Spanningen in Midden-Oosten nemen weer toe Paus veroordeelt VS en SU wmm ter meulen natuurlijk Ik heb niemand vermoord Produktie kernkoppen in VS naar record Kaping Londen beëindigd ter meulen natuurlijk 'Russische luisterpost in Iran' Omstreden benoeming Amnesty herzien? Russische maarscha c tegen pacifisme Popster Ifee Turner gaat vrijuit Perschef Reagan wil schadevergoeding Liz en Richard vieren verjaardag fËMdm mur'Mé mmsmé al TEL AVIV De spanningen in het Mid den-Oosten zijn in het weekeinde opgelopen. De Israëlische regering heeft de Egyptische president Moebarak la ten weten dat hij niet welkom is als hij op zijn komende bezoek aan Israël weigert om Jeruzalem aan te doen. In Zuid-Libanon hebben Palestijnse verzetsstrij ders geschoten op Isra ëlische vliegtuigen en in de Libanese hoofd stad Beiroet zijn acht doden gevallen bij bom aanslagen, die samen vielen met het bezoek van de Amerikaanse gezant voor het Mid den-Oosten, Philip Ha- bib. Beschoten Modieus struktuurllnnen... voor blouses, broeken, japon nen enz Erg mooie kwaliteit 100% katoen In de-nieuwe kleuren van dit Seizoen oa wit, bleu, cerise, rose, acjua enz. 90 cm breed. Per meter van 8,- Salvado- riaanse sol daten bekij ken op de Pan Ameri can High way nabij San Felipe een uitge brande truck met oplegger, welke het doelwit was van guerril lastrijders. Met dit soort aanvallen trachten de guerrilla's de naar hen zoekende soldaten in een hinder laag te lok ken. w/MMdMddd, ROME Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren de inmenging in El Salvador door de „grote mogendheden" veroordeeld. De paus citeerde de Salvado- riaanse bisschop Arturo Rivera y Damas toen deze zei: „De wapens komen uit het buiten land, maar de doden be horen alleen tot ons volk." Atrix handcreme. Lfbresse gracile. Superdun maxi maandver band 20 stuks van 4,75 voor Shampius. Inh. 125 ml van 4.95 voor Vervolg voorpagina Hard bewijs Verdachte Wayne Williams wordt direct na het uit spreken van het vonnis uit de rechtzaal gevoerd, schuldig bevonden aan moord op twee van de 28 ver moorde jonge zwarten in Atlanta. Twijfels 7 MAANDAG 1 MAART 1962 8, th» Israël eist Egyptisch bezoek aan Jeruzalem Op zijn wekelijkse vergade ring besloot het Israëlische ka binet zondag unaniem dat Moebarak een bezoek moet brengen aan Jeruzalem, als hij binnenkort naar Israël komt. Moebarak weigert dat, omdat de Israëlische regering Oost- Jeruz&lem heeft geannexeerd en de stad heeft aangewezen als de „eeuwige" en ondeelbare 'hoofdstad van het land. Het Israëlische kabinetsbe sluit volgde op het bezoek van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Shamir aan de Egyptische hoofdstad Cairo. Naar aanleiding van dat bezoek heeft de Egyptische re gering een boodschap gestuurd aan de Amerikaanse president Reagan. In Caïro werd verno men dat Egypte in de brief zijn standpunt uitlegt in de kwestie rond Jeruzalem. Het Palestijnse persbureau Wafa heeft gemeld dat zondag Israëlische vliegtuigen en heli kopters laag over de Zuidllba* nese stad Zahrani vlogen. De Palestijnen hebben de vliegtui gen beschoten. Het is voor het eerst sinds het staakt-het-vu- ren tussen Israël en de Pales tijnen op 24 juli dat er Israëli sche toestellen boven Libanon zijn gemeld. In verband met dit broze be stand heeft de Amerikaanse gezant voor het Midden-Oos ten, Philip Habib, zijn bespre kingen hervat. Zijn reis naar de Libanese hoofdstad Beiroet viel zaterdag samen met een zware bomaanslag in die stad, die aan acht mensen het leven heeft gekost Bij de explosie raakten 27 mensen gewond. De Israëlische regering heeft het in de Slnaï-woestijn aan de stok gekregen met con servatieve inwoners, die wei geren de stad Yamlt te verla ten. Israëlische troepen hebben de stad afgesloten van de bui tenwereld om incidenten te voorkomen. De Sinaï, nu nog bezet gebied, wordt op 25 april teruggegeven aan Egypte. Be houdende Israëlische kolonis ten zijn daartegen. f/t/SS" „SS.""'" tSS/S//S 'S/SS/"".. SS ■P ""//sm sU's/Jd' .\ev Volgens het Vaticaan was de verklaring van de paus gericht tegen Amerika wegens zijn mi litaire steun aan de junta en tegen de Sowjet-Unie. omdat dat land via Cuba wapens zou leveren aan de opstandelingen. De pau3 riep de Salvadoria- nen verder op tot deelname aan de verkiezingen. Aan deze verkiezingen, die door het ver zet worden geboycot, nemen zes rechtse partijen deel: de christen-democraten van pre sident Duarte en vijf rechts van het centrum staande par- tijen. Verzetsstrijders hebben dit weekeinde aanvallen onderno men op legeronderdelen in de stad San Sebastian. Volgens getuigen zijn daarbij aan beide zijden 75 doden gevallen. In grote doos a 200 ml. Van 4,75 VOOfL, NEW YORK De Sowjet- Unie heeft in samenwerking met de Iraanse regering een electronlsche spionagepost ge ïnstalleerd die op Pakistan is gericht, zo heeft het Ameri kaanse weekblad Time dit weekeinde geschreven. De luisterpost is volgens Ti me ingericht op de berg Kuh- e-Maiek bij de grenzen met Pakistan en Afghanistan. De post wordt bemand door Rus sen in Iraanse uniformen en bewaakt door tweehonderd Iraanse revolutionaire gardis ten, die de beschikking hebben over een dertigtal tanks. De Sowjets zijn erin ge slaagd de Iraanse regering er van te overtuigen dat Pakistan met Amerikaanse hulp Af ghaanse guerrillastrijders op leidt, zo meent Time. Volgens het Amerikaanse tijdschrift speelt het -Kremlin in op de Iraanse angst voor een Paki- sta&ns-Amerikaanse toenade ring in het gebied. r Van onze correspondent Tom Ronse ATLANTA „Ik heb nie mand vermoord. Ik wens al leen maar dat de echte moordenaar voor het ge recht wordt gebracht," wa ren de laatste woorden van de „Atlanta-moordenaar" voordat het vonnis werd uit gesproken. De jury van acht zwarten en vier blanken vond Wayne Williams zater dagavond schuldig aan twee van de 28 moorden die 22 maanden lang Atlanta in angst hielden. In die tijd groeide bij de zwarte bevol king van de stad het ver moeden, dat de moorden voortkwamen uit rassenhaat en het toenemende conser vatisme in de VS. De politie werd er van beschuldigd de moorden niet grondig te on derzoeken, omdat de slacht offers toch maar arme zwarten waren. De grootste speuraktle uit de Amerikaanse geschiede nis, waarbij de politie meer dan honderd manschappen inzette, leidde tot de aanhou ding van de 23-Jarige free lance fotograaf Williams. Aan een stijgende onrust en betogingen In verschillende steden kwam met zijn aan houding een einde. De 28 moorden zijn alle volgens eenzelfde patroon gepleegd: jongens verdwe nen spoorloos en werden la ter dood terug gevonden. Vaak duurde hei weken voordat bet lijk van een slachtoffer ln een rivier of langs de kant van de weg werd gevonden. De doods oorzaak was doorgaans ver stikking, maar de lijken ver toonden geen sporen van worsteling. Williams werd ln Juni 1981 aangebonden op een brug over de Chattahoo- chee-rivier, nadat een ver dekt opgestelde agent een plons had gehoord. Williams zei bij een eerste ondervra ging dat hij afval in de ri vier had gegooid, doch twee dagen later werd het li chaam van de 27-jarige Na thaniel Carter opgevist. Na de vondst van dit laat ste 'Atlanta-slachtoffer' hiel den de moorden op en bleef Williams als enige verdach te over. De politie kon een overvloed aan bezwarend materiaal overleggen, hoe wel geen enkel hard bewijs werd aangevoerd. Centraal stond het aantreffen van teztlelvezels op de slachtof fers die overeen stemden met tapijtvezels uit Wil liams' wagen en slaapka mer. Op geen enkel lijk zijn echter vingerafdrukken ge vonden en ook heeft nie mand de verdachte de moor den zien plegen. Volgens de openbare aan klager sou het motief voor de moorden in de sexuele sfeer liggen. Een deel van de 180 getuigen verklaarde dat Williams homosexueel was en jongens geld aan bood om met hem mee te gaan. Een vriendin van Wil liams en hij zelf getuigden bet tegengestelde, evenals een voormalige kamerge noot. De persoonlijkheid van de verdachte was gedurende het proces een twistpunt. Een blanke kennis getuigde dat Wayne hem cijfers had getoond, hoe Je de geboorte van meer 'nikkers' kon voor komen door een zwart kind te doden. De aanklager noemde hem „een hater van zijn eigen ras" en een „ge frustreerde leugenaar met woedeaanvallen". De vader van Williams sprak deze beschuldiging heftig tegen, maar had zo veel tegenstrijdige verkla ringen afgelegd dat de jury ernstig aan zijn geloofwaar digheid twijfelde. De verde diger zei dat het bezwarend karakter van de gevonden vezels als „een tros rond Williams* nek lagen". Toch vond hij ze onvoldoende be wijs om tot een veroordeling te komen. Een FBI-expert verklaarde dat bloedsporen In de auto van Williams identiek waren aan de bloedgroep van sommige slachtoffers. In de getuigenbank vertel de de verdachte zich een „All-American" te voelen, zonder zorgen en dat hij nie mand een kwaad hart toe droeg. Op dqderde dag van zijn proces veranderde die houding radicaal, noemde hij de aanklager „een gek" en vermeed de Juryleden aan te kijken. In zijn slotpleldool verge leek de openbare aanklager Williams met Hitler en Idl Amin. Hij benadrukte, alsof hij rekening hield met de twijfels die zijn bewijsvoe ring opriep, dat hij niet de doodstraf vroeg. „Maar als juille hem vrijspreken, zul len jullie verantwoordelijk zijn voor het terugbrengen van Williams In de gemeen schap." De verdediging hield vast aan de zondebok-theorie en kwam met een getuige, die sel dat de politie druk op hem had uitgeoefend om zijn verslag ln overeenstem ming te brengen met dat van de aanklager. De moe- der van één van de slachtof fers gelooft ln de zondebok theorie, en steunt bet comité dat Ijvert voor vrijspraak van Williams. Want de armoe In Atlanta, dl© de jongens tot een ge makkelijke prooi voor ma niakken maakt, heerst nog steeds. Door besparingen ls de stad verplicht Jeugdpro gramma's ln te krimpen. Als de overheid Williams tot een zondebok heeft willen maken, heeft zij echter wel een indrukwekkende reeks getuigen gevonden. (Van onze correspondent) NEW YORK De Ameri kaanse regering werkt aan een grootscheepse uitbreiding van de produktie van plutonium en tritium om meer kernkoppen te kunnen maken. De ondermi nister voor energiezaken, Charles Gilbert, heeft dat ver klaard. Voor het begrotingsjaar 1983 zal het ministerie van energie „verscheidene honderden mil joenen dollars extra" vragen om de produktie van nucleair materiaal te kunnen verhogen, bovenop de bijna zeven mil jard gulden die Reagan er tot nu toe voor heeft uitgetrokken. De geplande produktleverho- ging Ia daarmee de grootste in twintig jaar tijd. Een sinds 1968 gesloten militaire kern reactor wordt heropend (kos ten 3,5 miljard gulden) en in de staat Idaho zal een nieuwe reactor worden gebouwd voor ruim dertig miljard gulden. Volgens Gilbert ligt het niet in de bedoeling om commer ciële centrales in te schakelen bij de plannen. De regering- jReagan heeft dit overwogen, maar vreest felle oppositie. De bestaande militaire reactors zullen daarom worden uitge breid. LONDEN Aan de kaping van een Tanzaniaanse Boeing 737 in Londen ia gisteravond een einde gekomen. Het toestel stond sinds zaterdagmiddag op het vliegveld Standsted, even ten noorden van de En gelse hoofdstad. De kaping eindigde toen de kapers de laatste dertig passa giers vrijlieten en twee van hun kinderen het vliegtuig uit stuurden met him wapens. Daarop gaven de vier mannen zich aan de politie van Londen over. Eerder op de zondagmid dag hadden de kapers al 57 passagiers ln groepen van drie vrijgelaten. Volgens de politie kwam de doorbraak na een gesprek met de Tanzaniaanse ex-politicus Oscar Kam bona, een tegen stander ex-politicus Oscar K&mbona, een tegenstander van de Tanxlaanse president Julius Nyerere. De kapers hadden geëist dat het staats hoofd zou aftreden. De Britse autoriteiten had- Jen aan het begin van de dag al verklaard dat het toestel ln geen geval meer mocht ver trekken. Er waren auto's op de baan geplaatst zodat het vlieg tuig niet meer kon vertrekken. LONDEN De be noeming van de li berale leider Jere my Thorpe tot di recteur van de En gelse afdeling van Amnesty Interna tional gaat mis schien toch niet door. De bestuurs raad van de Britse afdeling van de mensenrechtenor- ganistie heeft ge zegd aan het twij felen te zijn ge gaan na kritiek van veel leden op de aangekondigde benoeming. De politieke loop baan van Thorpe eindigde drie jaar geleden abrupt. Hij kon zich niet meer handhaven ondanks het feit dat hij was vrijges proken van de aanklacht dat hij betrokken was bi] een moordaanslag op een voormalig totomodel. De laatste hsd ooit verklaard een ho- mosexuele relatie met de liberale lei- dar te hebben on derhouden. Op een bijeen komst van de be stuursraad van Amnesty werd be sloten een onder zoek in te etellen naar de gevolgen die de benoeming van Thorpe voor de organistia kan hebben. Een voor stel om de benoe ming meteen al ongedaan te ma ken werd met elf tegen negen stem men verworpen. MOSKOU De Russische maar schalk Nikolai Ogarkow wil de strijd aanbinden tegen de „pacifis tische elementen" onder de Russi sche jongeren. Hij roept sowjst-pro- pagandisten op met hem de ge vaarlijke ideeeen terug te dringen. Ogarkows bood schap is opgeno men in een boek werkje van het Russische ministe rie van Defensie. Het heeft de titel meegekregen „Al tijd bereid het va derland te verde digen". De maar schalk schrijft dat de Sowjet-Unie ai- tijd voorbereid moet zijn op een verrassingsaanval met kernwapens door de Verenigde Staten. De verde digingsmacht van de Sowjet-Unie moet daarom ver sterkt worden. Ondanks die drei ging, zo meent Ogarkow, zijn veel Russische jonge ren berustend en politiek naïef ten aanzien van de ge varen van de oor log. Hij vindt dat propagandisten daarom een strijd moeien gaan voe ren tegen „de be rusting en pacifis tische elementen". LOS ANGELES Popster Ike Turner heeft vorig jaar niet een kranten bezorger in de en kel geschoten. Tot die conclusie is de rechtbank van de Amerikaanse stad Los Angeles geko men. Het incident ge beurde op 13 april toen de rock-mu- sicus, die zijn mu zikale hoogtepun ten al weer enige jaren geleden be reikte, twee scho ten zou hebben af gevuurd op An drew Francis voor zijn huis. Da 49-ja- rige Francis werd daar bij in de en kel geraakt De rechter oor deelde echter dal Ike Turner on schuldig was. WASHINGTON De perschef van president Reagan, James Brady, wif 115 miljoen gulden amartegeld van John Hinckley, die vorig jaar een aan slag pleegde op de Amerikaanse pre sident maar Brady daarbij het meest verwondde. Bij de aanslag op 30 maart kreeg de perschef een ko gel in het hoofd. Brady is nog altijd niet hersteld en zal nooit meer op topkracht kunnen werken. In een begeleiden de verklaring bij de eis tot schade vergoeding en amartegeld staat dat hij "ernstige en blijvende ver wondingen" heeft opgelopen. Eerder had al een politieman uit .Washington een schadevergoeding geëist van 75 mil joen gulden. Ook hij raakte gewond bij de schietpartij. Hinckly heeft be kend de aanslag te hebben gepleegd, maar zegt in een vlaag van waanzin te hebben gehan deld. Het proces tegen hem, dat op 9 maart zou begin nen, is voor onbe paalde tijd ver schoven. J jmr. y. Elizabeth Taylor en haar voormali ge echtgenoot Ri chard Burton arri veren bij de nacht club Legends in Londen waar de actrice haar vijf tigste verjaardag vierde temidden van vrienden. De twee zijn al twee keer met eikaar getrouwd geweest Het was de eerste keer in vijf jaar dat ze weer bijeen wa ren. Voor roddel bladen is dat aan leiding om te schrijven dat Liz en Richard het wellicht nog een keer met elkaar «ilien proberen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1