tv::--' Brigadier Gelderblom'De gelegenheid maakt de Met borrel op over de kop geslagen 1 Tips voor een zorgeloze vakantie Brandweer aan twee kanten van het water Zwartrijders 1 5 Om in te hijten !- U Veilig op twee benen Plezieijachten verbrand schiedam h Vv ZATERDAG 4 JULI 1981/HET VRtJJg/VOLK/PA GIN A f ",f (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Veertien dagen met vakantie. De planten verschrompelen tot miezerige bruine staakjes op de vensterbank. De poes beent honge rig rond de koelkast. Eindelijk vrij! Zorgeloos dromen op een ligstoel, maar dan veert een gezinslid omhoog. Het boven- raampje staat thuis nog open! De achterdeur, het dakraam, de ladder in de tuin: het lonkt uitnodigend naar de inbreker. Een uitpuilende brievenbus laat aan duidelijkheid niets te wensen over, maar ook een kale venster bank spreekt boekdelen. Etalage Hangslot vernield Avondwerk Folders Gelderblom „Ik kom ook bij de mensen thuis -X Maak van uw huis geen aanlokkelijke etalage voor dieven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met aan de ene kant van de Schie de Rotterdamse brandweer en aan de ande re kant hun Schiedamse collegaspuitgasten, is in de nacht van donderdag op vrijdag een brand be dwongen, die twee plezierjachtjes heeft verwoest. Kosten Sport v yjhsè'yjÈ f? -'•V I f 'f*v ;-ƒ >a Diefstallen veelal gevolg y van vergeetachtigheid "De gelegenheid maakt de dief." zegt brigadier D. Gelder- blom. de voorlichter van het Schiedams bureau Voorko ming Misdrijven. Gelderblom Kou het liefste willen dat iede re Schiedammer dit spreek woord boven zijn bed hangt als Waarschuwing. "Mijn taak Is het geven van Ups aan Schiedammers. Nu de vak&ntietijd aanbreekt, heb ik een hele serie folders gemaakt waarin staat waar mensen op moeten letten. Je moet van je huis geen aanlokkelijke etala ge voor inbrekers maken, zeg ik altijd." Volgens Gelderblom heeft de praktijk geleerd dat de meeste Inbraken een gevolg zijn van .vergeetachtigheid. 1 "Mensen zijn nog veel te nonchalant. Moeder doet even boodschappen en laat het touwtje uit de brievenbus han- gen. voor het geval de kinde ren binnen willen. Maar even goed kan intussen even worden ingebroken. De portemonnee' op de toonbank leggen of boven in de boodschappentas, zijn ook goede voorbeelden." Gelderblom beeft nu een half Jaar raad en advies gegeven. "Ik heb al veel reacties gekre gen. De belangstelling ervoor is groot Niet alleen de agenten binnen bet corps komen met vragen, ik heb hier .al veel mensen gehad". Eigenlijk moet Je overal re kening mee houden, wil je diefstal zoveel mogelijk uit sluiten. "Veel mensen hangen hun mooie schilderijen of kostbare klok aan de muur tegenover het raam. Meestal hangt er ook nog een spot op, om de voorwerpen beter uit te laten komen. Maar dat kan de dief op een idee brengen! Hij loopt daar geregeld voorbij en ziet dat. Dat kan ook tot een in braak leiden!" Gelderblom haalt een paar politierapporten voor de dag. "Valse sleutel, toegangsdeur geforceerd, hangslot vernield, gat geboord, tuinraaro open, luik geforceerd, pennen uit toe gangsdeur gehaald." In zijn kantoor liggen fol ders, demonstratiematerialen, films, en dia's. Op een grote kubus kunnen de mensen zien koe deuren en ramen goed af gesloten kunnen worden., Het voorlichtingawerk gaat verder dan het voorkomen van Inbraken. Ook fietsen- en win keldiefstallen, zakkenrollerij en het vandalisme worden on der de aandacht gebracht. "Bedrijven en winkels zijn erg geïnteresseerd. Ik heb al een paar maal de dia's en films over beveiliging ge- .draaid. Het personeel wordt zich bewust van de mogelijk heden om het de dief moeilij ker te maken." Verenigingen hebben Gelder blom al eens op bezoek ge vraagd. En in de dienstencen tra De Vier Molens en De Woudhoek konden de ouderen adviezen en tips van de briga dier krijgen. "Het brengt veel avondwerk met zich mee. Na een lezing stellen de mensen gerichte vragen over hun woning. Als ik het niet weet. zoek ik het op. Ik overleg veel met de wijkagent. Hij komt immers direct met de mensen In contact en kan ook vertellen hoe narigheid te voorkomen is. Bovendien signaleert een wijkagent bijvoorbeeld waar in de stad veel fietsen worden gestolen of in welke straat op een gegeven moment veel in braken worden gepleegd. Het is zinnig om mensen bij elkaar te roepen en te vertellen wat er aan gedaan kan worden." Op verzoek komt de briga dier bij de mensen thuis om met eigen ogen te aanschou wen wat onveilig is. Ook na een inbraak wordt veelal met de bewoners gepraat Gelderblom heeft nog plan nen genoeg. Hij denkt erover om met de scholen een project te starten over preventie. Dat Idee staat nog in de kinder schoenen, maar het lijkt hem een goede zaak. Ook wil hij met woningcorporaties, plant soenendienst RET, brandweer, bewonersverenigingen en club- en buurthuizen contacten leg gen. Het landelijk bureau Voorko ming Misdrijven voorziet Gel derblom van veel voorlich- tingstlps. Dit bureau dat is on dergebracht bij het Ministerie van Justitie, onderhoudt con tacten met instanties als de ANWB en de ziekenfondsen. Immers deze laatste twee ge ven ook tips van vakantiegan gers. Op ministerieel niveau probeert het landelijk bureau de kwaliteit van bijvoorbeeld sloten, verlichting en sluitwerk te verbeteren. Gelderblom denkt dat de voorlichting nog beter wordt, als de regionale bureau's Voor- koming Misdrijven er zijn. "In ieder corps heeft één man nu tot taak adviezen en voorlichting te geven. Nu ver gaderen we eens In de twee maanden, maar straks kan het natuurlijk regionaal worden gedaan. Het is veel zinniger' om gezamenlijk te kijken hoe je de mensen het beste van ad vies kunt dienen". De vakantiefolder met 32 tips is gratis te krijgen bij de politie. Wie vragen heeft of in formatie wil kan langsgaan bij het politiebureau of bellen naar 260760, toestel 116. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Alcoholge bruik beeft er in de nacht van donderdag op vrijdag toe ge leid dat een personenauto over de kop is geslagen op de Broersvest. Ter hoogte van de Korte Singelstraat verloor de 30-jarige bestuurder T. J. E. D. uit Rozenburg de macht over het stuur, terwijl hij een cas settebandje wilde verwisselen. Hij botste daardoor tegen een betonnen verkeerspaaltje, waarna hij kantelde. De bestuurder van deze auto Jjleef ongedeerd, maar twee in zittenden van een andere wa gen liepen snijwonden op in Net gelaat. De 30-jarige M. J. T. H. uit Groningen en de 29-ja- rige S. J. M. Z. uit Schiedam zaten in een geparkeerd staan- 'jde auto. die na de botsing vijf Jneter verderop tegen een der- die wagen tot stilstand kwam. {leiden werden overgebracht ïiaar het Noletziekenhuis. Art- pen constateerden daar voorts «en gebroken kaak bij '-'de «Schiedammer. 0 De beschonken man uit Ro denburg werd meegenomen naar het Hoofdbureau van po litie. waar hij de bloedproef heeft ondergaan. Over de om vang van de schade, die aan zienlijk is. kon" de politie nog geen mededelingen doen. De auto die over de kop sloeg is total-loss. Met een klein opont houd voor het autover keer is op het Kethel- plein het èenbenig ver- keersportaal voor de ANWB-borden vervan gen door een construc tie met twee benen, die minder windgevoe lig is. Directe aanlei ding tot deze operatie is een dodelijk ongeluk op verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht. In 1976 kwam daar een verkeersportaal naar beneden ten ge- volge van hevige |g|< windstoten. Een node- g§ rende automobilist werd door het gevaar te verpletterd. Kort daarna werd door Rijkswaterstaat beslo ten in het hele land de oude constructies te vervangen door een stabieler portaal met "twee benen. Woensdag werd met assistentie van de Schiedamse po litie een dergelijke voorziening op het Ke- thelplein neergezet. Hieropzullen binnen kort ook rijslrooksig- nalering en filebeveili ging worden aange bracht. Ramen en deuren goed afsluiten. Geen sleutels aan de binnenzijde in de sloten laten zitten. Geen briefjes op de deur, geen touwtjes uit de brievenbus, geen volle brievenbus, geen planten uit de vensterbank halen. Rang- en sluitwerk controleren op defecten. Binnendeuren en kasten niet afsluiten. Denk aan de huisdieren! Niet aan een boom vastbin den of in een bos achterla ten'. Schakel electrische appa raten en koelkast uit. Noteer nummers en mer ken van uw waardevolle voorwerpen. Daarvoor heeft de politie registratie- kaarten die gratis te krij gen zijn. Fotografeer kost bare voorwerpen. Vertel uw leveranciers .dat u afwezig bent. Laat gordijnen overdag open. Laat geen trap of ladder in de tuin achter. Doe kostbaarheden en waardepapieren in een kluis of safeloket bij de bank.' Breng contant geld naar de bank of koop een inge metselde muurkluis of een verankerd vloerkluisje. Probeer iemand te vin den die de planten wil ver zorgen, Wie lange tijd met vakantie gaat, doet 'er goed aan iemand te vragen eens het gras in de tuin te willen maaien. Vraag de verzor ger ook 's avonds een licht je te willen ontsteken, zo dat het lijkt alsof uw huis ook tijdens de vakantie be woond is. Informeer bij medicijnen of ze een vreemd land inge voerd mogen worden. Vraag uw arts een interna tionale verklaring als u ge- bruik maakt van een injec- J tiespuit Breng een- reis-, apotheek mee en neem're* servebrillen mee. Zorg voor een geldig pas poort en noteer de num mers. Op' drugs staan in vele landen jarenlange gevan genisstraffen. Draag op vakantie in het buitenband uw waardepa pieren, paspoort en geld in een halstasje onder uw kle ding. Gebruik een caravan- slot of eèn slot vóór een buitenboordmotor. Draag uw tas tijdens wandelingen altijd aan de kant waar de huizen staan met de slui ting van de tas naaf binnen gekeerd. Draag betaalkaarten en pasje altijd apart. Raakt men beide tegelijk kwijt, dan kunnen er grote pro blemen ontstaan, die u geld 'kunnen kosten. Boe gemakkelijk cheques en betaalkaarten ook zijn, er kleeft één bezwaar aan. Uw naam en adres zijn op de kaart of cheque ver meld. Wie aan de grens nog tankt of andere inkopen doet en geen visitekaartje wil achterlaten, kan beter met contant geld betalen. Wie per caravan met va kantie gaat, doet er goed aan een oplegcylinderslot op de deur te monteren. Dat voorkomt inbraken. Een derde scheepje werd aan de rechterkant geheel zwartgeblakerd. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het ongeval gebeurde achter het gebouw van Sandvick in de 's-Gravelandsepolder, vermoe delijk als gevolg van een ont plofte butagasfles. Omstreeks 2.30 uur rukte de Schiedamse brandweer uit na een melding van de 91-jarige Schiedammer J. N. T. De man bracht de nacht door op zijn drijvende „buitenhuisje". Hij schrok op van een felle knal. waarna hij de twee vaartuig jes in brand zag staan. Eén van de twee dreef af naar de overkant, waarna de Schie damse brandweer, die inmid dels ter plekke was, deze niet meer tot haar taak rekende. Het Rotterdamse korps werd opgeroepen, dat met drie wa gens arriveerde. Het afgedre ven bootje werd aangepikt en in korte tijd wist men het vuur te doven. Het bootje dat door de Schiedamse spuitgasten on der handen werd genomen, brandde geheel uit en is later gezonken. s 0 \C:M tjf Wie van u kan eerlij* F* zeggen nog nooit eens een keertje, bewust of onbewust, voor niks te zijn meegereden met bet open baar vervoer? En dan bedoel Ik niet de gratls-meerij-pe- riode tijdens de RET-actle, maar in de tijden dat u wel werd verondersteld om voor een ritje te betalen. Als n die vraag bevestigend kan beantwoorden dan bent u een echte witrijder en dus een voorbeeldig burger. Maar ik denk dat er maar weinig van zijn. Om u de waarheid te zeggen: ook ik ben een zwartrijder. Althans niet gewoonlijk, maar Ik heb het wel eens een f keertje gedaan. En bewust. Daarover straks meer. In HVV van dinsdag 30 juni stond een verhaal dat zwar trijden met de RET straks 40,- gaat kosten. Tot nu toe was dit 2640 (zie Stukgoed van gisteren over "grijsrij- den".) Uit dat bericht bleek dat de 75 RET-controIeurs jaarlijks voor een kleine ton aan boe tes binnenhalen. Een kleine rekensom leert dan dat er zo'n kleine 4.000 zwartrijders tegen de lamp zijn gelopen (in 1979). De RET durfde gisteren nog geen officiële schatting te 1 geven over het ware aantal zwartrijders. Ik wil d*r wel een voorzichtige slag naar slaan (gebaseerd op ge sprekken met RET-rijdero) en dan kom ik minstens op het tienvoudige van het aan tal mensen dat Jaarlijks wordt gepakt. Dat ls dus 40.000, waarbij ik de aanteke ning wil maken dat het vaak ook om Incidentele zwartrij ders gaat. Nu kosten die 75 controleurs 3,7 miljoen aan loonkosten. En om de zwartrijders nog effectiever te kunnen bestrij den moeten er volgens de - RET meer controleurs ko men. Dat betekent misschien aan loonkosten een miljoen gulden erbij. En zelfs dan nog heb je geen waterdicht j systeem, tegen de wanbeta- Op den duur ga^je echt vragen of gratis-openbaar- vervoer niet goedkoper ls voor de overheid. Dat zal de toekomst moeten uitmaken. De voor- en nadelen moeten gewoon tegen mekaar wor den afgewogen. In Parijs hebben ze naar mijn mening, althans wat do ondergrondse betreft een vrij goed systeem. Daar moet Je een kaartje in een gleuf stoppen en pas dan gaat het toegangsbekje naar de metro voor je open. Het aantal zwartrijders daar. bij de metro dan, zal hierdoor minimaal zijn. Waarom kan dit systeem niet in Rotterdam worden toegepast? Hoe makkelijk het is om gratis van de RET gebruik te maken, vertelt mij een zwartrijder; Jk betaal zel den ol nooit voor een ritje per bos, tram of metro. En eigenlijk doe tk dat zwartrU, den als een soort sport. In bet afgelopen jaar heb ik al een paar honderd gratis ritjes gemaakt, zonder ooit een keer te zijn gepakt. Did gaat als volgt: ate ik een RET-rijtulg Instap, kijk ik natuurlijk eerst goed of er - Ïfeen controleur in de buurt s. la dat niet bet geval, daa ga Ik onmiddellijk bij een uitgangsdeur staan. Al wat Ik doe Is gedurende de rit goed In de gaten te houden of lk bij een komende halte geen RET-coatroteun zie staan. Nou, dié zijn in hun unltor- men natuurlijk al op een honderd meter afstand te' herkennen. Zie ik er eentje, dan wip ik onmiddellijk uit de bus of tram, zodra die stil- ff staat. Bij de metro te dat wat moei lljker. Maar ook daar heb ik wat op gevonden. Meestal ga lk daarin het voorste rijtuig zitten of staan. En als de trein het perron binnenkomt zie ik makkelijk of er onder de wachtende passagiers controleurs zijn. Soms kijk ft vor dé zekerheid ook even naar buiten als de deuren opengaan." Heb Je nou geen morele be zwaren tegen dit zwartrij den. Tenslotte dupeer je de gemeenschap? Zwartrijden „Eigenlijk vind lk dat het openbaar vervoer gratis moet zijn. Ik betaal al belasting genoeg. En als ze dan toch willen dat de men sen betalen, moeten ze maar zorgen voor een methode dat de pakkans van een zwart rij der wordt vergroot. Zoals hetnu ls, te het gewoon een lachertje." Wat dit laatste betreft is de1 RET van plan te gaan wer ken met controleurs in bur-; ger. En bierdoor zullen veie zwartrijders zeker worden ontmoedigd. Een paar maanden terug ben ik een keer als zwartrij der meegegaan. Dat was U eerste en tevens de laatst», keer. Ik had geweldige ha vit ifcet een aantal vrienden om naar de bioscoop te gaan., Bij het Centraal Station be- sioten we "even" démétro te f nemen. Hef was hall tien *s avonds, het moment waarop de tweede voorstelling begon bij Aihambra (metrostation beurs). Niemand van ons had een kaartje gekocht of was In het bezit van een strippenkaart Eerst moesten we tien minu ten wachten totdat eindelijk de metro binnenkwam. Toes hadden we al spijt, want als we waren gaan lopen wares rre dallang geweest. BIJ het metrostation Stad- huls keken we allen angstig naar het perron. Toen riep een van m'n vrienden plotse ling: „Een controleur!" Als haren konden we nog net uit de geopende metrodeuren springen. En zoef, daar gin gen ze weer achter ons dicht In het voorbijgaan van de ondergrondse zagen we ach ter de vensters onze "contro leur" staan, die even tevores was Ingestapt. Het bleek een PTT-man in uniform te zijn— 1 toe nie Pvi var var me teu Var voe besi (im ach ,'Ol zich het mer huiz stuk D« van dat voor onm forn CDA zo'n denk over onde Uyl prob teurj Zaï stuur Twee vierk Hij k daat prem derd( den 1 reau bard» Da voor recht Is ze niet om m in te bijten? Tussen een wéélde aan gladio len maakt ze op dit affiche recla me voor u leest het Delta Flora - 1981. We worstelen ech ter met een klein doch niet onbe langrijk vraagje: „Waér kunnen we in haar bijten?" Want waar Delta Flora 1981 wordt gehouden is er jammer genoeg niet bij vermeld. -We zien alle snel- *le, vrije jongens al radeloos rondrij den. Het antwoord ia Stellendam op Goeree Over- flakkee. Daar wordt van 4 tot en met 8 augustus voor de 24ste keer een nationale bloe mententoonstel ling met onder meer duizenden gladiolen gehou den. In en rondom de Gemeentelijke Visafslag... „Hoe komt dat nou toch? Hoe hébben jullie de naam Stellendam kun nen vergeten?" vroegen we aan de assistente van het stichtingsbestuur Hetty Arensman. Hetty stapelde vu rige gladiolen op haar hoofd: „Dat affiche is in Hilie- gom gedrukt en we hebben er geen I: '••'•IV.-. A J ">Avvt-'§ Sv-'-S'. drukproef van ge kregen. Vandaar." „En hoe moet dat nou met de men-, sen die ergens in het Rijnmondge bied die mooie juf frouw zien, gréag naar haar gladio len willen kijken maar niet weten waar re naar toe moeten? - „Nou ja, we hopen maar dat ze deur, waar zo'n plaat hangt, opendoen en vragen waar onze tentoonstel ling wordt gehou den. Bij elke affi che hebben we wat foldertjes afgele verd. U komt toch ook?" „Is die blonde fflii achten een Flak- keese?" vroeg® we. „Helaas niet," sprak Hetty, het licht van baar Goeree Over- flakkese zuster?0 (en dat weten we uit eigen erva ring) danig ona» de korenmaat st» lend. Hindert niet Ik zou tóch naar Stel lendam zijn ge gaan. Voor de gi* diolen!" TEI gouve Iraan: nieur doodg autoo toor. I af een zijn 0 fietser zijn ir van d< tie die fUtieke Islami In d vanmc van G; recteu: drijf mei u stadsg de Bri eerst «kriste Aldo 1U Brigad teren. Droo rioden «en tus en 24 van he atreeks Üjke w; de wee

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2