Doctorandus schrijft 'kettingbrief voor sloppen- kinderen Vertraging van tien jaar voor recreatiegebied wegwijzer voor zijn Milieubesef rond onze stadsparken ff Ipgg; SCHIEDAM HET VRIJE VOLK/DONDERDAG 24 NOVEMBER 19S1/PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Talloze „doodgevlogen vogeltjes" lig gen in Nederlandse huiskamers, treinen, wachtlokalen, kantines en kantoren. Het is een boekje, geschreven door drs. Rob Wilstra, met versjes en teksten. De men sen moeten het aan elkaar doorgeven. Via een inge nieus systeem brengt ieder boekje 500 gulden op. Bij „Birdcall Productions" in Leiden zijn er 600 gedrukt en in omloop gebracht. De doodgevlogen vogeltjes zorgen na hun rondvlucht door lezend Nederland voor 300.000 gulden. Dit bedrag komt ten goede aan arme kinderen in de sloppenwijken van Columbia. Opdracht Reclame Deze postduif neemt „doodgevlogen" letterlijk. Wal ter Schrader zag hem zitten op de snelweg Parijs-Rou- baix. De wedstrijdvlieger ivas uitgeput en kon zich al leen oriënteren op de middenstreep, zoals de automobi listen. Het oude mannetje redde de prijsvlieger van de dood en houdt nu voor de lol duiven. \o\ De man met artikelen van Roxman met een grutto in de sneeuw. „De natuur die ik niet ben." Van onze verslaggever JAN BOOISTER VLAARDINGEN/MAASSLUIS Trots hadden :e hun plannen gepresenteerd, de Maassluise wet- ïouder van sport en recreatiezaken Koos Smit en :ijn toenmalige Vlaardingse collega Ton Kloots. Pussen Vlaardingen en Maassluis zou een prach tig recreatiegebied komen. Hun door milieu-over- ast geplaagde stadgenoten zouden de beschik- ling krijgen over een gebied waar men zich naar iartelust zou kunnen ontspannen. fpthcruder Smit: ytAls irdingen en Maassluis op eigen houtje had- 1 kunnen doen...." ""wethouder at ts toch Klos?" Kloots: landelijk Malaisestemming Amendement Delft tegen Tien jaar Ambtelijke molen 8 Het betreffende gebied: voorlopig nog geen werkzaamheden om het voor recreatie geschikt te maken. jw Dode vogeltjes moeten circuleren Het boekje, 31 pagina's, telt enkele gedichtjes over natuur, de haastige Westerling, ge- sondheid, voeding en andere „kritische" onderwerpen. De doctorandus stelt zich beschei den op. Zijn eerste gedicht luidt: We schrijven een paar woor den en noemen het een ge dicht. Telkens komen vogels en vliegen voor in de verhaaltjes. Een kort versje: Wat is gek zei een gek/en leerde vliegen. De doctorandus bestaat niet. Zijn naam is verzonnen door een journalist die op 1 april 1973, bij wijze van grap, in zijn krant een zekere Rob Wilstra aan het woord liet over een nieuwbouwwijk in een polder bij Haaswijk, in de buurt van Leiden. Volgens Wilstra kon den tal van energiebesparende maatregelen worden toegepast op de nog te bouwen huizen. Ook zouden allerlei alterna tieve leefvormen in de wijk worden uitgeprobeerd. Maar de gemeente Leiden luisterde niet naar Wilstra en bouwde huizen, recht voor zijn raap, om de ook daar heersende wo ningnood zo snel mogelijk op te lossen. Terwijl de groenteboer de krant van 1 april al weer ge bruikte om zijn kroppen sla in te verpakken, schrok een mi lieubewuste medicijnen stude rende Walter Schrader wak keer. Hij woont boven boekbinde rij Vingerling aan de Bergsin- gel en zegt: „Ik vatte het ver haal van Wilstra serieus op. Die naam heb ik onthouden. Sommige beweringen van hem hebben ik en een paar vrienden in Een Doodgevlogen Vogeltje verwerkt. We hebben zijn naam ais pseudoniem ge bruikt." Het werkje is verkrijgbaar bij boekhandel Van Gennep, Oude Binnenweg 131b, de Boe kenbeurs, le Middellandstraat 23 en bij Pegasus in de Hoog straat 143 in Rotterdam. Op de laatste bladzijde staat een opdracht aan de lezer. De ze mag in één van de honderd vakjes bij de opdracht zijn naam, adres en een aangege ven gironummer waarop hij 5 gulden stort invullen, ten na me van "Actie Onderwijs Co lumbia". Vervolgens moet hij het boekje doorgeven aan vriend en kennis of gewoon la ten liggen in de trein of wacht kamer van de dokter waar hij het heeft gevonden. Wie het laatste vakje invult stuurt het terug naar de uitgever in Lei den. „Het boekje brengt dus 5 gul den maal honderd vakjes, is 500 gulden op", rekent Walter Schrader voor. „Vijfhonderd gulden maal het aantal in om loop gebrachte boekjes, 600 stuks, is drie ton. Het heeft iets weg van een kettingbrief maar dan voor een goed doel." Met zijn band ,,'t Losgesla gen Ei" wil Schrader concer ten geven voor de lezers die via hun adres een uitnodiging krijgen thuis gestuurd. Enkele vooraanstaande muzikanten uit de Nederlandse popwereld heeft Walter al weten te strik ken. Zij zullen ,,'t Losgeslagen Ei" gratis begeleiden. Onder meer Pierre van der Linden, drummer van de opgeheven groep Focus, zal tijdens deze „benefit"-concerten spelenl Om het boekje te maken was geld nodig, afkomstig van ad vertenties. Enkele annonces zijn, in overleg met de adver teerder, afgestemd op de in houd van het boekje. Zo staat boven een advertentie van Boxman, een ouderwetse krui denier in Leiden, geschreven: Ik zag vandaag een grutto in de sneeuw/ op zoek naar eten/ de pijn die ik voel/ de her komst die ik niet ken de na tuur die ik niet ben. Dit denkt een mannetje in de sneeuw met een boodschappen tas met Boxman-artikelen in zijn hand. „Eén boekje is in Duitsland geweest," weet Walter. „We proberen doodgevlogen vogelt jes ook in andere landen te la ten circuleren. De actie zou op Europees niveau kunnen. Schrijvers die in een andere taal iets leuks kunnen maken, moeten zich nog aanmelden." Inmiddels is Walter Schra der bezig met een tweede deeltje. „Voor een ander goed doel," zegt hij. „Doodgevlogen is het vogeltje eigenlijk niet. Hij is pas echt dood als ik een miljoen bij elkaar heb." AMBULANCE, tel. 33.33.00 ARCHIEF, Korte Haven 33, tel. 26.67.27: openingstij den maandag tot en met vrijdag S.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17.00 uur, elke eerste en derde woensdag avond in de maand van 19.30 tot 22.30. BRANDWEER, tel. 73.55.43. BUREAU VOOR RECHTSHULP, Hoogstraat 198, tel. 73.74.33, spreekuur: maandag- en dinsdagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur en maandagavond van 17.00 tot 19.00 uur. Maandag tot en met donderdagmorgen is het mogelijk telefonisch informatie in te winnen. El ke 2e en 4e vrijdagochtend komen de Vrouwen in de Bijstand in het pand bijeen. GEMEENTEWERKEN, indienen van klachten ia mogelijk per brief aan het adres: Dienst Gemeente werken, Emmastraat 1 ol postbus 61. Per telefoon: af deling riolering en bestra ting tel. 37.73.00 of 26.25.00, toestel 231 van 8.00 tot 16.30 uur, tel. 26.85.78 na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Afdeling plantsoe nen. tel. 15.46.05 van 8.30 tot 10.00 uur en van 13.30 tot 14.00 uur, tel. 70.57.67, na werktijd alleen voor spoed eisende zaken. Algemene begraafplaats, tel. 71.12.22 van 8.00 tot 16.30 uur. Afde ling technische werkplaats, tel. 26.82.80. Afdeling onder houd gebouwen, tel. 26.08.64 of 26.05.00, toestel 279. GEZINSVERZORGING, Lange Haven 145, tel. 73.28.00. KRUISVERENIGING, Mesdaglaan 6b, tel. 26.62.64. Voor inlichtingen over borstkanker. Kruisvereni gingsgebouw Bachplein 588, tel. 70.61.77. MAATSCHAPPELIJK WERK, Broersveld 142, tel. 73.1,0.33 of 73.14.85. Open alle werkdagen van 9.00 tot 17.30 uur. OPENBARE BIBLIO THEEK, Centrale biblio theek, Lange Haven 131, tel. 26.78.77. Filiaalvestigingen: Willem Andriessenlaan 75, tel. 70.83.20; Lorentzlaan 10, teL 15.36.74; Dr. Wibautplein 210, tel. 70.80.01; jeugdbiblio theek, Korte Haven 29, tel. 20.65.66 en Rosaschool, Ar- chimedesstraat. POLITIE, tel. 26.46.66. RECHTSWINKEL, Broersveld 14, tel. 73.03.00. Spreekuur: iedere woensdag van 14.00 tot 16.00 uur (te vens telefoondienst), iedere donderdag van 18.00 tot 21.00 uur Wijkcentrum „De Bever, Van Beverenstraat 40. Spreekuur: iedere twee de en vierde dinsdag van de maand van 19.00 tot 21.00 uur. SAMENLEVINGSOP BOUW SCHIEDAM. NOORD, Willem Andries senlaan 77, tel. 70.22.07. SCHIEDAMSE GE MEENSCHAP VVV, Over- schiesestraat 2, tel. 26.80.43. VW: open van 9.00-13.00 en 14.00-16.30 uur. STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112, teL 26.90.66. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. zondag van 12.30 tot 17.00 uur. OPENBARE NUTSBE DRIJVEN, Van Heekstraat 15, tel. 62.22.22. Voor storin gen gas, water, elektriciteit. •TELEFONISCHE HULP DIENST, tel. 73.11.61. Dag en nacht bereikbaar voor mensen in geestelijke en so ciale nood. •WARME MAALTIJDEN, Dienstencentrum De 4 Mo lens. tel. 70.55.00. WERKLOZENFROJECT DE TRECHTER, Broers- vest 107, tel. 26.52.55. SPREEKUUR VOOR TURKEN, wijkcentrum De Bever. Van Beverenstraat 40. Iedere maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. Tien jaar geleden was dat. 3e plaatselijke journalisten teren er voor opgetrommeld a kregen fraaie tekeningen an hoe het zou worden gepre- enteerd. „Dit is toch eigenlijk indelijk nieuws," riepen de a?ee wethouders zelfs trots. Het oeverbos De Lickebaert wam er. Een prachtig stuk ecreatiegebied tussen de Wa- terweg en de dijk die van Vlaardingen naar Maassluis loopt. Honderden en nog eens honderden inwoners uit de twee plaatsen zijn er nu bij mooi weer te vinden. Tot zover ging het prima met de plan- Maar er zou meer komen. Het hele gebied tussen de twee plaatsen en begrensd door ge noemde dijk en rijksweg zou voor recreatie worden inge richt. Eveneens volgens de plannen van tien jaar geleden. Er is echter nog geen spade 'voor de grond in gegaan. De onzekerheid bij de agrarische en overige ondernemers in het gebied is intussen tot grote hoogte gestegen. Een malai- sestemming is ontstaan. Wat gaat er gebeuren? En wan neer? Komt het recreatiegebied er nog? Plannen van a£ riërs en andere ondernemers om er het bedrijf te vernieuwen dan wel uit te breiden worden door de gemeentebesturen tegengehou den. Maar daarmee laden de plaatselijke overheden de plicht op zich om snel van de grond recreatiegebied te ma ken. Ze kunnen dat echter niet. Al vele jaren niet. De zeggen schap over het gebied is in handen gekomen van de Stich ting Midden-Delfland. Niet om dat Vlaardingen en Maassluis dat zo graag wilden. Integen deel. Maar de Tweede Kamer nam in 1975 een amendement aan van het PvdA-Tweede Ka merlid Arend Voortman waar- In werd uitgesproken dat het betreffende gebied onder ge noemde stichting moest vallen. „Als dat amendement niet was aangenomen," vertelt Koos Smit nu, „dan hadden Vlaardingen en Maassluis op eigen houtje door kunnen gaan. En dan zou dat gebied al voor een groot deel in ontwik keling zijn gebracht." Vlaardingen en Maassluis waren In die dagen ook in on derhandeling met drie agrari ërs, die een bedrijf zouden kun nen uitoefenen in het gebied. Het had door recreanten be zocht moeten kunnen worden. Ter lering en vermaak. Maar de drie hebben intussen afge haakt. Ze zijn elders in Neder land met een bedrijfje begon nen. Het beheer over het gebied kwam dus bij de Stichting Midden-Delfland terecht, een organisatie waar onder meer een aantal gemeenten uit het Rijnmondgebied en het West- land in samenwerken. Die hadden ook het geld voor de ontwikkeling van de grond voor recreatiedoeleinden op ta fel moeten leggen. Maar de ge meente Delft sputterde tegen. Financiële problemen waren de drijfveer voor de tegen stand. Los daarvan bleken procedu res veel ingewikkelder, en dus tijdrovender te zijn dan wan neer Vlaardingen en Maassluis de zaak in eigen hand hadden kunnen houden. Ingewijden noemen zelfs een tijdvak van tien jaar om aan te duiden hoeveel vertraging het amendement - Voortman - heeft betekend. De ontwikke ling was extra naar omdat Vlaardingen en Maassluis al aardig op weg waren met hun plannen. Gedeputeerde Staten hadden zich er zelfs al positief over uitgelaten en de minister van CRM geadviseerd het te subsidiëren. Verder was er al zes miljoen gulden door de gemeenten, sa menwerkend in het Recreatie schap De Lickebaert, voor vrijgemaakt. Daarmee had grond aangekocht moeten wor- den. Tien jaar vertraging dus, ge rekend vanaf 1975. Dat bete kent dat pas in 1985 de eerste werkzaamheden te zien zullen zijn- Volgens de aanvankelijke planning had dat 1982 moeten zijn. Maar zekerheid dat het tijd schema nu wel aangehouden zal worden, is er niet. Als het tegen zit bij de grondaankoop en er dus onteigend moet wor den gaat er weer tijd verloren. Als daarnaast nogeens beslo ten wordt een gedeelte van de grond op te hogen met puin be tekent dat ook extra tijdver lies. Onzekere factoren zijn er dus nog genoeg. Op dit moment is er een 'voorlopig programma' gereed waarin globaal wordt aangege ven hoe het recreatiegebied er uit moet gaan zien. Om aan te geven hoe omslachtig de huidi ge gang van zaken is volgt hierbij de hele molen waar door het moet. Allereerst moet dat voorlopi ge programma worden vastge steld door een speciale recrea tiecommissie. Dan volgt er een inspraakronde, die vier maan den duurt. Vervolgens moet het voorlo pige programma opnieuw door genoemde recreatiecommissie worden vastgesteld. Eventueel na aanpassingen. Dan gaat het naar de provincie, waar diver se commissies zich erover bui gen. Bovendien wordt het voor het indienen van bezwaren ter visie gelegd. Daarna wordt het in ontwerp door de provincie vastgesteld en ter goedkeuring gestuurd naar de ministeries van Ruim telijke Ordening, CRM en Fi nanciën. U bent er nog? Goed, weet dan dat er nog slechts gespro ken wordt over een voorlopig programma- Op basis van dit plan wordt een zogenaamd plan van voorzieningen ge maakt, waarin de diverse on derdelen gedetailleerd worden uitgewerkt. Dat doet genoemde recrea tiecommissie weer, waarna goedkeuring nodig is van het Rijk en opnieuw de provincie het moest vaststellen. De Wet Midden-Delfland schrijft dat allemaal voor. Het recreatiegebied Licke baert is in een mallemolen van procedures terecht gekomen. Bovendien berust de supervi sie bij mensen die te ver van de problemen staan. Dat is niet hun schuld- Dat is te wijten aan het socialistische Kamerlid Voortman. Zijn naam wordt op de stadhuizen van Vlaardingen en Maassluis dan ook met lichte walging uit gesproken. '4 We schrijven: woensdag avond 23 september: een aan tal leden van de raadskommis- sie ruimtelijke ordening, amb tenaren van plantsoenendienst en twee journalisten stappen bij het Stadskantoor in een bus. Doel van die reis is een bezoek aan drie Schiedamse parken, te weten: Harga, Bea- trixpark en het Volkspark (het laatste restant van het fameu ze Sterrenbos). Aanleiding is een te behan delen voorstel waarover de ge meenteraad moet beslissen, om geld beschikbaar- te stellen voor onderhoudswerken In die parken. Om de noodzaak van die werkzaamheden duidelijk te maken, werden we raadsleden uit de kommissie ruimtelijke ordening) rondge leid. Duidelijk werd ons ge maakt, dat sommige bomen en gewassen zo overheersend zijn géwordén, dat andere bomen en gewassen er door verdron gen worden met als gevolg een sterke verschraling van de parken, die zich in de komende tijd versterkt dreigt door te zetten. Een jaar of acht geleden heb ik van ambtenaren van onze plantsoenendienst wel eens eerder een rondleiding gehad door de parken. Aanleiding was het volgende: een inge nieur, Chris Zijdeveld geheten, toen nog tamelijk onbekend en nog geen gemeenteraadslid, had protest aangetekend tegen het spulten van vergif om on kruid (bestaat dat eigenlijk?) te verdelgen. Met een made liefje in de hand, gezeten In het gras, kwam hij op de foto In Het Vrije Volk. Vanuit de PPR vielen we hem uiteraard bij en ik charterde een paar deskun digen uit mijn partij om Zijde- velds aktie te ondersteunen. In de gemeenteraad pakte vooral het PvdA-ra&dslid Slljee de draad op. Om het gemeentelijk beleid duidelijk te maken, kre gen we die rondleiding. Later kwam er ook nog een Informatieve gemeenteraads vergadering, omdat de raad om tot een goede beslissing over het al dan niet spuiten met vergif te komen, meer in formatie wilde hebben. Omdat het college van Burgemeester en Wethouders bang was voor enige heibel wrd zelfs beslo ten tot een besio'en raadsver gadering (wat vrijwel nooit voorkomt)! Resultaat was wel, dat het spuiten werd stopgezet en al leen mocht plaatsvinden als dé situatie gevaarlijk werd (bijv. door gladheid) Waarom ik dit alles ophaal? Omdat er een groot verschil zat in de rondleiding van toen en die van nu. Was het acht jaar geleden nog een heel dis- kusslepunt of je wel of niet moest ingrijpen met vergif in onze vegetatie, nu hoorde ik ook van plantsoenendienst heel andere geluiden. De filo sofie die we nu hoorden, was: onderhoud ia uiteraard nodig, maar we proberen zo min mo gelijk in te grijpen als verant woord is en zonder vergif. Zo zien we hoe de tijden kun nen veranderen! In dit geval ten goede. Het inzicht dat spui ten om milieuredenen onjuist is, heeft In toenemende mate veld gewonnen. En het spaart flög geld uit ook! Nog een har- tekreet: het blijft erg jammer -aai dat het verkeerslawa» de parken doordringt. zo ver HERMAN NOORDEGRAAF

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 5