Verkoolde stokbroden, maar veel leut Rioolrecht wordt ingevoerd Voorlopig geen verordening voor bouwregistratie a hoosbui komt kanovaren m Actie Carol Poffertjes-dag! r Prima agenten 600 gulden gerold Bureau Verkiezingen en Burgerlijke Stand op 26 mei open Gereedschap weggenomen Radio-cassetterecorder en balpennen gestolen Kosten zuivering 9 miljoen wmm schiedam mm IIV SCHIEDAM „Over terreur van üe jeugd kan je niet spreken. Dat zou doelgerichte bewuste ac tie zijn. Maar juist hun constante aanwezig? jid doet je op de tenen lopen. Het is onverkoopbaar ais een oudere wijkcentrumbezoekster te maken krijgt in de BLauwe Brug met een jongen die zijn broek laat zakken en smerige taal uitslaat. Dat is voorgekomen. Cor Touw is onvoldoende ingesteld geweest op dit soort voorvallen. Hij en ik zijn he lemaal lamgeslagen door het gedrag van de jon geren.' mm Youke Post: "Ze zijn vervuilend, zitten met de poten op tafel en schelden je uit voor slettebaal." Hoop H( Carol (3): de hoop op het behoud van haar lit/ keroogje is iets toegenomen. VRIJDAG 22 MEI 1981/HEf VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM De ge meentesecretarie zal op dinsdag 26 mei de hele dag gesloten blijven, ixet uitzon dering van het Bureau Ver kiezingen en de Burgerlijke Stand, Dit in verband met de Tweede Kamerverkiezingen welke die dag worden gehou den. Veel secretarie-ambte naren worden die dag inge schakeld bij de stembureaus. Het Bureau Verkiezingen zal geopend zijn van 8.00 tot 19.00 uur en de Burgerlijke Stand van 8.30 tot 15.00 uur. Beide zijn gevestigd aan de Overschiesestraat 2. ■V f Jfy' Cor Touw lamgeslagen door gedrag jongeren (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een grote hoeveelheid hand- en elec- trisch gereedschap, ter waarde van enige duizenden guldens, is gisterenmiddag weggeno men uit een bedrijfsauto van een Schiedams aannemersbe drijf. De wagen stond gepar keerd aan de Klaas Kater straat, De 31-jarige S. S. heeft namens het bedrijf aangifte gedaan van de diefstal. Volgens assistent-beheerder Youke Post heeft Cor Touw de zwaarte van het beheerder-zijn van wijkcentrum De BLauwe Brug onderschat. De gemeente heeft daarom zijn voorlopige aanstelling niet verlengd. Jos van der Lugt, lid van de be heerscommissie: JHet is alle maal netjes gegaan, alleen een beetje traag." Twee weken na dat Cor Touw Iets vernam van zijn noodgedwongen vertrek, heeft hij zich ziek gemeld en sindsdien staat Youke met het ambulante personeel voor de tientallen telefoontjes, vragen, administratie, verhuur, techni sche mankementen maar vooral voor de jeugd. Tijdens ons gesprek komen al vijf mensen binnenlopen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nadat inbre kers een portierraam van de personenauto, die toebehoort aan de 23-jarige H. T. uit Schiedam, hadden geforceerd, zijn ze er vandoor gegaan met een radiocassetterecorder. twee geluidsboxen en een aan tal balpennen. De inbraak ge beurde in de nacht van dins dag op woensdag. De schade aan de auto en de waarde van de goederen zijn vooralsnog onbekend. De eigenaar heeft van de diefstal aangifte ge daan. met onder meer klachten over het tollet, of om een vergade ring af te zeggen. Youke: „Het is nu gelukkig rustig. De mees te cursussen lopen op het einde en de Jeugd zoekt zijn heil ook elders vanwege het mooie weer. Die jongeren geven een enorme psychische druk op be zoekers van het gebouw. Ze zijn vervuilend, zitten met de poten op tafel, schelden je uit voor slettebaal. Je wordt voor grof vuil uitgemaakt en zo be handeld ook. En er Is geen en kele mogelijkheid om de zaak een positieve wending te ge ven. Je bent verplicht de jon geren te tolereren In het ge bouw. Ik voel me af en toe net een kampwacht." In de Blauwe Brug is men er toe overgegaan Jongeren soms bij de deur al te weigeren. Maar niet alleen in Groenoord komt dit voor. Het Klubhuis- werk Zuid laat geen jongeren binnen, diverse wijkcentra in Rotterdam hebben de deuren voor hen gesloten. Jos van der Lugt: „Voor de architect voor dit wijkcentrum werd be noemd, hebben we al op het jongeren-probleem gewezen. De combinatie bejaarden-jon geren gaat gewoon niet De jeugd moet een eigen stek heb ben." Youke: „Het spreekt beslist r:v .«««Sfr/ SCHIEDAM Weliswaar vertoonden veel stokbroden zwarte vlekkenmaar leut hadden de bakkers en bak sters van de Bachpleinscho- len veel. Het wikkelen van een stuk deeg om een stok en het geval boven een barbe cue roosteren, onder het toe ziend oog van vaderswas een onderdeel van de reuze- f.inderkermis die leerkrach ten en ouders hadden geor ganiseerd. Een jaar geleien zijn ze al bezig geweest met de samenstelling van het fe stijn. In de klassen van de lagere- en kleuterscholen was van alles te beleven. Het spookhuis, de waarzegster en de disco waren wel de hoogtepunten. ,Juen heel ge zellige sfeer" was er volgens mevrouw De Weijs, hoofd van De Mallemolen, op het plein. Het rad van avontuur draaide voor honderden kin derogen. Een milkshake-ap paraat zorgde voor een koele verfrissing. Kleuters en la gere school-leerlingen liepen door elkaar en mochten op vertoon van intekenkaarten aan alle activiteiten mee doen. MAASSLUIS Het riool recht, dat Maassluis enkele ja ren niet kende, wordt weer in gevoerd. Vlak voor de verkie zingen is de gemeente er ech ter nog niet uit wie de 5% mil joen voor de eerate aansluiting op "De Groote Lucht" zal beta len, Huurders óf huiseigenaren draaien voor de waterzuiver- ingskoslen op. Met de kosten van alle leidingen naar het Vlaardlngse Lie Gebaart bos is 9 miljoen gemoeid. Dat kost de Maasalulsc burger straks 109 gulden per jaar. Op 2 september *80 startte de bouw van de rioolwaterzuiver ingsinstallatie. Het afvalwater van Vlaardingen, Maassluis en Schiedam moest hoognodig ge zuiverd worden. Eind '82 zal de zuiveringsinstallatie haar werk kunnen beginnen. Er is onenigheid wie de rto- terlngslasten zal dragen. De PvdA-fractle verzet zich sterk tegen de rtoolbeiastlng voor woningwetwoningen. Tijdens de raadscommissie voor open bare werken en financiën/eco nomische aangelegenheden zette een voorstel om de groep huurders te belasten, kwaad bloed: „De nullijn moet weer Inleveren", vond de fractie. De leden van VVD en CDA deden geen uitspraak, zij wilden nog even bedenktijd. De PvdA wil dat huiseigena ren betalen in de vorm van rioolrecht of van onroerend- goed belasting. Dat zou voor de laatste regeling een tariefs verhoging van 10 procent bete kenen, volgens P. Vork, hoofd finan ciële zaken, kan de aanpassing van onroerend goed belasting niet „Bij die belasting moet je aan bepaalde normen van het Rijk houden. Je mag niet meer heffen dan toegestaan. Maas sluis heeft momenteel nog maar 1 miljoen over aan onbe nutte capaciteit. Als je dat gaat opeten om de riolerings- Installatie te kunnen betalen, dan kunnen bepaalde voorzie ningen niet meer doorgaan. Er ls dan geen geid meer voor een Ijsbaan om maar iets geks te noemen. We zitten bijna aan onze top." Het definitieve besluit over de betaling van de aansluiting met het Lickebaertbos wordt in juni genomen. rwtó/'fyfr ///""""''''iwmZ 4 niet van een doeltreffend be leid dat ze willens en wetens deze informatie hebben gene geerd. Nu is de jeugd eruit ge werkt. Maar ik hou mijn hart vast voor oktober. Als ze weer gaan vechten op de dijk, ko men ze hier de spijkers aan de muur scherpen. De Vlaardin- gers zoeken van zelf het hokje op. Het volgende seizoen zitten we weer met hetzelfde pro bleem. De gemeente moet op zo kort mogelijk termijn voor een eigen gebouw voor de jeugd zorgen. We organiseren voldoende, maar ook anderen maken gebruik van het wijk centrum. Er zitten steeds bo ze mensen in de bar, buurtbe woners klagen over vernielin gen." Het Open Jongerencentrum waarvoor dit jaar de eerste paal de grond ingaat, ziet noch Jos van der Lugt noch Youke Post ais een oplossing. Youke: „De jongeren die hier komen zijn vrij jong en bovendien geen hasjpaffers of alternatie ve punk-figuren. Je hoeft hier geen Amerikaanse rollerdisco te organiseren, hou het gewoon maar bij Martin Green. De groep Spargo zou wel iets zijn maar die kost 65.000 gulden." De problemen met de jeugd zouden niet zo erg aan het per soneel vreten gis er geen spra ke zou zljnvaa onderbezetting. Voor de opening van het ge bouw is al gepleit voor een be tere bezetting. Jos van der Lugt: „Het gebouw is 96 uur per week open en een ambten aar heeft een veertigurige werkweek zegt men. Dus reken maar uit wat dat betekent voor twee beheerders als ze elkaar af en toe ook nog willen spre ken." Youke: .Jk ben vorige week ziek geweest en toen heb ben ze vrijwilligers de verant woordelijkheid gegeven voor het wijkcentrum. Dat is toch te gek. Jos: „We hebben alles richting gemeente gestuurd. Cornax (ambtenaar bij de se cretarie, -red.) stond om half één 's-avonds te dweilen. Tja, de ambtenaren hebben onvol doende geluisterd naar de mensen die in het gebouw zit ten." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een Bouwre- gistratieverordenlng zal er voorlopig niet komen in Schie dam. Dat heeft het College van B en W laten weten in ant woord op vragen van gemeen teraadslid Cor van. Tilborg (WD), Hij vindt een gemeen telijke verordening gewenst in strijd tegen de opkomende beunhazerij In de bouw. Van Tilborg wees het college op de brief die het Ministerie van Economische Zaken aan alle gemeenten heeft gestuurd. Daarin wordt aangedrongen op het zo spoedig mogelijk in stellen van een bouwregistra- tieverordening. Het ministerie onderzoekt momenteel de mo gelijkheid een maatregel In de Woningwet te laten opnemen, waarmee beunhazerij wordt tegengegaan. Dit in verband met het toenemen van uitvoe ren door onbevoegden van ver bouwingen aan huizen. B en W vinden de situatie in Schiedam niet gelijk aan die in andere steden. Pas wanneer dusdanig sterke aanwijzingen beunhazerij in Schiedam aan toonbaar maken, is het college bereid de gemeenteraad voor stellen te doen. De vaststelling van een bouwregistratleveror- dening kan dan een methode zijn, die uitvoering door onbe voegden kan indammen. Een dergelijke verordening heeft tot doel de gemeente in zicht te verschaffen in de werkzaamheden die in de bouw worden uitgevoerd. Zo wel de aard van de verbouwin gen als degenen die het werk uitvoeren worden daardoor ge registreerd. Nu worden alle aanvragen voor bouwvergun ningen opgetekend en de ver leende vergunningen openbaar gemaakt. Een dergelijke werk wijze voorkomt echter niet dat werkzaamheden kunnen wor den uitgevoerd door malafide aannemers. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De plotselin ge wolkbreuk van gisteravond heeft de tientallen deelnemers aan de recreatieve sport- en spelvierdaagse niet weerhou den van een plezierige alot- avond met kano's. Kort nadat de hoosbui was gestopt stroomden de sporters toch naar het Beatrlxpark om ook de laatste sticker te bemachti gen voor de deelnemerskaart. Voor organisator Jan Tj aas ens een reden temeer voor een gul le lach. "Het is dit jaar weer enorm goed verlopen. Iedere avond hebben we meer deelne mers gehad dan vorig jaar. Ook het kanovaren van van avond is redelijk goed bezet. Zoals het er nu uitziet, wil ik volgend jaar graag opnieuw een vierkamp organiseren. Met de medewerking die we van allerlei vrijwilligers ge kregen hebben is de organisa tie ook dit jaar goed verlopen. Als nu de sportraad zijn flat geeft aan een derde sport- en spelvierdaagse, staat niets een volgende nog in de weg," aldus Tjassens. m oT©iD Even ben ik stil geweest over Carol. U weet wel, het 3-jarige Indonesi sche meisje, dat hier tijde lijk in Nederland is voor een oogbehar.deling. Een half jaar terug werd het rechteroogje van Carol in In donesië verwijderd, nadat daarin een tumor werd ge constateerd. Die tumor zaaide zich later uit in haar linkeroogje en om alles op alles te zetten om dat laatste oogje nog te redden kwam Carol, samen met pa en ma Mamuaja, halsoverkop naar Neder land. Zij moeten verplicht enkele maanden blijven en zitten hier nu zonder enige cent. Albert en lem Mamuaja moesten zelfs hun stukje grond in Indonesië verkopen, plus auto, voor de (tijdelij ke) overtocht hier naar toe. Hulp van de Indonesische regering krijgen se niet en evenmin van de Nederland se. Vandaar de actie "Carol". Voorlopig kan ik u vertellen dat de kansen om haar lin keroog je te behouden iets zijn toegenomen. Dat is heel wat. Want dr. ir. Schipper van het Academisch Zieken huis in Utrecht achtte eerst de kansen zeer klein. Nu zegt hij na het toepassen van een zeer unieke methode met warmtestralen: „Onge lofelijk wat er is gebeurd. Hele grote plekken van de tumor zijn verdwenen uit het oogje van Carol. Maar we zijn er nog niet Er zijn nog enkele stipjes van de uitzaaiing te zien. En die moeten allemaal weg. Eet is net als met de muis jes. Blijft er een zitten, dan heb je binnen de kortste ke ren weer hele nesten terug." Pa Mamuaja: „We hebben nu tenminste weer echte hoop en we zijn voorzichtig optimistisch gestemd. On langs zijn er nog bloedproe ven bij Carol gedaan en die bleken goed te zijn. Mijn vrouw en ik blijven dus j§ moed houden". ®jf j Dan heb ik nog meer goed 5 nieuws. Uw reacties op mikfi oproep om Carol en haar f ouders te helpen zijn in een woord OVERWELDIGEND, Daar kom ik later op terug, Van mevrouw A. van Leeuwen uit de Piet Beyn- straat 43 in Zwijndrecht kreeg ik een heel aardig briefje. Zij schrijft: „Toeval* lig leerde ik Carol kennen. Het is echt hartverscheu rend te weten dat so'n klein lief meisje zo'n verschrikke lijke ziekte moest krijgen Je vraagt j~ inderdaad dan af: „Waarom in hemelsnaamf" Het is in ieder geval fijn te weten dat er reacties zijn op de actie Carol en dat er zo veel medeleven is. Ik weet ook dat er nog mil joenen schrijnende gevallen zijn in deze wereld en na tuurlijk heeft ieder mens het recht om te leven.'Maar wat we nu doen is echter gewoon een stukje ontwikkelings hulp in eigen land. Afgelopen woensdag was ik bij familie Tupang in Hilver sum, die een bijeenkomst hielden voor Carol Ik sprak daar ook met de vader van Carol, Albert Mamuaja. Bij vertelde van de zware be handelingen die zijn dochter tje moest ondergaan en van de spanningen die de familie Mamuaja moet doorstaan. Geestelijk hebben ze nu een grote steun aan het medele ven van de mensen hier tn Holland. Het verblijf van de familie Mamuaja in Neder land zal nog wel enkele maanden duren. Laten toe wensen en hopen dat de dok toren van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht Ca rol's oogje kunnen behouden en dat zij haar geboorteland weer kan aanschouwen," al dus mevrouw Van Leeuwen uit Zwijndrecht De actie voor Carol hoop ik op woensdag 27 mei af te sluiten. Tot die tijd kan u nog uw bijdrage leveren op gironummer 28333, tn.v. "Actie Carol", Het Vrije Volk, Rotterdam. Vi ro ei - -vs "Moet de poffertjes kraam en het leuke open terras met de muurschildering van het "zeegezicht" op de Oude Bin nenweg blijven of niett En moet op die plaats het histo rische café De Unie ko ment" Deze vragen zullen aan de orde komen tijdens Binnen stadsdag, aanstaande zater dag. Hans Rootmeijer, beeldend kunstenaar en ex-voorzitter van de actiegroep Cool zal op die dag een pleidooi hou den voor het stadhuis om de bestaande situatie te hand haven. Namens de gemeente zal waarschijnlijk ir. H. J. van Zwienen een betoog houden om café De Unie op de Oude tzon Binnenweg neer te zetten. Ik vind - persoonlijk - dat het open terras en de pof fertjes op de Oude Binnen weg moeten blijven. Trou wens ik en met mij duizen den andere Rotterdammers, hebben menig plezierig uur- tje op dat terrasje in de gezeten. De herbouw van het histori sche café vind ik overigens een prima idee. Maar dan moet die herbouw wel op een i andere plaats in de stad ge beuren. Voor dat doel zijn er nog genoeg open gaten,. Ik ben benieuwd wat uw me ning hierover is. Behalve op Binnenstadsdag, hoor ik graag uw opinie. Moet de poffertjeskraam en het leuke terras blijven of vindt u dat daar café De Unie moet koment tiet "Je hoort zo vaak van die negatieve verhalen, vooral over jonge agen ten. Maar wat ik nu heb meegemaakt, vind ik zo'n pluspunt, dat het woon in de krant moet," aldus een met mij bevriende taxichauffeur. Vorige week vrijdag sta ik om kwart voor zes 's och tends met de taxi op de standplaats bij Station Blaak. Bij het stoplicht staat een RET-bus. Toen kwam er een surveü- J lance-auto aangereden met twee jonge agenten dienaar het stoplichtenhuisje reden Opeens zeggen ze keihard door hun microfoon op de auto:Goeiemorgen, meneer- de buschauffeur!" En even later tegen mij: "Goeiemorgen, meneer de taxichauffeur! Nou, dat vind ik prima van die jongens. M'n ochtend was meteen goed", aldus de- ze taxichauffeur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onoplettend heid is de Sehledamse me vrouw N.v.G. (27) op een scha de van bijna 600 gulden komen te staan. Gisterenmiddag ont vreemdde een winkeldief haar portemonnee uit de kinder»» gen, waarmee ze door C A op de Koemarkt lidp. In een o» bewaakt ogenblik sloeg de on- bekend gebleven dader toe es wist de benen te nemen. D# vrouw had het geld ondermeer aan kleding willen besteden. *axrl »ttel

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2