'In de duiksport mag je je niet bewijzen' o 3 De waanzinnige kluizenaar uit Schiedam ïJ MIjfir i&bMtft k BON VOOR 2 WEKEN GRATIS MET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA }ofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 29 oktober 1981 mitsubishi Schiedam^ 'V -rl SCHIEDAM Van onze verslaggever RENESAUVEUB SCHIEDAM Vrijwel ledereen die wel eens een elevisieuitzendhig heeft ekeken van 'De Wonder lijke Wereld Onder Wa- er' of tijdens een zomer vakantie een snorkeiap- fcaraat heeft gebruikt tent dat ongekend span nende gevoel: zweven on- per water als een vogel in pe lucht. Voor de meesten van |ien geldt echter helaas dat ze die kriebels ?eer even snel kwijtra ken als die zijn opgeko- aen. 'I PRIMTSJOPPIE Jonge gebruikte auto's Autobedrijven Handicap v/h Walraven Dekker, 's Gravenlandseweg 373, SCHIEDAM,Telefoon: 010-62.00.55. Pinguinvoorzltter Jan van de Werff: „Iedereen kan bij ons materiaal huren en lenen om de sport eerst uit te proberen". Doodsangsten s Yolk e i fn dure hobby Niettemin kent Nederland bogeveer 15.000 duiksportbeoe- lenaars, die zich hebben aan gesloten bij de Nederlandse nderwatersport Bond (iN.O.B.i Zestig van hen komen wekelijks bijeen in de Schle- pamse Dulkvereniging De Pln- een club die zich ken- nerkt door een uiterst geva rieerd ledenbestand. Zowel ha venarbeiders als fysiothera- euten en scholieren tot bar- Keepers gaan gebroederlijk pand in band bij De Pinguïn, iie zich daardoor onderscheidt pan de meeste andere nogal (elitaire duiksportverenigin- in Nederland, 'Onze leden hebben minstens én gemeenschappelijke irrita tie', legt de welbespraakte Pin- seeretari3 Cees Rotteveel it, 'namelijk het nare gevoel 'at ze tijdens het snorkelen Kooit lang genoeg onder water oen blijven. Dat blijkt dik- rfjls een overweging om zich FoterolMlM voor 10 uur gutonciit ttonrtM* dag na 5 uur klaar Hoosstraat 160 - Schiedam Tel. 268255 Ook voor uw nabestellingen met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van Bettowog 27 achter station Schiedam. Telefoon 621162-152222 bij ons aan te melden. Maar ook de tv-serie Jean Jacques Coustaud, de Franse onderwa tercineast, draagt daartoe bij. Wanneer je het gevoel van het duiken eenmaal te pakken hebt, bijvoorbeeld door een va kantie aan de Middellandse Zee, laat het je vrijwel niet meer los.' Mits men een normale sport keuring kan doorstaan waarbij extra wordt gelet op de oren, ogen en longinhoud kan iedereen de duiksport beoefenen, ongeacht zijn of haar leeftijd. De grootste han dicap echter vormt de kost prijs van de apparatuur. De gemiddelde uitgaven liggen tussen de 2500 en 3000 gulden. Een duikbril, snorkel en vin nen vormen de eerste stap, maar daarij komen een duik- pak, ademhalingsautomaat, flessenset, mes, dieptemeter, een trimvast naast andere on misbare assessoires. „Wij proberen de duiksport desondanks juist bij 'de gewo ne man' te propageren", bena drukt Pinguinvoorzltter Jan van de Werff. „Iedereen kan bij ons apparatuur huren en le nen om de sport eerst uit te proberen. Later kan men altijd beslissen of men er mee door gaat., Ook dan hoeft de appara tuur niet ineens te worden aan geschaft. Dikwijls kunnen we als vereniging spullen tegen sterk gereduceerde prijzen ko pen, omdat we ze voor nieuwe leden in grotere aantallen kun nen kopen. We zijn daarom van mening dat niemand het duiken hoeft te laten vanwege de prijs, mede omdat de appa ratuur bij goed onderhoud, ja renlang meegaat." De Nederlandse duiksport verenigingen, mits aangeslo ten bij de N.OJ3., onderschei-' den zich vooral in kwaliteit van de opleiding van buiten landse duikscholen. „Dat zijn vaak op geld beluste sportdui- kers, soms zelfs met een ge brekkige opleiding, die vakan tiegangers suggereren binnen een week te kunnen leren dui ken. Maar wanneer je bedenkt dat het minstens een jaar duurt voordat je de eerste be ginselen goed onder de knie hebt, dan kun je wel nagaan dat die duikscholen aan de Middellandse Zee weinig be trouwbaar zijn," aldus Rotte veel. „Een van de belangrijkste punten waar wij onze nieuwe leden op wijzen is dat in de duiksport iedere vorm van concurrentie ontbreekt," ver volgt hij. Niemand hoeft zich te bewijzen omdat het louter een recreatieve sport betreft. De prestatiedwang sou trou wens levensgevaarlijk kunnen zijn en hier komen we op een tweede steunpunt in de op leiding daar wijzen we dan ook heel sterk op tijdens de trainingen. Pas zodra men een tijdje bezig Is komt het besef dat je onder water nooit moet proberen meer te doen dan A van Dijk *27 waartoe je normaal gesproken toe in staat bent," aldus Van der Werff, „maar eerder min der." Dulkvereniging De Pinguïn leidt haar leden stapsgewijs op In groepen. „Het eerst onder deel vormt de theorie. Wan neer je die achter de rug hebt natuurlijk train je wel tus sentijds gaan we aspirant- duikers Ieren duiken voor een examen. De theorie blijft ech ter een dominante plaats inne men tijdens de opleiding. Bo ven water kan namelijk nooit Iets gebeuren, maar onder wa ter Is iedereen afhankelijk van zijn kennis," aldus de Pinguïn- voorzitter. De leden van De Pinguïn trainen eenmaal per week in het Sportfondsenbad in Rotter dam Zuid, terwijl ze bij rede lijk weer eenmaal per week het open water opzoeken. Voor al het Grevelingenmeer, het Oostvoornsemeer en de Maas vlakte zijn ideale plaatsen om te duiken in ons kikkerlandje. „Je bent daar zowat een hele dag voor in touw", legt Cees Rotteveel uit. „Op ons dooie gemak we hoeven immers niets tegenover elkaar te pres teren trekken we er dan op uit. De apparatuur wordt ge controleerd en ieder duiker krijgt een buddy. Het is in de georganiseerde duikwereld gebruik om met z'n tweeën onder water te gaan. Een duiker met één ster een duikbrevet gaat dan verge zeld van een buddy met twee sterren. Voordat je het water In gaat, wordt in een persoon lijk logboek aangetekend wel ke route je gaat zwemmen en de tijd die je onder water wilt blijven. Daar houdt iedereen zich strikt aan, want anders volgt een schorsing van enkele maanden. Het is wel eens ge beurt dat een zwemmer een kwartier te lang onder bleef, waarna de hele dulkvereniging naar hem op zoek ging. De man bleek doodleuk ergens rond te zwemmen omdat hij het zo mooi vond. Maar onder tussen stonden wij letterlijk doodsangsten uit," aldus Rot teveel. De Pinguin moet sinds enige tijd een clubhuis ontberen. De vereniging had een societeit- ruimte in de St. Joris Doele, maar die heeft men moeten verlaten. Daarom wil men sub sidie gaan aanvragen voor een eigen onderkomen, waar ook theorielessen kunnen worden gegeven. De leden, variërend van 14 tot 46 jaar, onder wie tien vrouwen, kunnen dan ook het verenigingsleven weer nieuw leven inblazen, want dat dreigt door het gebrek aan een eigen honk in de knel te ko men. Mensen die meer willen weten van de duiksport, kun nen daarvoor bellen naar se cretaris Cees Rotteveel, tel. 731907. Na de Reformatie van 1572 was de doorbraak van de nieu we kerkelijke ideeën in de Noordelijke Nederlaiïden een feit. Ook de Prins van Oranje was tot het Calvinisme over gegaan. Toch was de zaak van de op stand geenszins gewonnen. Er ontbrak nog steeds veel aan de onderlinge samenwerking. Een geluk was echter, dat Spanje door chronisch geldge brek werd geplaagd. In het jaar 1575 kwam het daar zelfs tot een bankroet. Mede hierdoor werd de stad Leiden behouden. Maar het ging niet overal even goed! De Prins zocht een leger bijeen om de vijand van de stad af te leiden. Dit leger kwam bij Mook tot een treffen met de Spaanse soldaten. Nu wilde het toeval dat zich op de Mokerheide een zonder ling man schuilhield. Hij woonde in een oude regenton, hulde zich In ouwe vodden en sloeg doorgaans wartaal uit. De man noemde zichzelf in heldere momenten „Arlën van Scyedam". Maar meestal zei hij helemaal, niets en zat hij somber te kijken. De mensen die hem zo zagen beseften wel dat hem iets heel ergs overko men moest zijn. Wel bezat Ary (want hij was het) een kleine koperen jacht hoorn, waar hij op blies als het iets heter met hem ging. Als men in Mook het getoeter kon horen, wist men dat het goed ging met de zot op de hel. Ary zag in het jaar 1574 het leger van de Prins aanko men. Ook zag hij de Spaanse soldaten aan de andere kant. Hij zag zich genoodzaakt de een voor de ander te waar schuwen, maar door zijn bene veld brein liep hij naar de ver keerde partij. Helemaal gek was hij ech ter niet. Want toen hij hoorde hoe de Spaanse aanvoerder in gebroken Nederlands bedank te, besefte hij wat hij gedaan had. Snel rende hij In de rich ting, waar hij het leger van de Prins vermoedde. Hij wist niet dat de Spanjaarden hem stapvoets volgden. Eenmaal aangekomen ver telde hij buiten adem aan de broers van de Prins, bodewijk en Hendrik, dat de Spanjaar den In aantocht waren. De broers hadden plezier in deze halve gare met zijn oude jachthoorn. 25e beloofden Ary dat hij op het moment van aanval de hoorn mocht blazen. Ary liet zich dat geen twee maal zeggen. Triomfantelijk ter6* h1^ drlemaaI °P zijn toe- Terstond verstijfde het Hol landse leger want achter wat struikgewas doemde plotse ling een heel regiment Spaan se soldaten op. Wat volgde was een verbeten gevecht, waarbij het Prinselijke leger volkomen in de pan werd ge hakt. Ook Lodewijk en Hen drik lieten het leven. Toen Ary al dat bloedvergie ten zag raakte hij bulten zich zelf. Met geheven armen wan kelde hij in de richting van het Spaanse leger. Door zijn malend brein schoten beelden van vroeger, van Schiedam. Hij zag zijn vader, zijn moe der, Grietje... Plotseling schoot er een verdwaalde ba jonet in zijn ribbenkast. Reu telend zakte hij in elkaar. Ary wist dat dit zijn einde was. Maar voor hem betekende het verlossing... HENRIETTE VAN ALDER- WERELT samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis, ik betaal dus slechts 8.20. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is Naam Adres Postcode....:... Woonplaats.. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam w

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3