van ons vliegveld' Teveel krassen op nieuwe Beatrix Massale inval in heroïnecafé Wethouder: Weg met Rijnmond'' Staking dreig}! bij de Matex vandaag met44 Opblaasbare kerncentrale in Rotterdam4-4- Sport 1 en 244_ M f v - 'Rotterdam leent te snel' Persprijs voor Het Vrije Volk ROTTERDAM BINNENHUIS BUITENGEWf h iisisö u -j, u na sp >en Haag9 moet ook helpen bil aanpak werkloosheid »*v^"4k l(, f v<% r \l ^vw-A! NsA Is tót i&S'H h J?$3 V. ■4^ !igSl %-v ~- i- *4V Oude Schans m Mevrouw E. j Weber"Wat denken se wel daar in Den Haag?" Een van de pagina's uit de bekroonde serie Hans Nossent uit Rotterdam BEURS VOOR WONEN IN EN OM HET HUIS IN AH0Y' ROTTERDAM I9T/M 28 FEBRUARI 1982 Openingstijden: 11.00-17.00 u en 19.00-22.30 a zondags alleen: 11.0017.00 u. P tf.y. flflMJWgMI yMM MMMa." m«g v. ,- f Shell geeft toe: t smerigste ging naar Gouderak Van ohm verslaggever BEN VAN HAREN GOUDERAK Op de stort plaats in Gouderak is volgens Shell eind vijftiger jaren het vuilste spul uit het Rotterdam se havengebied terecht geko men. Zelf maakte het bedrijf hiervoor gebruik van de firma Dako, eigendom van de familie Daimeijer. die tegenwoordig in Nieuwerkerk a/d Osset op een volgestorte inham autowrak ken verwerkt. Uit een intern onderzoek bij Shell zou zijn komen vast te staan, dat Dako in 1959 onder meer opdracht kreeg 1500 va ten afval van de insecticidefa- briek te verwijderen. Een reke ning uit datzelfde jaar geeft volgens Shell echter tevens aan, dat na de massale vis sterfte in de Hollandse ÏJssel vaten weer naar Pernis zijn te ruggebracht De 62-jarige Johannes Dai meijer, die in 1951 samen met zijn broer Teun en ene Arie Korvink Dako oprichtte en nog steeds directeur is, zegt zich niets meer van die zaak te her inneren. "Wij hadden een cont ract voor vuilafvoer met Shell, maar hebben zelf nooit iets naar Gouderak gebracht. Wij stortten ln schepen van Van Nieuwpoort uit Gouda, die alle bochten langs de IJssel heeft volgegooid. Met dat bedrijf hebben we geen binding. Van vissterfte weet ik ook niets." Volgens hem was Dako uit sluitend een financiële zaak voor de DaJmeijera. "De zaak werd geleid door Korvink. Ik was slechts op papier direc teur. Het heeft ons zelfs geld gekost. Korvink Is geëmi greerd." Shell beweert dt het pas in 1959 Dako opdracht gaf die 1500 vaten met giftig afval te verwijderen. Korvink had na een maand schorsing al begin 1956 het in het Rotterdamse Beursgebouw gevestigde be drijf verlaten. Dako richtte twee jaar na de vergiftiging van de Hollandse IJssel samen met van Nieuw poort een speciale vennoot schap op voor de ontwikkeling van een nieuw Industriegebied op de grens van Gouderak en Ouderkerk a/d IJssel. Deze bij recreanten geliefde grote bocht in de IJssel, waar de steenfabriek De Oude Schans stond Is geheel volge stort. De NV Oude Schanspol der is in 1979 geheel eigendom van Daimeijer geworden. Bij een lage waterstand is tegenwoordig heel goed zicht baar dat zwarte smurrie tus sen de aan de rivierkant ge- stortte keien doorkomt. De aut- overnietigings installatie en het kantoor van Daimeijer Me talen staat op tientallen me ters afstand van die plek aan de andere kant van de rivier. Dako, dat volgens Shell niet meer bestaat, heeft volgens Daimeijer uitsluitend nog be tekenis als eigenaar van on roerend goed. Aan de Hoofd weg in Rotterdam is op een oud terrein dat door Daimeijer Metalen gebruikt Is, bij bouw werkzaamheden twee jaar ge leden gif ontdekt. *4 O f/ ROTTERDAM "Hoe dur ven ze Rotterdam Zestienho ven af te pakken. Moet een we reldhaven als Rotterdam, met een economie waar het hele land op drijft het zonder lucht haven doen?" Geëmotioneerd neemt de tachtigjarige me vrouw E. Weber het voor haar geboorteplaats op. Vanuit haar flat aait het Rotterdamse Ben- tinekplein kan ze nog net het vliegveld Zestienhoven zien. En dat is maar goed ook, want mevrouw Weber, die tot haar ROTTERDAM De raads leden Rles Jansen en Guus Bassen van D'66 hebben be denkingen tegen de manter waarop de gemeente Rotter dam kredieten op korte ter mijn heeft afgesloten. Ze be roepen zich daarbij op een uit spraak van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, die tot de conclusie zijn gekomen, dat Rotterdam zich te veel van de- *e kredieten op de hals heeft gehaald. Jansen en Faasen willen van l>et college weten, in hoeverre de beslissing van G. S. van in- vised zal zijn op do begroting 1982 en de meerjarenraming. T "Wil het college bovendien aan de gemeenteraad laten weten," zo vragen de D'66 -era r verder, "of de, uit deze beslis- f- flog voortvloeiende tegenval- Iers voldoende gedekt kunnen worden uit de voor 1982 ter be schikking gestelde reserves van 100 miljoen"? 72ste Jaar een bontzaak heeft gehad. Is dol op vliegen. Maar daar gaat het haar niet om. "In de oorlog had ik een zaak op de hoek van de Noordsingel en de Zomerhofstraat in Rot terdam. Ik heb het bombarde ment op Rotterdam meege maakt. Zat er middenin. Met dat bombardement heeft Rot terdam de tol betaald voor het hele land. Na de oorlog hebben ze Rotterdam tien jaar met de puinhopen laten zitten. We hebben zelf onze stad opge bouwd en hoe. De grootste ha ven van de wereld. Nederland had ervoor moeten zorgen dat onze stad na de oorlog weer opgebouwd werd. Maar dat is niet gebeurd. In plaats daar van zorgt Rotterdam met zijn zakenmensen en de Industrie voor het land. Daarom hebben we een luchthaven nodig. Is dat nou zo'n luxe voor een ha venstad?" Even later zegt ze: "Voor de oorlog had Rotterdam al een - v vliegveld, de Waalhaven. Die is weg gebombardeerd. Kijk, wij zijn hardwerkende men sen. Door de oorlog hebben we veel geleden. De Willemsbrug, die voor Rotterdammers zo be langrijk is, hebben ze ons ook al afgenomen. Moeten ze nu ook nog ons vliegveld afne men? Wat denken ze wel van ons daar tn Den Haag." Waarmee ze maar wil zeg gen: "Als dan niemand voor Rotterdam op komt zal ik het doen." ZATERDAG 20 FEBRUAR11982 ROTTERDAM Muntenverzame- taars uit Rotter dam en omgeving zijn ontevreden over de kwaliteit van de nieuwe Ne derlandse Beatrix- gulden. "We zijn nog geen munt tegengeko men die werkelijk helemaal gaaf is. Op de meeste zit ten nu al krassen en putjes terwijl we ze kersvers bij de postkantoren hebben gekre gen", zo luidt de teneur van de meeste klachten. Een PTT-woord- voerder noemt de kritiek "bekend" en zegt dat er geen verbetering mogelijk is. "De guldens kunnen gewoon niet onbe schadigd bij het publiek aanko men", aldus de PTT-er. "Bij de Rijksmunt vallen ze in grote ver gaarbakken en daarna worden ze in zakken met 500 stuks naar de postkantoren ge reden. Tijdens het rijden schudden ze tegen elkaar aan. Dat levert al leen maar bescha digingen op". Echt gave munten levert de Rijks munt alleen af voor speciale gele genheden zoals de uitgifte van her- denkingsmunten. De Rotterdamse postkantoren heb ben begin deze week opdracht ge kregen per klant niet meer dan vijf nieuwe Beatrix- munten te geven, "Een beetje handi ge man zal door z'n kinderen te sturen er wet meer te pakken kunnen krijgen", aldus de PTT-zegeman. Begin volgende maand gaat een reizende tentoon stelling door het land waarop de in geleverde ontwer pen voor de nieu we Beatrix-gulden te zien zijn. De ex positie is van 8 mei tot 30 mei in het Schiedams Stedelijk Museum. Volgens critici zijn sommige ontwer pen niet meer dan "ordinaire koffïe- munten". ROTTERDAM Voor hun serie artike len "Rotterdam - Koers 2000" hebben de HVV- redacteuren Henk Drent en Hans Hoffman gisteren de Rotterdam se Internationale Pers prijs 1980 ontvangen. Deze werd uitgereikt door mr. M. van den Bos, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot- terdam. Met hun serie over het reilen en zeilen van het bedrijfsleven leverden Drent en Hoff mann volgens een spe ciale jury de beste arti kelen over Rotterdam/ Rijnmond in 1980 af. "SORRY, DE CELLEN ZITTEN TJOKVOL" Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Geïrri teerd en met een toon van onbegrip in zijn stem spuwt hij zij gal. „Ik snap er werkelijk geen moer meer van. De afgelopen ne gen maanden hebben tien tallen politiemensen de deur bij me platgelopen om me te arresteren. Al dat verstoppertje spelen beu, meldt ik me vrijwillige bij de politie in Hoogvliet, la ten ze me na een paar uurt jes weer vrij omdat er geen plaats voor me is in 't gevang. Maar nu het schandaligste: ze zeiden er wel hij dat ik min of meer vogelvrij ben verklaard- Op leder willekeurig mo ment kunnen ze me van de straat afplukken. Zeg nou 's, dat is toch geen leven voor iemand die schoon schip wil maken met z'n verleden." Hans Nossent (26) heeft er goed de smoor in en dat mag lederen weten ook. Hans, tot voorkort een zor geloze Rotterdammer, nam het niet zo nauw met de verkeersregelementen in Nederland. Hij parkeerde zijn auto overal waar dat juist niet mocht, reed zo af en toe met een gladde band, negeerde bij tijd en wijle eens een rood stop licht en zat zelfs - en dat is de zonde die hij het meest betreurt - éénmaal dronken achter het stuur. Zijn rijstijl bleef de Rot terdamse politie niet onop gemerkt cn met de regel maat van de klok stroom den de bekeuringen binnen. Zijn alcoholgebruik in het verkeer kwam hem te staan op een boete van zo'n tweeduizend gulden, de overige boetes varieerden van veertig tot over de honderd gulden. Hans betaalde echter nooit. Na verloop van tijd kwamen de eerste dreig brieven van Justitie bin- nen. ..Als u niet betaalt, moet u gaan zitten," luidde de strekking ervan. Hans betaalde nog niet. Als de parkeerpolitie kwam om hem te arreste ren, verstopte hij zich. Zijn naam kwam terecht in het landelijk opsporingsregis ter van de politie. Alle korpsen keken naar hem uit. Hans werd nooit ge pakt. maar voelde zich er ook niet prettiger op wor den. Vorige week besloot hij zichzelf maar vrijwillig aan te geven bij het politie bureau in de Sorongstraat in Hoogvliet. "Ik heb geen geld om te betalen, dus ga ik maar een paar maanden zitten, dan ben ik van ai die ellende af," dacht hij. Na ettelijke telefoontjes naar allerlei huizen van be waring kwam na een paar uur de mededeling: „Gaat u maar weer, want er is ner gens plaats." En daar heeft Hans nu de balen van. "Heb je ein delijk de stoute schoenen aangetrokken om je te mel den, krijg je dat te horen. Ik was er helemaal op in gesteld om te gaan zitten. Ik vind het een grof schan daal," aldU3 Hans die zich nu wel twee keer bedenkt voordat hij zich weer zal aangeven. De Rotterdamse parkeer politie laat weten dat het om een uitzondering gaat. „Het is bekend dat de ge vangenissen in Nederland tjokvol zitten, maar voor deze klanten vinden we meestal wel een plaatsje. Vorige week zat echter al les vol. Ook de politiecel len. Alhoewel ik het niet met honderd percent zeker heid durf te zeggen, kan ik die meneer de praktische garantie geven dat hij nu wel geplaatst kan worden," verzekert een woordvoer der van de parkeerpolitie. ROTTERDAM - Bij een Inval in café Tutti Frutti aan de Nieuwe Binnenweg, waar regelmatig verdovende mid delen werden verhandeld, heeft de Rotterdamse politie gisteravond 50 bezoekers aangehouden. Na een eerste verhoor werden 25 man. ver moedelijk kleine dealers, voor nader onderzoek naar het bureau overgebracht De politic, die het pand al enige tijd in de gaten hield, trof bij de inval gebrulkers- hoeveelheden heroïne, cocaï ne en softdrugs aan. Onder de 25 bezockrs, die nader worden verhoord, bevinden zich vrijwel zeker geen 'grote jognens'. Een aantal van hen zal hoogstwaarschijnlijk, na het opmaken van proces-ver baal, weer op vrije voeten worden gesteld. Het café, dat nauwekeurig werd doorzocht, is na de ont ruiming door de politie afge sloten. Burgemeester en wet houders zullen over de defini tieve sluiting een beslissing moeten nemen. De actie van de poiitie, die met veel mankracht en mate rieel opereerde, trok grote belangstelling van buurtbe woners en voorbijgangers. De gehele operatie verliep, volgens een woordvoerder van de politie, vrij rustig. ROTTERDAM De ge meente Rotterdam is een fel tegenstander van meer be voegdheden voor de nieuwe provincie Zuid-Holland, die het openbaar lichaam Rijnmond zal opvolgen. Met name de jon- gcrenopvang en het woonruim- tebeieid had Rotterdam in eigen beheer. Bij het vormen van een nieuwe provincie Zuid- Holland zouden deze onderde len van de gemeente worden afgepakt. Wethouder Linthorst heeft voor de vaste commissie van Binnenlandse Zaken geen twij fel laten bestaan dat hij "die speelruimte voor de grote ste den zal blijven opeisen". De wethouder was overigens voor snelle splitsing van het huidige Zuid-Holland, opdat het open baar lichaam Rijnmond kan worden opgeheven. De rest van de provincie (Zuidholland minus Rijnmond) wordt ook een aparte provincie. De praktijd heeft bewezen, zei Linthorst over Rijnmond, dat een vierde bestuurslaag niet werkt en vooral veel geld kost." Alleen de taken die Rot terdam vrijwillig Rijnmond heeft afgestaan, mogen naar de nieuwe provincie Zuid-Hol land overgaan. Ook de Hijnmondraad is er voor om de provinciale reorga nisatie zo snel mogelijk door tc voeren. De raad krijgt steeds meer tegenwerking en de rela tie met het huidige provincie bestuur wordt snel moeilijker. Ook de Rijnmondraad vindt dat de vierde bestuurslaag niet werkt. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Bij het olieopslagbedrijf Matex drei gen stakingsacties. De directie van het bedrijf weigert met de Vervoersbond FNV te praten over een aantal CAO-eisen. Bij de vier Matex-bedrijven drie in de Rijnmond en één ln Amsterdam werken ln to taal 500 mensen. De Vervoers bond FNV heeft met Matex cn andere tankopslagbedrljven Panocean en Paktank afspra ken lopen om tot een gezamen lijke CAO voor de gehele be drijfstak te komen. Maar er zijn nog te grote verschillen in arbeidsvoorwaarden en daar om wil de Vervoersbond nu toch een CAO per bedrijf af sluiten. De bond heeft Matex vorige week het ultimatum gesteld dat de onderhandelingen deze weck moesten worden afge rond. De directie wil echter niet meer praten. Zij zegt wel bereid tc zijn te onderhandelen over een bedrijfstak-CAO. De Vervoersbond FNV gaat nu zijn leden bij het bedrijf vragen of zij bereid zijn te sta ken. Een van de belangrijkste onderhandelingspunten is een stapsgewijze arbeidstijdver korting tot 31,5 uur per weck met Ingang van 1 januari vol gend jaar.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1