Het levend verleden van S Een schuilplaats buiten de stad SON VOOR 2^ 'EKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM^A mitsubishi Schiedam Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 'SA Donderdag 26 november 1981 'SËÈSiMïhMÊSÊÊSSÊBB^Ê^ Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Godallemachtig, wat een ge schenk heeft Gerard Lutke Meijer aan Schiedam gegeven! Uit de 494 pagina's van zijn laatste boek rijst voor ons op het collectieve geheugen van de stad, de verhalen die we mekaar uit de eerste of de tweede hand vertellen over vroeger. "Het le vend verleden van Schiedam, autobiografie van de brandersstad," heeft Lutke Meijer dit magnifie ke werk genoemd. En terecht. Want de auteur is meestentijds niet meer dan een doorgeefluik. Aan het woord zijn oude Schiedammers die het alle maal zelf nog hebben meegemaakt. Lutke Meijer zet hun verhalen met een enkele opmerking in hun context. Interviewen Geheugen Orale geschiedenis mm De bron van Schiedams rijkdom en versukkeling, een van de vele brande rijen. Juiste kleur Welvaart in oud-Schiedam: Weinigen was het beschoren anno 1900 zo aange kleed uit te gaan. v/h Walraven Dekker, 's Gravenlandseweg 373, SCHIEDAM.Telefoon: 010-62.00.55. 81 heeft Schiedams r en op schrift geste Maar verder Iaat hij ze alle ruimte. Lutke Meijer is gróót en vakkundig genoeg om zich zelf op de achtergrond te hou den. Hij is er in geslaagd een boek over Schiedammers ook te maken tot een hoek van Schiedammers. Dat hangt een beetje samen met zijn achtergrond. In de ja ren vijftig en zestig was Lutke Meijer hier ter stede de ver persoonlijking van het Rotter- damsch Nieuwsblad, dat elke dag een pagina zuiver Schie- damse berichtgeving bracht. Dat gebeurde helemaal in de stijl van die krant: Strijd, par tij kiezen, was er niet bij. Integendeel: het „Nieuws blad" beschreef de werkelijk heid, zoals ze was, verdedigde de bestaande toestand zelfs een beetje, want nieuwlichte rijen, dat schrikt abonnees af. Zo liet Lutke Meijer op zijn.pa- gina alle Schiedamse stromin gen aan het woord en hij lever de daar zorgvuldige verslag geving bij: Lutke Meijer schreef een kroniek van het dagelijks gebeuren. Het oor deel Het hij aan de lezers over. In de nadagen van zijn car rière bij het Nieuwsblad, toen de dag van zijn pensionering onafwendbaar begon te nade ren, is Lutke Meijer oude Schiedammers gaan intervie wen. Hij, de zestiger, ging op bezoek bij tachtigers, die het leven in de oude brandersstad nog aan den lijve hadden mee gemaakt. Lutke Meijer kon hen gemakkelijk vinden: hij kent de stad en de mensen op djn duimpje. De uitvoerige en goed geschreven interviews djn allemaal in de jaren zestig gemaakt. Lutke Meijer on danks zijn pensionering nog zeer actief heeft ze als ba sismateriaal gebruikt voor zijn nu verschenen boek: het is een collage van interviewfrag menten. Hij knipte de vraagge sprekken in stulcken om ze ^k&r onderwerp over de ver schillende hoofdstukken te ver delen. Lutke Meijers vaardige schrijvershand draagt er zorg voor, dat die hoofdstukken VIDEO FILMS HUREN? Vanaf 7,50 par waak super 8 speei/sex films 6 voor 27,50 voor aan hal* waak. BALY, DAM 5a, Schiedam. T*l. 010-287128. Gaopand v. 10-11 u. uond. koopavond. Gaan bora I*- Sitimati* varaiat géén onsamenhangende reeks anecdotes zijn geworden: er zit altijd lijn in. De autobiografie -van "de brandersstad: mijn generatie kent daarvan slechts de scha mele ruïnes. Wie over de Lan ge Haven loopt, merkt dat weer een legendarisch bouw werk dat van Victoriawater Oberlahnstein onder de slo pershamer is gevallen. Het ge bouw heeft architectonisch geen enkele waarde. De gevel was een toonbeeld van smake loosheid. Maar toch gaat een echte Schiedammer niet aan de lege plek voorbij zonder een korte pijnstoot in zijn hart: er is weer een stukje afgebroken van het decor, waartegen je groot werd. De duisternis, het lugubere, de armoe van de brandersstad, heb ik éénmaal als kleuter ge voeld. Mijn vader nam me mee op een avondwandeling door de oude binnenstad. De zwarte muren staken nauwe lijks af tegen de nacht. Het ge le gaslicht van de straatlan taarn zorgde voor een enkel oriëntatiepunt. Je dacht in dat duistere doolhof van straten en steegjes voor eeuwig te ver dwalen. Ik liep aan het handje van mijn vader en voelde de spanning in mijn middenrif. Dit was vreemd en toch ver trouwd. Ik ben later veel gaan zwérven in de sloppen en ste gen van de binnenstad. Op mijn schooltekeningen vind je steeds gaslantaarns. En- mijn oma van moederszijde moest vertellen over vroeger. Haar verhalen waren mijn eerste kennismaking van het verle den. Ik leerde oud-Schiedam kennen door de ogen van Mien, dochter van melkboer Joris Hersbach, van de Broersvest en later het Broersveld. Haar verhalen werden aangevuld door het gezamenlijk geheu gen van de Van der Horsten, mijn overgrootmoeder was kasteleinse van de Blauwe Druivetros op de Schie naast het Zakkendragershuisje. Daar is nou ook alleen maar een lege plek. Hun Schiedam is zo mijn Schiedam geworden en dat vind ik terug in het boek van Lutke Meijer. Het is net, of oma weer vertelt over de Klei ne Wetering, waarover ze naar school schaatste, over slager Gijtenbeek ("steek-in-steek") en hoe de kwajongens van mijn overgrootvader over de melkboer zongen: "Joris, Joris, je hebt er water in gedaan." Daar is een woord voor: ora le geschiedenis: geschiedenis niet op basis van documenten, maar opgetekend uit de mond- van ooggetuigen. Deze vorm van gegevens verzamelen ïs tegenwoordig erg in trek. En dat werd tijd ook. Dingen laten vastleggen voor de toekomst, oude brieven bewaren, er een archief op na houden is altijd het voorrecht geweest van de rijken en de machtigen. De ge wone mensen schrijven en schréven niets op. Zij onthouden. Zij vertellen. En zo verklinkt hun visie op het verleden. Om het eens heel overdreven te zeggen: orale geschiedschrijving haalt de mensen naar voren, die de ge schiedenis ondergóin. Niet de genen. die hpar méken. Maar het geheugen van de mensen is niet perfect: de din gen worden door elkaar ge haald, in een verkeerde con text geplaatst, aangedikt of af geslankt. Echte kenners van de Schiedamse geschiedenis kunnen in het boek van Lutke Meijer dan ook ritsen vergis singen aanwijzen: kleinighe den allemaal: verkeerd gespel de namen, niet helemaal juiste adressen, verkeerde tijdstip pen. Daar kun je achter komen door het verhaal van de men sen met de gegevens in het ar chief te vergelijken en dat heeft Lutke Meijer nagelaten. Misschien, omdat hij niet wil de, dat zijn zegslieden geweld werd aangedaan. Het zijn ook geen grote blunders: het schil derij van vroeger staat goed in de verf: de tinten kloppen, de kleurschakeringen zijn goed, het portret van de stad gelijkt, zij het dat details niet aitijd kloppen. Maar dat geeft een schilderij zijn karakter. De kleurenkeuze van. al die oude Schiedammers is vrolij ker dan ik had gedacht. Ik heb zelf gegrasduind in de geschie denis van de arbeidersbewe ging en mijn verslag van de opkomst der SDAP is hoofdza kelijk gebaseerd op documen ten, kranteartikelen en ande re geschreven bronnen uit de oude tijd. Het beeld, dat daar uit naar voren kwam, maakt een eerlijk mens kwééd. Dat la dus de samenleving, waarvoor mijn voorouders, brander knechts en piepkleine midden standers, God en de overheid dankbaar moesten zijn: een sa menleving van uitbuiting en ongelijkheid: een kerkvolk, dat armeluiskinderen voor htm doop beloften uit de armenkas een jurk gaf, maar wel bléuw, zodat het gebrek thuis goed naar buiten bleek. Het is opvallend, hoe mild de tijdgenoten zélf over dat verle den oordelen. Hun herinnerin gen zijn niet gekruid met woe de. De verontwaardiging is kalm. i Er zit in hun verhalen veel minder sarcasme dan ik zelf in mijn verslagen van het verle den leg. Maar de werkelijkheid oogt ook anders dan documenten: eind mei liep ik over de wrak- W'txvvs**"' f":*AÉir: ke plankieren van Klong Toey, Bangkoks grootste krotten wijk, die op palen in een soort moeras is gebouwd. Het was een TBC-hol: de vochtige hitte sleept tallozen ontijdig uit het leven weg. Wie aan de tering ontkomt, wordt vaak gegrepen door een andere infectieziekte of krijgt rheumatiek. Sanitaire voorzieningen ontbreken. De mensen zijn zelfs hun zelfge bouwd houten krot niet zeker, want speculanten willen er grote gebouwen neerzetten: het zal de eerste keer niet zijn, dat ze een armenwijk kort en goed in brand steken. Een eindje verderop was precies dat ge beurd. Ik stond er een uurtje later met mijn gidsen in de warme as. Mijn gidsen: dat waren mensen als Theo van Woerkom, die in Schiedam rond 1918 zoveel deed voor de ondervoede kinderen, of Piet de Bruin, de eerste wethouder van Sociale Zaken, of me vrouw Koeten-Ooms, die het leven in het Sint Jacobs Gast huis dragelijk heeft gemaakt. Bij zulke mensen was ik in Bangkok te gast. En ik herken de hun kalme volhoudersmen taliteit. Ik getuig van de moed, en van de vastberadenheid van de mensen in Klong Toey. Maar ondanks alles straalt hun wijk levensmoed uit. Het is er ellen de, maar dé ellende is niet grauw. Het lukt me niet om datzelfde sarcasme, waarmee ik graag over Schiedams ver leden schrijf, te hanteren voor een verslag over hun heden. De sfeer, de levensmoed, het vitale van mensen die zich niet door de keiharde omstandighe den laten temmen, vind je niet of nauwelijks in documenten terug. Het gevoel van hoe het was rond 1900 over de Kreupel- straat te lopen, dat ïs niet op te schrijven. Maar het beïnvloed herinne ringen wel. En daarom hebben die ooggetuigen meer goeds in de oude tijd ontdekt dan ik. Dat maakt hun oordeel mild. Dat maakt het boek mild. Wat een geschenk aan de stad'. ^van Dijk *o« 10 UW oabrechl dag na 5 uurldaar 'tMHMYSJOPSNE Hoogstraat 160 - Schiedam Te». 268255 Ook voor uw nabestellingen Het feit, dat Margreet Wil- lems verdwenen was wekte nogal wat opschudding in het Weeshuis. Er werd naarstig een zoekactie op touw gezet, waarbij zelfs de plaatselijke overheid te hulp schoot. Ook de toenmalige "oom Agent" liet zich dus niet onbetuigd. Een meisje van nog geen acht jaar kon immers ge makkelijk in allerlei sloten tegelijk lopen. Meestal waren het geen meisjes, die van het Wees huis wegliepen. Het kwam vaker voor, dat er oudere jongens gemist werden. Be vreesd als men was voor de ronselaars van het leger of van de Oost-Indische Com pagnie werden zij meestal in aller ijl teruggehaald, als dat tenminste nog mogelijk was. Maar Margreet Willems was een heel ander geval. Maar waar zou zo'n kind uit kun nen hangenf Katrijn Jans deed 's-nachts nauwelijks een oog dicht. Steeds zweefde haar het beeld voor ogen van de stuurse Margreet, en van de situaties waarin ze terecht zou kunnen komen. De he mel mocht weten waar ze uithing. En Katrijn had nog wel zo haar best gedaan om het haar naar de zin te ma ken. Ze had ergens gehoopt dat dat zou helpen, maar nu voelde ze zich belachelijk ge maakt en in de steek gela ten. Katrijn, met haar grote, warme hart, voelde zich waarlijk een moeder voor al haar pupillen. En, zoals veel moeders van grote gezinnen, voelde ze het meeste sympa thie voor het zwarte schaap van de groep, Margreet in dit geval... Margreet had haar vlucht zorgvuldig voorbereid. Ze kende een plek, even buiten Schiedam, richting Kethel, waar ze zelden iemand ge zien had. Ze kwam daar vroeger ook al vaak, hoewel het behoorlijk ver van huis was. Er was wat geboomte, wat struikgewas, een kabbe lend kreekje en het barstte er van de vogels. Toen iedereen in het te huis sliep, wist ze muisstil weg te sluipen. Ze had daar voor een uitgebreide studie van de gewoontes van het personeel en van de in- en uitgangen van het huis ge maakt. Ze ging via de keu ken, waar ze het nodige mee pikte en glipte de achterdeur uit, waarna ze zich ijlings de stad uitspoedde. Toen ze was waar ze we zen moest begon ze met het maken van een primitieve schuilhut van ineengevloch ten takken. Toen dat klaar was werd het licht. Ze at wat brood en viel daarna in een diepe slaap, met een glimlach op de lippen. HENRIETTE VAN ALDER- WERELD Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts 8,20. Daarna beslis Ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaai-abonnee ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is Naam Adres Postcode Woonplaats Stuur de bon volledig ingevuld in een open r, i gj| envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk Pjgjl Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam a 1

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3