wm, JONGE JENEVER Nog wat verdwenen bedrijfjes BÜ GRATIS HET VRIJE VOLK SCfflÈöMTOkA ■ij oofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 17 september 1981 WW PALMBOOM- C. MEYER EC» '1 7 y awMt IkYy f\\ v J*'"- .197 .197 .1980 197 197 .1978 1979 .197? BI (Door onze medewerker HAN VAN DER HORST) SCHIEDAM "Ik vind het erg, dat dit opgezet oet worden," zegt Pieter van Soest, sociaal wer- ;er en initiatiefnemer van de rouwverwerkings- froep Schiedam. Het maakt hem zorgen, dat zo veel mensen die een partner verloren hebben, niet neer door hun omgeving worden opgevangen. Zij lebben nu elkaar nodig om het ondergane leed te mnnen verwerken. Samen met Marijke Boorsma, wijkverpleegsters van de Gorzen en Schiedam West bezuiden de B.K.-laan probeert Van Soest mensen bij elkaar te brengen, die niet over het verlies van een geliefde heen kunnen komen. 'fk w <;I It Jonge gebruikte auto's Autobedrijven 't PRSHTSJOPP9E SEXFILMS HUREN Geen aandacht vYS Een voorbeeld uit de fotoserie. Met be hulp van dergelijke platen kunnen rou wenden gemakkelij ker onder woorden - brengenwat zij voe len. Vragen Marijke Boorsma: „Ik dacht: eigenlijk zou ik die men sen bij elkaar moeten brengen". SCHIEDAM Pieter van Soest: 'Die solidariteit van, we zitten alle maal in hetzelfde schuitje, daar gaat een enorme krcht van uit'. 8 (2 H Yjl ti?» Het MMk Moeilijke fase van leed doorstaan nu samen ondergaan "Ik hoop te bereiken, dat hét" •ouwen wat meer geaccep- eerd wordt," zegt Pieter. Vroeger was daar toch veel meer ruimte voor. Nu moet je a! zo gauw weer gewoon doen." Marijke Boorsma: "Mensen uit ie omgeving zeggen vaak: ze leeft het er steeds over en dan probeer ik ze maar af te lei- met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van Bettoweg 27 achter station Schiedam. Telefoon 621162-152222 Fotorolletje* voor 10 uur gebracht dezelfde dag na 5 uur klaar Hoogstraat 160 - Schiedam Tai. 268255 Ook voor uw nabestellingen 6 voor 27,50 voor een hele week .t. Nu ook video-films Bel voor informatia BALY, Dam 5a, Schiedam Tel. OIO - 267126 Geopend v. 10-18 u. Dond. koopavond Legitimatie vereiet den. Dan begin ik maar over gezellige dingen. De rouwende kan nergens terecht. Als men sen dit lezen, gaan ze mis schien nadenken over hun hou ding tegenover iemand die zijn partner kwijt is." "Er bestaat angst om een verdrietige man of vrouw te zien," zegt Pieter van Soest. "En inderdaad, je kunt niets doen om het leed te verzachten". Dat is moeilijk te accepteren en daarom probeer je die situatie maar te vermij den." De dood is weggemoffeld in onze moderne beschaving. Sterven gebeurt in het verbor gene, komt dankzij de rijkdom, de overvloedige voeding en de medische techniek veel later. Vroeger had bijna iedereen overleden broers en zusters. Haast elk huis werd wel eens bezocht door een levensge vaarlijke ziekte. Onder de mensen leeft nog steeds het schrikbeeld van het sanatorium, waar TBC-lijders soms jaren door moeten bren-' gen. Tegenwoordig wordt die ziekte met een tablettenkuur binnen een paar maanden ge nezen. Bij de laatste explosie in Schiedam een aantal ja ren geleden redden de art sen zeifs een aangetast hondje. Maar de dóód is niet over wonnen. Hij is slechts verbor gen. En als dan het onvermij delijke gebeurt,- mag er vooral geen aandacht aan worden ge schonken. "Geen bezoek, geen bloemen," staat er steeds va ker onder de rouwadverten ties. De achtergeblevenen wor den geacht gauw weer op de been te zijn. Norm is de vrolij ke weduwe. Dat brengt veel mensen in moeilijkheden: de eeuwenoude rituelen rond de dood blijken in de praktijk een heilzame reinigende werking te hebben, gehad. Vroeger was rouw heel intensief: je toonde door zwar te kleding, een band om de arm óf een knip in de jas, wat er aan scheelde. De begrafenis was een uitgelezen aangele genheid voor een gezamenlijk weeklagen. De dominee of de pastoor hield een preek over dood en eenzaamheid. De ge zangen der katholieke kerk waren even huiveringwekkend van tekst als van toonzetting. Maar achter de dood gloorde hoop. De meeste mensen ge loofden toen nog in een hierna maals, waarin ieder de verlo ren geliefde weer terug zou zien. Doodgaan betekende niet het definitieve einde, maar de overgang naar een beter leven. Achter de vloed van smart en tranen gloorde het licht. Juist omdat de achtergeblevenen steeds met het leed geconfron teerd werden, huilden zij hun verdriet uit. Als de rouwperiode voorbij was, konden zij dan ook op nieuw beginnen. In de arme landen, waar de dood een gewone bezoeker is, gaat het nog zo. Na een korte periode van door ieder gedeel de heftige smart, gaat de ach tergeblevene weer over tot de orde van de dag. En dat alles wordt in de mo derne Nederlandse samenle- 'ving niet meer "geaccepteerd. Rouw is overdreven. Ze is ook onmenselijk, want ze confron teert anderen met de Dood, die wij zo vrezen, want de Man met de Zeis is het overtuigend bewijs van de menselijke machteloosheid. Zowel Pieter van Soest als Marijke Boorsma kwamen met mensen in contact, die daarvan het slachtoffer wer den. „Van de gemeente krijgt :,c,'v^v Ei V "^7 "••"•A .A de kruisvereniging altijd de adressen van de achtergeble venen door", zegt Marijke. „Die ga ik dan bezoeken en in een aantal gevallen heeft dat bijzonder veel zin. Ik dacht: eigenlijk zou ik die mensen bij elkaar moeten brengen. Toen kwam Pieter naar ons wijkbu reau op de Westerkade met het idee om een rouwverwerkings- groep op te richten. We waren meteen enthousiast." Wie zijn levenspartner ver liest, raakt eerst verdoofd en verbijsterd. Daarna komen wanhopige twijfel en een reeks praktischè vragen: wat moet ik nu met mijn weekeinde? Hoe vind ik de moed alléén te ondernemen, wat we vroeger altijd met zijn tweeèn deden? Zouden andere mensen me wel aardig vinden? Of zouden ze •blij zijn, als ik eindelijk weg ga? Wat moet er van mij wor den? Op de rouwverwerkings- groep komen juist dat soort dingen aan de orde. Natuurlijk is het moeilijk daarover te be ginnen, ook tegen lotgenoten. Maar Pieter en Marijke be schikken over hulpmiddelen om dat wat gemakkelijker te maken. Pieter: „Ik gebruik bij voorbeeld een fotoserie. We la ten die foto's zien en zeggen: zoek de plaat maar uit, die het best uitdrukt, hoe je je voelt; of die het best laat zien, hoe het leven samen geweest is. Het is echt de bedoeling om terug te kijken naar het verlies, om sa men te rouwen. We doen dat eens in de week, twéé uur lang. Aan de hand van de foto's gaan de mensen vertellen. Daar reageren de anderen op. Dat is een moeilijke fase van in-de-groep zijn. De mensen huilen en soms krijgt iedereen het te kwaad." Pieter en Marijke spelen tij dens de bijeenkomsten een be scheiden rol. Ze proberen het gesprek op gang te brengen en zorgen ervoor, dat niemand binnen de gToep geisoleerd raakt. Kunnen zij zich wel in denken, wat die mensen door maken? „Ik voel wel, wat het is om alleen te staan", antwoordt Pieter. „Ik weet wel wat ver lies is, al is het dan niet door de dood." Marijke: „Ik probeer mijn rol zo beperkt mogelijk te hou den. Ik zie me zelf ernaast staan, niet erin. In ieder geval niet aan de top." De deelnemers helpen el- kadr om het leven opnieuw zinvol in te richten. „Die soli dariteit, dat gevoel van „we zitten allemaal in hetzelfde schuitje, daar gaat een enorme kracht van uit", constateert Pieter van Soest. - >- D A? f t.lATG O R5> - Nog een paar niet meer bestaande distilleerderijen resten mij om in deze ru briek onder de loep te ne men. Er zullen nog wel ette lijke Schiedammers zijn, die ze van zeer nabij gekend hebben en die de produkten meerdere malen hun tong hebben laten strelen. Allereerst was daar het bedrijf van C. Meyer en Co. Vanaf de oprichting in 1729 hield deze firma zich bezig met de fabricage van en de handel in alcoholhoudende dranken. Men produceerde oude- en jonge jenever, ci troenjenever, brandewijn, cognac, advocaat, bessen- en frambozenjenever, dry gin en likeuren. In de eerste helft van deze eeuw kwam de belangenge meenschap tot stand met de N.V. Van Duiken Weiland. De combinatie van de twee firma's bracht door beiden zo zeer gewenste „efficien cy" zowel wat betreft de pro ductiemethode als de verbin dingen tussen producent en consument. Het is echter een beetje ironisch als men bedenkt dat vaak juist het ontbreken van deze efficiency de reden is geweest van het verdwijnen of het aangaan van fusies van deze en andre bedrijfjes. Vermelding verdient nog dat Meyer Co van oudsher een palmboom als handels merk heeft gevoerd. De N.V. Van Duiken en Weiland voerde eervarend. Een andëre, vrijwel ge lijksoortige distilleerderij was het bedrijf van P. C. van den Heuvel Sr. De bakermat van deze firma lag in Rot terdam, aan de Oostzeedijk ,VV"'- 5. no. 222. Na het bombarde ment van mei 1940 werd de afdeling distilleerderij over geplaatst naar Schiedam, waar zij in het oude „gedis- tilleerdcentrum terecht kwam. Het handelsmerk van de firma v.d. Heuvel was „De Schiedamse vlag", on der welke naam de distil leerderij zelf ook bekend stond. Ik weet dat het eentonig wordt, maar ook dit bedrijf kunnen we (althans in de oude vorm) niet meer vin den. Zoals Vlaardingen eens een haringstad was, stond Schiedam bekend als DE je- neverstad. Beide kunnen eigenlijk nauwelijks die be namingen meer voeren. An dere, grotere en misschien ,wel betere bronnen van in komsten hebben plaats van de oude ingenomen. Zelfs al le zichtbare tekenen van een verleden, waarin het heel anders toeging, verdwijnen zo langzamerhand uit ons gezichtsveld. HENRIËTTE VAN ALDE- WERELT. Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis, ik betaal dus slechts 8,20. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is Naam. Adres Postcode Woonplaats Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, !c Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam ff i

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3