9Voor jullie ben ik Leen Wijze club in touw met discriminatie Jacht op deel III m Duiven als schietschijf 'Gemeente tapt bloed af van bedrijfjes' Sporters visiteren bij DS'79 m 1 Spreekuur Doorgedicht vandaag met Warmtevans Dordt mm Tweede Kamer voorbarig Strafbaarheid geen oplossing m Paalzitten is tegen de schepping, vindt SGP'er NICOTINE fi Plannen voor stadsverwarming in Dordrecht onbetaalbaar m im all -r-r *r mBSSm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse politie doet een 'zeer dringend' beroep op de bevolking om te helpen bij de oplossing van drie recente moordza ken. De bruut omgebrachte Petra van den Berg Met een daverend ap plaus begroetten drie honderd bejaarden gisteren Lee Towers in de kantine van de voetbalvereniging Rijsoord in Ridder kerk. De populaire zanger trad daar ge heel belangeloos op tijdens een senioren- carnavalsdag. „Voor jullie ben ik natuur lijk gewoon Leen", zei de ex-kraandrijver tot het enthousiaste pu bliek. Hij is in Ridder kerk geboren. De be langstelling voor het feest was zo groot dat velen, door de beperk te ruimte in de kanti ne, teleurgesteld moesten worden. „Vol gend jaar zullen we kaarten moeten uitge ven", aldus Arie van Wingerden, voorzitter van de voetbalsuppor- tersclub. Petra van den Berg werd bij de glasbak bij de oversteekplaats (rechts beneden) neergestoken. Haar moordenaar ontkwam via het talud van de Hoge naar de Lage Oostzeedijk en verdween tus sen het 3de en 4de huizenblok (links). Leefmilieu H lp MM h mi «X. JL «cW DONDERDAG 18 FEBRUARI 19S2 Politie vraagt hulp bij moordzaken Twee onopgeloste moorden werden vorig jaar gepleegd. De derde begin dit jaar. De slachtoffers ervan waren: Huibert Romeijn (41). Hij werd op 23 mei vorig jaar dood aangetroffen op de midden berm hoek Claes de Vriese- Iaan-Rochussenstraat. Hij was met een stiletto omgebracht. •Willem Fischer (51). Hij werd op 21 augustus gedood in zijn schildersbedrijfje aan de Erasmussingel in Schiebroek. Een roofovervaller schoot hem dood met een afgezaagd jacht geweer. •Petra van den Berg (17). Ze werd op oudejaarsnacht omge bracht op de Oostzeedijk. De dader had haar in de borst ge stoken. „De herinnering aan toeval ligheden bij het publiek is wat de politie momenteel het hardst nodig heeft bij het op lossen van deze moordzaken," aldus commissaris J. A. Blaauw, hoofd van de Rotter damse recherche. „Om het ge luk af te dwingen doen we een beroep op de bevolking. Daar gaat het kleine beetje informa tie schuil dat wij nog missen." Hij voegt eraan toe: „Drie onopgeloste moorden in zeven maanden tijd is erg veel. Ik wind daar geen doekjes om. Het is natuurlijk van de gekke dat je zomaar op straat kan worden aangevallen en zoiets onbestraft blijft. De tendens van gewapende overvallen zet alsmaar door en lijkt slechts met heel veel moeite en man kracht terug te draaien." De praktijk van de in Rotter dam gepleegde moorden wijst u{t dat wanneer politie-onder- zoeken vlak na de moord geen resultaat opleveren, de dader meestal vrij-uit gaat. Het spre kendste voorbeeld daarvan is de moord op het Brekelsveld van 1963. Commissaris Blaauw wil die lijn doorbreken. In de drie bo vengenoemde recente moord zaken zit een gemeenschappe lijk gegeven: de moordwapens zijn nooit gevonden. In twee DEN HAAG Staats secretaris Van der Doef van Verkeer en Water staat vindt het onver standig van de Tweede Kamer om op voorhand al te zeggen dat de luchthaven Zestienhoven in ieder gaval open moet blijven. Een kleine meerder heid van de Tweede Ka mer heeft deze week ge steld dat de sluiting van de Rotterdamse luchtha ven niet nodig is, omdat ex rondom Rotterdam voorlopig nog voldoende ruimte is voor woning bouw. De staatssecretaris zegt daar niet zo zeker van te zijn en vraagt zich af of al die andere bouwlokaties wel zo ge schikt zijn. ROTTERDAM Een anti-dis- crimlnatieraad moet in Rotter dam het onheus behandelen van migranten aanpakken. De ze raad moet ook het gemeen telijk beleid onder de loep ne men. Ze zal onafhankelijk van gemeente en belangengroepen opereren en bestaan uit mi granten, kerkvertegenwoordi- gers, vakbondsleden en men sen uit het bedrijfsleven. De nieuwe raad is een initia tief van wethouder mevrouw E. M. A. Schmitz. Een gemeen telijke commissie voor sociale zaken zal meebeslissen over het instellen ervan. Rotterdam heeft op het ogenblik 70.000 migranten op een totale bevolking 568.000 mensen. Hoewel discriminatie strafbaar is, blijft ze hardnek kig de kop opsteken. Al jaren lang maken migrantenorgani saties in Rotterdam bezwaar dat ze geen vinger in de pap hebben bij de gemeentelijke bestrijdingsaanpak van discri minatie. Zo wordt door vele Rotterdammers de migrant gezien als veroorzaker van het huisvestingsprobleem. Wethouder Schmitz vraagt de nieuwe raad nu het pro bleem van alle kanten te bekij ken en met initiatieven te ko men om het aan te pakken, ook in het vroegste stadium. Er zal een documentatiecentrum ko men en met justitie regelmatig worden overlegd over het ver volgingsbeleid. ZWIJNDRECHT De Zwijndrechtse politie is de jacht begonnen op automobi listen die het nieuwe deel III nog niet achter hun voorruit hebben geplakt. De actie start te maandag en tot dusver zijn 90 automobilisten gegrepen. Ze kunnen op een boete rekenen van ongeveer 110 gulden. De Zwijndrechtse politie blijft tot en met zondag in de weer met de deel III-actie. gevallen is het motief een vol slagen raadsel. Tweemaal heb ben bestuurders van auto's die met de moorden in verband zijn gebracht, zich niet ge meld. Voor elke tip die leidt tot de oplossing van één van de moordzaken.' is inmiddels een beloning van 10.000 gulden uit geloofd. (zie verder pag, 19) (Van een onzer verslaggevers) GORINCHEM "Een vreselijke vorm van sadis me", noemt de Gorkumse politie de vondst van zes tien als schietschijf ge bruikte duiven in een voormalige fabriekshal van Nedcrhorst In deze plaats. Acht dieren waren, zo blijkt uit het onderzoek, le vend opgehangen en daar na van afstand doodgescho ten. Op sommige duiven was meerder malen ge schoten. Op een andere plek in de oude fabriekshal trof de po litie nog eens acht doodge slagen duiven. Van één dier was de hals met een stuk glas afgesneden. STOLWIJK Vierhon derd dagen op een paal zitten heeft niets met de scheppingsopdracht te maken, vindt het SGP- raadslid L. Verkerk te Stolwijk. En daarom zal zijn fractie tot aan de Kroon toe proberen te ver hinderen dat een poging wordt gedaan het wereld record paalzitten te verbe teren. Bij de raad zelf vangt Verkerk en de zijnen waarschijnlijk bot. De meerderheid is niet tegen de recordpoging. Gemeen tesecretaris J. Veurink verwacht daarom dat straks de bouwvergunning voor de paal gewoon zal worden afgegeven. De recordpoging zal worden uitgevoerd door de zoon van de eigenaar van café Het Wapen van Stolwijk, de heer B. Schef- fers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ge meente moet de kleine bedrij ven, die samen wel de meeste werkgelegenheid bieden, niet extra op kosten jagen. Dat heb ben woordvoerders van PvdA en CDA in de gemeenteraad gezegd over de gemeentelijke plannen om de leges voor hin derwetvergunningen drastisch te verhogen. „Dit is idioot en onmogelijk. Hier wordt bloed afgetapt dat de bedrijfjes niet kunnen mis sen." aldus VVD-er Polak. Het PvdA-raadslid mevrouw Joppe vindt dat de wet moet worden veranderd om zo de kosten voor de bedrijfjes te drukken. „Het is toch te gek dat aanvra gers van een hinderwetvergun ning drie keer moeten adverte ren?" Wethouder Van der Pols van Bedrijven wil dc leges ferm omhoog brengen omdat dc be drijven slechts een deel beta len van wat een hinderwetver gunning werkelijk kost. Rot terdam moet op die vergunnin gen jaarlijks zeven miljoen gulden toeleggen. Vooral de noodzakelijke onderzoeken en metingen door de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond zijn duur. Van der Pols: „We maken ons met deze verhoging niet populair, maar we moeten wel. Overigens: in Dordrecht beta len bedrijven de volledige kos ten." Van der Pols voelt er niets voor de Hinderwet te her zien: „Het is een belangrijk in strument om het leefmilieu in de hand te houden en te verbe teren." DORDRECHT Leden van een sportschool hebben giste ren een "politietaak" gekregen bij de voetbalwedstrijd DS'79 - FC Utrecht. Zij moesten in op dracht van de Dordtse club on der het oog van de politie ver scheidene bezoekers visiteren. Daarbij werden een paar mes sen gevonden, die aan de agen ten werden doorgegeven. De Utrechtse supporters werden al op het station opge wacht door de politie en de spoorwegrecherche. Het enige incident daar deed zich voor, toen een hond van de spoor wegpolitie zich van de lijn los rukte en enkele treinreizigers in de benen beet. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De aanleg van stadsverwarming in de Dordtse nieuwbouwwijk Stads- polders staat op losse schroe ven. B. en W. hebben dit ambi tieus opgezette projekt, waar mee al was begonnen, stilge legd. Ze zijn bang dat het on betaalbaar wordt doordat er in Stadspolders veel minder hui zen zullen komen dan aanvan kelijk was gedacht. Het is zelfs mogelijk dat in de nieuwe wijk alsnog een net voor gasleidingen zal moeten komen. Dat betekent dan dat in de huizen die al klaar staan alsnog gasleidingen aangelegd moeten worden. Alle tekenin gen voor nog te bouwen huizen moeten dan bovendien aange past worden. a'.iÈ I

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1