Ploffende cilinder doodt metaaldraaier Fraudebedrijf eruit Goklustigen op straat 'Dat wilde is er wel wat af Vandaag met: Redt Stratemaker heroïneboulevard Sport 1 en Sport 2 Rook, géén, brand Te voet naar Amsterdam Klappen vellen vrouwen y m Gifput graven verboden i mn Heroïnecafé dicht Zeer veel bochten in de Hollandse Ussel tussen Rotterdam en Gouda zijn volge stort met vuil uit Rotterdam. Van onze verslaggever BEN VAN HAREN GOUDERAK Niet alleen in Gouderak, maar langs de gehele Hollands Ussel is na de oorlog afval uit Rotterdam gestort. Tussen Rotterdam en Gouda zijn na de oorlog ongeveer twintig inham men aan beide zijden van de rivier volgegooid. In 1947 is begonnen bij het buurtschap Snelle bij Nieuwerkerk a.d. IJssel. Eind 1960, ruim een jaar nadat vissen massaal stierven door vergiftiging van het IJsselwater, zijn de grote vuilstorten pas beëindigd. Niet bijbenen Veel meer Natuurgebied Bij het passeren van schepen drijft olie op het aflopende water van de oude stortkades, ook bij het wijkje De Zelling in Gouderak. Een enor me ravage bleef ach ter na het uit elkaar springen van cilin der en draaibank. Bram Peper (links) praat met prof. Halberstadt in het SER-gebouw. 'Gouderak, da's maar een béétje gif De nu 74-jarige gepensio neerde ambtenaar van Rijks waterstaat K. van Ree weet er alles van te vertellen. Hij heeft al die jaren toezicht gehouden op de storten langa de Holland se IJssel, die bijna allemaal uitgevoerd zijn door Van Nieuwpoorta Handel- en trans- portmaatschappij uit Gouda. Volgens Van Ree kwam het meeste vuil van de Roteb in Rotterdam. „Straat- en huis vuil, dat ze niet kwijt konden in hun verbrandingsovens, kwamen ze hier bij bakken brengen. Soms kwam er een sleepboot met vier bakken," ai- dus Van Ree. Ook werd regelmatig afval van de petro-chemische indus trie aangevoerd. „Meestal kwam het van Shell; de BPM noemden we die toentertijd. Het ging om vuile grond, los in bakken, maar ook kwamen er open drums die gestort moes ten worden. Altijd zat daarin vast goed, plastic-vet geloof ik. Het was zwart spul dat net als al het andere in opdracht van Van Nieuwpoort gestort werd." Van Ree, die weinig voelt voor publiciteit en zeker niet op de foto wil, zegt regelmatig stortingen van stinkend afval verboden te hebben. „Ik ben van oorsprong wa ker, het later wat aan land meetkunde gedaan en heb echt geen verstand van chemie. Ik zei stop als het erg stonk, maar kreeg dan even later van mijn bazen Smit en Hiele weer opdracht om de stort te laten doorgaan," zegt hij nu. Zijn loopbaan is voorspoedig verlopen. Na het werk langs de IJssel kwam hij bij de tunnel bouw. Heinenoord- en Coentun- nel waren twee grote klussen. Hij ia negen jaar geleden als opzichter gepensioneerd. In de naoorlogse periode kwam het uitbreidende Rotter dam met zijn snelgroeiende P'tro-chemische industrie ca paciteit te kort om zijn afval te verwerken. De vuilverbran dingsinstallatie van de Roteb aan de Brielselaan kon het niet bijbenen. Voortdurend draaiend op topcapaciteit en aangetast door agressieve res ten uit de industrie lieten die ovens het soms afweten. De Roteb was uiterst Ingeno men met het aanbod van Van Nieuwpoort uit Gouda om te storten in de inhammen van de Hollandse IJssel. Sleepboten ROTTERDAM "Het waren rookbommetjes, het was niet onze bedoe ling brand te stichten." Dat heeft de Junkiebond laten weten naar aanlei ding van het bericht in HW van gisteren over "Junkiebrandjes op NS- station". De Spoorwegre cherche had gemeld dat zij de actie beschouwde als "het stichten van en kele kleine brandjes." De Junkiebond zegt dat men alleen "met smerige rook heeft willen aangeven hoe smerig recherche en poli tie tegen heroïnegebrui kers optreden." brachten series bakken naar de veschillende stortputten en soms werden zelfs tjsselaken of zandschepen ingeschakeld om het Rotteramse vuil af te voeren. Schippers van de Roteb we ten te vertellen, dat ze af en aan voeren. „Al die bochten in de IJssel zijn volgegooid met vuil uit Rotterdam. Tussen huisvuil mochten binnenschip pers zoals Jan Versteeg ladin gen chemisch afval van de in dustrie lozen. Op talloze plaatsen langs de rivier is giftige troep gestort, zoals nu in Gouderak is gevon den. Die vuiligheid ligt ook on der de lierenfabriek van Bodé- wes in Nieuwerkerk en in die grote bocht bij Ouderkerk a.d. IJssel." De schippers zeggen ook, dat het chemische afval niet alleen afkomstig is van Shell, die in middels toegegeven heeft in- sectenverdelgings- en andere bestrijdingsmiddelen gestort te hebben. „Er is ook troep heengegaan van Tankercieamng Schiedam, vermengd met koffieafval van de Galak uit de Persoonshaven in Rotterdam. Het ergste was eigenlijk nog de rotzooi die op- gehaaid werd bij de Vondelin genplaat tegenover Vlaardin- gen. Dat snoerde soms je keel dicht van de ammonialucht." Volgens opzichter Van Ree had hij als opdracht toe te zien, dat het afval niet weg dreef de rivier op en dat het na elke stort behoorlijk werd af gedekt met blubber uit de ri vier. Hij vindt dat men nu maar „heisah" maakt van Gouderak. „Er zal best wel wat ingezeten hebben, maar dat kwam toen toch in nie mand op. Trouwens, in Ouder kerk is veel meer gestort." Van Ree erkent dat omwo nenden weieens last hadden van stank, maar., „dat hebben ze ook als een boer zijn gier neergooit en de wind hun rlchtng uit is." Mevrouw Binnendijk, jaren lang caféhoudster in Gouderak vertelt: „Als het warm was stonk het niet alleen, maar dan zag je ook de zwarte smurrie er tussenuit druipen." De jongens van Van Nieuw poort, de binnenschippers en Van Ree kwamen bij haar hun boterhammetje eten. „Ik zei al tijd tegen die jongens: Ga nou eerst je handen goed wassen, je kan nooit wetenk Bekend is ook het verhaal over de gaten die in het was goed vielen, waarna Van Nieuwpoort de gedupeerden schadeloos stelde. Het in zijn afval verzuipende Rotterdam (de AVR moest nog ontwikkeld worden) aan de ene kant. De naar industriële uitbreiding hunkerende dorpen langs de IJssel met hun over bodig geworden steenfabrieken aan de andere zijde. Dat vorm de een combinatie, die handel bood. Dalmeijcr uit Nieuwer kerk en Van Nieuwpoort uit Gouda hebben dat zien zitten. Zij kregen nauwelijks tegen werking. Slechts in Ouderkerk a.d. IJssel bij het aloude café 't Zwaantje wilden de polderbe woners geen vuilstort. In die ruime bocht in de IJssel was een uniek natuurgebiedje ont staan rond de oude steenfa briek De Schans. Ideaal viswa ter en door afgraving ten be hoeve van dijkversterkingen na de watersnood In 1953 een prachtig zwemmeer. Dat gehe- MEUWERKERK A. D USSEL GAPEtJUE ■A/0 ussel /OUDERKERK A/0 USSEL VLAARDINGEN Een 38-jarige Rotterdamse vrouw die op Rijksweg 19 bij de Bene- iuxtunnel wandelde, is door de wegenwacht overgebracht naar het Vlaardingse politie bureau. De vrouw was versuft en vervuild. Zij wist niet waar ROTTERDAM De politie heeft gisteravond het heroïne café Moulin Rouge op de West- Kruiskade ontruimd. Onder grote publieke belangstelling arresteerde zij zeven dealers. Zij hadden tientallen gram men heroïne bij zich. De actie duurde een uur. Rotterdam timmert Moulin Rouge volgen de week dicht zij woonde en vertelde op weg naar Amsterdam te zijn. Na dat haar identiteit was komen vast te staan, bleek zij nog ver schillende boetes verschuldigd te zijn. De politie houdt haar voorlopig vast ROTTERDAM Vijftien mannen zijn gisteravond met geweld het Vrouwenhuis in de Van Vollenhoven- straat in Rotterdam binnengedrongen. Zij mishandelden vijf vrouwen. Het Vrouwenhuis spreekt van „een daad, die tekenend is voor de steeds ag ressievere houding van mannen." De mannen kwa men omstreeks tien uur binnen. De aan wezige vrouwen sommeerden hen weg te gaan, maar zij weigerden. „Zij waren half bezopen en slingerden scheldwoorden als .lesbische wijven' naar ons hoofd," al dus mevrou Van Voorden van het V -ouwenhuis. „Het Vrouwenhuis Is zoals bekend alleen voor vrouwen. Dit was duidelijk een actie tot uitlokking. Zij wilden blijkbaar hun superioriteit bewijzen door te blijven." le gebied Is toch dichtgegooid nadat de Raad van State de be zwaren van de actievoerders afwees. „In Gouderak ligt maar een beetje," zegt de heer Van Ree. Uit een vergelijking van staf kaarten van voor de oorlog en dit moment blijkt dat ook zeer duidelijk. In Ouderkerk is het gebied rond het veer uitgebreid en ontstonden twee industriege bieden waar nu nog grond te koop is. Op de stort naast de watertoren bieden makelaars nog stukken grond aan naast de vestigingen van Van Kleeff, Nassauhaven, Isolatiedienst. Jac. van de Berg, H. de Jong Zn. en Gebr. Vis. Oliehandel Gebr. De Jongste en Dalmeijer's Metalen zelf gebruiken het terrein bij 't Zwaantje, waar nog veel ruim te onbenut is. Aan de andere kant van de rivier ligt rond de rioolwater zuivering van Capelle nog een heel stuk grond braak en bij Klein Hitland, waar ruines aan de steenfabriek herinneren. Op de overige terreinen is in dustrie gevestigd met slechts een enkele dienstwoning, be halve in Gouderak waar de wijk Zelling verrees. Wat er onder de nieuwe grond zit Is slechts In weinig gevallen met zekerheid te zeg gen. Zoals bij het voetbalveld van Spirit in Ouderkerk a.d. Ussel, waar uitsluitend rivier- bagger gebruikt is. Van de andere terreinen in Ouderkerk, maar ook bij Nieu werkerk, Gouderak en Moor drecht mdèèr-het ergste ge vreesd worden- DORDRECHT Een ont ploffing in de metaalfabnek De Zwaan aan de Baanhoek- weg in Dordrecht heeft gister middag het leven gekost aan de 52-jange Willem Loms uit Breda. De evenoude A. Kardie- naal uit Dordrecht werd zwaar gewond. Het ongeval gebeurde toer ROTTER DAM Alle vijftien perso neelsleden van het aanne mingsbedrijf dat voor de RET bestra tingswerk zaamheden uitvoert, staan maandag op straat. De di recteur van het bedrijf, Bart M„ heeft de RET de af gelopen vijf jaar voor ze ker twee mil joen gulden opgelicht. Gisteren heeft de RET- directie beslo ten alle ban den met het bedrijf te ver breken. De RET-top reageert met verbazing op de beschuldi gingen van de geschorste hoofdopzichter TJ}. (43) die te genover de po litie heeft ver klaard dat er meer RET-ers bij de fraude zouden zijn be trokken. „Tot nu toe is daar van absoluut niets geble ken," aldus RET-woord- voerder Rein- ders desge vraagd. „De beschuldiging van S. tegen zijn meerde ren zijn onzes inziens volko men uit de lucht gegre- pen." Ook RET- portiers aan de Kleiweg vinden dat zij in ccn kwaad daglicht zijn geplaatst. Lonis een twee meter lange cy linder in een draaibank aan het gladdraaien was. Daarbij maakte hij gebruik van vloei baar metaal dat op de cylinder gespoten werd Het is een pro ces dat veel hitte veroorzaakt Door nog onbekende oorzaak ontplofte de cylinder, waarna ook de draaibank in stukken uiteenspatte. Lonis was op slag dood. Kar- dienaal, die m de omgeving van de draaibank werkzaam was, werd ernstig gewond naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht Politie en Arbeidsin spectie stellen een onderzoek ROTTERDAM In Club 29 aan de Claes de Vrieselaan heeft de Rotterdamse politie gisteravond een gokhc) opge rold. Tien goklustigen werden op straat gezet. Tegen de 25-ja- rige vrouwelijke croupier C D.B. uit Rotterdam en de 41-jarige J.VT. uit Vlaardin- gen werd proces-verbaal opge maakt. De laatste had illegale lottobriefjes bij zich en 560 gul den aan prijzengeld. Een be drag van 3000 gulden werd in beslag genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Shell Ne derland en de gemeente Rot terdam moeten stoppen met het graven van putten voor giftig slib in de le Petroleum haven. Eerst moet de Raad van State een definitieve uit spraak doen over de vraag of dat graven mag. De Rijnmondraadsleden Ed- zes-van Loon, Kerkhoven en Van der Laan (PvdA) zeggen dit In schriftelijke vragen aan het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond. In een voorlopige uitspraak zei de Raad van State dat het werk voor een bepaald gedeel te niet mag worden uitge voerd. Vragenstellers vrezen dat het gif door de werkzaamhe den via het grondwater Voor- nc-Putten bereikt. Sy.'- V:-: V',A':v:viv - CSï v"** vV iP (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG „In het begin was het nog een wat wilde jon gen, maar langzamerhand is- ïe wat rustiger geworden" kreeg Rotterdams aanstaand burgemeester Bram Peper gis teren te horen van dr. J. W. de Pous, voorzitter van de So ciaal-Economische Raad (SER). Als prof. dr A. Peper, Kroon- lid van de SER, nam hij deel aan de vergadering waarin het advies aan de regering over de Ziektewetplanncn werd vast gesteld. Peper schaarde zich daarbij achter het compromis voorstel van de meeste Kroon- leden (zie elders in deze krant). SER-voorzitter De Pous had hem aan het eind van de ver gadering toe willen spreken. In de lunchpauze liet Peper ech ter weten dat hij na het agen dapunt van de Ziektewet hals overkop weg moest om in Rot terdam een tentamen af te ne men. De Pous sprak het 'weg gepromoveerde' kroonlid daar om onmiddellijk na de boter ham in de vergaderzaal toe, waarbij voor het eerst menige unanieme lach aan de deelne mers werd ontlokt. Peper beantwoordde het toe spraakje van De Pous in eVen ontspannen stijl Zo riep hij het moment m herinnering dat hij benaderd was om plaats vervangend Kroonlid te wor den. „Maar dat plaatsvervan gend ligt me nou eenmaal met zo", aldus Peper laconiek. „Ik vond dat ik maar meteen Kroonlid moest worden."

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1