4 Moskou argar nee tegen Reagan Ove ..«spannere. vrouw zwerft maandroni Geen kinder werk in show Mies Bouwman HefcTAfèer Parijs eind van illusie j Rakettenmotie krijgt steun WD-fractie Lawine in bergdorp 'LOofeNP^E^ ONZE BAANTJES^ Ui idq i Havenbanen verdwijnen SEIK0-H0RL0GES Juwelier SATIVAR Enige tijd regen Beatrixzegel in december I I NSam FANTASTISCHE en VOORDELIGE GESCHENKEN van de SINT hoofdredacteur herman wigbold Br. J. SIMONS ROTTERDAM De Rotterdamse luchthaven Zestienhoven is een bodemloze put. Sinds 1956 heeft de gemeenschap er 650 miljoen gulden inge pompt. In de boeken is dat echter stelselmatig verborgen gehouden. Daarin is steeds de indruk gewekt dat Zestienhoven slechts geringe tekorten zou opleveren. Dat blijkt uit een studie van het Schiedamse Eerste Kamerlid dr. J. Simons (PvdA). 9 9 ÉÜPUf (Van een onzer verslaggevers) TWELLO Vijf weken lang al zwerft de 58-ja- rige weduwe Johanna Helmich-Elskamp in over spannen toestand rond in de buurt van Twello en Apeldoorn. Gisteren vond de politie haar mantel, zodat de vrouw nog alleen maar in een jurk moet rondlopen. Het laatst is zij, vorige week, gezien door een boer. Hij trof haar aan in zijn hooi schuur, maar toen hij de politie ging bellen ver dween zij. Hooiberg INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel. 010 - 147400 Mantel De Britse pre mier Margaret Thatcher heft la chend het vinger tje naar journalis ten tijdens een persconferentie die zij samen met bondskanselier Helmut Schmidt hield aan het einde van haar bezoek aan Bonn. Ze bespraken daar onder meer de problemen bin nen de Europese Gemeenschap en het aanstaande be zoek van de Rtissi- sche partijleider en president Leo nid Brezjnjew aan West-Duitsland. Renteloos r Marginaal Ontgoocheling bij Oranje's doelman Hans van Breuke- len en Jan Peters (l). Met een mag nifiek genomen vrije trap heeft Michel Platini voor 10 gezorgd. voor groot en klein Zie Tandy's prospectus in bijlage Ik r~ J. 'frï toe per passagier Donderdag 19 november 1981 37e jaargang no. 10563 witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrfekadvertentles) tel. 010 14.55.33 MOSKOU De Sowjet-Unie heeft de voorstellen van presi dent Reagan gisteren vierkant afgewezen. Reagan bood aan geen kruis- en Pershing-2 ra ketten in West-Europa te plaatsen ais de Russen hun SS-20. SS-4 en SS-5 raketten vernietigen. Moskou merkte op dat Rea gan "met geen woord had ge rept over de Sritse en Franse kemraketten die op de Sowjet- Unie staan gericht." Het Sow- jet-persbureau TASS somde op welke kernwapens in Europa op Rusland staan gericht: 700 Amerikaanse vliegtuigen met kerhraketten aan boord, 64 bal listische raketten, 55 Britse bommenwerpers en ÖS raket ten en 46 bommenwerpers van' de Franse strijdkrachten. TASS verklaarde dat Rea- gans voorstel "het bestaande defensieve potentieel in Euro pa" van de Sowjet-Unie zou eli mineren, terwijl het Ameri kaanse, Britse en Franse ver mogen gehandhaafd zou blij ven. Volgens Moskou is er in Europa op dit moment sprake van een evenwicht. De NAVO zou over 986 kernkoppen be schikken, de Sowjet-Unie over 975. TASS beschuldigde Reagan ervan door zijn voorstellen "via de achterdeur" te willen komen tot een Amerikaans mi litair overwicht. Het persbureau verklaarde dat Reagans toespraak erop was gericht om de publieke opinie "onder maximale druk" te zetten, in het bijzonder in West-Europa, „waar de gehele antirailitaire beweging steeds krachtiger wordt". De Amerikaanse minister van Buitelandse Zaken Haig zal op 26 en 27 januari in Genè- ve met zijn Russische ambtge noot Gromyko besprekingen voeren. Dit heeft een Ameri kaanse functionaris gisteren in Washington meegedeeld. Éi-om ROTTERDAM Bij de Rot terdamse stukgoedbedrijven Rijsdijk en Müller Thomsen dreigen honderden arbeids plaatsen te vervallen. Rijsdijk staat volgens de Vervoersbond FNV aan de rand van een fail lissement. Bij deze stuwadoor werken 125 havenwerkers. Müller Thomsen raakt een omvangrijk pakket stukgoed- en containerlading kwijt aan een Rotterdams stukgoedbe- drijf, Quick Dispatch, een on derdeel van Nedlloyd. Het gaat om in totaal 350.000 ton lading eenderde van het totaal dat Muller Thomsen behandelt. man vier jaar geleden onver wacht op een camping over leed. Zij heeft geen kinderen. Volgens de politie moet zij daarna voornamelijk in de om geving van Tweilo hebben rondgezworven. „Zij heeft hier op drie plaatsen familie wo nen, maar geen enkele maal heeft zij met hen contact ge zocht" De hoer, die haar vori ge week even zag, woont vlak bij een neef van de vrouw. Op 13 oktober verliet 'me vrouw Helmich haar huis aan de Talingweg in Apeldoorn. Zij woonde daar alleen, sinds haar 30% korting op alle modellen. BIJ elke SEIKO een wekker kado official SEIKO dealer v. Haeftenstraat 6 010 - 329493 flotterdam-Zuld. PIJ Gr. Hllledljk HILVERSUM De groep van 38 kinderen, die de lp "Kinderen voor kinderen" en de gelijk namige tv-show zater dag volzingen, mag niet bij Mies Bouwman in haar show "Mies" optre den. Oorzaak: De Arbeids inspectie verbood het, ■nadat Mies het aan VA- RA-programma-m&ak- ster Fiory Anstadt had gevraagd. De VARA had geen bezwaar. Flory An stadt: „Ik vond het al leen jammer, omdat een optreden bij Mies voor de lp, de tv-show en de opbrengst voor het goe de doel, zo'n uitstekende promotie vormt. Optre den bij Mies bad de be langstelling zeker nog méér opgeschroefd." De kinderen, die zin gen, zijn van verschil lende lagere scholen in de omgeving van Het Gooi afkomstig. Voor de show van Mies hadden ze 's avonds tot na half tien in theater 't Spant moeten blijven. De shows van Mies worden rechtstreeks uitgezon den. Veel bewolking en enige tijd regen. Temperatuur vannacht ongeveer 4 graden, morgen overdag omstreeks 11 graden, rot krachtig of hard toene mende zuidwesten wind. Tot en met maandag ver wacht het KNMI eveneens veel bewolking en af en toe regen. Vrij zacht: mlddagtempera- tuur ongeveer 11 graden, mini ma rond 7 graden. Zuidwesten wind. 20 nov. zon op onder 05.00 16 41 maan op onder 01.01 14.55 (gcén ander nummer) Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/ro vrijdag van 17 45 tot 19 00 uur en saterdag van 12.00 tot 16 00 uur. Voor alle overige taken gelieve u op werkdagen tuaaen 8.30-19.00 uur o na kantoor te bellen. Zie ook adressen op de «trippaglna. Gisteren ontdekte de politie in een hooiberg haar mantel en een schoudertasje. „Dat was op een plek vlakbij haar vroegere ouderlijke woning, waar haar oude moeder nog woont". In de tas vonden poli tiemensen enige bescheiden, onder andere een kampeer- kaart. Verder lagen er een af gebeten winterwortel en appel schillen. We hebben daar ook haar mantel gevonden en dat doet ons het ergste vrezen. Want hoe lang zal ze het in deze kou, en co slecht gevoed, nog, vol houden?" Bij de hooiberg langs de weg lag ook nog een piastic zak, die tot een hoofddeksel ge knoopt was. „Volgens haar familie ia zij vroeger ook wel eens een paar dagen van huls weggeweest. Maar deze keer moeten we haar wel snel vinden, anders loopt het misschien slecht af." Dat de vrouw moeilijk aan voedsel kan komen blijkt vol gens de poiiUe ook nog uit het feit dat zij een paar happen heeft genomen uit een ontbijt koek, die zij in een fietstas had gevonden. Hij stelt vast dat allerlei trucs worden toegepast om de financiële situatie van het vliegveld maar zo rooskleurig mogelijk voor te stellen. Zo is een bedrag van ruim zeven miljoen aan salariskos ten niet in de jaarverslagen te rug te vinden. Die lonen (voor rijksambtenaren zoals doua niers, marechaussees en ver keersleiders) staan alleen op de rijksbegroting. Verder blijkt nergens dat Rotterdam in wezen tientallen miljoenen per jaar mist door dat de grond van Zestienhoven renteloos ligt. De gebruikers betalen slechts 22 cent erf pacht per vierkante meter, wat voor Rotterdam een strop van vijfendertig miljoen betekent. Als de rente over de verlie zen zou worden doorberekend zou Zestienhoven dit jaar zijn 25-jarig bestaan zelfs hebben gevierd met een tekort van ruim een miljard, aldus drs. Simons. Op deze manier legt de Rot terdamse gemeenschap rond tweehonderd gulden toe op iedere pasagicr. Het passa giersaanbod bestond voor tweederde uit zakenmensen. In de praktijk komt het er dus volgens Simons op neer dat de Rotterdamse burgerij via sub sidies en verkapte subsidies moest bloeden voor het feit dat •mensen die het best konden be talen een klein beetje eerder op het vliegveld waren dan als ze naar Schiphol hadden gemoe ten. ■i y 'f'r//3, De betekenis van Zestienho ven voor de luchtvaart is vol gens de gegevens van -dr. Si mons marginaal: de luchtha ven ontvangt slechts 2,9 per cent van het aantal passagiers dat Schiphol heeft en het aan deel in de goederensector is niet groter dan 0,7 percent. Schiphol kan dit aanbod er makkelijk bij hebben. Het zou de positie van de nationale luchthaven zelfs versterken. Uitbreiding van Zestienhoven betekent volgens Simons dat Nederland straks met twee verliesgevende luchthavens zit. Zie verder pagina 17, dos sier. DEN HAAG De eerste postzegel met de beeltenis van koningin Beatrix komt 15 de cember op de markt. Deze eer ste permanente Beatrix-zegei heeft een waarde van 65 cent. De zogenoemde "Juliana-Regi- nazegela" zullen in de loop van '82 verdwijnen. ROTTERDAM „Een ramp voor het Ne derlands voetbal", „Oranje terug naar af," en „uithuilen en op nieuw beginnen", dat waren gisteravond na het verloren kwalifica- tiefuel van het Neder lands voetbalelftal te gen Frankrij". (20) wel de meest gehoorde kreten. De realiteit was daan Oranje zal tijdens het wereldkampioen schap volgend jaar In Spanje ontbreken. Een magnifieke vrije trap van Michel Platlnl en een uitgespeelde aan val via Dominique Ro- cheteau en tenslotte Dl- dler Six deden in bet uit verkochte Parijse sta dion Pare des Princes Nederland de das om. België en Frankrijk, dat het overigens nog wel tegen Cyprus op moet nemen, gaan uit groep 2 naar het WK'82. De teleurstelling in het Oranje-kamp was gisteravond groot en een klein beetje woede was nog weggelegd voor de Portugese scheidsrech ter Garrido. Bondscoach Kees Rijvers oordeelde dat het allemaal aan Oranje-zijde 'niet onaar dig' had gedraald. „Er valt op de winst van de Fransen niets af te din gen," liet hij weten. „Het was duidelijk dat een aantal spelers niet die grote vorm bereikte, die ik van hun had ver wacht. Het Is zeer on aangenaam dat we er nu in Spanje niet bij zul len zijn." Zie verder onze sport pagina's. BELGRADO In de Zuid- joegoslavische provincie Koso vo hebben sneeuwstormen en lawines aan twaalf mensen het leven gekost, zo vrezen de Joe goslavische autoriteiten. Een lawine sleurde in een bergdorp enkele huizen mee. Reddingsploegen konden het dorp niet bereiken door zware sneeuwval. Het plaatsje, Kosu- tani, iigt aan de voet van de berg Hejla, Meer dan honderd dorpen in het gebied zijn door sneeuw af gesloten van de buitenwereld en slechts bereikbaar met heli copters. De sneeuwstormen teisteren Kosovo al dagen ach tereen. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG De WD steunt vandaag in het Kamer debat over de regeringsverkla ring de motie van de rege ringspartijen over de kernra ketten. Wiegel, leider van de grootste oppositiepartij, maak te dat vanmorgen duidelijk. In de motie van PvdA, CDA en D*66 wordt het NAVO-besluit van december 1979 niet ter dis cussie gesteld. De regering wordt erin ver zocht te bewerkstelligen dat de modernisering achterwege blijft als gevolg van de onder handelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over de nieuwe raketten. Fractieleider Meijer van de PvdA zei vandaag dat de socialisten zich in die motie kunnen vinden omdat daarin geen Instemming met het mo- derniseringsbesluit wordt uit gesproken." Dat de PvdA bovendien een eigen motie heeft ingediend, moet volgens Meijer worden toegeschreven aan het feit dat zij wil vastleggen plaatsing van de raketten onder alle om standigheden uit te sluiten. De drie regeringspartijen wil len hardere garanties dat de aardgaswinsten van Shell en Esso ook echt worden omgezet in nieuwe investeringen in Ne derland. Brinkhorst (D'66) en Lub bers (CDA) maakten vanmor gen duidelijk dat het kabinet het Idee over een verlaging van de kinderbijslag voor ho gere Inkomens maar helemaal uit het hoofd moet zetten. Alle drie regeringspartijen toonden zich vandaag teleur gesteld over het "matte" ant woord dat premier Van Agt gisteren heeft gegeven op de vragen over de regeringsver klaring. Wiegel noemde het vanmor gen "een wonder" als de vak beweging straks niet met ex tra looneisen komt. Zie ook pa gina 9 en 25. Dat -en vele andere zaken-leest u vandaag in onze krant. Ubent immers abonnee van Het Vrije Volk.Omdat'ieboeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buitenland naast alle aktuaiileiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze blij. maak ze abonnee. Nieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? U kunt kiezen uit twee kado's: Handdoek: Ruig en rul, met de nieuwe Willemsbrug als afbeelding erop en van een uitstekende kwaliteit. Formaat: 50x100 cm in de kleuren rood, blauw, groen of bruin. Parkar pen: een mooie, lekker schrijvend originele Parker voor u van Het Vrije Volk. Stuur het Vrije Volk naar Naam Adres. Postcode: Plaats.. w Soort abonnement: O Kwartaal O Jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u: O Handdoek Parker pen toe aan. Adres. Postcode: -Plaats: (s.v.p. gewenste kado aankruisen) I Stuurt u deze bon, volledig ingevuld, in een open envelop tonder p postzegel aan; Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. f i

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1