aangifte na 'lieve actie' Brandend protest Amechtig rennen voor de trein Agent snoof aan heroïne, leiding boos Universitijt moet nu maar eens goet leren schreiven Werkloosheid in de oude wijken 20 pet LENTE TIENDAAGSE IN BLJJD0P Team van vijftien man onderzoekt moord op Soares Vandaag met: Bassie op eiland Randgebeuren Binnenhuis Sport Bart M. op vrije voeten ■7 -''BBHfc Vrouwen verkracht: zestien jaar cel 'M m. m. mmmmmm Strippen-roof bij W est-N ederland PvdA -D66-lijst Bet Vrije Volk woensdag 24 februari 1982 pag17 ROTTERDAM „Hoeveel jongeren vervelen zich thuis de pleuris omdat ze geen werk hebben. Het is toch een goeie zaak dat ze iets nuttigs te doen krijgen." Met een rood hoofd van ergernis en woede reageerde Van der Louw junior op de "spit-aetie" van werkloze leeftijdgenoten. Als protest tegen de "arbeidsplicht" maakten leden van de KWJ, JAC en Jongerenkontakt gistermiddag minister. Andrés tuin aan de Kralingseweg in Rotterdam zomerklaar. laPn Lieve actie Niet alleen de spade werd in de tuin van Van der Louw gezet, de jongeren plantten ook heestertjes en strooiden zaad. ROTTERDAM Haasti ge treinreizigers is het misschien nog niet opge vallen, maar in de voet gangerstunnel onder de sporen van het NS-station kunnen zij een bijzondere tentoonstelling bewonde ren. In twee vitrines han gen examentekeningen en collages van HAVO-leer- lingen van het Citycollege aan de Beukelsdijk. Het Citycollege is één van de weinige scholen in het land waar sinds drie jaar tekenen als examenvak op het rooster staat. De werkstukken, die te zien zijn, stammen van het schoolonderzoek in no vember. Tekenleraar Jaap Meerdink vroeg de NS de vitrines beschik baar te stellen. "Wat in de vitrines te zien is, is het meer geslaagde deel van de tekeningen. De leerlin gen kregen de opdracht op en rond het station drie tekeningen en een collage te maken." Het meest in het oog lo pende werkstuk is de col lage van de 16-jarige Ti- wy f: IS® neke Bouwens. Ze kreeg er twee negens voor. Er staat ondermeer een ver schrikkelijk dikke man op, die blijkbaar moet rennen om z'n trein te ha len. "Dit werkstuk was een haastklus", legt ze uit. "Ik had al een ander werkstuk gemaakt, maar daar v:as ik totaal niet te vreden mee. De dikke man heb ik daarom op een woensdagavond en een donderdagmiddag moeten maken." Haar tekenleraar licht toe waarom hij het werkstuk zo hoog beoordeelde: "Het is zeer goed hoe ze het rood en blauw, de twee hoofdkleuren, in elkaar laat over lopen." Leerlingen, die denken dat tekenen een makke lijk vak is, moeten het be slist niet kiezen. "Onder de 17 examenleerlingen zijn heus wel onvoldoen des gevallen. Maar ook al heb je weinig aanleg, je kan het door een grote in zet wel redden," zegt Jaap Meerdink. VANAF VRIJDAG: Neem 'n voorschot op 't voorjaar. Tien dagen lang kunt u in de Rivièra hal genieten van duizenden tulpen en narcissen in bloei. DE LENTE LONKT - 26 FEBRUARI T/M 7 MAART OPENINGSTIJDEN VAN 9.00 TOT 16.30 UUR. JE BUJFTJE VERBAZEN IN BUJDORPZOO Olav Soares rny^."'; t+ynvmyn 07 HkÈMMt WOENSDAG 2# FEBRUAR11SW2 r.- Puin van c 1 i'u r dister klaar voor zomer (Van een onzer verslaggeefsters - Ruim dertig jongeren groeven met meegebrachte spaden enkele kuilen in het gras en strooiden er zaad in. Van achter het raam constateerde de achttienjarige Milan, op dat moment alleen thuis, dat de ongenode hoveniers weinig goeds in de zin hadden. Juist toen hij bouvier Boris, berucht bij onder meer de burgemeester van Spijkenisse, de tanden in hun achtersten wilde laten zetten, arriveerde de politie. Deze hield enkele jongeren aan en verwijderde de stropop De actie leek dood te bloeden toen de overige 'actievoerders in lijn 18 van West-Nederland stapten richting Centraal Sta tion. De zojuist aangekomen politieversterking nam geen genoegen met dit einde. De bus werd uitgekamd en sommige actievoerders werden aan hun haren eruit gesleept. Een oude re passagiere die dit geweld niet meer kon aanzien, moest onwel de bus verlaten. De agenten gingen zo nauwkeurig te werk dat ook twee van niets- wetende passagiers werden aangehouden. Volgens een po litiewoordvoerder probeerden deze het werk te verhinderen. In totaal werden 24 jongeren aangehouden, die na verhoor op bureau Boezemsingel en Noord tussen zes en zeven uur werden vrijgelaten. André van (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit protest tegen de dreigende inkrimping van de personeelssterkte gaan de Rotterdamse brandweerlie den binnenkort tot actie over, door de kazerne "Groene Tuin" te bezetten. In deze kazerne worden binnenkort betaalde vrijwillige brandweerlieden gestationeerd. De brandweer lieden zijn fel tegen betaalde vrijwilligers, die naast hun brandweerwerk een volledige dagtaak hebben. In Rotterdam^ zouden volgens plannen van het Rotterdamse gemeentebe stuur 35 brandweermannen door natuurlijke afvloeiing moeten verdwijnen. De actie wordt gesteund door de amb tenarenbonden Abva/Kabo. ROTTERDAM Aannemer Bart M. (40) uit Maasdam, hoofdverdachte bij de RET- miljoenenfraude, is sinds gis teren weer vrij. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Bart M. moet over zeven we ken voor de rechtbank ver schijnen. V YtZSK'iTtm der Louw heeft geen aangifte van vernieling gedaan bij de politie. "Het was een hele lieve ac tie," vindt Marjan van de KWJ, die er op tijd tussenuit was geknepen." Dat de politie dan zo tekeer moet gaan. Ze ker gestuurd door de zoon van Van der Louw. We voeren geen actie omdat we dat zo'n lolletje vinden. We hebben al vaker met Den Uyl en Van der Louw gesproken over de jeugdwerk loosheid en de jeugdlonen. Er zijn zelfs afspraken gemaakt over het behoud van de jeugd lonen. Maar ja, door het re geerakkoord kunnen ze die be loftes niet helemaal nakomen. Wat moeten we dan," "Voor.ons is het punt om ac tie te voeren bereikt. Jongeren willen werken voor loon, niet voor hun uitkering. De plannen van Van der Louw zijn belach- telijk. Hij maakt tweederangs burgers van ons, net als dat gebeurde met de werklozen in de jaren dertig. We snappen best dat er iets gedaan moet worden aan de jeugdwerkloos heid, maar laat hij dam het be staande werk verbeteren en uitbreiden." Zoon Milan kan zich niet vinden in de mening van de actievoerende leeftijdsgenoten. "Er zijn toch wei andere ma nieren om te protesteren. Bo vendien ken ik jongens, die he- lemaaï vervreemden van de wereld omdat ze thuis zitten. Is dat dan goed? Ik heb zelf twee avonden per week vrij willigerswerk in Eksit gedaan. Een prima baantje en je krijgt er allerlei contacten door. Als ze je zouden verplichten om bomen om te hakken, lag het voor mij ook anders. Maar je mag zelf kiezen en iedereen kan toch wel iets leuks vinden. Laten we eerlijk zijn, sommi gen vinden die uitkering maar al te fijn." W\.i. w li/- (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ge snuif aan heroïne is de 26-jarige Rotterdamse re chercheur M. S. duur ko men te staan. Hij moest met een hartstilstand in het Dijkzigtzlekenhuis worden opgenomen en Is daarna van zijn recher chetaak ontheven en overgeplaatst naar de ge üniformeerde dienst. De narigheid begon met een telefoontje van de va der van een 19-jarig aan heroïne verslaafd meisje dat van huls was weggelo pen. De vader vroeg de rechercheur te regelen dat het meisje contact op zou nemen met het ouder lijk huis. Later die dag ontmoette de politieman het meisje. Hij bracht het onder bij zijn eigen ouders omdat het meisje niet naar haar eigen huis wilde en hulp verleningsinstanties haar niet konden onderbren gen. 's Avonds trof de re chercheur het meisje on der invloed van drugs aan In het huls van zijn ouders. Hij snoof om nog niet bekende redenen aan het restant van de heroï ne. Het gevolg was dat hij direct in het ziekenhuis moest worden opgeno men. Daar vermoedde men aanvankelijk dat er sprake was van een te grote dosis heroïne. De politie werd gewaar schuwd. Die nam het meisje voor ondervraging mee. De zaak wordt disci plinair afgedaan. Vast staat dat de rechercheur niet aan heroïne was ver slaafd. ROTTERDAM Zestien jaar gevangenisstraf, de maxi male straf voor verkrachting en mishandeling, heeft de rechtbank gisteren opgelegd aan de 40-jarige Henk M. uit Rotterdam. Op 4 november maakte hij zich in Brummen schuldig aan ernstige mishan deling van een vrouw. Vier da gen later verkrachtte hij in Rotterdam een vrouw na haar met een mes te hebben be dreigd. Tegen Henk M., eerder we gens doodslag op een vrouw in Haarlem veroordeeld tot tien jaar en t.b.r.. was één jaar ge vangenisstraf plus t.b.r. geeist. De rechtbank overwoog in haar vonnis evenwel, dat de man niet aan dwangverple ging in een inrichting wil mee werken. Zij kwam tot de maxi male vrijheidsstraf, omdat Henk M. "een gevaarlijk man is en de maatschappij tegen hem beschermd moet worden". De Rotterdammer was des tijds tijdens de t.b.r.-behande- ling uit een inrichting ont snapt. Terwijl hij voortvluch tig was. oordeelde het ge rechtshof dat zijn dwangver pleging beëindigd diende te worden. DEN HAAG Uit het kan toor van streekbusbedrijf West-Nederland in Den Haag is gisternacht voor 135.000 gul den aan strippenkaarten gesto len. De dieven "namen boven dien 63.000 gulden aan contan ten mee en stempels met een waarde van ƒ20.000,-. De inbrekers zijn volgens de politie de achterkant van het West-Nederlandkantoor aan de Loosdulnse Hoofdstraat bin nengegaan. Ze haalden een vrachtwagen (waarde 30.000 gulden) uit de garage en be laadden die met tweehonderd kluisjes, waarin de buschauf feurs na hun dienst hun geld en strippenkaarten opbergen. De daders zijn spoorloos. (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM Een spontaan opgerichte com missie schrijfvaardigheid wil studenten en docenten aan de Erasmus Universi teit helpen nu eindelijk eens foutloos Nederlands te leren schrijven. De werkgroep denkt aan het houden van studiedagen, corresponden tiecursussen en onderzoeken naar de "schrijfarmoede" in universitaire kringen. -Geruime tijd geleden constateerde het Bureau Studentenadministratie van de Vrije Universiteit in Am sterdam al dat veel studen ten de dictees op de lagere schooi kennelijk stelselma tig hebben ontdoken. Maar, meent het Rotterdamse Uni versiteitsblad Quod Novum, ook docenten In het weten schappelijk onderwijs sla gen er vaak niet In hun we tenschappelijke opvattingen zonder taal- en spelfouten op te schrijven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het per centage werklozen in de oude wijken van Rotterdam ia twee keer zo hoog als In de rest van Rijnmond, namelijk 18 tegen 9,3 percent. Onder de culturele minderheden is het percentage nog hoger, te weten 20 percent. Rotterdam en Rijnmond concluderen dat uit een onder zoek naar de werkloosheid in het Rijnmondgebied. In Rijn mond zaten in de maanden april en mei van het vorig jaar 38.000 mensen zonder baan (20.000 mannen en 18.000 vrou wen). 24.000 van hen woonden in Rotterdam. Onder de jongeren van 15 tot 19 jaar is één op de drie werk loos. Naar opleiding gemeten zit van de jongeren met alleen lager onderwijs de helft zon der werk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het onder zoek naar de moord op de 36-jarige autohandelaar Olav Soares uit Rotterdam wordt grootscheeps aangepakt Sa men met de rijkspolitie heeft het bureau zware criminaliteit van de Rotterdamse recherche een vijftien man sterk team gevormd dat zich op de zaak heeft gestort. Olav Soares werd in het af gelopen weekeinde in een sloot bij Lekkerkerk aangetroffen. Zijn hart was met twee kogels doorboord. Niet uitgesloten wordt dat de man het slachtof fer is geworden van een afre kening in de onderwereld. De politie heeft nog niet kun nen vaststellen of de man bij de sloot in Lekkerkerk is dood geschoten of dat dit elders eer der is gebeurd. Verdere gege vens worden in het belang van het onderzoek voorlopig niet gegeven. De politie zoekt wel mensen die Soares na woens dag 37 februari 33.00 uur heb ben gezien of gesproken. Wie hier wat over kan vertellen wordt verzocht de politie te bellen (343.144 tst 5309). \NjS^ 's-GRAVENDEEL PvdA en D'66 gaan in 's-Gravendeel samenwerken. De afdelingen van beide partijen hebben van wege „grote overeenkomsten" éém kandidatenlijst vastge steld voor de raadsverkiezin gen in juni.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1