m Meer schadevergoeding aandeelhouders nodig Mamp Moskouse rofootfaforiek: bijna 50 doden V S lanceren de eerste Trident Glemp haalt uit naar Pools bewind Me Finse Mezers komen massaal naar de stembus Brazilië doet in wapens van patronen tot tanks Vader van «Juii© iglesias I Top tien van meest begeerde vrijgezellen Dochter en broer van Reagan hebben ruzie Verminkte Ivan krijgt hulp Of Sci a Poten rn.De spulten door la la PARIJS Het natio naliseren van fabrieken en banken in Frankrijk is voorlopig van de baan, al zijn de nationa lisaties niet in strijd met de Franse grond wet. De Constitutionele Raad in Frankrijk, die wetsvoorstellen toetst aan de grondwet, vindt dat de schadeloosstel ling aan aandeelhou ders beter moet worden geregeld. Nederlaag i- Francois Mitterrand. Een zes maanden oud panda- jong loopt onder zijn moeder Ling Ling door. Het panda tweetal woont in een glazen kooi in de Chapulta- pec-dieren tuin in Mexico- stad. - #fpg CAPE CANAVERAL De Amerikaanse atoomonderzeeër Ohio heeft gisteren met suc ces zijn eerste raket van het type Trident-I afgeschoten. De raket was gericht op een doelgebied dat 6400 ki lometer verder in het zuiden van de Atlanti sche Oceaan lag. De kernkoppen waren eraf gehaald. V.érVolg vóörpagmg KANON W apenwedloop Dr. Iglesias bedekt zijn gezicht als hij na zijn bevrijding wegrijdt uit het dorpje Trasmoz. i HET VRIJE VOLK "V bui Ie ria n d 7 ï-3n. Of? in sa» B«tKH alsellj. Wam» werf loord clsal- an laakt laand trant» tfen. 3 niet thuis duurt rdrie ver- unten olkle» n. Mirt terra n d iiia^ (nog) niet nationalise n en tuis, ugd» a- 89 s- dat 9U- nha- De socialistische regering van Mitterrand in Frankrijk wil vijf industriële concerns, twee financieringsinstellingen en 36 banken nationaliseren. De regering heeft verklaard dat zij ook na de uitspraak van de Constitutionele Raad wil doorgaan met haar plannen. Het wetsvoorstel moet daar toe opnieuw gewijzigd in het parlement worden ge bracht. In zijn vergadering van woensdag zal de minister raad de nodige stappen nemen om het voorstel zo snel moge lijk aan de volksvertegenwoor diging te kunnen voorleggen. De Constitutionele Raad heeft zich niet uitgesproken te gen het beginsel van de natio nalisaties en heeft deze ook niet strijdig verklaard met het Internationale recht. De Raad wil dat er een betere schade loosstelling wordt ontworpen en heeft kritiek op de keuze van de te nationaliseren ban ken. De Raad bestaat uit negen leden, die voor negen jaar zijn benoemd. Tegen beslissingn van dit college van "wijze mannen" is geen beroep moge lijk. Alle leden van de huidige Raad zijn benoemd onder het regime van de vorige Franse president, Glscard D'Estaing. Bij tussentijdse parlements verkiezingen in vier kiesdis tricten zijn de Franse socialis ten vier zetels kwijtgeraakt in de Nationale Vergadering. De verkiezingen waren nodig op grond van een uitspraak van de Constitutionele Raad, die meende dat er bij de verkiezin gen van juni vorig jaar in de betreffende districten sprake was geweest van onregelma tigheden. In alle vier de districten in de buurt van Parijs kwam in het weekeinde een conservatieve kandidaat ais volksvertegenwoordiger uit de bus, nadat eerder de socialis ten hadden gewonnen. Eén van de winaars is Alain Peyrefitte, de gaullistische minister van Justitie onder president Gi- sard d'Estaing. en iur za. 16) als ds vr. 8) w. an al) i.2 en >.2 olie te W» n» a. is* k MOSKOU Bijna vijftig mensen hebben de dood ge vonden in de Enims-robotfa- brlek ln het centrum' van Moskou. Het ongeluk vond tien dagen geleden plaats. De officiële media in de Sowjet-Unle hebben de ramp tot op heden echter verzwegen. Het gebouw stortte vol gens niet-officiële bronnen in nadat de bulzen onder het dak het hadden begeven. De dakspanten zouden zijn ge barsten ais gevolg van de lage temperatuur. De ton nen sneeuw en ijs die op het gebouw lagen versnelden de instorting. Veel arbeiders die op 8 ja nuari aan het werk waren, slaagden erin zich juist op tijd in veiligheid te brengen. lAnderen vroren echter dood nog voordat ze konden wor den bevrijd. Op het moment van het ongeluk was het 25 graden onder nul. De autoriteiten hebben in middels een schutting opge trokken rond de plaats van de ramp, maar het Ingestor te gebouw is nog duidelijk zichtbaar. De robotfabriek maakt deel uit van de Ordz- jonikldze machine- en ge- reedschapf&brieken. In de Sowjet-Unie worden ongelukken zelden bekend gemaakt, omdat dat nieuws demoraliserend en verwar rend zou werken. De 18.750 ton metende Ohio was de eerste der Trident- duikboten die zee koos. Het ge vaarte, dat drie miljard dollar 'kost, werd vorig jaar aan de marine overgedragen. De ma rine wil twaalf Trident-onder- zeeers aanschaffen. De sche pen komen in de plaats voor de verouderde Poseidon. De Amerikaanse inlichtin gendienst heeft nieuwe Russi sche jachtbommenwerpers op Cuba ontdekt en gaat na of de ze de Amerikaans-Russische overeenkomst van 1962 schen den. Dit hebben functionaris sen in Washington meege deeld. De functionarissen zeiden dat er een ernstig conflict zou kunnen rijzen als blijkt dat het gaat om moderne MIG-straal- jagers. In een interview met het maandblad Reader's Digest heeft president Reagan ver klaard het handelsembargo te gen Cuba te willen verscher pen. De president gaf niet aan op welke wijze. WARSCHAU De roomska- ,„.tholieke primaat van Polen, Jozef Glemp, heeft gisteren in rijn zondagse mis scherpe kri tiek geleverd op de militaire ^"autoriteiten wegens het gevan- gennemen van nog meer men sen. Glemp riep in de kerk van de Heilige Andreas in War- schau op tot "samenwerking -en dialoog". „De door Glemp opgedragen mis werd door radio-Warschau uitgezonden, wat sinds de af- kondiging van de staat van be leg niet meer was gebeurd. Met de hervatting van radio- - uitzendingen van de zondagse mis van Glemp hebben de mi litaire leiders de bepalingen i-n'Van de staat van beleg op nieuw iets verzacht. In een dramatische oproep riep Glemp uit: "Broeders van de gebroken natie, verenigt u, want wij moeten onszelf verde digen door onszelf. Niemand zal ons helpen. Wij hebben een klimaat van samenwerking no dig, en daarvoor een dialoog." Volgens radio-Warschau heeft de communistische par tij tijdens de eerste drie weken van de staat van beleg 1100 le den geroyeerd. Daarnaast zijn nog eens 1300 mensen van de ledenlijst geschrapt, wat een minder ernstige maatregel Is, omdat dezen weer lid kunnen worden na bewezen goed ge drag. Royement is een zware straf, omdat het partlj-ild- maatschap een belangrijke maatstaf is bij het toewijzen van belangrijke functies, zo zeiden westerse waarnemers. Generaal Jaruzelski zal op 25 en 26 januari het Poolse parlement toespreken. Ver wacht wordt dat de militaire leider dan een tijdschema zal aangeven voor de beëindiging van de staat van beleg. HELSINKI De Finnen zijn zaterdag, op de eerste dag van de indirecte presidentsverkie zingen, Sn record-aantal naar de stembus gegaan. Bij slui ting van de stembussen zater dagnacht om acht uur hadden bijna twee miljoen van de 3,9 stemgerechtigden hun stem uitgebracht. Vandaag, tweede en laatste dag, worden de ver kiezingen voortgezet voor de 301 leden van een kiescollege dat op 26 januari een opvolger zal kiezen voor ex-president, Urho Kekkonen. Kekkonen trok zich afgelopen oktober te rug, vanwege een slechte ge zondheid. Meer dan tweeduizend per sonen stelden zich kandidaat voor het kiescollege. Volgens opiniepeilingen maakt premier Mauno Koivisto de meeste kans op het presidentschap, maar het indirecte verkie zingsstelsel in Finland maakt zijn zege onzeker. Uit een door de grootste Fin se krant gehouden opiniepei ling blijkt dat 78 procent van de ondervraagden de voorkeur geeft aan een directer en de mocratischer systeem voor het kiezen van een president. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO Brazi lië heeft zich opgewerkt tot nummer vijf op de wereld ranglijst van wapenleveran ciers. De Braziliaanse rege ring, sterk steunend op de krijgsmacht, heeft een wapen industrie opgebouwd die vol gens Amerikaanse schattingen jaarlijks voor bijna vier mil jard gulden exporteert. De afnemers van Braziliaan se wapensystemen zijn voor namelijk landen in de Derde Wereld. Ze kunnen in Brazilië bijna alles kopen, van kogels tot tanks en vliegtuigen. De Brazilianen zelf doen erg geheimzinnig over hun wapen industrie, maar volgens Ame rikaanse deskundigen zijn er bij de wapenproductie ten minste vijftig bedrijven in het hele land betrokken, waarvan vele in staatseigendom zijn. De wapenindustrie kwam op in het midden van de jaren zestig, toen Brazilië buiten landse Investeringen begon aan te moedigen. De toenmali ge regering sloot contracten af, w aarin de overdracht van kennis werd geregeld. Daard oor kon Brazilië een eigen wa penindustrie opzetten, die in toenemende mate in de eigen behoefte voorziet en daarnaast produceert voor de export markt. Met gebruikmaking van bui tenlandse technologie voorzag Brazilië eerst het eigen leger met 200.000 man het groots te van Latijns-Amerika van materieei. Vijftien jaar later verkocht het trainingsvliegtui gen aan Belgie en lichte wa pens aan vele andere landen, Momenteel bestaan er plan nen om een modern kanon in productie te nemen. Het gaat om 20 mm-geschut van Zwit sers ontwerp (Oerllkon), waar mee 2100 schoten per minuut kunnen worden afgevuurd. Zo wel tanks, schepen als luchtaf weer kunnen ermee worden uitgerust. Braziliaanse onderzoekers werken verder aan een nieuw type pantsering en aan een nieuwe amfibische tank. Het land beschikt al over een ge specialiseerde scheepabouwin- dustrie en volgens diplomatie ke bronnen bestaan cr plannen voor de bouw van onderzeeërs. Irak maakt in zijn langduri ge oorlog met Iran gebruik van de Braziliaanse lichte tank Cascavel van het bedrijf Engesa. Het is een voertuig op zes wielen met een 90 mm-ka- non en twee 50 mm-machlne- geweren. Het wordt ook door Libië gebruikt. Andere grote Braziliaanse projecten zijn: Een gezamenlijke onder neming met Itailë voor de bouw van het subsonlsch ge vechtsvliegtuig AMX. De ontwikkeling van de Piranha-raket, mee te voeren door vliegtuigen en te verge lijken met de Amerikaanse Si dewinder. Een machinepistool van het kaliber 7,62, Uirapuru ge heten. Dit wapen zou op de In ternationale markt een ge duchte concurrent kunnen worden van Israëlische en Russische automatische wa pens. De Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken Ra- miro Saraiva Guerreiro heeit onlangs verklaard dat zijn land niet betrokken Is bij de wapenwedloop. Brazilië ont kent dat het geïnteresseerd is In de vervaardiging van kern bommen, maar het heeft het Internationale verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens niet ondertekend. Het land had een ambitieus programma voor de bouw van kerncentrales de eerste voorwaarde voor het maken van kernwapens maar dat is wegens financieringsproble men gekort. Brazilië heeft een schuldenlast van 150 miljard gulden. Voor zijn nucleaire pro gramma werkt bet land nauw samen met West-Duitsiand, bijvoorbeeld met Uranit, de partner van het Nederlandse uranium verrijklngsbedrljf UCN. Het programma Is nu te ruggebracht tot vier kerncen trales, die tegen het jaar 2000 aan de Atlantische kust moe ten staan. Brazilaanse officiats hebben weieens beweerd dat hun land zich het recht voorbehoudt om voor „vreedzame doeleinden" kernladingen te produceren. Ze noemden» in dat verband het aanleggen van kanalen voor de scheepvaart. MAANDAG 18 JANUAW 1982 I .V MADRID Dr. Julio Iglesias, de ontvoerde vader van de bekende Spaanse zanger, ia gisteren door de politie bevrijd. Vier ontvoerders, die lid zouden zijn van de Baskischa af scheidingsbewe ging ETA, zijn ge arresteerd. De op 29 december ont voerde Iglesias verkeert in goede gezondheid. De bevrijding van Iglesias was het gezamenlijke werk van eenhe den van de politie, de Gusrdia Civil en leden van de Geoa, een speciaal voor de bestrijding van terrorisme op gerichte groep. !n de nacht van za terdag op zondag omsingelde de groep het twee verdiepingen tel lende huis in het dorpje Traamoz in de provincie Zara- goasa, waar Igle sias werd vastge houden. Om drie uur 's ochtends blies de politie de deur van het huis op. Volgens ooge- tuigen was da 68-iarige kinder arts met een „ern stig en tegelijk blij" gezicht naar buien gekomen. Nadat hij met en kele dorpsbewo ners had gepraat belde Iglesias met zijn familie. De ontvoerders en hun slachtoffer werden vervolgens naar Madrid ge bracht voor ver hoor. De ontvoerders hadden voor de vrijlating van de arta een bedrag van twee miljoen dollar geëist. Het bedrag zou do»» de in Miami wo nende welgestelde zoon van Igleaiaa beschikbaar zijn gesteld, maar nooit door de ont voerders zijn op gehaald. Volgens de advocaat van de familie is er uit eindelijk geen cent betaald. Dr. iglesias heeft gisteren de verde re dag doorge bracht bij zijn zoon Carlos. Mo gelijk vliegt hij in de loop van de week naar Miami om zich bij zijn zoon Julio te voe gen. LOS ANGELES Er bestaan vee) "top-tien-lijsten" en één daarvan wordt uitgebracht door de "Interna tionale van Vrijge- zellenvrouwen" in Los Angeles. Voor zien van commen taar hebben zij op nieuw een lijst uit gebracht met de tien meest begeer de vrijgezelle mannen van de wereld. Een van deze huw bare mannen is de tennisspeler John McEnroe. Presi dente Rhonda Shear van de In ternationale ver klaart de aanwe zigheid van McEn roe op de lijst als» volgi: „Hij is als vrijgezel niet al leen een kiasse- tennisar, maar hij zal, heetgebakerd als hij is op het tennisveld, dat ook wel elders zijn." De vrijgezelle da mes hebben met leedwezen kroon prins Charles van Engeland van de lijst moeten afvoe ren, maar de Brit se koningin heeft meer zonen: voor het eerst hoort dit jaar dan ook prins Andrew tot de tien begeerlijkste vrij gezellen. „Hij is niet alleen knap per dan Charles, maar nog beschik baar ook," zo luidt het commentaar van Shear. Op de lijst staat ook de begrotings directeur van pre sident Reagan, Da vid Stockman. Commentaar: „Hij gaat over een hoop geld en wij houden van man nen die over een hoop gaan." Bur gemeester Ed Koch van New York een wat oudere vrijgezel heeft zijn verkie zing te danken aan "zijn glinsterende ogen, die ons doen zuchten". De overige be geerlijke vrijgezel len zijn allen ac teur: Woody Allen, Warren Beatty, Lee Majors, Dudley Moore, Burt Rey nolds en John Tra volta. SACRAMENTO Maureen Reagan, de dochter van de Amerikaanse pre sident heeft ruzie met een oudere broer van haar va der, Neil Reagan. Neil heeft Maureen verweten dal zij haar vader ge bruikt als „kruiwa gen" bij haar po gingen in de Ame rikaanse Senaat te worden gekozen. De broer van de president heeft al laten weten da! hij de tegenstander van Maureen in de verkiezingsstrijd, Pete Wilson, de huidige burge meester van San Diego, zal steunen. Neil Reagan heeft niet meer met zijn nicht gesproken sinds zij hem in de herfst van het vo rig |aar vertelde dat zij van plan is te dingen naar een zetel in de Senaat. „Ik hou niet zo van kindaren die hun vader als kruiwa gen gebruiken", zo heeft hij opge merkt. Volgena hem heeft zijn 41-jarige nicht niets wat haar ge schikt maakt voor de functie van se nator. Maureen, die na actrice geweest te zijn nu een top functie heeft in een handelsonder neming, heeft dui delijk gemaakt he lemaal geen zin te hebben in het openbaar uitvech ten van familieru zies. Ze wilde wel nog kwijt dat ze zich al twintig jaar lang inzet voor de Republikeinse par tij. Dr. ivo Pilanguy, een wereldbe roemd Braziliaans plastisch chirurg, houdt de vijljarige Italiaanse Ivan Locci op zijn schoot. Ivan heeft bij een brand won den opgelopen over zijn hele li chaam en heeft een ernstig ver minkt gezicht. Dr. Pitanguy wil de jongen nu in een ziekenhuis in Rio de Janeiro met een reeks opera ties zo goed mo gelijk gaan helpen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1