Nog geen regeling^inet ziekenfonds Aanvaring in mist bij Dordt Junkie-brandj es op NS-station Wind molens helpen havens In de arena Wraakactie tegen arley's misluEit on es Rooie Vrouwen: We zijn des duivels Van Lier: beste papieren voor Vlaardingen Remmen voor file: dode Gewond na uitdrijving Meisje (13) overreden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De poging van ziekenhuis Dijkzigt om reageerbuisbabies geboren te laten worden heeft een ware stormloop ontketend. Honderden echtparen melden zich bij het acade misch ziekenhuis in Rotterdam aan en vragen mee te mogen doen met de experimenten. Dijkzigt is klaar voor de eerste bevruchting buiten de baarmoeder. Het wachten is nog slechts op bereid heid van de ziekenfondsen om de kosten ervan te dragen. mi. 11 Mm* Rotterdams nieuwe burgemeester, Bram Peper, heeft gisteren poolshoogte genomen in het ge meentehuis. Op de ambtcnarenbank gezeten be luisterde hij de schijngevechtjes in de politieke arena. Zo kan hij zich van de reservebank af inwerken, voerdat hij op 18 maart officieel wordt geïnstal- lee d. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Meer dan de helft van het per soneel in de gezondheidszorg in de regio Rotter dam moet werk doen waarvoor het niet bevoegd is. Dit is één van de opvallendste gegevens uit een onderzoek van de Jongerenkontaktraad Rotter dam van de christelijke vakorganisatie CFO. Echtparen in de rij voor buis-baby V De kosten van dè operatie en de bijbehorende handelingen worden geschat op 3500 gul den. De onderhandelingen met de ziekenfondsen zijn gaande. Maan- het valt nog niet te zeg gen wanneer die tot resultaat leiden, aldus prof. dr. G. H. Zeilmaker, hoogleraar in de fysiologie van de voortplanting aan de Erasmus Universiteit. Samen met de gynaecoloog dr. A. Th. Alberda heeft prof. Zeilmaker de afgelopen jaren al de nodige ervaring opge daan bij operatiepatiënten. Met instemming van de pati ënte heeft het team van Dijk zigt eicellen weggenomen, de ze bevrucht in de reageerbuis en vervolgens weer terugge plaatst. Dat gebeurde op een enkele uitzondering na bij patiënten die voor een ander doel waren opgenomen en bij wie er een geringere kans op zwanger schap was. Tot nu toe hebben deze experimenten niet tot een zwangerschap geleid. Sommige geleerden betwijfe len of de versmelting van eicel en zaadcel wel goed verloopt in de kunstmatige omgeving van een reageerbuis. Zij vra gen zich af of er geen gevaar i3 voor afwijkingen of onge wenste veranderingen in het nieuwe embryo. Prof. dr. S. de Lange, hoogle raar neurochirurgie aan de Erasmus Universiteit, heeft niet zozeer bezwaren tegen de bevruchting, maar heeft wel moeite met het terugplaatsen. Het is volgens hem niet te voorspellen welke gebreken achteraf nog kunnen blijken. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Op de Oude Maas ter hoogte van Dor drecht hebben zich vanmorgen in dichte mist twee aanvarin gen voorgedaan. Een Duitse duweenheid kwam eerst net onder de spoorbruggen in aan varing met een Nederiandse tanker. Deze tanker liep een kleine lekkage op waardoor de inhoud, de gevaarlijke stof pa- racyieen, in een kleine hoeveel heid in het water stroomde. Gevaar voor de omgeving be stond er niet, zodat de rijkspo litie te,water het scheepvaart verkeer niet hoefde stilleggen. De twee schepen werden naar de Handelskade in Dordrecht gesleept. Later op de ochtend deed zich een tweede aanva ring voor tussen twee Neder landse binnenschepen. De rijkspolitie kon hierover van morgen nog geen nadere me dedelingen doen. DORDRECHT In de Volle Evangelische Gemeente, een streng religieuze gemeen schap, is beroering ontstaan over een mogelijk geval van „duiveluidrijving". Een 42-jari- ge vrouw uit Dordrecht zou zich als gevolg daarvan onder doktersbehandeling hebben moeten stellen. De vrouw die gisteren een gesprek met de politie heeft gehad zou mishandeld zijn door haar man en andere le den van de geloofsgemeen schap. '"fYAWV- (Van een onzer verslaggever' ROTTERDAM Leden van de Rotterdamse Junkiebond hebben gisteravond drie kleine brandjes gesticht in het Rot- DORDRECHT De 13-jari- ge Dordtse Anneloes Janse is gistermiddag in haar woon plaats door een vrachtwagen overreden en korte tijd later overleden. Het meisje wilde rechtdoor fietsen bij het kruispunt Dubbeldamseweg- Prof. Waterinklaan. De be stuurder van de vrachtwagen wilde rechtdoor, merkte haar niet op en overreed haar. terdamse Centraal Station. Het vuur werd door NS-menscn snel geblust en veroorzaakte weinig schade. Er is niemand aangehouden. De actie van de Junkiebond zou een protest zijn tegen de arrestatie woensdag in het Centraal Station van "junkiefo tograaf' Jean Paul Grund. De ze werd volgens eigen zeggen bij die aanhouding mishandeld door agenten van de Spoorwc- grecherche. „Wij laten ons als heroïnege bruikers niet langer criminali seren," aldus een woordvoer der van de Junkiebond. „Tot nu toe hebben wij ons gedra gen als een vrij nette actie groep. Maar als er zó tegen ons wordt opgetreden, dan zul len wij laten zien dat wij ook "smerig' kunnen terugslaan", zo verklaart de Junkiebond zijn brandstichtings-actie. Een te lange hoektand (zie foto rechts) teas de oor zaak van al les. Het al vrij bejaarde dwergnijl paard uit diergaarde Blijdorp had grote last van twee uitge groeide hoek tanden zo dat korter za gen (foto linksboven) noodzakelijk werd. De ope ratie moest onder narcose gebeuren maar het oude hart van het dwergnijl paard begaf het nadat de eerste tand was afge zaagd. Het dier hield op met ademha len, waarna de dierenarts direct pro beerde om via kunstmatige ademhaling (het bewer ken van de ribbenkast, foto linkson der) het hart weer in wer king te stel len. Tever geefs. Blij dorp heeft nu nog twee (vrouwelijke) dwergnijl paarden over. H M (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam wil een -4 grootschalige proef nemen met windtur bines voor de ener gie-opwekking. De -i minister van Econo- "t mische Zaken heeft f voor dc ontwikkeling van windenergie een pot van 32 miljoen gulden beschikbaar i gesteld. De Rotter- damse gemeenteraad vindt dat de stad daaruit meteen een j forse greep moet doen. J In een motie van 3 het gemeenteraads- lid J. Rotmeijer 1 (PvdA) zegt de raad dat er snel windturbi- j nes moeten worden gepiaats* in het ha- ven- en industricge- - bied. Wethouder Van der •J Pols (Bedrijven) zei tijdens de behande- ling van de nota Energiebeleid, dat het GEB geen goed- kope stroom uit het buitenland zal kopen. „Ik leen mij er niet voor om stroom uit i kerncentrales of ml- lieuvervuilende ko- lencentrales te ko- *5 pen," aldus de wet- houder. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Een wraakzuchti ge stratemaker uit Gouda heeft half vorig jaar het club gebouw van de motorrijders- groep Black Harleys willen op blazen. De politiï heeft die ac tie destijds n«-g net kunnen voorkomen. Dit blijkt uit het voortgaan de politieonderzoek naar de aanklachten van verkrachting tegen leden van de Black Har leys. De 20-jarige stratemaker had vorig jaar zijn vriendin willen wreken, die door enkele "Goudse rijders" zou zijn ver kracht en mishandeld. Samen met een vriend had de jongeman 24 staven dyna miet uit Luxemburg gesmok keld. Met de springstof wilde hij De Bunker, het clubgebouw van de Black Harleys de lucht in laten vliegen. Maar voor de stratemaker zijn plan kon uit voeren, werd de Goudse politie getipt. De politie vond in zijn huis 23 staven. Met één lading dynamiet had hij ai een proef- ontploffing gedaan. Voor dit onderzoek werden vijftig instellingen aange schreven en vijfhonderd perso neelsleden. Via hun antwoor den stuitte de vakbond op mis standen in de nachtdiensten, overwerken in eigen tijd, onre gelmatige diensten en de slechte positie van leerling- verpleegkundigen. In bijna de helft van de ge vallen blijkt in de nachtdienst geen pauze genomen te kunnen worden, terwijl deze dienst vaak langer dan acht uur duurt. In de eigen vrije tijd moeten de verpleegkundigen de ziektepunten aftekenen, op eraties bijwonen en beoordelin- '■MMaAblnf vi w >**3 /iZ u 1 :s 1 ROTTERDAM De Rooie Vrouwen van de 5 PvdA in Rotterdam zijn ,1 des duivels omdat slechts drie vrouwen zijn voorge- j»dragen voor een verkies- i bare plaats bij de raads- verkiezingen in juli. Ze 'jj eisen in een protestbrief ';i aan het gewestelijk be- 'j stuur dat een kwart van de kandidaten vrouwen moeten zijn. i „De vrouwen zijn ten onrechte uit de boot geval- len," zegt contactvrouw i Corinne Oudijk. „De vrou- wen zijn veel kritischer bekeken op hun vaardig heden dan de mannen. Als de PvdA kwaliteiten als verbaal en schriftelijk vermogen de doorslag laat geven, hoe kan zij zich dan met recht een ar beiderspartij noemen." Ze voegt eraan toe: „Als vrouwen zich drukker ma ken over bedla.r.pjes in ziekenhuizen, dan over ge wichtige zaken, is dat te recht. Vrouwen houden zich meer bezig met school, buurt en gezond heidszorg. Dat wordt door de PvdA niet erkend." Gewestelijk voorzitter Cees van Wijk zegt dat ge noeg vrouwen met kwali teit door het bestuur zijn benaderd voor een ver kiesbare plaats. „Maar die vrouwen wilde ze niet aanvaarden. Zij hadden een goeie baan of konden geen tijd vrijmaken." Met een Groene Beta aicheqi'f en de Groene Betaalpas, Gegarandeerd tot f KXJ,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. gen van patiënten bespreken. Veertig percent van hen levert hiervoor vrije tijd in. Voor ongeveer de helft van de ondervraagden is het vaste prik dat ze onregelmatige diensten draaien. Volgens de CFO mogen deze zogenoemde gebroken diensten slechts bij uitzondering voorkomen. De leerling-verpleegkundi gen verkeren in een onderge schikte positie. Ze kunnen daardoor nauwelijks vervelen de roosters of werkzaamheden weigeren en moeten zelfs werk doen, waartoe ze niet bevoegd zijn. zoals het geven van injec ties in dc aders. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Haagse wethouder A. A. J. M. van Lier (PvdA) heeft dc beste papieren voor het burgemees terschap van Vlaardingen. Hij zou als eerste kandidaat door de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland zijn voorgedragen bij minister Van Thijn vag Binnenlandse Zaken. De commissaris legt daarmee de voorkeur van een vertrou wenscommissie uit de Vlaar- dingse gemeenteraad naast zich neer. De raad droeg de Dordtse wethouder P. C. Janse voor als nieuwe burgemeester. Janse liet daarmee de Rotterdamse wethouder W. J. van der Have achter zich. Wethouder Van Lier is gebo ren op 20 augustus 1927. Hij werd op 1 september 1970 voor de PvdA raadslid in Den Haag. Op 3 september 1973 werd hij wethouder. Momenteel beheert hij de portefeuilles onderwijs, kunst- en personeelszaken. RIDDERKERK Een 44-ja- rigc automobilist uit Schellul- nen is vanmorgen zwaar ge wond geraakt bij een auto-on geluk op rijksweg 15, vlak voor de aansluiting met rijksweg 16. Toen de man plotseling af remde voor een file reden twee auto's van achteren op hem in. Door de Kap schoot de wagen op de andere weghelft waar nog eens drie auto's een bot sing niet konden vermijden. Dc auto van de man uit Schel- luinen brandde volledig uit Een automobilist uit Maas sluis werd ook nog met diverse botbreuken naar het zieken huis in Dordrecht gebracht

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1