m €||c^eici gaat Jïarll^ Echtpaar omgekomen Schade vergoed in Dodewaard KOOP AVOND SENSATIE. 22 Zwendel kost België rgiim 13 miljoen Academie bestormd Kerk uit stenen tijdperk Pi meim annie, hou JjJjjË. T ASSIE EFFEVAgT I I 1 I if 1 1 1 I 1 8 1 1 1 i Boyd Backman overleden Mogelijk regen HEMA Straks verboden? hoofdredacteur herman wigbold j-Drs. J. Riesenkamp WMM Voor het NAVO- hoofdkivar- tier in Brussel bidden se ven boed- histische monniken en nonnen voor de vrede. De religieuzen zijn giste ren aan een zeven da gen lange gebeds- en hongeractie begonnen. In het NA- VO-hoofd- kwartier houden de ministers van Defen sie van de lidstaten volgende week een vergade ring. Op die bijeen komst zul len op nieuw de middellan- ge af- standsra- ketten ter sprake ko men. Zie pagina 7. x l£5o INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel. 010 -147400 GENT Twee Belgen, Patrick de C.. (26) en Roland D. (39), hebben binnen enkele maanden zeker vijf miljoen gulden verdiend door een wis seltruc met gesmokkelde deviezen. Bij deze affai re was vermoedelijk ook een nog onbekende Ne derlander betrokken. Rechter verdacht (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG Rot jes, donderslagen, ze venklappers en voetzoe kers verdwijnen voor goed uit de handel. Alle vuurwerk dat volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid "har der knalt dan een baby- of kinderscheetje" wordt vermoedelijk al in de loop van 1982 ver boden. Wie dan nog in het bezit is van dit vuur werk of het al dan niet illegaal op de markt brengt, is strafbaar. Een en ander is het uit vloeisel van het ont- werp-Vuurwerkbesluit, waarover de minister raad deze of volgende week beslist. Uit China Dertig miljoen morgen 3 december 5 jaar IWip. OW et >nrf eek- ren Ie" Woensdag 2 december 1981 37e jaargang no. 10574 Witte de Wlthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010—14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrtekadvertenties) tel. 010-1455J3 Bijna geen gr oei in haven meer Boyd Bachmatt NIEUWKOOP be internationaal s ver maar- de orkestleider en ko miek Boyd Bachman is gisteren in zijn woon plaats Nieuwkoop over leden. Hij was op 1$ ok tober 72 jaar geworden. Boyd Bachman,-die in de Deense hoofdstad Ko penhagen werd geboren, werkte al voor de Twee de Wereldoorlog in Ne derland. In 1935 speelde hij in het orkest van Paul Godwin, dat regel matig voor de radio op trad. In 1939 richtte hij een eigen show-orkest op. Hij maakte ook tour nees door Italië, België, Frankrijk en Duitsland. Zijn bekendsfe nummer was 'Tóner fra Himm- len' (Onweer). Van dit veertien man sterke, vrijwel uitslui tend, uit Nederlanders bestaande orkest maak te ook de bekende BRT- orkestleider - Francis Bay.deeluit. - In de jaren vijftig, zes tig en zeventig toen .veel Nederlanders naar Duitsland trokken, werk te hij veel.voor de Duit se televisie. Boyd Bachman, die geen kinderen had, wordt vrijdag in Rijs wijk gecremeerd. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Het goede renvervoer via de Rotterdam se havens zal de komende twintig jaar nauwelijks nog toenemen, 'verwacht het ge meentelijk Havenbedrijf. In het jaar 2000 zal 302 miljoen ton vracht in en uit zeeschepen worden overgeslagen tegen 297 miljoen ton in 1979. In de soort goederen komt wel een verschuiving: méér droog massagoed als granen, ertsen en kolen en méér stuk goed in de vorm van contai ners, maar minder ruwe olie en olieprodukten. De vandaag gepubliceerde voorspellingen komen juist-op het moment dat de spanning over de werkgelegenheid in het stukgoed hoog is opgelo pen. Gisteren hebben vertegen woordigers van Rotterdam on der leiding van wethouder Rle- zenkamp daarover c verleg ge had met de regering. In het - zogenoemde Goede- renstromenmodel wordt uitge gaan van zes varianten, waar in rekening is gehouden met uiteenlopende economische en andere omstandigheden. Van de zes toekomstbeelden is die van een matige groei van de totale goederenoverslag van 297 miljoen ton naar 302 mil joen ton het meest waarschijn lijk. Voor de goederensoorten waar nog groei inzit zijn aan passingen van de infrastruc tuur nodig, wil de haven zijn concurrentiepositie kunnen handhaven. Het Havenbedrijf wijst in dit verband onder meer op verdieping van de vaargeul, de verwijdering van de sluizen in het Hartelkanaal en de bouw van het hypermo derne walradarsysteem langs de Nieuwe Waterweg. Zie verder pagina 9. Alle knal hvuurwerk in 1982 uit de handel Sf'S/S/s. immm AJACCIO Onder de 178 in zittenden van de Joegoslavi sche DC-9, die gistermorgen tegen een berghelling op Corsi ca te pletter vloog, bevond zich ook de 25-jarige Nederlandse stewardess Patricia Elsner- Roelofs, getrouwd met de 35-jarlge Joegoslavische boordwerktuigkundige Dunsan Eisner, die eveneens omkwam. Pas vier uur na het neerstor ten ontdekte een helikopterpi loot het wrak van het vlieg tuig. Patricia Roelofs en haar man Dunsan Eisner I slaapbankstelten, enorme sortering. Ook alle BEKA banken j uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonralen 18 Industriegebouw. Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-13.80.18 DODEWAARD An ti-kernenergiedemon stranten uit Dodewaard willen de particulieren die tijdens de massale blokkade van de kern centrale ter plaatse schade hebben geleden een vergoeding geven. De gemeente Dode. waard zou daar een be middelende rol bij moe ten spelen. 'De plaatselijke basis groep "Atoomenergie, nee bedankt" beeft tij dens dej vredesdemon stratie In Amsterdam een. collecte gehouden. Voor de gedupeerde om wonenden van "Dode waard" zo'n twintig mensen Is toen 27.300 gulden opgehaald. "Met kunnen w dit geld wij nu alle schadeclaims beta len," aldus de basis groep. Er zou volgens de stop-atoom-groep een commissie moeten ko men, die de schade claims behandelt. Daar in zouden vertegenwoor digers van de gemeente, de basisgroep en van het landbouwschap die nen te zitten. "Ondanks alles achten wij de over* held nog altijd verant woordelijk voor de aan gerichte schade," aldus de basisgroep. "De poli tie joeg de betogers met opset de erven van de particulieren op. Maar de overheid Is nu een- v maal niet van plan schade te vergoeden." Veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Mini mumtemperatuur omstreeks 4, middagtemperatuur ongeveer /graden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Tot en met het weekeinde verwacht het KNMI veel be wolking en nu en dan buien. Minima 4, later 2 graden. Overdag temperaturen van rond 6 graden. Krachtige noordwestelijke wind. Idee. onder U.18 op onder mt (géén ander nummer) Vrneer de e/d. abonae«*eervice nmivdt^ t/ra vrijde* ven 1T.4Ö tot 19 00 uur en saterdag ven U.00 lot 18.00 uur. Voor alle overige sakea gelieve u op werkdagen tuaeen 8.10-18,00 uur ons kantoor te bellen. Zie ook adressen op de etrtppaglna. Alléén vanavond: 20-Deüge dopsleutelset Ver vaardigd van chroom-vanadium staal Met 6- kantige verchroom de en gepolijste doppen en opgeborgen m stevige metalen doos. 29^5" uuppeii till (Van een onzer verslaggevers) De Belgen, die speeltautoma- ten fabriceerden, plaatsen in september en oktober grote or ders bij fictieve Nederlandse bedrijven. Bij Siavenburgs Bank in Sluis betaalde ze de eveneens fictieve rekenin gen met een gedekte in Belgische franks uitgeschre ven cheque. Die cheque werd door de derde man in guldens geïnd, tegen de officiële koers van 1554 frank per gulden. Ver volgens werden de guldens de grens over gesmokkeld en in België op de vrije markt ver handeld voor 17 frank per gul den. Winst: bijna een dubbeltje per gulden. Alleen al ln september werd zo met 20 miljoen gulden heen en weer geschoven, wat een winst van twee miljoen ople verde. In Antwerpen arresteerde de politie drie Nederlanders, die tussen 1977 en 1980 de douane voor vijf miljoen gulden en de Belgische fiscus voor bijna drie miljoen gulden zouden hebben opgelicht. Een Belgi sche rechter, voorheen advo caat van één van de drie, wordt verdacht van mede plichtigheid. Bart van M. en Oswald J., die in Antwerpen een im- en exportbedrijf ln goedkope spij kerbroeken runden, verkochten de uit Amerika en China geï mporteerde broeken door naar Duitsland, Italië en Engeland. Daarbij werd zoveel mogelijk gebruik gemaakt van valse pa pleren, waardoor voor miljoe nen aan douanerechten werd ontdoken. Toen de firma eind september faUUet ging had de belasting nog drie miljoen gul den tegoed. De derde Nederlander die bij deze zaak betrokken was, Qe- rard van de P. (27) uit VIaar dingen, im- en exporteerde ook nog, niet bestaande tv-toestei- len. Via allerlei wisseltrucs met valse rekeningen bena deelde hij de Belgische staat zo voor nog eens ruim drie ton. De Belgische jusitltie acht het niet uitgesloten dat het brein achter de heel Europa omvattende zwendel, een Ame rikaanse mafioso-is. WARSCHAU Meer dan duizend manschappen van de Poolse oproerpolitie hebben vanmorgen de bezette mlUaire academie ln Warschau be stormd. Zij forceerden de voordeur, op het dak van het gebouw landde een helicopter. In de militaire academie hielden 320 brandweerlieden-, In-opleiding al acht dagen een zltstaking. De politie had giste ren de academie al omsingeld. De autoriteiten gaven op dracht tot onruirolng van het gebouw nadat vanmorgen ver sterkingen waren aangevoerd. De actievoerders eisten een vrijere opzet van hun oplei ding en de garantie niet te worden ingezet bij relienbe- strijding. Een bemiddelingspo ging van Solidarltelt-lelaer Lech Walesa, die zich gisteren naar Warschau spoedde, mi slukte. In Warschau gonsde het van nacht al van de geruchten over een mogelijk polltle-lngrljpen. De politie probeerde toen olie op de golven te gooien door te verklaren dat er geen geweld zou worden gebruikt. De autoriteiten besloten ech ter toch tot ontruiming over te gaan, nadat de studenten een hernieuwde oproep om hun school te verlaten hadden ge negeerd. De studenten zaten sinds gis teren al zonder elcctrlciteit, gas en telefoon. Tijdens de om singeling verhinderde de. poli tie dat er voedsel naar binnen werd gebracht. Maar sympa thisanten hadden daar een op lossing voor gevonden: de le vensmiddelen werden over de hoofden van de agenten heen naar de actievoerders gegooid. De overheid wil met de on der de Warenwet vallende maatregel een eind maken aan de halsstarrige houding van de Federatie Vuurwerkhandel Nederland, die nooit op haar verzoeken Is ingegaan om de fabricage van knallers en de verkoop ervan aan banden te leggen. Het Veiligheidsinstituut en de Stichting Geluidshinder in Delft hebben in het verleden al meermalen aangedrongen op onmiddellijke stopzetting van de verkoop van "nieuwjaars- bommen". Hoewel het meeste vuurwerk dat in Nederland af gestoken wordt, afkomstig is uit China, zal de uitvoering van het Vuurwerkbesluit niet op grote praktische problemen stuiten. De Keuringsdiensten van Waren en de politie wor den belast met de controle op partijen vuurwerk in winkels, opslagloodsen en bij particu lieren. Hét Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen treedt nu al op in de Rotterdamse haven. Deze winter is reeds zo'n tien ton aan "hard" vuurwerk in beslag genomen. De laatste jaren is overigens de belangstelling van het pu bliek al verschoven van knal- naar siervuurwerk. Op oude jaar 1980 ging er voor ruim dertig miljoen gulden de lucht ln. In de dagen daarvoor was er ook al voor enkele miljoe nen "verknald". Het meeste vuurwerk wordt geïmporteerd vorig jaar zo'n 2,5 miljoen kilo. Neder landse vuurwerkfabrikanten produceerden slechts rond 300.000 kilo. Per jaar schaft elk van de veertien miljoen Neder landers daarmee zo'n twee ons vuurwerk aan. WASHINGTON In een grot aan de noord kust van Spanje is de eerste, complete "kerk" uit het begin van het ste nen tijdperk gevonden. De ontdekkers ervan, Spaanse en Amerikaan se geleerden, beweren dat het heiligdom da teert van 14.000 gelden. De vondst Is van grote betekenis voor de ge leerden die al lang zoe ken naar andere bewij zen dan muurschilderin gen, versierde voorwer pen of begrafenisoffers om op het bestaan van godsdienstige rituelen In het stenen tijdperk te wijzen. De nu ontdekte ruimte herbergt een al taar met een gebeeld houwde stenen kop, waarvan de ene helft een man met een snor en de andere helft een dier voorstelt. Het heiligdom bevindt zich vlakbij de ingang van de grot bij de stad Santander. In het verle* den zijn ln deze buurt talrijke ontdekkingen gedaan. De vondst wordt uniek genoemd omdat de kop een voorbeeld Is van een "geloofsstelsel" dat niet met de aspecten van de dood verbonden Is. Ter plaatse kwam een vroe ge cultuur voor die Mag- dalenlen-3 wordt ge noemd. Dat -en vele andere zaken-leest u vandaag in onze krant. Ubent immers abonnee van HetVrije Volk.Omdat'ieboeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buitenland naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze bly, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? U kunt kiezen uit twee kado's: Handdoek: Ruig en rul, met de nieuwe Willemsbrug als afbeelding erop en van een uitstekende kwaliteit. Formaat: 50x100 cm in de kleuren rood, blauw, groen of bruin. Parker pen: een mooie, lekker schrijvende, originele Parker voor u van Het Vrye Volk. Stuur bet Vrije Volk naar: Neem: Adres: postcode: -Plaats:. Soort abonnement: O Kwartaal O Jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis.*! Als beloning stuurt u: Handdoek Parker pen toe aan: f| Naam: Adres: a Postcode: Plaats: (s.v.p, gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1