nieuw plan uit Vrouw gewond bij gasexplosie Nieuwe geld komt eraan c Raketten in 2 uur ^aapkamerss Informateurs uit te schakelen Fokker MDF- 'vliegt' deur uit snel op gang Paling en aal giftig TIT F,R BROQPM MAASPOP? s Koeler Bart te broos - nu in brons 1 I U..& België berecht 'Heer Olivier' Voetbalveld voor antikem-actie CONTANT GELD VOOR OUD GOUD. fi ll a da Dinsdag 2 juni 1981 37e jaargang no. 10417 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD (Van onzé sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Het arbeidsbureau van Rotterdam heeft een plan uitge dokterd om met de komende miljar deninvesteringen van Shell en Esso de werkloosheid in het Waterweggebied te lijf te gaan. Grootscheepse voorlich- tings- en (om)scholingscampagnes, af spraken met bedrijven en een speciaal team van arbeidsbureau-medewerkers moeten ervoor zorgen dat de werkgele genheid in de regionale metaal wordt opgekrikt. De zwaargewonde mevrouw Tissingh uit de Witte de Withstraat in Rotterdam wordt uit haar huis in de ziekenauto gedragen. s (Vaa een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een zware ga sexplosie in een woning aan de Witte de Withstraat in Rotterdam is van morgen de bewoonster mevrouw Tis singh zwaar gewond geraakt. Ze is met brandwonden over het hele li chaam opgenomen in het brandwon dencentrum van het Zuiderzieken huis. Rond tien uur explodeerde een gro te hoeveelheid gas in de woning op de eerste etage van het pand aan de Wit te de Withstraat. Het is niet bekend of er een lek in de gasleiding zat. Het gas ontplofte toen mevrouw Tissingh een pan op het vuur wilde zetten. De ramen aan voor- en achterkant van de woning sneuvelden bij de ex plosie die zo hevig was dat scherven via openstaande ramen van kantoren aan de overzijde van de Witte de Withstraat naar binnen vlogen. De voorruit van een juist passerende auto werd door rondvliegende stuk ken glas vernield. De zwaar geschrok ken bestuurder liep daarbij geen ver wondingen op. Hl Ir INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel 010 - 147400 (géén ander nummer) Dat - en vete andere zaken - leest u vandaag in onze krant (J bent immers abonnee van Het Vrije Volk. Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buiten land naast alie aktualiteiten uit uwdirekte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? (J kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vrije Volk de Prijs voor de Journalistiek 1980 heeft ontvangea Parker pen: een mooie, lekker schrijvende, originele Parker voor u van Het Vrije Volk. H Naam: tv gfo- vdA- zich g te nwei mls- tnea, Wa- van "'ent Deen ade- igen Jek- "vdA eea kan.. l de Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 0101455 33 Opperrebel Bangl adesj Omgebracht DACCA De leider van de mislukte iegeropstand in de Bengaalse havenstad Chitta- gong, generaal Manzoer, is vermoord. Wraakzuchtige soldaten zouden de opstandi ge generaal na zijn aanhou ding hebben gedood. Man zoer was met zijn gezin op weg naar de Birmaanse grens. Eerder had het officiële "persbureau van Bangladesj ge meld dat generaal Manzoer op honderd kilometer afstand van Chittagong was gearresteerd. Over het lot van zijn met Man zoer gevluchte familie is niets bekend. Twee van zijn mede werkers zouden zijn gewond. De zaterdag vermoorde pre sident Zia-Oer Raehman is in middels in de hoofdstad van Bangladesj begraven. Duizen den mensen bevolkten de stra ten van Dacca, terwijl de be grafenisstoet voorbij trok. De moord op Zia is door alle poli tieke groeperingen in de hoofd stad afgekeurd. Veel mensen woonden gebedsdiensten in het stadion van Dacca bij. Waarnemend president Ab- does Sattar heeft de vermoor de president gisteren geprezen om het herstel van de demo cratie in Bangladesj. Oliemiljarden moeten Rijnmond werk brengen Direkteur P. H. M. Suijker van het gewestelijk arbeidsbureau Rotterdam lanceerde vanmiddag op een congres in De Doelen de hoofdlijnen van dit "plan voor de arbeidsvoorziening". De miljarden- Investeringen in de petrochemie dreigen grote pro blemen te veroorzaken omdat er op een gegeven moment niet voldoende geschoolde arbeidskrach ten zullen zijn om de nieuwe fabrieken en installa ties voor Shell en Esso te bouwen. Verwacht wordt dat zonder speciale maatrege len veel buitenlandse werknemers naar het Rijn mondgebied worden gehaald. Ook wordt gevreesd voor een golf van negatieve koppelbaaspraktijken. Gesprekken met Investeerders hebben er Intus sen al toe geleld dat enkele concerns hun plannen hebben voorgelegd aan het arbeidsbureau. Dat gaat de komende tijd onderzoeken hoeveel ge schikte arbeidskrachten er de komende jaren van scholen, uit de WW en van andere bedrijven be schikbaar komen. Het arbeidsbureau gaat meer doen aan voorlich ting op scholen en op het arbeidsbureau zelf. De opleidingscapaciteit in de metaal op het Rotter damse centrum voor vakopleiding van volwaase nen (CW) wordt fors uitgebreid: van 330 plaatsen nu naar zeker 550 plaatsen binnenkort. Ook zal er veel meer gebruik worden gemaakt van een rege ling, waarbij de overheid een deel van de loon- en opleldlngskosten van werkloze "omscholers" be taalt. Suijker verwacht dat het aantal mensen, dat nu wordt geholpen via deze regeling, zal oplopen van 860 vorig jaar naar 2000 tot 3000 per Jaar over enige tijd. Het arbeidsbureau krijgt van het ministerie on geveer 10 man personeel erbij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Nieuwe stuivers, dubbeltjes, kwartjes, guldens en rijksdaalders met de beeldenaar van koningin Beatrix komen in ja nuari in grote aantallen in omloop. Zo niet de cent, die verdwijnt ge heel uit de circulatie. Een commissie, ingesteld door het ministerie van Financiën, kiest het ontwerp van de kunstenaar B. Ninaber van Eyben voor de mun ten. In-totaal stuurden acht vorm gevers een visie op de beeldenaar in. De jury koos voor de inzending van B. Ninaber van Eyben omdat die "oorspronkelijk, vernieuwend, duidelijk, doordacht en functio neel" is. 'Op het nieuwe kleingeld zal ook een ander muntmeestersteken ko men. De op 1 oktober 1980 in dienst getreden muntmeester De Jong heeft gekozen voor een hamer en aambeeld. Het is een symbool uit de vormgevende metaalbewerking. Bij het slaan van de huidige mun ten zal dit jaar nog het tijdelijke teken van haan met ster worden gestempeld. v - '/it/' x 4**- /TEL AVIV/WASHINGTON Israël kan binnen twee uur de Syrische Sam-6 raketten in Libanon uitschakelen, zo heeft premier Begin van Israël gis teren verklaard. Maar Begin zei ook dat zijn land Syrië niet sa! aanvallen zolang de Ameri kanen streven naar een vreed zame regeling van het conflict. De Amerikaanse speciale af gezant Philip Habib zal van- daag'of morgen weer terugke ren naar het Midden-Oosten. Habib werd vorige week don derdag door president Reagan teruggeroepen om verslag uit te brengen over zijn missie. Begin zei dat Israël de mili taire manoeuvres en oefenin gen van de Syriëra nauwlet tend in de gaten houdt. De Is raëlische premier verklaarde: "De Syrlérs voeren manoeu vres uit Zij brengen meer troepen naar Libanon en giste ren hielden zij een oefening van de burgerdefensie. Aan al deze signalen moeten wij de grootste aandacht schenken." Begin voegde er aan toe geen oorlog met Syrië te willen. „Maar als Syrië ons aanvalt, zullen wij nog krachtiger te rugslaan". Volgens Begin wisten de Amerikanen dat Israël vorige week Palestijnse doelen in het zuiden van Libanon zou aan vallen. Habib was er van op de hoogte en had ermee inge stemd. „Niet dat hij mij zoals dat heet het groene licht gaf. Dat heb ik niet nodig," aldus de Israëlische premier. In de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren ook het 27ste" bestand gebroken. Bei roet kwam onder zwaar artil lerievuur te liggen. Er vielen 20 doden en 300 gewonden. De Libanese premier Waz- zan heeft Ingestemd met een Russisch voorstel voor een Midden-Oosten conferentie. Zonnige perioden, maar ook enkele buien. Vannacht hier en 4aar mist en minimumtempe raturen rond 12 graden. Mld- dagtemperaturen van 17 gra den aan zee tot 23 graden in het binnenland. Matige wind. draaiend van oost naar zuid west. In de komende vijf dagen (tot en met zaterdag), zal de mlddagtemperatuur om streeks 18 graden bedragen, perioden met zon, maar ook kans op neerslag. Zuidwestelij ke, toenemende wind. 3 juni zon op onder 03.23 21.33 maan op onder 06.32 22.58 - W - - (Van onze soc.-econ. redac tie) De Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia wil ala een der eerste het nieu we vliegtuig MDF-100 be stellen dat Fokker en McDonnell-Douglas samen gaan produceren. Nog niet staat vast hoeveel toestel len de Italianen in de twee de helft van de tachtiger ja ren nodig zullen hebben. Een woordvoerder van Fokker veronderstelt voor zichtig dat het om „enkele tientallen" gaat. Belde fabrieken zullen het nieuwe type overmorgen op papier tonen tijdens de grote vliegtuig-"salon" in Parijs. De indruk bestaat dat daar al min of meer vaste afspraken kun nen worden gemaakt voor de fabricage van tenminste 150 vliegtuigen. Fokker meent vooral grote orders te kunnen plaatsen op de binnenlandse Amerikaanse markt, waar 's wereld grootste maatschappijen actief zijn zoals United Airlines en Delta Airlines. Verwacht wordt, dat in de Verenigde Staten per maatschappij zeker meer dan honderd toestellen kunnen worden verkocht. (Goede tweede op de order ranglijst zullen volgens Fok ker de internationale en Euro pese luchtvaartondernemingen zijn, die per stuk "vele tiental len" vliegtuigen zullen afne men. De technische voor sprong die Fokker en McDon nell-Douglas op dit moment op hun concurrenten hebben, zal de fabricage tot een succes maken als ook de markt gun stig reageert op de MDF-100. wandmeu beier», bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabrleksioonzalen Industriegebouw. Goudsesfngel 66, R'dan». Tel. 010-12.64.61 (Van een cmzer verslag gevers) ASSEN Om toeris ten de kans te geven het beeld te betasten en te bekloppen, wordt hel Drentse Bartje in brons gegoten. De vereeuwiging die nu nog van Anne de Vries' boekenheld ("Ik bid nie voor brune boon'nbestaat is vol gens de leden van het As ser comité "Breng Bartje Buiten" te broos. Het standbeeld ontbrak de laatste tijd dan ook op het plekje achter hel stadhuis van de Drentse hoofdstad, omdat het te ernstig beschadigd was. Jfiet door vandalisme, maar omdat het teveel werd aangeraakt. En daar kan het beeldje niet teben," aldus de voorzit ter van het comité, B. Vos. Het uit 1954 daterende beeld wordt binnenkort vervangen door de bron-', zen versie als de 15.000 gulden die daarmee zijn gemoeid zijn bijeen ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Paling en aal in een groot deel van het Nederlandse water zijn te gif tig voor consumptie. Het mi nisterie van Volksgezondheid heeft vandaag een spoedmaat regel afgekondigd en de vangst van paling en aal ont raden in de Rijn, Maas, Waal, IJssei, Merwede, Lek, Hollands Diep, Haringvliet, Biesbosch, Nieuwe Maas en Ketelmeer. De palingen die in deze wa teren werden gevangen bleken zo vol te zitten met pcb's (po- lychloorbifenylen) dat ze ge vaar opleverden voor de ge zondheid. Paling mag vanaf vandaag hooguit vijf rr'lll- gram pcb perkiliybevatten. ROTTERDAM De Ant werpse rechtbank zal zich op 2 juli buigen over de zaak „Heer Olivier". De 41-jarige „mees- teropllchter" Arie O. uit Laren is door de Belgische Justitie beschuldigd van oplichting op grote schaal, vervalsingen en het uitgeven van ongedekte cheques. „Heer Olivier" zou in Nederland de Amsterdamse ex-notaris Jos S. voor 3 mil joen gulden hebben opgelicht. ALMELO Het terrein van voetbalclub Heracles in Alme lo is op 20 juni beschikbaar voor een manifestatie tegen de UCN.' Dit heeft de Almelose Sportraad gisteren besloten. De manifestatie wordt geor ganiseerd door de Anti-kernbe weging en is bedoeld ala ver volg op een blokkade-actie bij de Uranlumverrljkingsfabriek in Almelo, op 18 juni. De actie voerders verwachten zo'n 3000 demonstranten. f20,-per gram. Bij aankoop van nieuwe artikelen zelfs f 22,50 per gram* IWSUtt Rotterdam, Stadhuisplein 24-28 Den Haag, Lange Polen 9-! I Utrecht Bakkerstraat 27-29 Haarlem, Grote Houtstraat 63-65 Amsterdam, Kalverstraat 121-123 *Geldigl/m 13-06-81 Vraag aaar da afd. aheoaee-Mnrica maandag t/ra vrijdag van 17.M tot 11.00 uur an satardag van 1X00 tot laoo uur. Voor alia ovarlga aafeaa gallrra u op «arkdagan tuaaan l.ao-iaoo uur ona kantoer ta htlkn. Zie ook adrataan op da ttrlppaglna. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Politiek Den Haag is enigszins verrast door de snelheid waarmee de kabi netsinformateurs Lubbers en De Koning de mogelijkheden onderzoeken voor de vorming van een kabinet van CDA, PvdA en D'66. De informateurs hebben zelfs al een lijst ge maakt van te horen deskundi gen, waarop ook namen staan die betrekking hebben op typi sche nieuwe onderhandelings punten. Behalve de "traditionele" deskundigen als topmensen uit de vakbeweging en de voorzit ter van de Sociaal-Economi sche Raad willen Lubbers en De Koning mensen spreken die iets kunnen zeggen over zaken als kernenergie en Industriële vernieuwing. PvdA-ielder Den Uy! zei gis- tern "dik tevreden" te zijn over zijn gespek met de informa teurs. Volgens hem ls er "vol strekt klare wijn geschonken" over de wenselijkheid vap een kabinet van CDA, PvdA en D'68, nadat hij Lubbers en De Koning had iaten weten niet bereid te zijn om deel tc ne men aan programmatische on derhandelingen. waarbij ook de WD zou zijn betrokken. WD-leider Wiegel noemde deze eis van Den Uyl "niet re delijk" en "niet getuigend van een democratische gezind heid." Volgens Wiegel wijst de uitslag van de verkiezingen geenszins op een kabinet waar aan de PvdA zou moeten deel nemen. De WD'er heeft bij de Infor mateurs bedongen dat hij in elk geval nog een gesprek met hen zal hebben, voordat duide lijker onderhandeld gaat wor den tussen CDA, PvdA en D'66. Hij zei niet de indruk te heb ben dat Lubbers en De Koning de WD buitenspel willen zet ten. Den Uyl en Terlouw zijn er van overtuigd dat de informa teurs juist wél streven naar een kabinet zonder de WD, Volgens Terlouw hebben Lub bers en De Koning geen poging gedaan om hem af te brengen van zijn weigering mee te wer ken aan een kabinet van CDA. WD en D'66. De Informateurs spreken vandaag met de leiders van de kleine partijen. Aan het eind van de middag zou Den Uyl opnieuw ontvangen worden in de tijdelijke werkkamer van het tweetal, in het gebouw van de Eerste Kamer. Morgen volgen verdere be sprekingen met Tcrlouw. Van Agt en Den Uyl. De PvdA-lei- der wordt op korte termijn tweemaal gehoord, omdat hij donderdag en vrijdag in Ier land ls In verband met een congres van de Federatie van Europese Socialistische Par tijen, waarvan hij voorzitter ls. Zie ook pag. 4 Focus. 1 i 1 I 1 I Adres: Postcode:. -Plaats:. Stuur het Vrije Volk naar: Soort«abonnement; O Kwartaal O Jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u: Dossier Parker pen toe aan: -Naam: Adresi Postcode:Plaats: Ï(s.v.p gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Voik. Antwoordnummer 1579, jj^3000 V8 Rotterdam. eatf.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1