ood j toestan in Poolse industrieverse) terpt Wa rm onii uml Andre;; Gromyko 25 jaar minister van Sowjet-Unie DRUZEN-STAKING OP GOLAN-HOOGTE ter meuten natuurlijk AFDELING LIGT DWARS ter meuten natuurlijk Demonstraties na begrafenis Aggett Vergissing bij ontvoering Spijsolie-protest Opklaringen J Onrust in Kosovo Vredesbetoging in Oost-D uitsland het vrije volk 'V "it'A'C T De nieuwe voorjaarstinten... Polo jersey katoenen stoffen van een mooie kwaliteit Maak blouses of japonnen voor een voordelige prijs Vele voor jaarsdessins en kleuren. 150 cm breed. Per meter van 14,75. voor WARSCHAU De politie in de Poolse in dustriestad Poznan heeft dit weekeindee na rellen 194 mensen aan gehouden. De meeste arrestanten waren vol gens het officiële pers bureau PAP studenten en scholieren. De beto ging vond plaats op de dag waarop twee maan den geleden de staat van beleg oorlog werd afgekondigd. Geen amusement Discipline Prijsverhogingen Domex toiletpapier. Dubbel zacht wit tissue toilet papier. In verpakking van 12 rollen Van 8,50 voor Dubro. mm, ji juut** Met citroen. 40CP gram 6 flakons voor Per stuk 1,15 2 Domex keukenrollen. Zwaardere kwaliteit, zachter en grotere vochtopname Voor Gromyko: ....„erken ning van realitei ten" iPP mw'471'- KI De familie van Neil Aggett tijdens de begrafenis. door HANS DE JONG - - buitenland 5 1 )efensie ja, gas nee' MÜNCHEN De West- europese - landen moeten 'jaarlijks vier procent meer uitgeven aan defensie, afzien van hun aardgascontracten met de Sovjet-Unie en op houden met hun politiek van ontspanning met het Oost blok. Die bcodschap hebben Amerikaanse kopstukken in het weekeinde verkondigd in het Westduitse München, waar een Amerikaans-Euro- pese conferentie over defen sievraagstukken werd ge houden. De Westduitse minister van Defensie Apel hield er een pleidooi voor voortzet ting van de ontspanning, zijn Amerikaanse collega Wein berger noemde het fout te denken "dat dikke commu nisten beter zijn dan honge rige." De Amerikaanse generaal Rogers, opperbevelhebber van de NAVO, riep de West- europese landen op hun de fensieuitgaven met jaarlijks vier procent te laten stijgen. in plaats van de drie procent die nu is afgesproken. De Verenigde Staten hebben be sloten hun eigen defensieuit gaven met jaarlijks zeven procent te verhogen. Secretaris-generaal Luns van de NAVO stelde zich, met de Westeuropese landen, te weer tegen Amerikaanse kritiek op de aardgascon tracten met de Sowjet-Unie. In Washington heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Haig ge zegd "ontzet" te zijn over het besluit van Franse banken om de Sowjet-Unie twee en een half miljard gulden te le nen voor de aanleg van de aardgasleiding. O] tilusiten in Po: nan Volgens PAP hadden zich in het centrum van Poznan groepjes mensen verzameld nadat in pamfletten was opge roepen tot demonstraties. De menigte „schreeuwde vijandi ge leuzen". De politie kwam in actie toen aan haar sommaties om zich te verspreiden geen gehoor werd gegeven. DRESDEN Duizenden jonge Oostduitsers hebben za terdag in Dresden spontaan gedemonstreerd voor dc vrede en daarbij ook de bewapening van het Oostblok aan de kaak gesteld. De politie hield de be toging in de gaten, maar greep niet in. De demonstratie volgde op een vredesforum in een kerk, waar vijfduizend jongeren aan deelnamen. Ze joelden de ker kelijke leiders uit omdat die niet wilden praten over een op roep tot ontwapening van de Oostduitsc katholieke kerk. PADERBORN Dc afde ling Lippe van de Westduitse SPD heeft zich tegen het beleid van bondskanselier Schmidt om eind "83 raketten op te stel len, gekeerd. Na de incidenten hebben de autoriteiten van Poznan beslo ten een aantal bepalingen van de staat van beleg die eerder waren verzacht, weer te ver scherpen. Zo is vanaf vandaag alle particuliere auto-verbruik verboden en zullen alle biosco pen, theaters en amusements gebouwen worden gesloten. De Poolse vice-premier Ra- kowski heeft eind vorig jaar verklaard dat „de staat van beleg zeker lange tijd zal du ren en niet een kwestie van één of twee maanden is." Dit heeft het Westduitse weekblad Der Spiegel onthuld. Rakowski zou vorig jaar hebben gesproken in een geheime rede voor par tijfunctionarissen. De staat van beleg blijft vol gens Rakowski noodzakelijk voor de „disciplinering van Po len" en het herstel van de eco nomie. Rakowski verklaarde verder dat Solidariteit-voorzit- ter Lech Walesa een zeer be perkte man was. De vice-pre mier, die bekend staat als „ge matigd", vond het jammer dat Walesa door zoveel westerse politici op een voetstuk was geplaatst. De Roemeense regering heeft gisteren aanzienlijke prijsverhogingen afgekondigd voor enkele belangrijke leven smiddelen. Vandaag wordt rijst 87 procent duurder, vlees 64 procent en suiker en salami 55 procent. LAGOS Paus Johannes Paulus II Is dit weekeinde in het islamitische noorden van Nigeria door een menigte van meer dan 300.000 mensen ont vangen. Een ontmoeting met leiders van de Islamitische ge meenschap ging echter later op de dag niet door. Naar een overheidsfunctionaris liet doorschemeren omdat de drie voornaamste sekten het niet eens konden worden over een gemeenschappelijke verkla ring. Tijdens een mis in Kaduna riep de paus op tot een betere samenwerking tussen christe nen en mohammedanen. Ook wijdde hij er honderd Nigeria- ncn tot priester. Eerder had de paus bij een bezoek aan het zuidelijk gelegen Ibo-Iand ver klaard dat het Afrikaanse ge zin vijanden heeft als echt scheiding, voorbehoedmidde len en abortus. Verder stelde hij dat Afri kaanse vrouwen "beroofd zijn van bepaalde rechten". De veel voorkomende gewoonte dat een man meerdere vrou wen heeft, noemde Johannes Paulus II een "schaduw in het leven van Afrikaanse gezin nen". Vandaag brengt hij een bezoek aan Ibadan voor een gesprek met studenten van de Universiteit en het opdragen van een mis. MOSKOU "Meneer Njet," zo stond de huidige minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, Gromyko, vlak na de oorlog bekend. Hij vertegenwoordigde zijn land als delegatieleider bij de pas opgerichte Verenigde Naties en sprak bijna steeds een ve to uit over de westerse voor steilen. Gromyko werd in 1957 de vijfde minister van Buiten landse Zaken van de Sowjet- Unie, na Tsjitsjerin. Litwi- now, Molotow en Sjelipow. Vandaag is dat op de kop af vijfentwintig jaar geleden. Andrej Andrejewitsj Gromy ko, 72 jaar nu, heeft daarmee de meeste dienstjaren van al le ministers van Buitenland se Zaken in de wereld. In de 25 jaar dat hij minister was zag hij acht Amerikaanse collega's komen en gaan. Hij is daarmee een symbool ge worden van de stabiliteit in de Sowjst-politiek. Zoais de meest leiders in de Sowjet-Unie is Gromyko af komstig uit het Europese deel van dat land. Hij werd op 18 juli 1909 geboren in een boerengezin in het dorp Oud- Gromyki.bij Minsk in de Sowjet-republiek Wit-Rus- land. Hij toppelde later zijn familienaam aan die van zijn geboorteplaats: Gromyko. In 1931 werd hij lid van de communistische partij en na een econoniestudie maakte hij een pijltneile carrière. In - ÏEW WWKVf'.J 1939 werd hij te werk gesteld op de ambassade van de Sow jet-Unie in de Verenigde Sta ten, in '43 werd hij ambassa deur. Hij was toen 34 jaar. ongehoord jong naar Sowjet- begrippen voor een belang rijk politiek ambt. Bij de conferenties van Tehe ran, Jalta en Potsdam was hij adviseur van Stalin. In 1945, in Jalta, zat hij nog maar twee plaatsen verwij derd van Stalin. Vorig jaar november zat hij in Bonn naast president Brezjnjew. De huidige Sowjet-leider zei eens tegen zijn gesprekspart ners, wijzend op Gromyko: "Bijzonderheden kunt u het beste met hem bespreken." Gromyko komt over als een koele realist, uiterlijk zonder emoties. Zijn bureau is een bouwwerk uit de nadagen van het Stalin-tijdperk op /'i* f 4k Mf4<- "X'W, 4 met Smolensk-plein in het hart van Moskou, hooguit vijf minuten rijden van het Kremlin. De opvattingen van de 72-ja- rige minister dragen nog al tijd het stempel van de "Gro te Vaderlandse Oorlog", zoals de Sowjets de Tweede We reldoorlog noemen. Bij de on derhandelingen over het Ver drag van Moskou formuleer de hij tegenover zijn West duitse gesprekspartners het doel van dc Sowjet-Unie als- volgt: "Het enige belang dat de Sowjet-Unie heeft bij deze on derhandelingen is de defini tieve vaststelling van de Europese grenzen, met ande re woorden, de erkenning van de realiteiten zoals die na de oorlog zijn komen te liggen. Een erkenning is niet nodig, maar het zou ons de moge lijkheid geven om de Bonds republiek weer als partner te aanvaarden'IDie aanvaar ding is nu een feit, sinds in 1975 de slotacte van Helsinki werd getekend, waarbij het westen dc Europese deling in "invloedssferen" aanvaardde. West-Duitsland kijkt nu weer naar het oosten en doet er za ken mee, zeer tegen de zin van de huidige Amerikaanse regering. Op zich is dat een groot succes voor de na-oor- logse Sowjet-diplomatie, waarvoor Gromyko verant woordelijk is. Politie te paard moet een enthou siaste me nigte in On- itsha terug dringen. Meer dan 300.000 men sen verwel komden paus Johan nes Paulus II in het, overwegend katholieke, zuiden van Nigeria. TEL AVIV De druzen-be- volking op de Hoogvlakten van Golan is gisteren in staking gegaan tegen het aanhouden van vier van hun leidsmannen, die zouden hebben opgeroepen tot verzet tegen de Israëlische annexatie van hun gebied. Ongeveer 2500 druzen ver schenen gisteren niet bij hun Israëlische werkgevers, win kels en scholen bleven dicht. Vorige week besloten enkele duizenden van de 15000 Arabi sche druzen in de Golan geen Israëlische belastingen meer te betalen. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Sjamir, neeft zijn bezorgdheid geuit over eventuele Amerikaanse wapenverkopen aan Jordanië. Sjamir zei dat zijn land a! stappen had ondernomen om te voorkomen dat Jordanië de beschikking krijgt over de ge avanceerde F-16 gevechts vliegtuigen. De mogelijkheid van deze wapenleverantics was vorige week geopperd door een hoge diplomaat die vorige week mi nister van Defensie Weinber ger op zijn reis langs een aan tal Arabische landen vergezel de. PRISTINA In de Joegosla vische provincie Kosovo is het gisteren voor het eerst dit jaar weer onrustig geweest. Een basketbalwedstrijd in dc hoofdstad Pri3tina liep uit op een betoging voor meer onaf hankelijkheid voor de provin cie. De politie maakte een ein de aan de demonstratie. MAANDAG 15 FEBRUARI 1M2 JOHANNESBURG De begrafenis van de vorige week in een poli tiecel omgekomen blanke vakbonds leider Neil Aggett is dit weekeinde in het Zuidafrikaanse Johannesburg uit gelopen op een politieke demons tratie. Enige dui zenden vakbonds leden, meest zwar ten en kleurlingen, begeleidden onder het zingen van vrijheidsliederen de kist van Aggett op de vijl kilome ter lange weg van de Anglicaanse kathedraal in de binnenstad naar het kerkhof. De betogers droe gen vlaggen van het verboden Afri can National Con gres mee, riepen leuzen tegen pre mier Botha en ver scheurden verkie- zingabiljeiten van de regerende Na- sionate Partij. Hoe wel de demonstra tie onwettig was samenscholin gen van meer dan twee mensen zijn verboden deed de politie geen po gingen de de monstranten tegen te houden. Wel werd een aantal vlaggen in beslag genomen. Aggett werd 4 fe bruari opgehangen aangetroffen in zijn cel op het hoofdbureau van politie in Johan nesburg. Hij is de eerste blanke die in een politiecel is overleden. Zijn dood gaf aanlei ding tot een week protesteren. De avond voor de be grafenis kwamen drie bombrieven tot ontploffing, on der meer in het hoofdbureau van politie. SAN BENEDETTO DEL TRONTO Vijf gewapende mannen, die zich dit weekeinde hadden vergist bij een ontvoering, hebben hun slachtoffertje gis teren weer vrijge laten. De vijf wa ren vrijdagavond het huis binnenge drongen van de Italiaanse graaf Emidio Constant!- ni op het moment dat hij zijn twee waakhonden aan het voeren was. In plaats van de kleindochter van de graaf namen de mannen de 12-jari- ge dochter van een dienstbode mee. De ouders van Lui- sa larusso lieten de ontvoerders za terdag weten geen losgeld te kunnen betalen en deden een beroep op hen het kind vrij te la ten. Luisa werd gisteren achler gelaten langs een snelweg aan de Adriatische Zee. Een voorbijganger zag haar en bracht het meisje naar huis. MADRID Onge veer 750 slachtof fers van de vergif tigde spijsolie die in Spanje in om loop is hebben dit weekeinde in Ma drid en omgeving kerken, raadhui zen en andere ge bouwen bezet om aandacht te vra gen voor hun si tuatie. De groep gaf haar actie gis teren op, omdat de lichamelijke uit putting haar tol eiste. De giftige spijs olie, waarin raap olie is verwerkt, heeft al aan 262 mensen het leven gekost. Bovendien liggen nog 387 mensen met ver giftigingsver schijnselen in het ziekenhuis. De 750 wilden met hun actie een hogere uitkering en een onderzoek naar de gevolgen van de spijsolie en de verantwoordelijk heid van de over heid afdwingen. Ook trachten ze te bereiken dat vrou welijke slachtof fers, indien nodig, op legale wijze ge aborteerd kunnen worden. tweer De dag van van daag begon een beetje moeilijk. Er hing een dikke mist (zicht plaat selijk maar tachtig meter) in de vroegte was het hier en daar ook glad. In Rotterdam was het om 6 uur 0 graden Celsius op anderehalve meter hoogte. In de loop van de morgen zijn de omstandig heden vermoede lijk wel beter ge worden met uit zondering mis schien van het Waddengebied. Voor het overige biedt een hoge- drukgebied op de Noordzee van 1025 millibar, sterk toe nemend en in de richting van Skan- dinavië koersend, zicht op enkele opklaringen. Die kunnen morgen uitgroeien tot zon nige perioden. Het blijft droog en de temperatuur be reikt een hoogte van 5 tot 7 graden Celsius. De wind waait zwak tot ma tig uit noord tot noordoost. Vooral dinsdag komt er wat wind door de zuiging van een ocesande- pressie die Spanje binnentrekt. Op dit ogenblik dalen de barometers in Frankrijk en Mid den-Europa. Het regent langs de Rijn, in Oost- Frankrijk en Zwit serland maar die onbestendigheid breidt zich niet naar ons land uit. Wei bestaat de mogelijkheid dat in de tweede helft van de week door lagedrukimpulsen vanuit de hogere atmosfeer de kans op neerslag weer wat vergroot wordt maar erg dreigend ziet het er niet uit. De luchtdrukver deling wordt nu wat meer winters, maar grof geschut brengt Thiaif niet in stelling. Dat lukt ook niet zo mak kelijk nu het in Po len 's-nachts niet meer dan 1 tot 3 graden vriest en vanuit Zuid-Zwe den maar 1 graad vorst gemeld wordt. In West- Rusland wordt wel min 10 graden ge meten. Luchtdruk Rotter dam vanmorgen 9 uur: 1022 millibar (766 mm) tendens stijgend. plaats •.wësir - temp. max. I Amsterdam geheel bew. 8 -1 De Bilt mist 9 0 Deelen mist 0 Eel de mist 8 2 Eindhoven mist 9 -1 Oen Helder geheet bew. 7 1 Rotterdam mist 9 -3 Twente mist 7 1 Vlissingen mist 9 2 Zd. Limburg mist 9 1 Aberdeen mist 8 -5 Athene geheel bew. 10 4 Barcelona zwaar bew. 14 5 Berlijn geheel bew. 5 -2 Bordeaux onbew. 12 2 Frankfort regen 3 2 Genève motregen 6 3 Helsinki ijzel -1 -1 Innsbruck geheel bew. 7 -2 Klagenfurt geheel bew. -2 -3 Kopenhagen motregen 1 0 Lissabon regenbui 8 Locarno regen 8 3 Londen mist 8 2 Luxemburg regen 6 2 Madrid egen 12 7 Malaga regen 19 13 Mallorca onbew. 17 5 Munchen geheel bew. 2 -2 Nice zwaar bew. 10 7 Oslo mist 1 0 Parijs onbew. 6 0 Rome geheel bew. 14 8 Split regen 12 6 Stockholm motregen 1 -3 Wenen geheel bew. -1 -2 Zurich geheel bew. 5 3 Casa Blanca regen 19 10 Istanbul zwaar bew. 6 0 Las Palmas onbew. 20 14 Beiroet licht bew. Tel-Aviv geheel bew. 16 10 Tunis onbew. 18 9

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1