beseft, lezen verheft." Het was in de tijd van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, Iets wat de socialisten tegenwoordig mooi geheel uit het vaandel geschreven hebben. Mijn vader deed al het werk met de hulp van één bediende, Wim Sprayt. Die moet nog heel jong zijn geweest, want ik herinner me nog, dat hij in dienst moest. Dat werk bete kende: het behandelen van de nieuwsvoorziening, het regelen van de bezorging en de admi nistratie, het bemannen van de boekhandel en het advertentie bedrijf. Elke dag kwamen er zestien bezorgers in een spe ciaal opgerichte houten keet de kranten halen. Dat vond Ik altijd zeer spannend. Ik zie hun gezichten nog voor me. Het was wezenlijke armoe. Ik moest aan de hand van mijn vader mee werkelijk Zwart Schiedam in, want op een gegeven moment werd hij ook afdelingsvoorzitter van de SDAP. Hij nam ons kinderen be wust mee op huisbezoek, om dat hij wilde dat we zagen hoe het was. Ik ben in krotten ge weest waarvan de lucht nog in mijn neus zit Die bezorgers waren uit datzelfde hout ge sneden. Zij stonken óók' vooral als het geregend had. Bij de verkiezingen kwam Jiet gehele bedrijf in full swing. Voor de deur werden buitenge woon grote schoolborden ge plaatst, verlicht met booglam- Dag Nacht Weekend Ook vrachtauto's y'r iff: pen en er was een trapleertje nodig om bovenin de uitslagen te kunnen schrijven. Op het kantoortje zaten een heleboel rode schoolmeesters en mees- teressen als de bliksem de uit slagen "bij elkaar op te tellen en van procenten te voorzien. Mijn Bloeder, een lieve en toe gewijde vrouw," had steeds een mandje broodjes klaar. Ik mocht daar dan als klei ne jongen bij zitten en uit die tijd heb ik het besef overge houden dat bet stemgedrag in Nederland zo weinig veran derd is. Als je de christelijke en katholieke partijen los ziet van het CDA en je telt bij de SDAP, die een strakkere, ideo logische meer op de arbeiders gerichte partij was, alle clubs op, die zich na de oorlog bij de PvdA hebben aangesloten, dan is er in het stemgedrag ontzettend weinig veranderd. Ondanks al die zogenaamde openheid en alle doorbraken. Ik weet nog dat de koningin een keer door Schiedam kwam en dan was mijn vader niet zo dat we niet mochten kijken. Zo lullig was hij niet. Maar we moesten wel In de winkel blij ven, liever niet naar buiten. 6 voor f 27.50 voor een hele week nu ook video-films voor informatie BAL Y, Dam 5a, Schiedam Tel. 010-267126 Goopend 18—11 u. Dond. i>oopa*ofKl L«gitimatl« v«r*tst mei Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van e*ttnw*g 27 achter station Schiedam Tetefoon 621162-152222 tSmwm Mathenesserweg 59-61 tel.010-370419/370864 I^jV

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3