Educatieve schoolreis (van Mavo voor Moeder en dochter m SCHIEir O oofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 22 oktober 1981 "IE Mitsubishi Schiedam no nina De hele groep van de Mavo en de Duitse cursus, inclusief de vrouwelijke gids en chauffeur Arnold Ackermans, die het hele geselschap zo'n zesentwintighonderd kilometer veilig rondreed. ("Van onze medewerkster MARJAN MEIJER) SCHIEDAM/PRAAG Er rijden niet veel iuto's, het ziet er in de steden grijs, door het steenkoolgebruik mistig en zwart uit, de mensen jaan er gekleed na de mode van de jaren zestig, er zijn geen reclames op de muren en luxe artike len zie je niet in de winkels. Maar zeg nooit dat ze in het Oostblokland Tsjechoslowakije twintig jaar J.chter lopen. Want het volk is trots, heeft veel meegemaakt en kon niet vergeleken worden met ons, rijke westerse welzijns-Nederlanders. Maar al te gauw ben je geneigd met je westerse arro- itie en automatische gevoel van "Wij hebben het veel beter en zijn ook beter" het leven in het land achter het IJzeren Gordijn te kritiseren. «Werkloosheid Politiefuik De eerste Russische ruimtevaarder pronkt bij ingang van het Kuuroord. de Jonge gebruikte ayuto's Autobedrijven ERTAN v/h Walraven Dekker, 's Gravenlandseweg 373, SCHIEDAM. Telefoon: 010-62.00.S5. In vroeger tijden werden vrouwen als heks te rechtgesteld en dat betekende een gewisse dood op de brandstapel. IJ u rs isten na Praag: 'Wij unnen kiezen en zij niet I "Nee, .kleding is voor mij Jjüet belangrijk," kun je in j Schiedam, Vlaardingen of Rot terdam met een gerust gevoel «eggen. Wij kunnen immers Mezen, in Tsjechoslowakije (ligt dat anders. Man, zowel als j vrouw, moet er heel veel voor 1 doen om er een beetje goed ge kleed bij te lopen. Tot zelfs de J hoer ervoor spelen om niet [Met een opgetrokken neus I (oude-klerenlucht) te worden ^voorbijgelopen. Erover praten I »et de bevolking maakt veel |i wakker. v Tijdens de zevendaagse schoolreis die leerlingen van ,de Mavo voor Volwassenen en cursisten van de Duitse con- j versatielessen van de Schie- j.d&mse Gemeenschap maakten jttaar het land achter het IJze- I ren Gordijn werden bij sommi- gen de 'ogen' geopend. De man, Jidie de bedrijfskantine leidt waar de groep van tweeën veertig Nederlandse toeristen twee ochtenden een uitstekend ontbijt geniet, vertelt in prima Duits: "Mijn zuster is met een Ne derlander getrouwd en woont in Blaricum, ik ben haar al twee keer w :zen bezoeken. Nu gaat dat niet meer, de werk loosheid is hier net zo erg als in Nederland, alles wordt duurder en daarom wordt het te kostbaar om naar mijn zus ter te gaan. Jullie kunnen in het westen kiezen. Ook over hoe je moet bezuinigen. Die vrije keuze, dat kennen wij niet." De Tsjechosiowaken, waar mee de groep toeristen soms met handen en voeten van ge dachten wisselden, klonken over het algemeen zeer posi tief. „Wij zijn tevreden," hoor de je in de cafés, koffiehuizen of danslokalen. Al gauw vertel len ze je hoeveel ze verdienen, ze tekenen een plattegrond van him woning en nodigen je uit de volgende keer bij hen te ko men logeren. Om zoveel mogelijk te zien van wat ook wel het „Parijs van het Oostblok" wordt ge noemd en vrij met mensen te kunnen praten gaan vier en thousiastelingen' alleen de stad in. Nieuwsgierig wil je er zo' snel mogelijk op af, want in el ke grote stad moet wel iets te beleven zijn. Vanuit Hostivlce, voorstadje van Praag, probe ren we met de bus naar het centrum te gaan. De bus komt niet, dus dat wordt liften. Twee jonge Tsjechen willen ons naar het centrum brengen. Dan rijden we tot onze ont steltenis en doodschrik van de Tsjechen in een politiefuik. De chauffeur moet het lijkt Rotterdam wel in zo'n pijpje blazen. Alles gaat plotseling razendsnel. Iedereen moet uit stappen; de verkeersagenten manen ons door te lopen en snel ook, zoals je dat kent uit oude Amerikaanse films. Als ik omkijk, zie ik de chauffeur trillend met een biljet van 500 kronen in zijn handen staan. Honderdenvijftig gulden om gerekend, maar in Tsjechoslo wakije in de praktijk een half- maandsalaris. We haasten ons voort. Later die avond zien we de Skoda nog onbeheerd staan. Van de bestuurder geen spoor. Dan blijkt dat we al in het centrum staan, op de Na Prl- kopé, een van de grote straten. Het is donker. Een paar hoer tjes komen tevoorschijn, (mannen en vrouw, homofilie blijkt echter nog lang niet te zijn geaccepteerd, het wordt er een defect genoemd.) Er heerst in Tsjechoslowa kije een energiecrisis, alle lampen die voorheen de histo rische gebouwen, die Praag rijk is, beschenen zijn uit. Ook de stadverlichting draait op halve toeren. Dat maakt het er niet vrolijker op. Door een toe val stappen de vier uitgaan ders een vrolijke en gigantisch grote danszaal binnen. In de grote zaal van Hotel Moskou wordt door een orkest traditionele Tsjechische mu ziek ten gehore gebracht, wel vierhonderd aanwezigen dan sen de polka. Aan grote lange tafels wordtgepraat, gedron ken en geslapen, zo hier ea daar ligt een soidaat alvast zijn roes uit te ronken. Wie schetste onze verbazing als opeens alle lichten uitgaan, een grote discobol (met spie geltjes) gaat draaien, spots aanschieten sn keihard 'Stars on 45' de balzaal in geslingerd wordt. Met een taxi gaan de vier moegedanst terug naar Hostivice. Natuurlijk wordt er met de groep de oude stadsgedeelten van Praag bezocht, de Praag se Burcht wordt bezocht, een mausoleum. Veel indr"'- laat het Joodse stadsdeel jozefov achter. Het kerkhof waar meer dan vijfennegentig duizend jo den begraven liggen is erg in drukwekkend. Maar het piepkleine mu seum waar tientallen tekenin gen te zien zijn van kinderen die in de Tweede Wereldoorlog in het concentratiekamp Auschwitz om het leven kwa men maakt veel emotie los. Dan moet je oppassen dat je weer op straat, niet wordt aan gereden door de nooit voor voetgangers stoppende auto's of door de keihard door de nat te straten jakkerende trams. In het wereldberoemde kuur oord Karlsbad, Karlovy Vary is de Tsjechoslowaakse naam, hoef je niet bang te zijn om te worden aangereden, zelfs niet door een kind op een step. De hele stad, gebouwd tegen en op het middelgebergte in* West- Bohemen, is autovrij. Er staan borden om'dè toeristen te ver bieden op straat te roken, de hond uit te laten,' te 'ballen', te 'steppen* of met de kinderwa gen te lopen. De langzaam rondwandelen de mensen drinken (nippen eigenlijk) uit kleine tuitkanne- tjes van het hete bronwater (72 graden) dat moet heipen tegen maagkwalen. Een mevrouw uit de DDR vertelt: „Ik kom hier al meer dan tien jaar. Dan blijf ik eif dagen, elke dag drink ik een kannetje heet wa ter, dan wacht ik een uur, daarna ga ik eten. Het helpt mij tegen mijn maagklach ten." In het karakteristieke kuur oord, waar de jaarlijkse Tsje choslowaakse filmfestivals worden gehouden, worden ook veel rolprenten opgenomen. Zo is het gezelschap getuige van de opnamen van een fiim. AI met al hangt er een vreemde sfeer in het eeuwenoude stadje. .Alsof je een kelderdeur open trekt". „Er hangt een echte stegenlucht, dat weet ik nog van oud-Rotterdam," zeggen sommigen. Weer anderen zeg gen: „Het is net zwavel". iS. N O-, n\V^XvX«.s\v\j „Voor mij is het allemaal net een sprookje," zegt één van de Schiedammers. En dat was de schoolreis van de Mavoieer- lingen eigenlijk ook, al werden er sommigen wel eens heel hard wakker geschud door de 'wisseltrucken' op de 'zwarte- geld-markt' of door de vaak uiterlijk zo tevreden Tsjecho siowaken. Al met al een 'zeer j educatieve' schoolreis, en daar j was het toch allemaal weer om begonnen. i met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van Bettoweg 27 achter station Schiedam. Telefoon «21162-152222 Avan Dijk H oogstraat Toen Ary zijn vader begra ven had besefte hij dat hij nu helemaal op zich zelf stond. Men had hem de raad gege ven om nu zelf een gezin te gaan stichten. Grietje en haar moeder zouden hem met open armen ontvangen. Dus verkocht hij het huia van zijn vader en ging bij zijn buurtjes inwonen. Met zijn drieën maakten ze plannen voor het op handen zijnde huwelijk van Grietje en Ary. Alles leek van een leien dakje te gaan. Ary kon het verlies van zijn ouders echter maar móeilijk ver werken, hoezeer zijn aan staande vrouw en haar moe der ook hun beat deden om hem op te vrolijken. Ary hield veel van Grietje maar haar moeder vond hij eigenlijk maar een vreemde vrouw. Vaak trok zij zich op de zolder terug, waar zij al lerlei vreemde attributen had staan. Daar zat zij vaak uren ach ter elkaar, zonder dat iemand nu precies begreep .V>V? wat zij aan het doen waa. Hei was echter wei algemeen be kend dat zij meerdere malen aan allerlei lieden de toe komst had voorspeld en dat die dingen meestal ook uit kwamen. Door veel Schiedammers werd de vrouw met een men geling van angst en bewonde- ring bekeken. Er waren zelfs kwade tongen die beweerden dat zij een heks was. En zo kon het gebeuren dat toen Ary en Grietje eens een keer een dagje op stap waren, er een groep mensen, de baljuw aan het hoofd, op de deur van hun huisje klopten. Enkele ogenblikken later werd de jammerende oude vrouw meegevoerd naar de markt Ary en Grietje hadden het in tussen zo naar hun zin dat zij pas de volgende ochtend In Schiedam terugkeerden. Zij schrokken toen zij de opeengepakte menigte zagen en toen men zei dat Grietjes moeder veroordeeld was en zo dadelijk berecht zou wor den. Een lijkbleke Grietje drong zich tussen de toe schouwers door, op de voet gevolgd door haar verloofde. Maar het was al te laat. De beul had het vuur al aange stoken en de vlammen laai den reeds hoog op. Toen Grietje dat zag, haar moeder vastgebonden, hullend en al half bedwelmd door de rook, verloor zij haar verstand. Ary hield haar nog tegen, maar zij rukte zich los en vloog naar de brandstapel. Gillend stortte zij zich In de vlammen, die zich onmiddel lijk over haar ontfermden. Het werd zwart voor Ary's ogen. Later op de dag zocht men tevergeefs naar hem. Ze hadden hem in oostelijke richting uit Schiedam zien vertrekken maar niemand weet waarheen. HENRIETTE VAN ALDER- WERELT samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts 8,20. Daarna beslis Ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is Naam Adres.... Postcode Woonplaats Stuur de bon volledig Ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam SEXF1LMS HUREN 6 voor 27,50 voor een hole week Nu ook video-films Btl voor informatie öALV, Dam 5a, Schiedam Tel. 010 - 267126 Gaopvnd v. 10-it u. Oond. koopavond L*gilimati« vtraiil

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3