Goud en zilver omgesmolten Junk bijt politieman m Prachtig speelgoed Jeüïgïb werklozen vuilnisophalers van toekomst? Kamervragen over sterfgevallen bij gifchauffeurs LENTE TIENDAAGSE IN BUJD0RP 'Ik durf'm niet te laten zien, hij is zo klein' Vandaag met: Stakingen in Rijnmond +-f+ Fassbinder1s vrouwen 4-+4- Sport Kick-starter 15 cm in been Roep om hulp, omstanders lopen door Eis 10 maanden voor bom gooien mm JE BUJFTJE VERBAZEN IN BLUD0RPZ00 (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Zes "kerkschenners" uit Rotter dam en Spijkenisse zijn de afgelopen dagen gear resteerd. De Zeeuwse politie denkt hiermee mins tens 51 kraken in Zuidwest-Nederland te hebben opgelost. „wmmi VANAF VANDAAG Neem 'n voorschot op 't voorjaar. Tien dagen lang kunt u in de Rivièra hal genieten van duizenden tulpen en narcissen in bloei. DE LENTE LONKT - 26 FEBRUARI T/M 7 MAART OPENINGSTIJDEN VAN 9.00 TOT 16,30 UUR. Theater groep Rats geeft kinde ren de krie bels. "Verliefd zijn is lang niet altijd leuk hoor". V-1'r^.~ r Bende kerkschenners roof 1 voor 1 r dij oenen De zes hebben volgens de po litie ware rooftochten gehou den langs kerken in heel Zee land. Gouden en zilveren voor werpen werden omgesmolten, andere antiquiteiten van soms grote historische waarde, ble ken onverkoopbaar. Deze on vervangbare stukken, uit de 16e, 17e en 18e eeuw, werden kapotgeslagen of in het water gegooid. ".Behalve uit kerken stal de bende ook brandkasten", aldus de groepscommandant van de rijkspolitie in Schouwen-Dui- velahd, J. Hoekman. "De da ders hebben rond 250.000 gul den aan baar geld buitge maakt Daarbovenop komt nog de opbrengst van de omge smolten kelken en monstran sen uit kerken. Maar de totale waarde van de gestolen goede ren kan in de miljoenen lopen". De kerkschenners hebben bovendien grote schade aange richt in alle gebouwen die zij "bezochten". De zaak kwam aan het rol len na een inbraak in een res taurant op de Grevelingen- dam. Uit de sporen maakte de Zeeuwse politie op dat het ging om de 40-jarige G. S. en diens broer H. S. (45) uit Rotterdam. Deze werden eind januari al door de Rotterdamse politie aangehouden. Tijdens hun ver hoor bleek, dat het Rotterdam se echtpaar J. W. A. R. (41) en M. T. W. (30) zeer nauw be-- trokken was bij de rooftochten. Later arresteerde de politie* nog twee verdachten: de 25-ja- rige R. E. B. uit Spijkenisse en de 43-jarige A. C. uit Rotter dam. Deze laatste bleek een expert te zijn in het openbran- •den van de geroofde brandkas ten. Een 56-jarige heler van de gestolen goederen, M. L. van der S. uit Goes, werd kort na zijn arrestatie weer op vrije voeten gesteld. De diefstallen hebben zich volgens adjudant Hoekman uitgestrekt over drie jaar. Hij verwacht in de komende we ken nog meer aanhoudingen in deze zaak. Een groot deel van de buit moet nog worden teruggevon den. De zes verdachten bevin den zich in voorlopige hechte nis- (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Eerst nu is gebleken dat een Dordtse politieman vorig jaar bij een arres tatie door een drugsver slaafde is gebeten, en daarvoor nog steeds een injectie-kuur moet vol gen. De agent raakte via het speeksel besmet. HIJ krijgt door zijn huisarts regelmatig Injecties toe gediend. De kuur zai pas in april afgelopen zijn. Direct na het voorval meldde de agent zich in het Refaja-ziekenhuls. Een dokter gaf hem on middellijk drie injecties en gaf hem een hoeveel heid capsule» mee, waarmee de huisarts de kuur kon voltooien. Volgens een woord voerder van de politie is het een andere agent eerder overkomen dat hij bij het fouilleren van een verslaafde zijn hand In een vuile hcroïne- spult prikte. Ook deze politieman heeft toen een kuur gekregen. Volgens dokter A. .1. B. Olthof, plaatsvervan gend geneesheer-direc teur van de GG en GD in Dordrecht, blijft er al tijd het gevaar dat agenten in aanraking komen met besmette In jectie-naalden. Zij kun nen dan geelzucht oplo pen. Hoe groot de kans daarop is, kan Olthof niet taxeren, maar in navolging van Amster dam heeft hij er nu voor alle veiligheid voor ge zorgd dat agenten in sa menspraak met het zie kenhuis, een kuur kun nen krijgen. DORDRECHT De 16-jari- ge C. F. Verschure is gisteren In de Mattiiijs Marisstraat te Dordrecht bij het starten van zijn brommer zo ongelukkig ten val gekomen dat de kick- starter vijftien centimeter zijn rechterbeen binnendrong. De brandweer moest er aan te pas komen om met pneuma tische apparatuur de starter van de brommer te scheiden voordat de jongen per ambu lance naar het Refaja-zieken- hui3 kon worden vervoerd. Daar is de starter uit het been gehaald. ROTTERDAM Het opbla zen van de toegangsdeur van een filiaal van de AMRO-bank in Rotterdam met een zelfge maakte "bom is. volgens offi cier van Justitie mr. H. van Brummen. „een kinderlijke re actie" geweest. Toch eiste hij tegen de 33-ja- rige Norman L. uit Rotterdam, die in augustus van het vorig jaar de bom liet ontploffen, gisteren tien maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. ë&fiia Felle kleuren» draaiende schijven, veel knopjes, kortom, een fruitautomaat is prachtig speelgoed voor een kind. Zeker voor de peuter Thomas Haze laar van 2Vi jaar uit Krimpen aan den IJssel. Gefascineerd zat hij bij zo'n eenarmige bandiet tijdens da opening van het nieuwe onder komen .van de Vliegclub Rot terdam, waar zijn vader lid van Is, op Zestienhoven. Thomas creëert zo zijn eigen wereldje. Kijkt er niemand? (foto 1). Dan kan de gulden erin (foto 2). Vervolgens op de knop drukken (foto 3) en kij ken naar de draaiende appel tjes (foto 4). Dan doet het ap paraat niets meer. Zonde hè ffntn 5> ROTTERDAM Zijn de jeugdwerklozen van nu de vuilnisophalers van de toe komst? «We zullen bei nog meema ken dat de gemeente Rotter dam bezuinigt op de ROTEB en straatvegers en vuilnis mannen ontslaat, terwijl An- dré van der Louw deze plaat sen weer opvult met at dan niet vrijwillig jeugdwerklo zen." Het Tweede Kamerlid Biet de Visser (PvdA) schetste dat beeld gisteravond, op een afde lingsvergadering van zijn par tij in Rotterdam. „Door dit soort problemen staat de frac tie vaak op scherp," aldus de parlementariër. De Visser verwacht dat er over vijf A tien Jaar zeker 750J00O werklozen rondlopen in Nederland. „Geen van de plan nen houdt deze ellende tegen," aldus het Kamerlid. De Visser; „De partij heeft flink wat fouten gemaakt. Maar ik ken geen andere gro te partij die in de praktijk op de bres staat voor mensen soals U «n IV. We snoeten blij ven vechten voor onze doel stelling." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie Kamer leden van de PvdA hebben om een onderzoek gevraagd naar het opmerkelijke aantal sterf gevallen aan kanker bij (voor- £<j VLAARDINGEN Een "j, *2l-jarige Vlaardlnger heeft »<een jongen die met een lucht- idrukptatool op hem had ge* !L, jSchoten moeten laten gaan om- .Jat omstanders weigerden op jU verzoek de politie te waar- Tfchuwen. Dè Vlaardinger stond iii zijn woonplaats bij een kruising te jachten toen met een lucht buks op hem geschoten werd. De kogels ketsten af op zijn jas. Hij zette de achtervolging 51 in en kreeg de dader te pak- ken. Maar de schutter kreeg de vrijheid omdat de omstanders weigerden de politie te bellen. mallg) personeel van het Rot terdamse vervoersbedrijf De Blauwe Ster. Zij stellen hun vragen aan de minister van Volksgezondheid, naar aanlei ding van het artikel over deze zaak In Het Vrije Volk-metro pool van 2 februari dit jaar. Deze krant meldde toen, dat chauffeurs van het transport bedrijf bijzonder verontrust waren geworden over het gro te aantal gevallen van kanker bij veel van hun (ex-)collega's. Al deze chauffeurs en bijrij ders hebben zo'n twintig jaar geleden „giftransporten" ver zorgd voor de firma Stokvis. De parlementariërs Muiler van Ast, Ter Veld en Castri- cum willen bovendien weten hoe het Is gesteld met de „gif belt" bij het Sint Franclscus- ziekenhuis in Rotterdam. „Wordt die stortplaats nog ge bruikt? Zo neen, waar blijft dan het niet meer daar gede» poneerde afval?" zo vragen de PvdA'ers zich af. Ten slotte vragen de volks vertegenwoordigers aan de be windsvrouwe of zij bereid Is de rapportage over deze zaken van de Inspectie voor de Volksgezondheid aan de Ka mer te overleggen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Hé. joh, een beetje voorzichtig." Ruud is geschrokken. Had-ie bijna van Sjanel een trap In zijn kruis gekregen. Ben je zoge naamd een beetje met d'r aan het stoeien. "Ik raakte je toch niet?", zegt Sjanel. "Nee. maar éls je me had geraakt, góh." Het handjevol jeugdige toeschou wers in gebouw Muslca moet er wel om giechelen. Even la ter mag Ruud aan de borsten van Sjanel voelen. Die Sjanel. daar schaamt ze zich nou hele maal niet voor. "Wat zacht," zegt Ruud. Deze week hielden alle kin deren krokusvakantie en daar om traden her en der kinder theatergroepen op. In Over schie was dat Rata, met hel programma "Kriebels". Waar ging dat programma over? Nou, over vriendschap. En liefde natuurlijk. Jacco en Ruud zitten in de zesde klas van de lagere school en zijn dikke vrienden. En se gaan met Barbara en Monlek. Dat zijn weer vrien dinnen van elkaar. De moei lijkheid Is alleen dat je niet al tijd weet wat nou leuker is: sa men dingen doen met je vriend of een vriendinnetje hebben. En omgekeerd ook natuurlijk. Om maar eens een voorbeeld te geven: Barbara is al vijf keer ongesteld geweest en ze gebruikt tampons ("hlhihlhl"), Nee, lach nou niet zo stom. Nog nooit een tampon gezien? Nou dan. Monlek doet wel heel stoer, maar toevallig moet zij nog ongesteld worden. O zo. En Jacco heeft weer een an der probleem. Die schaamt zich omdat-ie een klein pie meltje heeft Dat durft-ie niet aan Ruud te laten zien ("hihi- hi"). Ja, lach maar weer. Dat deden de kinderen in Musica ook. Geeft niks. Je mag je toch wel érgens over schamen? Barbara wil bijvoorbeeld weer grotere lippen hebben. Die rekt ze een beetje uit Waarom ze dat doet? Om-be- ter-te-kun-nen-zoe-nen. Zoenen, dat is lekker. Maar je moet het wel eerst leren. (GSccheldegie- chel). Ja le-ren. Je hebt nou eenmaal tongzoenen en zo maar-zoenen. Ja toch? Wat is dat nou? Krijg je een roole kop? JéMMé...,- je krijgt een rood hoofd, kijk maar! En nog wat anders: verliefd zijn is lang niet altijd leuk hoor. Want als het uitgaat voel je je hartstikke rot Als je dat maar weet Meestal treedt Rats op ln scholen en praten ze na de vor stelling nog na met de kinde ren. Maar in de krokusvakan tie ga je niet naar een voorstel ling om er over te préten, dus dat werd maar weggelaten. Als je wilde kon je wel dan sen. Met Jacco. Of met Barba ra, als je dat leuker vond. Ja, Sjanel was er toen ook nog. Of je nog aan haar bors ten mocht zitten? Nee, natuur lijk niet, oen!

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1