Ds< ssecretaris Wat Deeltijdarbeid: meer werkgelegenheid en betere service POLITIEK I s tt* SCHIEDAM HET VRIJE VOLK/DONDERDAG 10 DECEMBER 1981/PAGINA 8 door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM "Komt er met een brede glim lach zo'n eindexamenkandidaat op je af. Zegt hij: dominee, u hebt met ons het kostbaarste gedeeld, wat u bezit: het evangelie. Wanneer komt u de rest ook met ons delen? Dat drukt een mens wel met de neus op de eigen verantwoordelijkheid." Dominee Pier Magré, predikant voor Groenoord en Woudhoek van de Nederlands Hervormde Ge meente Kethel haalt herinneringen op aan zijn Afrikaanse tijd. Voor zijn komst naar Schiedam, stond hij meer dan negen jaar in het gebied van de Bamilike, in de Afrikaanse republiek Kame roen. Toeloop Solidariteit Van onze verslaggever ALEXANDER BAKKER SCHIEDAM De nationale ping-pong wereld heeft het afgelopen weekeinde weer een behoorlij ke klap moeten incasseren. Voor de vierde maal (en zelfs voor de derde keer op rij) heeft het Sehiedamse De Korenbeurs zich weten te handha ven in de ereklasse, de hoogste afdeling in het Nederlandse tafeltennisgebeuren. Knudde Uitzondering w iliiSïai Ron van der Aa in actie Mentaliteit Voorbeeld 'Praktische solidariteit is wat Afrikanen vragen' Magré heeft reden aan zulke dingen terug te denken: met in gang van januari is hij secre taris Afrika van de Raad voor de Zending van de Nederland se Hervormde Kerk. Zo komt de dominee na tien jaar ziel zorg in welvaartsland weer te rug in de buurt van zijn oude stiel. Hij moet de contacten tussen de Nederlands her vormden en hun zusterkerken in Afrika gaan coördineren en bevorderen. Bestéat dat dan nog, zending? Magré: "Wat wij doen, is kaderversterking, hulp bij de opbouw van het gebeen te, zal ik maar zeggen. Wat nu nog zending heet, is eigenlijk Interkerkelijke hulpverlening. Mijn officiële opdracht luidt: namens de Nederlandse Her vormde Kerk contacten onder houden met de kerken daar. En bovendien het begeleiden en het coachen van onze men sen daar. Dat zijn bijna alle maal artsen. Afrikaanse ker ken vragen nog wel predikan ten, maar het is erg moeilijk om er in Nederland mensen voor te krijgen. Wat niet bete kent dat die dokters in de rij staan. Nederlanders willen al tijd precies weten, wat en hoe en. welke opdracht. Dat is een uiting van de enorme kloof tussen de leefwereld hier en de Afrikaanse kerk. Zo'n precieze taakomschrijving kunnen ze daar niet geven. Je moet niet vergeten, dat ze bijna geen middelen hebben. De algemeen secretaris van het kerkgenootschap, waar ik in Kameroen voor werkte, heeft maar een medewerker om de telefoon aan te nemen en de hele boekhouding te doen. Zo'n man kan onmogelijk de correspondentie up to date houden. Wij in Nederland zijn niet gauw bereid in zulke om standigheden te werken." ïn Afrika werkte dominee Magré voor de Eglise Evange- lique de Cameroun (Evangeli sche Kerk van Kameroen) die in veel opzichten model kan staan voor het christendom in dat werelddeel: zelfbewust, emotioneel en snel groeiend. Preken de dominees hier voor steeds legere banken, in Afrika kunnen veel kerken de toeloop nauwelijks aan. Magré: "En dan is er die enorme hoeveel heid jeugd. In Kameroen is twee derde van de bevolking onder de dertig jaar. De kerk groeit ontzettend. Het is bon ton om je bij het christendom aan te sluiten. De bijbel lijkt een weg te bieden uit de ont zettende onzekerheid in Afrika op het moment. Die onzeker heid is door de enorm snelle veranderingen onvoorstelbaar. Moet je je een ongeletterde va der uit de jungle indenken, wiens zoon na zeven jaar in Parijs als arts terugkomt. Die man is enorm trots, maar hij voelt ook de enorme verwijde ring tussen hem en die zoon. Alle waarden van vroeger wor den overhoop gegooid. Niets ligt meer vast in Afrika. Bovendien biedt de kerk een verband naast de staat, die toch boven het dorp en hoven Dommee Magré: "De Westerse handelspraktij ken moeten goed worden doorgelicht, anders kun je je centen beter in je zak houden". de stam uitgaat. Zo biedt ze hoop om de stammentegenstel lingen te overwinnen." Bij de gewone gelovige in Nederland staat de zending hoog aangeschreven. Toch groeit er ook steeds meer kri tiek. Is het niet aanmatigend om een ander je eigen overtui gingen op te dringen? Dominee Magré. "Er wordt nog steeds onkritisch de beurs openge trokken, ook als het om de zen ding van Maasbach gaat, want de mensen denken: zending is altijd wel goed. Aan de andere kant zeggen vooral jongeren: zending kén niet. Zelf voert hij de hele dag be sprekingen. Volgens mij mag je best met anderen over je geloven pra ten, als het maar op basis van wederzijds vertrouwen ge beurt. Wij in het Westen heb ben voor onze handel en cul tuur nooit enige grenzen er kend. En met de kooplui en de soldaten zijn de zendelingen, deels kritiekloos en deels vol evangelische kritiek meege gaan. Denk maar aan Hendrik Kraemer die in de jaren twin tig al vond, dat Nederlands In- die onafhankelijk moest wor den. Ik heb zelf de neiging gehad om naar Nederland terug te gaan, maar een evangelist die ik achtte zei: nu is ons land on afhankelijk: als je weggaat, le ver je daarmee het bewijs, dat zending en kolonialisme één pot nat zijn. Dat vond ik be langrijk genoeg om naar Ka meroen terug te gaan. vrM A> mm I m m. JK. '-m m M »v ml pm^f m j ff tm Ti.ff iïï WKmtml wB mb w r~ i 1 n - vP-~ nrr r »'■■*- 'Engeltje boven de Beurs Voor de nationale toppers een behoorlijke knauw voor hun ego. Immers, met een mi nimum aan trainingsarbeid en met een wel heel bijzondere in stelling vormen de Schiedam mers al jaren het buitenbeen tje in die ereklasse. En steeds, wanneer het erom spant pakt De Korenbeurs in feite zonder al te vee! inspanningen, de vol le buit. Het trio Ron van der Aa, Hans Lingen en Jan Vlieg, vormt temidden van de andere vijftien ereklasse-spelers een uitzondering, een stelletje lap zwansen, die steeds met het meeste geluk van de wereld op het hoogste tafeltennisniveau van Nederland hun balletje kunnen blijven slaan. „Wij vormen denk ik een uit zondering door onze benade ring van de sport", vertelt Ron van der Aa (30). „Alle andere spelers in die ereklasse lopen' daar met het idee rond ooit nog eens nationaal kampioen te worden. Die jongens willen ook allemaal in het Nederland se team spelen. Dat is er bij ons niet bij. Wij weten gewoon dat wij nooit van z'n leven nationaal kampioen zullen worden en wij willen niet eens in het Neder lands team spelen. Kijk, Hans Ungen zou zo in de selectie kunnen. Maar, hij wil gewoon niet. Twintig, dertig uur trai nen per week is bij ons uit den boze. Ik zelf train twee uurtjes ,ïer week. Ik vind dat zat." En, het blijkt zelfs nog vol doende om in die ereklasse mee te kunnen komen. Al doet net feit dat De Korenbeurs een degradatieduel nodig had om dat volgend seizoen ook nog te kunnen doen anders vermoe den, De resultaten die de schiedammers in de competi- j«e boeken zijn ook ronduit (Vreemd te noemen. De ene week wordt een ploeg met een (aantal Internationals schijn baar moeiteloos van de tafel {gespeeld, een week later is het Pf«einaal weer knudde met een ■netje. „Er wordt Inderdaad wel r3 oac> ons gelachen," weet r.va» der Aa. „Al denk Ik lachen vaker door ons s beurt. Wij zijn niet zo pres- gericht. Dat is een prettig uitgangspunt. Zeker voor als je een partij verliest. Sommige tegenstanders zijn er echter nog weken mee bezig als ze van ons verloren hebben. Stel je voor, verloren van die Van der Aa. Een schande." In Schiedam is niemand die van een verliespartij van De Korenbeurs zal wakker liggen. „De sfeer in de vereniging is geweldig," vertelt van der Aa. „Het is helemaal niet een ver eniging waar de prestaties het zwaarst wegen. In verhouding tot andere ereklasse clubs leeft ook iedereen hier erg sterk met het eerste team mee. Bij thuiswedstrijden, en dan zeker tegen de topploegen, zitten hier in de Beurs toch meestal zo'n 100, 200 man. Bij Tempo Team komen gemiddeld 25 toeschouwers. Maar ja, daar worden de spelers ook aange trokken om te winnen. Wij zijn gewoon leden van de Koren beurs. Wij betalen gewoon alle maal onze contributie en draaien regelmatig onze bar diensten. Zelf speel ik tafeltennis ge woon voor de lol, toevallig dan ook nog eens hier bij De Ko renbeurs in de ereklasse. Komt er nu hier iemand die beter is dan ik, nou, dan stap ik direct uit het eerste. Ik zou het ook niet eens onprettig vinden om een klasse lager te spelen. Iemand zoal3 ik loopt toch elke week op de punten van zijn te nen. Maar, zo lang er hier geen betere spelers zijn, speel ik ge woon elke week nog in het eer ste team. En met veel plezier". Een absoluut hoogtepunt (of dieptepunt?) was dan ook de afspraak die de Schiedammers voor de degradatiewedstrijd van afgelopen zaterdag maak ten. De zaken zouden bij wijze van uitzondering eens serieus aangepakt gaan worden. „Toch ging die voorbereiding weer hopeloos de mist in," weet Ron van der Aa nog. „Wij zouden ook eens een uur voor de wed strijd in de desbetreffende sporthal aanwezig zijn. Door dat we voor de zoveelste keer de weg weer eens kwijt waren geraakt, arriveerden we pas tien minuten voor het begin. Dp zo'n manier kan ik me ook wel voorstellen dat de mensen wat raar tegen De Ko- renbeurs aankijken. Moet je ze overigens eens zien kijken als wij bij uitwedstrijden om drie asbakken vragen. Met z'n drie- en roken we voor-, tijdens- en na een partij toch aardig wat weg. Daarom spelen we ook zo graag thuis. Hier In de Beurs mag je tenminste In de zaal ro ken. Het lijkt een beetje armoe hier bij De Korenbeurs," ver volgt van der Aa. „Maar, als je nagaat dat wij nu spelen tegen spelers waartegen ik zo'n acht jaar geleden ook al in de ere klasse tegenover stond, dan zegt dat toch wel genoeg, 't Is net één grote familie, die ere klasse. In de breedte wordt het tafeltennisgebeuren dan wel wat sterker, maar de top blijft erg smaL Dat schijnt zo bij meer sporten het geval te zijn. Zolang Ik er plezier in blijf hebben, dan ga Ik er rustig mee door. Op dezelfde manier. Het Is alleen niet zo erg leuk om elke keer te verliezen, maar als ik dan weer eens van een international heb gewon nen, dan kan Ik er weer voor een paar weken tegenaan. Vol gend seizoen, ja, dan zal het al lemaal wel erg moeilijk gaan worden. Maar er schijnt hier een engeltje boven de Beurs te zweven. Het zal dus wel weer loslopen." Wat je ervaren hebt in Afri ka, is heel moeilijk aan de mensen hier over te dragen. Voor hier komt het er erg op aan, of er een stuk levende so lidariteit is. Afrikanen voor zien zeer moeilijke jaren met grote spanning. Daarbij den ken ze niet alleen aan Zuid- Afrika met zijn racistische re gime maar ook aan toestanden in him eigen landen. Toen ik in Afrika zat vijf tien jaar geleden was er wel sprake van verkeerde voeding, maar nergens van echte hon ger. Toen kwam de Sahel- droogte, de rampen in Soedan, Ethiopië, Oeganda. De vraag die de Afrikanen ons stellen is: wat zijn we jullie waard. Er zijn twee heel belangrijke kwesties: de manier waarop wij omgaan met racistisch Zuid-Afrika en de macht van ons geld. Aan Afrikanen is de bijbel veel gemakkelijker uit te leg gen dan aan moderne wester lingen, omdat hun maatschap pij nog zoveel op die uit de tijd van Christus lijkt. Er bestaat voor hen geen scheiding tussen geest en li chaam; het geestelijk leven uit zich in het materiele, in wat je doet, dus ook in je politieke houding. Het betekent bijvoor beeld, dat je de westerse han delspraktijken goed moet doorlichten. Anders kun je je centen voor de zending beter in je zak houden. Want dan heb je geen behoorlijk antwoord aan die eindexamenkandidaat. •AMBULANCE, 33.33.00. ARCHIEF, Korte Haven 33, tel. 26.67.27; openingstij den maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17.00 uur, elke eerste en derde woensdag avond in de maand van 19.30 tot 22.30 BRANDWEER, tel. •BUREAU VOOR RECHTSHULP, Hoog straat 198, tel. 7374.33; spreekuur maandag- en dinsdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur en maandag avond van 17.00 tot 19.00 uur. Maandag tot en met donderdagmorgen is het mogelijk telefonisch infor matie in te winnen. Elke 2e en 4e vrijdagochtend ko men de Vrouwen in de Bij stand in het pand bijeen. GEMEENTEWERKEN, indienen van klachten 13 mogelijk per brief aan het adres: Dienst Gemeente werken, Emmastraat 1 of posbus 61. Per telefoon: af deling riolering en bestra ting tel. 37.73.00 Of 26.25.00, toestel 231 van 8.00 tot 16.30 uur, tel. 26.85.78 na werk tijd, alleen voor spoedei sende zaken. Afdeling plantsoenen, tel. 15.46.05 van 8.30 tot 10.00 uur en van 13.30 tot 14.00 uur, tel. 70.57.67, na werktijd alleen voor spoedeisende zaken. Algemene begraafplaats, tel. 71.12.22 van 8.00 tot 16.30 uur. Afdeling techni sche werkplaats, tel. 26.82.80. Afdeling onder houd gebouwen, tel. 26.08.64 of 26.05.00, toestel 279. GEZINSVERZORGING, Lange Haven 145, tel. 73.28.00. KRUISVERENIGING, .Mesdaglaan 6b, tel. 26.62.64. Voor inlichtingen over borstkanker, Kruisvereni gingsgebouw Bachplein 588, tel. 70.61.77. MAATSCHAPPELIJK WERK, Broersveid 142, tel. 73.10.33 of 73.14.85. Open al le werkdagen van 9.00 tot 17.30 uur. OPENBARE BIBLIO THEEK, Centrale biblio theek, bange Haven 131, tel. 26 78 77. Filiaalvestigingen: Wil lem Andriesselaan 75, teL 70.83.20; Lorentzlaan 10, teL 15.36.74; Dr. Wib&utplein 210, tel. 70.80.01; jeugdbi bliotheek, Korte Haven 29, tel. 20.65.66 en Rosaschool, Archimedesstraat. POLITIE, tel. 26.46.66. RECHTSWINKEL, Broersveid 14, tel. 73.03.00. Spreekuur; iedere woens dag van 14.00 tot 16.00 uur (tevens telefoondienst), iedere donderdag van 18.00 tot 21.00 uur Wijkcentrum „De Bever", Van Beveren straat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19.00 tot 21.00 uur. SAMENLEVINGSOP BOUW SCHIED AM- NOORD, Willem Andries- senlaan 77, tel. 70.22.07. SCHIED AMSE GE MEENSCHAP WV, Over- schiesestraat 2, tel. 26.80.43. WV: open van 9.00 - 13.00 en 14.00 - 16.30 uur. STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112, tel. 26.90.66. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.30 tot 17.00 uur. OPENBARE NUTSBE DRIJVEN, Van Heekstraat 15, tel. 62.22.22. Voor storin gen gas, water, elektrici teit. TELEFONISCHE HULP DIENST, tel. 73.11.61. Dag en nacht bereikbaar voor mensen in geestelijke en sociale nood. •WARME MAALTIJDEN, Dienstencentrum De 4 Mo lens, tel. 70.55.00. WERKLOZENPROJECT DE TRECHTER, Broers- vest 107, tel. 26.52.55. SPREEKUUR VOOR TURKEN, wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. Iedere maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. Er is een nota versche nen over deeltijdarbeid on der de boeiende titel: Schie dam deelt mee. Nu is een dergelijke titel meestal al voldoende om mij zo'n boekwerk ongelezen op de stapel oude kranten te doen gooien, maar omdat ik zelf een aantal werkzaamheden in deeltijd (vroeger noem den we dat gewoon part-ti me) verricht, heb ik de no ta toch maar eens ingeke ken. Verbazingwekkende lektuur bleek het te zijn. Allereerst waarom deel tijdarbeid? De nota zegt dat deeltijdarbeid de werk loosheid voor een gedeelte kan opvangen, vrouwen die voor hun gezin zorgen meer in staat stelt ook te gaan werken en tenslotte tegemoet komt aan de be hoefte aan meer vrije tijd. De nota stelt dat er meer deeltijdbanen bij de ge meente Schiedam gescha pen moeten worden ten koste van het aantal gewo ne banen (gewoon schijnt 40 uur per week te zijn) Nu is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. Je zou denken dat iedereen die er om vraagt meteen toe stemming krijgt om min der te gaan werken en dat daarnaast iedere vacature meteen gesplitst wordt in tweeen, Dat is dus niet zo. Bekeken moet worden of de taak van de ambtenaar wel zodanig te splitsen is dati niet de ene ambtenaar een "interessante dynamische job" overhoudt en een an dere ambtenaar de rotklus sen mag opknappen. Bo vendien moet voor het aan tal uren dat er over blijft nog wel personeel gevon den kunnen worden. Verder wordt er blijkens de nota nogal eens bezwaar tegen deeltijdarbeid ge maakt door bijvoorbeeld een chef omdat het volgens hem gewoon niet kan, met name Indien het hoger ge- kwalificeerdè functies be treft. Meestal wordt zo'n argument gebruikt uit con servatisme (het is toch al tijd goed gegaan, waarom nou ineens die veranderin gen), luiheid (al dat ge ouwehoer aan mijn kop, ik heb het al druk genoeg) of botte onwil (de productivi teit van deze afdeling is zo hoog door mijn voortdu rende aanwezigheid en dat verandert als er iemand bijkomt). In de praktijk blijken ad dit soort argumenten flau wekul te zijn: hoewel over leg tussen deeltijdarbei ders noodzakelijk zal zijn, levert dit overleg meer op: twee weten meer dan één. Tijdverlies wordt op die manier omgezet in tijd winst! De nota zegt er het vol gende van: "Invoering van deeltijdarbeid wordt in het algemeen geremd doordat men de organisatorische problemen waarvoor oplos singen moeten worden be dacht zwaarder vindt we gen dan de sociaal-econo mische belangen die er mee gemoeid zijn. Dit is een kwestie van mentali teit, die vaak wordt ver taald in financiële rede nen," dat wil zeggen dat de kosten als argument wor den gebruikt om tegen deeltijdarbeid te zijn. Door de gemeente is uit gerekend dat het tussen de 1000 en ƒ4000 per jaar kost om een werkloze aan het werk te helpen. Wel licht dat het wat meer kost maar dan nog is het spot goedkoop. Zeker wanneer je het vergelijkt met het banenplan van Joop den Uyl! Tegenover die tamelijk geringe kosten staan een heieboel voordelen: deel tijdarbeiders hebben meer vrije tijd, hebben minder last van spitsuren, raken minder snel vermoeid en worden daardoor minder vaak ziek. Voor de gemeen te zijn er ook een aantal voordelen: minder verzuim sn er kunnen meer specia lismen in huis worden ge haald. Dat vraagt om na dere toelichting en dat doe ik aan de hand van een voorbeeld. Jarenlang heeft Schie dam een sociaal raadsman gehad die In zijn eentje functioneerde. Jarenlang klaagde hij erover dat hij alle problemen waar klan ten mee kwamen in zijn eentje moest oplossen ook indien het zaken betrof waar hij geen kaas van had gegeten. Toen hij ver trok naar een andere stad, waren een aantal mensen er al3 de kippen bij om zijn baan in tweeen te knippen en op zoek te gaan naar twee mensen die een ver schillende opleiding had den. De bedoeling was om zo wel een jjiriste(e) a^3 iemand met een maat- schappelijk-werkopleiding aan te nemen. Dat lukte uitstekend. Tevens werd op •die manier aan alle drie de doelstellingen voldaan: twee mensen aan het werk in plaats van één bovendien zijn de so ciaal raadslieden beiden vrouwen beiden wilden niet de hele week werken om zo vrije tijd over te houden (onder andere voor studie). Allemaal fijn voor die ambtenaren, maar wat heb ik daar nu verder aan, zult u vragen. Wel om te begin nen weten twee raadslie den meer dan één: dus als de éne u niet kan helpen dan kan de andere het (bij na altijd) wei. Verder zal het duidelijk zijn dat je als' klant meer aan een "frisse" sociaal raadsvrouw hebt dan aan centje die al acht uur lang de "ellende" van Iedereen heeft moeten aan horen. Kort samengevat denk Ik dat de gemeente door het Invoeren van deeltijdar beid niet alleen meer men sen aan werk helpt tri aar bovendien daardoor haar service aan de burgerij kan verhogen! Nu bezuinigingsoperaties elkaar opvolgen is het ple zierig dit soort lichtpunten te constateren. HANS VAN KLEEF

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 5