Museum zet vaart achter opknapbeurt Oranje Nassauschool bestaat halve eeuw Centrum weer zonder f opbouwwerker Gemeente wil snel bouwen 'jDit isnietveilig' Blij dat'ie weg is! Inbrekers doorzoeken drie scholen Bontjas weg Verzamel- beurs Muzikale m Schiedam Bezwaren ongegrond WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINj^ SCHIEDAM "I am de Candy man" blèrt de radio. Keihard. Op het tempo van de muziek wordt in het Stedelijk Museum dag in, dag uit gesleuteld, geverfd en gelast. Ook de suppoosten hebben hun eigenlijke werk tijdelijk verruild en helpen mee. Gestoken in witte overalls is het eigen personeel van het museum druk doende met het opnieuw beschilderen van de zolders en muren van de tentoonstellingszalen. Sinds de ver warming van het Stedelijk Museum er de brui aangaf, heerst een totaal andere sfeer in het mu seum van de moderne kunst. Nu de verwarming vernieuwd wordt, maakt het museum-personeel van de gelegen heid gebruik en krijgen ook de zalen een opknapbeurt. WW/ Aardrijkskundeles op de Oranje Nassau-school. Oud-leerlingen kunnen er op de reünie herinneringen over ophalen. SCHIEDAM In de schoolbanken van de uran- je Nassauschool hebben vele jongetjes hun korte broeken versleten. Talloze meisjes hebben de lan ge vlechten zien verdwijnen in de inktpot. Op de reünie die de jubilerende school zaterdag houdt, kunnen oud-klasgenoten en leerkrachten weer her inneringen ophalen aan die tijd. SCHIEDAM De gemeente heeft de protesten tegen het binnenstadsbouwplan naast zich neerge legd. Volgens het college van B en W zijn de be zwaren tegen de bouw van de eerste honderd wo ningwetwoningen onterecht. Wi' w-wm- Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 „Onze kinderen zijn niet veilig als ze uit school ko men. Soms moeten de kinderen naar de rijweg uitwij ken, omdat een automobilist op het parkeervak achter uit steekt. Kan dit niet anders?" De oudercommissie van de Kohnstammschool en De Zevensprong heeft bij het college van B en W een ge willig oor gevonden voor deze gevaarlijke verkeerssi tuatie bij de Kohnstammschool in De Fahrenheit- straat. In de toekomst zullen de kinderen via een nieuw aan te leggen voetpad kunneti lopen naar het trottoir van het Lorentzplein. Nog moeten de scholieren over een parkeerhaven laveren eer ze op het voetpad komen. De verbetering kost f 6.300 gulden. Het voetpad zal een parkeerplaats minder en wat minder groen betekenen voor de buurtbewoners. Redactie Boetma Verhalen ROT1] olsini André: handdoek ring gegooid. Benieuwd 'en op 'Ook de suppoosten hantberem de kwast? Is de Cobra-collectie soms gestolen en heeft directeur Paalman vergeten de deur om vijf uur goed op slot te draaien? Werd daarom het museum op 24 augustus plots klaps gesloten? Niets van dat alles is waar. De vernieuwing van iiet doorgeroeste verwarmingssys teem was een absolute nood zaak. De radiatoren begaven het al jaren stuk voor stuk en om de week sijpelde het vocht langs de muren. In augustus is met spoed de reparatie ter hand genomen. Niet alleen de CV-installatie, ook het uiterlijk van de ten toonstellingszalen wordt ver beterd. Educatief medewerker Dingenus Van de Vrie Iaat zien wat er allemaal verandert in het museum. De kubussen van de laatste tentoonstelling "Cobra" blijken er nog te staan. Zielig staat de kunst te kijk temidden van de bussen verf, lasapparaten, werktafels, schildersattributen en de werkende heden. „Elke sluitingsdag die langer duurt dan noodzakelijk is, is een ver lies." zegt De Vrie, „Alle men sen van het museum werken mee om het interieur weer snel pico-bello te maken. De staf heeft in deze weken de gelegenheid dingen die er anders bijin sloften rustig af te werken. Zo zijn ondermeer de kaartenbakken waarin het hele bezit van het museum op schrift staat, nog eens gecon troleerd en bijgewerkt. „De toestand met de verwar ming was onhoudbaar. Het museumpersoneel had ook niet voorzien dat we zo plotseling zouden sluiten voor het pu bliek, maar we zijn allemaal blij dat er nu schot in de zaak is gekomen. Het kleine beetje ongemak dat we nu hebben van het getimmer en gehamer, mag die pret niet drukken." Bijna overal zitten de nieu we radiatoren al aan de muur. Alleen boven zijn de oude nog niet vervangen. In de grote tentoonstellingszalen zijn alle metershoge vensters ontdaan van de zachtboardwanden die er tegenaan waren getimmerd. Voortaan zal het daglicht weer de schilderijen belichten. „De lichtinval is hier prachtig. Het is zonde om de ramen af gesloten te houden. Destijds in 1967 is dat gedaan omdat het zo moeilijk was om grote werkstukken op te hangen. Nu vinden we dat het daglicht weer de kans moet krijgen. De schotten zullen we gebruiken om de grote schilderijen aan te bevestigen. Dan kunnen we eveneens een mobiele tentoon stelling organiseren." Het beeldhouwwerk dat het wapen van Schiedam toont, pronkt voortaan ook weer in de linker-benedenvleugel. Dit beeld heeft zich jarenlang schuilgehouden achter het hout. De sluiting van het Stedelijk heeft organisatorisch weinig problemen opgeleverd. Voor de lagere schoolkinderen die in september altijd kennisma kingsbezoeken afleggen in het museum was het sneu. Dat is een maand uitgesteld. De nieu we cursussen van de Kunst klassen beginnen volgens sche ma. „Dan worden de hamers even aan de kant gelegd," zegt De Vrie. Begin november hoopt het vernieuwde museum de deu ren weer wijd open te kunnen zetten voor het publiek. Er zal een tentoonstelling van een Berlijnse groep te zien zijn en van beeldend kunstenaar Joop van Meel. Die Zinke is een galerie die van 1959 tot 1962 in Berlijn was gevestigd in een arbeiders buurt. De tentoonstellingen, li teratuur- en poezieavonden van de galerie, werden 'even eens bezocht en ingevuld door de buurtbewoners. In het Ste delijk zullen ook films en lezin gen over die Berlijnse kunste naarsgroep en hun cultuur-his torische waarde worden ge houden. Joop van Meel een Rotterdamse kunstenaar is vooral bekend om zijn muur schilderingen die beslist niet gaan over bloemetjes en bijt jes maar over wat er mis is in het huidige leven van alledag. te zien. Ex-scholieren die geen uitnodiging hebben ontvangen, zij ook van harte welkom in de schooi aan de Fr. Haver- schmidtlaan 15. Deze christelijke basisschool heeft begin juni een oproep ge plaatst en maar liefst zeshon derd oud-leerlingen hebben ge reageerd. Er zijn duizend uit nodigingen de deur uit gegaan. „Als iedereen komt, puilt de school uit", zegt hoofdonder wijzer F. den Ouden, die al weer drie jaar de leiding heeft van de school die in 1931 begon met aan het hoofd G. W. de Lange. "Hij verdiende in één jaar toen wat ik nu per maand verdien." Uit een oud schrift uit het jaar 1930, dat Den Ouden als een kostbaar kleinood be waard, blijkt dat in die jaren "het hoofd van de school alle salarissen en aktes moest bij houden. Het schrift maakt ook melding van de bombardemen ten die de wijk hebben geteis terd. De school is aan het eind van de oorlog meermalen be zet geweest. Zowel de Duitsers, de NBS als de Engelsen en Ne derlanders hebben gebivak keerd in de lokalen. "De Engel sen bezetten het destijds, om dat er zoveel munitie in achter was gebleven," vertelt Den Ouden. De veteranen die de Oranje Nassauschool hebben bezocht, komen zaterdag eventjes terug in Schiedam. Laatst trof de on derwijzer een goede vijftiger in de gang aan. Deze oud-leer ling bleek al jaren in Amerika te wonen en hij wilde zijn school nog even vastleggen op de foto. De reünie duurt zaterdag van twaalf tot vijf uur. Cen traal staat de hernieuwde ken nismaking met oud-klasgeno ten en oud-leerkrachten. In de school is tevens een tentoon stelling van foto's en knipsels SCHIEDAM Bij een bont en lederzaak in Schiedam is maandagnacht ingebroken. De eigenaar mist nu een bontjas ter waarde van 1780 gulden en een leren jack van 359 gulden. W SCHIEDAM Verza- j§ meiaars kunnen donder- H dagavond in clubhuis Zuid snuffelen tussen de spullen van andere ver woede spaarders. Voort aan zal elke laatste don derdag van de maand in het clubhuis aan de Dwarsstraat een verza- - melbeurs worden geor- t'i ganiseerd. 'X Het initiatief komt van bezoekers die dit een mooie gelegenheid vinden om postzegels, i> munten, sigarenbandjes, lucifersetiketten, speld- 'J jes of medailles aan el- j kaar uit te wisselen. De verzamelbeurs van ze- ven tot tien uur 's ':A avonds. w. m /w -,4v 2 tó-'-KvAV v SCHIEDAM De Centrum bewoners zitten wederom zon der opbouwwerkster. Hennie Wiersma die in Schiedam op 1 augustus was begonnen in deze tijdelijke baan heeft haar ont slag ingediend. De opbouw werkster die voor twintig uur per week was aangesteld, heeft in Botterdam een vaste betrek king aanvaard. Sinds 7 sep tember zijn de centrumbewo ners weer verstoken van een opbouwwerker die de buurt helpt iets te doen aan allerlei problemen in de wijk. Het SSWO noemt deze gang van zaken tragisch. Penning meester Arie van Loenen: "De centrum-bewoners zitten niet helemaal zonder hulp. Ze kun nen nog steeds een beroep blij ven doen op vrijwilligers, maar het is niet leuk om te moeten wachten op een hulp verlener die eerst nog eens van zijn eigen werk moet bij komen en dan tijd heeft om in te springen. We waren gelukkig toen er eindelijk een professionele kracht kon worden aangesteld. Ik begrijp ook heel goed dat mevrouw Wiersma het zekere heeft verkozen boven het onze kere. Per slot rekening zou haar werk op 1 januari alweer aflopen". Het SSWO laat voorlopig ai- les bij het oude. "Zolang we nog zitten te tobben met geld gebrek, blijven.we in de wacht kamer. We betreuren deze ont wikkeling. Eigenlijk zijn we weer in diskrediet gekomen. Er waren acht bezwaar schriften ingediend. Onderne mers in de directe omgeving van de Baan en particulieren van woningen aan de Lange Achterweg, alsmede de bewo nersvereniging Centrum wa ren het niet-eens met de bouw tekeningen en de gang van za ken. 4 Volgens het college is de angst dat in de nieuwbouw geen rekening wordt gehouden met kleinschalige bedrijfjes ongegrond. Ook de vrees dat het heien en bouwrijp maken van de grond schade toebrengt aan de huizen, vindt het colle ge niet terecht. Het verkeer levert volgens de beleidsmakers ook geen problemen op als er huizen staan op het terrein tussen de Lindenhof en Korte Achter weg. Dat de inspraakmogelijkhe den beperkt zijn geweest en zelfs de bouwplannen afwijken van het ter inzage gelegde ont werp, is volgens de gemeente te wijten aan de voortvarend heid waarmee met de inrich ting van het gebied moest yor- den begonnen, toen de project ontwikkelingsmaatschappij het liet afweten. "Verdere ver traging is maatschappelijk on verantwoord". Bovendien zou den de wijzingen in het bouw plan "details" en de inspraak procedure een kwestie van "persoonlijk gevoelens" zijn. Het college belooft alle huur ders van gemeentelijke pan den die moeten verhuizen, bij te staan bij het zoeken naar een andere ruimte. Om te waarborgen dat de omliggende huizen geen schade zullen on dervinden, wordt een grond- mechanisch onderzoek en eventueel een bouwtechnisch onderzoek gehouden. De eerste paal voor de huur huizen kan als het aan wethou der Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening ligt, volgende week de grond in. Aanvankelijk wil de de wethouder al in'augustus de bouw, starten, maar dat liep mis vanwege de bezwaar schriften. r evem y „Ik ben blij dat je bent weg gegaan," wa ren gisteren mijn eer ste welgemeende woorden tot ex-burgemeester André van der Louw. Tot min grote verrassing antwoordde André: „Hè, he wat een verademing!" En daarmee doelde hij zonder meer op mijn uitla ting. Want ik was daarmee zonder twijfel een van de weinigen die dergelijke woorden tót hem sprak. En dat deed ik niet om de pias uit te hangen of om provoce rend te zijn. Nee, ik ben op recht blij dat André uit Bot terdam is vertrokken... Dit in tegenstelling tot de talloze vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en an dere bestuurlijke autoritei ten die tijdens zijn afscheids receptie op het stadhuis kro- kodilletranen lieten. „Hoe haal je het in hoofd om ons met de gebakken peren te la ten zitten. En André, je weet toch, dat we zonder jou niet kunnen," was de algemene tendens van de mensen die hem de hand kwamen schud den. En dan te bedenken dat ve len van hen die gisteren de- tranen wegpinkten, zeven jaar geleden ook al aan het huilen waren. Niet -uit blij heid, maar uit verdriet. Want het waren juist die sceptici de goeden daargelaten die riepen: „O, wee, wat een verdoemenis is nu over ons gekomen." Niet te geloven wat voor verhalen in die tijd over An dré door de stad gingen: „Die linkse rooie rakker. Die pro vocateur. Die communisten- vriend, burgemeester van Rotterdam? Onmogelijk! We moeten stelling nemen tegen die man. Met hand en tand moeten we ons tegen die nieuwe burgemeester verzet ten. Zorgen dat hij hier geen poot aan de grond krijgt." Ja, niet te geloven. Zo emo tioneel werd toen over André van der Louw gesproken. Toen._ - En diezelfde mensen zagen hem nu met lede ogen gaan. Wat een hypocrisie. Wat ee'n bevooroordeling. Ja, ze hebben zich' vergist. André van der Louw heeft zich als burgemeester van Rotterdam waar gemaakt, bewezen en veel meer dan dat. Ondanks dat het een „rooie" rakker was en is. André zelf zei het zeer tref fend: „Jullie hebben mij ge leerd dat rood best degelijk kan zijn. En na zeven jaar Van der Louw moesten blauwen, groenen, witten en pimpel- paarsgekleurden dit zonder meer beamen. Tekenend was bijvoor beeld de uitspraak van de "nestor" van de gemeente raad Wim Baggerman, frac tieleider van de VVD, die te vens namens de CDA-fractie sprak: "We wisten nu ten minste wat we-hadden en we moeten maar zien wat we d'r voor terugkrijgen. Dat je ons verlaat doet ons erg veel pijn. En wel zoveel pijn, dat we eerlijk gezegd hopen dat je bij ons terug bent -£- uit dat kabinet dat niemand heeft gewild voordat je op volger is benoemd!" Ooit heb ik eens van Bag german gezegd dat hij tij dens de gemeenteraadsver gadering zat te slapen. Maar nu ben ik tot de conclusie ge komen dat Wim Baggerman bijzonder is uitgeslapen! Zijn afscheidsspeech was werke lijk, ten opzichte van andere afscheidsredenaars (namen noem ik niet!), een verade ming. Wijlen Wim Sonneveld zou zeggen: "Wim, je hebt talent man! Is het niet als politicus, dan toch zeker als conferen cier". Ik ben dan ook spontaan na afloop op Wim Bagger man afgestapt, heb mijn spijt betoond over mijn uitla tingen in het verleden en heb mijn grote bewondering uit gesproken over zijn heden. Wim: "Dat vind ik reuze sportief." Kijk, zo'n man, VVD'er of niet, heeft mijn hart gesto len. Bijna iedereen was er gis teren. En daar was ik voor André erg blij om. Ik vond het echt fijn om te zien i zijn beide zoons. Peter skateboard onder zijn j en Milan aanwezig w; zijn broer (ook met pijp, snor, kennelijk een fami trekje), pa en ma Van Louw (ma in rolstoel vanws ge een klein ongelukje 'efcl terochtend) en "least, but noil last" Corinne, zijn ex-vrouw,f En toen André haar 13. liep hij meteen op Corinne at en gaf haar twee dikke pak kerds. Hartverwarmend, ,i Uiteraard heb ik op ;d| moment meteen van de gel genheid gebruik gemaakt André's vriendin Hetty, drie dikke zoenen te geven. Tsja, wat wil je. Zo'n kans krijg je niet elke dag In de wandelgangen hooi de je niets anders dan geld over de eventuele, mogelijke; waarschijnlijke opvolger van Van der Louw. Wat een gegons, wat ee» gezoem: "Lems, Vredelinj, Kloos, Peper, Ien van de» Heuvel, Kloos, Kloos, Peper; Lems, Peper, Peper!" De Bijenkorf was 'r nik» bij. Gesprekjes bijvoorbeeld als deze: voorbijganger to gen hoofd voorlichting Gemt Schilder: „Ik stond net bi] Jan van der Ploeg. Die is nu toch burgemeester hè. Al thans loco." Zeg ik tegen Jan: „Dag burgemeester!" En toes r'28*J< „Niet te geloven, de nieuw gjjjj m burgemeester staat al naasS je. Als door een insect geste -Jr ken -draait Van der Ploeg zich om. Kijkt hij in de oges Het C van Bram Peper. Nou dat ÏUSpri gezicht van de loco-burge- meester sprak voor mij Ö6St boekdelen! 4 am ei Wedden om honderd "gul- jjWia-j den dat Peper de nieuw burgemeester wordt?" 3 - Een doodnuchtere Gen® on] Schilder: „Met dit soort weè tje^s h< denschappen prognoses hooi We tra ik me in het geheel niet to 3en m zig. Waag ik me zelfs niet aan. Voorlopig is het zo dal bjk do donderdagavond de oom mi!- saris van de Koningin, m Vrolijk, hier komt onTdi nng fractievoorzitters aan te Sc H ren. Zij zullen een profle! aOSKC schets geven van Van d« ^ou s Louws opvolger." voor 1 Prima Gerrit. akels, 1 jment Toch ben ik benieuwd wal die fractieleiders van PvdA CDA, VVD, D'66 en CPS ov gaan zeggen. Misschien wil „Meneer Vrolijk, we will«E een krachtig figuur die ons het prostitutie-, drug, migranten- en stadsvemlö wingsvraagstuk gaat opfej sen." Want hoe je het ook wen of keert: daar zit Rotterdai nog steeds mee. Een erfew van Van der Louw? - „Nee, wis en waaracMl niet", zou zijn nieuwe Van Agt zeggen. En nu in mijn woord» „Wie hier ook komt, de ft gantische problemen waa Rotterdam vandaag de 0» mee kampt kan geen burg A meester oplossen. Hoogst» een beetje indammen." - Werkloosheid (met nate onder de jeugd), renovatie® A nieuwbouwwijken, drugsve slaving en een goed gek migrantenbeleid, vraagstukken die alleen ut 5 Haag in banen kan leiden. Niet alleen de problem' tiek van Rotterdam, ma? die van alle grote steden ons land. Daarom ben ik persoonlij zo ontzettend blij dat An® l van der Louw uit Rottere® naar het Binnenhof is N trokken, André, we hebben je noeif Nu meer dan ooit SCHIEDAM De politie heeft opnieuw van drie scho len meldingen binnengekre gen over inbraken. De klaslo kalen zijn overhoop gehaald, maar er wordt weinig ver mist. In de Dominicus Savio- school zijn vlakgums en bal pennen gestolen. Bij de Oran je Nassauschool worden mapjes met kaarten vermist. De Lieflandschool aan de Prinses Beatrixsingel meld de een schade van vijfhon derd gulden omdat een ruit was weggenomen. In het af gelopen weekeind zijn ook andere scholen het doelwit van inbrekers geweest. In bijna alle gevallen heeft.men zich toegang tot de school verschaft door een ruit te vernielen. SCHIEDAM Het tamp en trompetterkorps G® maakt donderdagavond, muzikale rondgang door Scö dam-Zuid. De marsen w» mee Gusto op het festival SCHIEDAM een eerste behaalde en samen met showkorps Overschie de selbeker op haar naam zullen opnieuw ten gehorei w den gebracht. Het muzikale f Half tol beuren duurt van zeven toti toe re gen uur. !UpLong< tent 01 hj krac Het blr

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2