Snoeimes door kunst en amusement mysterieuze huidwonden Uittocht uit stad gestaag verder ïisazijn fc ter meulen natuurlijk Nam Renes zijn eigen haard mee? "Vandaag met: RET-mensen toch teleurgesteld Nieuwe films Sport Maskers op bij Fokker Bouwfraude: vier miljoen KOEWEIT WIL GULF MMIÈJ Sinbad zwakjes Meer nachtcafe's Sch Op eigen benen kan ze nog niet staan, dit zpven dagen oude dwergnijlpaardje. het dt< rtje heeft officieel nog geen naam. Op passer in diergaarde Blijdorp Ton ten Hove heeft haar alvast naar zichzelf ge noemd, „Tonia". Moeder en dochter ma ken het goed. Afgezien dan van een paar mysterieuze wonden op de huid van het beestje, waarvan dc oppassers de her komst nog niet weten. „Ze gaan er niet aan doodmaar die plekken horen er niet op," aldus de goed geluimde oppasser J. J. van der Beijl gistermiddag. De diersoort dwergnijlpaard werd inder tijd in Liberia ontdekt door dr. Johanna Büttikofer, begin deze eeuw Blijdorps derde directeur. 1|W%: iüa Even op je gemak de haren kammen in de lachspiegel van een spoorweg- wagon. Deze vier spoorwegwerkers (langs de Europaweg m Europoort) hebben zie inzet) elk zo hun plekje om hun twaalfuurtje te verorberen. De glanzende ketel is duidelijk niet van de beruchte chloortrein: het nummer "83/18ff2" duidt aan dat de lading azijnzuur (85 percent) is, óf het als „ijsazijn" bekend staande hon derd-proccntige azijnzuur. En on danks alle rust van de vier werkers is deze stof brandbaar, explosief, in- en uitwendiy giftig en bijtend. Maar de wagon zal wel leeg zijn geweest... (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een verlaging van de elek triciteitsprijs met der tig procent is mogelijk als de centrale op de Maasvlakte gestookt wordt met kolen. Dordrecht vele kleuren en dessins- VRUDAG 29 JANUARI t9«2 f 2 £1!rLë£ ïïLü* 1 ?tux<or9 de dans ROTTERDAM Hoera- stemmmg in het lang met slui ting bedreigde Hofpleinthea ter: wat er op kunstgebied in Rotterdam ook bezuinigd moet worden dit bij de uitgaan ders en het personeel zo gelief de theater blijft open! Althans in de toekomstvisie van de Dienst van de Gemeentelijke Kunstgebouwen, die er in een stevige nota over bezuinigin gen in het seizoen '82 - '83 heel wat argumenten voor weet aan te voeren. Of ze er op de „Coolsingel" ook zo over denken zal nog moeten blijken. Om te begin nen volgende week donderdag, wanneer de Commissie Kunst zaken uit de gemeenteraad het stuk in behandeling neemt Ook de donkere wolken die zich de afgelopen tijd boven (Van een onzer verslaggevers) PAPENDRECHT/SCH1P- HOL Om nadelige gevolgen voor de gezondheid als gevolg van te hoge concentraties Iso- butanol en aceton tegen te gaan. heeft het personeel in een montagehal van Fokker op het terrein Slobbengors in Pa- pendrecht de beschikking ge kregen over beschermende kleding en gasmaskers. De hoge concentraties zijn gemeten nadat werknemers van Fokker geklaagd hadden over voortdurende duizelig heid, ademhalingsstoomlssen, misselijkheid en spierpijn. In de hal worden onderdelen van het gevechtsvliegtuig F-16 ge assembleerd. De stoffen isobu- tanol en aceton komen voor in een ontvettingsmiddel dat ge bruikt moet worden als vlieg tuigonderdelen aan elkaar ge lijmd worden. De Fokker-woordvoerder deel de mee, dat binnen enkele maanden de hal In Papen- drecht voorzien zal zijn van een nieuwe afzuiginstallatie. "Dan is het probleem verhol pen." ROTTERDAM De rijkspo litie in Wateringen heeft zeven mensen aangehouden in ver band met een bouwfraude waarbij voor ruim vier mil joen gulden aan sociale pre mies en belastingen is ontdo ken. De politie verwacht binnen kort nog meer verdachten te zuilen aanhouden. Voornaamste verdachten zijn twee Vlaardlngse koppel bazen. Het koppelbaxennet werkte met een gestolen inschrljf- kaart van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Omdat zij die kaart konden tonen leken de koppelbazen bonafide. 2e sleepten op een groot aantal plaatsen in de Randstad, maar vermoedelijk ook in Brabant, opdrachten weg. Onder meer voerden ze werk uit bij de aan leg van de metro in Rotter dam. DORDRECHT De Dordtse kameel Sinbad, die eergisteren door het ijs in de sloot rond zijn weiland zakte, maakt het niet zo goed. Het dier was in een hok gelegd en afgedekt met hooi en stro. Gisteren kon Sinbad niet op de been komen. Hij is naar een warme boeren schuur gebracht. De dierenarts vermoedt dat hij nog in een lichte shocktoe stand verkeert. het Luxor Theater samenpak ten zijn wat de dienst betreft verdwenen. Maar veranderen moet er aan de Kruiskade wel 't een en ander: zo zal Luxor zijn functie als bioscoop gaan verliezen. Met het goede nieuws over Hofplein en Luxor hebben we de vrolijkheid wel gehad. Om op het huidige exploita tietekort van ƒ18.815 000, (uw uitgaansavondje kost de ge meenschap inderdaad een lie ve duit) vijftien percent te be zuinigen worden de volgende zes voorstellen gedaan: 1. Alle theaters, uitgezonderd de Doelen en Theater Zuid plein, worden één dag of twee dagen per week gesloten. Op die dagen viste dagen is het er dan ook de dood in de pet: geen verwarming, géén kassa, niks. 2. Niet overal aparte kassa's meer, maar een centrale dag kassa In het centrum van de stad. Mogelijk ook zo'n insti tuut in Rotterdam-Zuid. Over dit punt moet niet al te drama tisch worden gedaan; de kunst- dienst voelde allang voor zoiets. Van de nood een deugd maken... 3. Zelfbediening in de garde robe van de Rotterdamse Schouwburg. Geen mevrouw dus meer die jassen, shawls, hoeden en petten van ons aan pakt. Wie in z'n dure bontjas naar de voorstelling wil (en er ook weer in weg wil) kan. te gen betaling uiteraard, ge bruik maken van een van de kledlngkhasjes. In het buiten land werken die ai. 4. Geen ouvreuses meer die u naar uw plaats in de zaal be geleiden. U zoekt uw stoel straks zelf. Maar om de bezoe kers uit de problemen te hou den wordt wel gewerkt aan verbeterde systemen bij het aanduiden van rangen, rijen en plaatsen. 5. Efficiënter uitvoeren (waarom zijn ze dA&r al niet jaren eerder mee begonnen, vraag Je je dan af...) van tech nische werkzaamheden door het integreren van de speciali saties in de technische diens ten. 6. Afschaffing van (en daar mee is de cirkel rond) de film- programraatie in Luxor. Afsto ting van deze activiteit zou wel tot. sluiting van het theater ge durende de zomermaanden kunnen leiden. De dienst verwacht van deze maatregelen heel wat bespa ringen in de personeelssfeer. Eén ding wil zij koste wat het kost voorkomen: dat er ge dwongen ontslagen vallen. Even belangrijk is voor haar dat het van het voorzieningen niveau (Rotterdam heeft er een behoorlijke naam mee op gebouwd in de kunstwereld) zoveel als mogelijk in stand ..">rdt gehouden. In dat kader verwerpt de dienst sluiting van welk theater ook. Eigen" st de nota iede re bezu! af. Want juist in een tijd economische te ruggang is het snijden in de kunstsector een slechte zaak, aldus een hartekreet van alge meen directeur dra. Paul Mentzel en de zijnen. ROTTERDAM Aan de grote toevloed van buitenlan ders naar Rotterdam is vorig jaar een einde gekomen. In 1979 en In 1980 vestigden zich nog tienduizend buitenlanders, vorig jaar waren dat er vier duizend minder. De beide hoogtij-Jaren blijken uitschie ters, want de vestiging is nu weer op het peil van de Jaren zeventig. De uittocht van Rotterdam mers naar omringende ge meente is echter gestaag door gegaan, waardoor het bevol kingspeil van Rotterdam weer fors daalde. De stad telde vo rig jaar 568.400 Inwoners, onge veer achtduizend minder dan het jaar daarvoor. De daling -'an de stroom bui tenlanders is een landelijk ver schijnsel. De invoering van de visumplicht voor Turken en Surlnamers is een belangrijk oorzaak. Rotterdam is tot de slotsom gekomen, dat het bouwen van woningen het vertrek ut de stad niet tegehoudt Vorig jaar steeg de woningvoorraad met meer dan vijfduizend wonin gen. Het vertrek Is echter net zo groot als in in 1977, toen er slechts vier woningen bijkwa men. ROTTERDAM De natio nale oliemaatschaplj van Koe weit wil een aantal raffinade rijen van Gulf in Europa, waaronder waarschijnlijk die in de Europoort, overnemen. Volgens een woordvoerster van de Amerikaanse oliemaat schappij in Pittsburg zijn hier over orienterende besprekin gen gestart. Koeweit heeft vooral Interesse getoond In de raffinaderij van Gulf in Mil- ford haven. Ook het complex van Gulf in de Europoort kan voor Koe weit van belang zijn. De helft van de ruwe olie die deze raffi naderij verwerkt is afkomstig uit Koeweit. Centrale op kolen kan stroom 30% goedkoper maken Het GEB heeft dit uitgere kend. Die prijsverlaging zou niet alleen goed zijn voor de kleinverbruiker. Ook de Neder landse industrie kan er baat bij hebben omdat de concur rentie met de omringende lan den steeds moeilijker wordt als gevolg van de hoge elektri- citeltstarieven in ons land. Het GEB heeft ook uitgere kend dat het 1,1 miljard gulden kost om de Maasvlakte-cvn». a- le om te bouwen tot „kolen- stook". Met dit werk wil het energie bedrijf volgend jaar al begin nen. Uitvoering ervan duurt vijf jaar. De verbouwing is, volgens het GEB, ook belang rijk voor de werkgelegenheid bij de industrie (ketel- en ap paratenbouw). Het biedt per Jaar gemiddeld aan duizend mensen werk. Provinciale Staten van Zuid- Holland zullen de bouw van ROTTERDAM "Er zijn in Rotterdam veel te weinig ca fés met nachtvergunningen," vindt fractievoorzitter Hans Simons van de PvdA. HIJ telt er tn de stad slechts twaalf en vindt dat bedroevenawaardlg voor een Metropool. Hij vraagt het college van B en W om te tellen hoeveel nachtkroegen er zijn cn te kij ken of er meer vergunningen kunnen worden verstrekt een nieuwe 600 Megawatt elek triciteitscentrale in Dordrecht niet tegenhouden. Hoewel bijna alle partijen binnen het provin ciaal bestuur bezwaren hebben tegen de komst van deze even eens op kolen gestookte Instal latie willen ze de benodigde vergunningen toch verlenen. De Statenleden (met uitzon dering van die van de WD) vinden wel dat de centrale de al bestaande overcapaciteit verder tal vergroten en de ge wenste bevordering van warmte-krachtkoppellng in de weg zal staan, „Maar aldtta PvdA-er Van de VI 1st, „minis ter Terlouw (Economische Za ken) heeft deze centrale op zijn programma gezet cn de meerderheid van de Tweede Kamer ia ermee akkoord ge gaan. Wij vinden dat fout, maar wie zijn wij om deze zaak dan tegen te houden door vergunningen te weigeren? Wij kunnen alleen voorwaarden stellen om overlast voor om wonenden en schade voor het milieu te voorkomen." Extra voordelig wandvmyl od textielbasis Beslat eerste keus In diverse kleuren en dessins o a granoi lm nenstruktuur matting en marmer 150 cm breed Per meter van 12,95 voor (Van een onzer verslaggevers) AME1DE Ex-schecpsma- kelaar Willem Renes, die in opspraak raakte als tijdeHjk directeur van het omstreden vuilverwcrklngsbedrijf Umser. wordt ervan verdacht een doel van zijn eigen huisraad te heb ben verduisterd. Hij zou voor zeker vijfduizend gulden spul len hebben meegenomen ter wijl op deze zaken beslag was gelegd door de belasting. De deurwaarder, die vuMge week de inboedel openbaar wil de verkopen, ontdekte dat «r plotsellng een asbak, vazen, een bankstel en zelfs een epen haard ontbraken. De politie van Amelde heeft Renes in middels verhoord HIJ ontkent dat hij iets onwettigs heeft ge daan. Het beslag was op de woning Ïilus inboedel van Renes ge- egd omdat hij een belasting schuld van rond acht ton heeft Als hij inderdaad tijdens het beslag spullen uit zijn huis heeft gehaald kan hij daarvoor maximaal drie jaar gevange nisstraf krijgen. Dat zou de eerste maal «Ijst dat de Justitie Renes, die ia een aantal dubieuze zaken ver wikkeld Is geweest maar altijd vrijuit is gegaan, achter «lot cn grendel zou krijgen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1