8 voor alleenstmmden w jacir an GTB-terrein '*Wmm mmmfMËï Misverstanden rond Surinaams feestilauwebrug Liduina's wonderen (slot) #2 1 i AUTO IN BRAND Hond en kat redden bazin MwÊmËÊ 'mmm msssm1 Overdracht molen: 'Of Je Je dochter uithuwelijkt' Ademnood lassers Sch Van onze verslaggeefster ELLEN SCHOLTENS VLAARDINGEN/SCHIEDAM „Alleen uit- gaan? Ik ging eens alleen naar de bios toe. Ik schaamde me dood. Zit je daar mooi voor Jan Joker in je eentje, voordat het licht uitgaat. Nee, voor mij nooit meer." An de Wilde wilde wel eens wat anders nadat al haar kroost de deur uit was, op kamers of ge trouwd. Weduwe was ze immers al twaalf jaar, dus toen de kinderen weg waren, had ze niks meer om handen. Voor de altijd zo ondernemende An was dat een kwelling. De oprichting van de Happy Club, samen met vier vrienden, bleek voor haar dè oplossing. Vierjaar SCHIEDAM Voor het GTB-terrein is een bouwplan gereed voor de eerste honderd wonin gen. Het projectteam stadsvernieuwing Zuid houdt vrijdag 12 maart een informatieavond in het clubhuis aan de Dwarsstraat 42. De woningen zijn bestemd voor bejaarden en gezinnen met kin deren. Dansen verplicht mB'A I wm£i «6*1 Disc-joekey Am de Wilde: gaan? Voor meer'. 'Alleen uit- mij nooit Twee ginnegappende vrouwen letten op de dansvloer: 'Het is hier soms net Peyton Place'. Dooronze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Ook in Schiedam is de tweede verjaardag van de machtsovername in Suriname gevierd. Tot half drie zondagnacht is er in het wijkcentrum De Blauwe Brug gedanst op de swin gende klanken van de Haagse muziekgroep „The Indian Diamonds", specialist in Kasekomuziek en het Indonesische hitwerk. Herenafspraak Voorzitter Van der Waal van de Hollandsche Molen (links) en wethouder Reinier Scheeres tekenen on der toeziend oog van notaris C. Sneep de transport akte. BLAUWE KNOOP BIOSCOPEN I s 1 s l< -F 8 t b P HET VRIJE VOLK Schiedam MAANDAG 1 MAART 1982J Vrijdagavond, xaal TivoU, Schiedam. Dansparen foxtrot ten uitgelaten op de vloer. De meesten gaan piekfijn ge kleed, heren met pochet, som mige dansende dames met goudkleurig schoeisel aan. ledereen vermaakt clch, ook de fnensen die er niet van hou den om met de beentjes van de vloer te gaan. Die keuvelen met elkaar aan de tafeltjes om af en toe door een frivool dansende vriendin op de dans vloer te worden getrokken. Wat de dames en de heren In zaal TivoU op vrijdagavond gemeen hebben? Dat ze geen van aUen, uitsonderingen daargelaten, échte paren zijn, echtparen dus. Op deze avond is de xaal het domein van de Happy, club voor alleenstaan den. Én afgelopen vrijdag be stond xe vier jaar. 1 Samenwo nen, ve: rd< er niet. Gezell g todti?' „Er is toch voor mensen van onze leeftijd, schommelend tussen de veertig en de zestig, geen fluit te doen," legt An uit. „Na de oorlog was er alleen ar moe. en nu we eindelijk een beetje geld hebben, kunnen we enkel nog kassie kijken. Voor "ons is er geen enkele zaal be schikbaar, terwijl de jeugd in de zalen en de subsidie zwemt. Subsidie hóeven we ook hele maal niet, maar een zaaltje In Vlaardingen is het helemaal hopeloos, daar komen we to taal niet aan de bak, daarom zijn we naar Schiedam uitge weken." Al vier jaar runnen ze nu met zijn vijven de club. An de Wilde, Hans Peterbroers, Aad Velthoedt, Cor Schippers en Hermie van Deursen-Driedonk. Vrijdagavond zijn ze in zaal Tivoli in Schiedam; zaterdag avond in zaal Jansen in Rot terdam. lede-e keer zijn er zo'n tachtig man binnen, alle maal mensen uit Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam. „Of er huwelijken gesloten worden tussen de alleenstaan den? Nou, misschien dat er twee paren zijn getrouwd via de Happy Club", antwoord An op deze geijkte vraag. „Op on- *ze leeftijd trouw je toch niet meer", zegt ze alsof het van zelfsprekend is. „Dat doe je maar een keer in je leven. Wij hebben dat al achter de rug. Onze alleenstaandenclub ia veel beter dan zo'n huwelijks bureau. Je leert elkaar hier écht kennen, je ziet dat men sen op den duur niet meer al leen naar de club komen. Die wonen dan samen en verder niet. Gezellig toch? Boterbrief jes zijn toch niet meer nodig?" Geringschattend zal er altijd wel over de Happy Club, en an dere clubs voor alleenstaan den, worden gedaan. Maar An heeft er maling aan als men sen bij haar uit de straat de mannen van de club 'vrouwen- De nieuwbouw op het voor malige terrein waar de gasfa briek heeft gestaan, moet dit jaar van de grond komen, an ders vervalt de rijkssubsidie. Het merendeel van de woning wetwoningen bestaat uit vier en vijfkamerwoningen. 3e zul len op het noordelijke deel ko men. Het derde onderzoek naar de bodemverontreiniging op het GTB-terrein is nog niet afge rond. De dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond verricht te hier het laatste half jaar diepteboringen tot achttien meter. De monsters worden onderzocht op olie-achtige stoffen ais benzeen, tolueen, xyleen, en de mogelijke aan wezigheid van cyaniden. Ook zal in de analyse worden ge zocht naar zware metaalres- ten. De bewonersvereniging Zuid heeft in het verleden altijd vastgehouden aan afgraving van het terrein alvorens met woningbouw wordt gestart- De resultaten van het gifonder- zoek worden deze maand ver wacht lokkers' noemen, en de vrou wen 'kneusjes'. An, toch een beetje verontwaardigd: „Ik vraag dan altijd of ze komen kijken. Er bestaan veel te gek ke ideeën over ons. Ideeën die helemaal niet kloppen." Dat dansen verplicht is, is ook zo'n fout die buitenstaan ders maken, aldus An: "Je hoeft helemaal niet te kunnen dansen om bij on3 langs te ko men. Ik ben er ook geen ster in. Je kan toch gewoon komen kletsen bij ons?" En voorzitter Hans Peterbroers vult aan: "Ik hou er ook niet van hoor. Je krijgt het er zo benauwd van," Dat vindt Johannes van de Most, rad-Schiedammer en trouwe Happy Club-bezoeker, ook. Hoewel hij uitgedost is in een outfit waar zelfs Fred As- taire jaloers op zou zijn, is hij geen danstype. "Ik kan alleen de foxtrot en de disco", zegt hij droog. En op die vraag of hij veel 'contac ten* heeft gelegd via de Happy Club: "Ik ben een vrije jongen en zo ga ik ook weer weg." Later geeft hij toch toe dat hij tegen een vrij meisje is 'aangelopen*. "Maar ondanks dit contact blijf ik een vrije jongen", waarschuwt Johan nes. Bepaald niet contactarm zijn de dames Annie Lageberg en Hennie van Deursen-Drie donk. Die zitten ginnegappend in een hoekje van de zaal, zich nog verkneukelend over de lol die ze hadden tijdens de carna val-viering. "We zijn drie avonden wezen dweilen, maar we zijn nu weer fit hoor", lachen ze In stereo. En nog nahikkend vertelt An- SCHIEDAM Aan de Schtetbaanstraat in Bijdorp- Kethel is dit weekeind een auto In de brand gevlogen. De wa gen, eigendom van de Duitser J.C. brandde In de vroege xa- terdagochtenduren helemaal uit. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. SCHIEDAM De 64-jarige mevrouw J.J.B. aan de Snel- liussingel is bij een brand door haar twee huisdieren gered. Haar hond en kat renden in pa niek haar slaapkamer binnen toen In de keuken vrijdagoch tend vuur was ontstaan. Zij had wasgoed boven een gaskachel te drogen gehangen en was te goeder trouw gaan slapen. Aanvankelijk probeer de de gewekte bazin zelf blus werk te verrichten, maar ten slotte heeft de brandweer met twee hoge drukspulten het bin nenbrandje gedoofd. Zij kon den niet voorkomen dat twee parkieten zijn omgekomen. De keuken is geheel uitgebrand. nie: "Het is soms net Peyton Place hier. Er is veel verloop onder de paartjes. Mensen die in het begin elkaar vonden, gaan weer uit elkaar, met an deren mee, maar toch komen ze allemaal weer bij hun eer ste liefde terug. Dat zie je hier allemaal vlak voor je neus ge beuren". Disc-jockey Aad Velthoedt ("Velthoedt met dt hoor") ziet het ook allemaal aan, het rei len en zeilen op de dansvloer. Op zijn verhoogde platform, achter zijn apparatuur en 'ver- zoekplaatjes' houdt hij de boel goed in de gaten. En hij voegt daar breed grijnzend aan toe: "Mijn vrouw heb ik door goed op te Ietten ook hier gevon den." Toch waren er wanklanken achter de schermen. Het be stuur van de Surinaamse Ver eniging Prem Saxn&adj, orga nisatrice van de avond, had de indruk, dat de levende muziek tot half drie door mocht gaan. Dat had Jouke Post, stafmede werker van De Blauwe Brug, toegezegd. Op de vergunning van burgemeester Te Loo werd echter, zoals gewoonlijk, half één als uiterste tijd ge noemd. Volgens Jouke Post is er door hem geen definitieve toezegging gedaan. Prem Sa- maadj had de zaak op het Stadskantoor moeten controle ren, vindt hij. Wat begon met een ongeluk kige val op het ijs, werd een lange, lange lijdensweg. Als men de overdragers van dit verhaal geloven moet, kende dit lijden geen grenzen. Vol gens ooggetuigen uit haar tijd leek het wel alsof alle bestaan de kwalen, die normaal ge sproken een mens afzonderlijk konden treffen, door Liduina gedragen werden. Liduina leek hier aanvanke lijk nauwelijks tegenop te kunnen, maar daar kwam langzamerhand verandering in. Zij ging meer en meer aan dacht besteden aan haar gees telijke leven, aan gebed, aan meditatie. Dit woord zal bij velen het idee van de nu zo po pulair geworden transcenden te meditatie oproepen. Met meditatie wordt in deze context iets anders bedoeld, al heeft het In wezen wei raak vlakken met het mediteren zoals dat tegenwoordig beoe fend wordt. In de middel eeuwen was bet heel gebruike lijk, dat lieden van een hoog staand geestelijk niveau (zoals kloosterlingen) door middel van dit soort innerlijke overpeinzing probeerden om met Gods aanwezigheid in contact te komen. Liduina ondervond hierbij veel steun van haar biechtva der. Het is grappig te consta teren hoe haar omgeving hier op reageerde. Liduina onder vond zoveel steun van haar godsdienstige oefeningen dat zij zich nauwelijks om haar lijden leek te bekommeren. En dat terwijl zij er zo deernis wekkend uitzag met al haar zweren en wonden, die nauwe lijks met een pen te beschrij ven zijn. Iedereen die haar zag was vervuld van medelijden en verdriet Maar Liduina zelf meende vaak dat het een gro te eer was dat God haar dit lijden had toebedacht, omdat zij meende hierdoor vele zon daars te kunnen redden, zoals Jezus zichzelf geofferd bad aan het kruis. De meeste mensen verbaas den zich over dit alles, te meer omdat er in Lidulna'a omgeving meer dan eens bo vennatuurlijke dingen gebeur den. Het zou te ver voeren om hier al het gebeurde op te noe men. Iedereen kent waar schijnlijk wel het verhaal t over de enorme stadsbrand, die bij Lidulna's huisje op hield en haar ongedeerd liet Deze brand was overigens te voren al door haar voorspeld. Een ander wonderlijk ver schijnsel was dat zij, zoals zij haar biechtvader vertelde, vaak reizen maakte met haar beschermengel. Na zo'n reis droeg haar lichaam daar ken merken van, zoals een ver stuikte voet, terwijl zij nooit uit bed kwam. Ook werd haar lijden iedere keer erger na een dergelijke, ervaring, waaruit Liduina concludeerde dat de „reis" echt was geweest Ook heeft iemand eens waargenomen dat haar lichaam op zo'n mo ment van haar bed werd ge tild. In de moderne parapsy chologie zou een dergelijk ver schijnsel wellicht „uittreding" of „levitatie" worden ge noemd. Liduina stierf op 14 april van het jaar 1433, in de week na Pasen. Zij was 53 jaar ge worden, terwijl zij 38 jaar van haar leven ziek was geweest. IIENRIËTTE VAN ALDER- WEREL1 Wethouder Poosthoorn, rond middernacht even op het feest aanwezig zegt: „Een zaalbe heerder kan nooit toezeggin gen doen. Het is een beslissing van de burgemeester en van niemand anders. Het is hier overigens gezellig, niet?" Vanwege klachten uit de buurt over geluidsoverlast mag er in de Blauwe Brug eigenlijk geen levende muziek worden gemaakt Alleen al3 het geen popconcert betreft, kan de gemeente tot half een toestemming geven. Pas als de grote zaal van de Blauwe Brug geluidsisolatie heeft gekregen, mogen de versterkers weer wijd open. Prem Samaadj heeft de le vende muziek tot half drie door laten gaan. Bij de politie kwamen twee klachten binnen over geluidsoverlast. Henk Oedairam, voorzitter van Prem Samaadj, is woe dend over het gebeurde. „Je moet niet een mondelinge he renafspraak schenden. Dat mag toch bij Shell en Esso ook niet. Dit is bij de konijnen af. Op de volgende vergadering van de beheerscommissie zul len er stevige noten worden ge kraakt." Hij voegt eraantoe: „Er wo nen vijftienhonderd mensen van Surinaamse afkomst in Schiedam. Voor ons zijn avon den als deze heel belangrijk. Wij vieren, hoe twee jaar gele den de oude, corrupte garde aan de kant is gezet. Ik behoor tot de jongeren die blij zijn met de machtsovername. Wij moeten in Suriname een so ciaaldemocratische maat schappij opbouwen. De jongere generatie heeft de macht gegrepen. Dat het militairen zijn is eigenlijk toe- vaL Deze jongens zijn onerva ren en moeten natuurlijk niet permanent de dienst uit blij ven maken. Dat er perseensuur is» be treur ik bijvoorbeeld ten zeer ste. Maar aan de andere kant, je kunt die oude garde toch niet zomaar door laten schrij ven. Veel Surinaamse mensen kijken met spanning naar de ontwikkelingen. We willen te rugkeren in een sociaal-demo cratisch Suriname." SCHIEDAM Mo len de Walvïsch is niet de hoogste van Europa. Tot deze verrassende ontdekking kwam een meetploeg die molens op hun lengte heeft on derzocht. De eer blijft wel in Schie dam, want de Noordmolen blijkt aan top te staan met een hoogte van vierenveertig meter en 56 centi meter. Altijd nog twee meter en 42 centimeter hoger dan de Walvisch die in het Guinnes Book of Records vermeld wordt als Europa's hoogste. Voor molenaar Kluit en de gloed nieuwe eigenaar - de Stichting Schiedamse mo lens geen reden om te treuren. Ook zonder wereldre cords te verbre ken, heeft menig moleniiefhebber de nieuwe aan winst van de ge meente met vreug de ontvangen. Schiedam kan nu eindelijk het mo- tenbeleid gecoör dineerd aanpak ken, omdat alle vier overgebleven molens in handen van de gemeente zijn. De Walvisch Mn het We8tvest 229 is dit weekeind voor één gulden verkocht. Wethou der Reinier Schee- re, tevens voorzit ter van de in april 1981 opgerichte stichting De Schiedamse mo lens tekende afge lopen weekeinde de notariële akte. In zijn lange car rière heeft de Wal visch heel wat méér gemalen dan graan alleen. In de jaren dertig ver werkte de toenma lige molenaar zelfs magnesia. Dat le verde twee dingen op: een medicijn én zuiver kool zuurgas, dat ver kocht kon worden aan de vele prikli- monadefabriekjes, die Schiedam toen nog telde. „Zo was de molen een tijdje van de blauwe knoop," grapte de heer Van der Waal, voorzitter van de Hollandsche Mo len, die met een kleine speech na mens zijn vereni ging vaóde Wal- viscfrafscheid nam. „Het is net, of je je dochter uithuwelijkt," vond hij. „Het is een verlies, maar je weet, dat ze in goede handen komt. En— ze be gon toch een beet je duur te wor den." Molenaar Klaas van Driel-Kluït blijft gewoon huur der en elke dag verschaft de wind hem de grondstof fen voor zijn grut tersbedrijf. Jan Hagel-mecl, kruid koekingrediënten, cake- en taart- meel: tientallen soorten bloem. „In reformzaken vinden de pakjes van de „Drie kleu ren Grutterij" gre tig aftrek," vertelt hij. „ik weet dat het daar gekocht wordt. In gewone zaken loopt het meel de kans te lang achter de toonbank te blij ven liggen en dat komt de kwaliteit niet ten goede". Aanvankelijk wa ren de vooroudera van de huidige molenaar burge meesters of pre dikanten, maar Cornelis Kluif werd in 1790 re bels en sloot zich aan bij de Prinsgs- zinden. Dat kwam hem te staan op „ten eeuwige da gen is het Cornelis Kluit en zijn nako melingen verbo den wereldlijke ambten te vervul len". Sindsdien is de Kluit-familie vanaf 1794 mole naar. De Stichting de Schiedamse Mo lens heeft een wervingsactie op touw gezet voor nieuwe donateurs en molenvrijwillï- gers om te helpen bij het malen en draaien. Ter ere van de overdracht van de Walvisch is er ook een fraaie prent te koop met daarop molens uit 1938 getekend door D Schepen. De op brengst van de prenten komt ten goede aan het mo lenfonds waaruit reparatie- en on derhoudswerk wordt betaald Ook aan de Walvisch zal nog voor 50.000 gulden verspijkerd moeten worden. SCHIEDAM Drie Engelse lassers zijn na een onge- luk op een pijpen- legger met adem halingsmoeilijkhe den opgenomen in het Nolet-zieken- huis. De lassers waren zondagmid dag aan het werk bij het construc tiebedrijf Braun- Rooth aan de Nieuwe-Waterweg- straat. Zij waren bezig leidingen te lassen op een schip. In de buurt van de laswerkzaamhe- den stonden plas tic zakken gevuld met tweecompo- nentensehuim. Daar moeten von ken op zijn geval len. Bij de ont branding van het schuim kwam een gas vrij wat adem nood ten gevolge had. De drie arbei ders J. P„ M. S. en T. P. liggen nog ter observatie in het ziekenhuis. Een van hen is opge nomen op de io- tensive-care afde ling. enda Maandag ROTTERDAM Alhambra 1, tel. 330293: The French lieutenant's woman, 18 2 8 U Alhambra 2, tel. 330293: De stilte rond Christine M, 12,2, 8 u. Calypso 1. tel. 131355: Arthur, al, 2,7, 9.45 u. Calypso 2, tel. 131855: Body heat, 12,1.45, 6.45, 9.30 u. Calypso 3, tel. 131855: Sabine, 12. 2.15,7.15,9.45 U. Centraal, tel. 138210: Porno- lekkerland in Zweden, 18, 12.30,2.15, 4, 5.45, 7.30,9.15 U. Cineac AD (Beurs) tel. 138082: Dr. No, 12, 2,8 u. Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Dead and Buried, 16, 2,8 u. Cinema Oscar, tel. 149625: Stripes, al, 2,8 u. Cinerama 1, tel. 115300: Op de snelweg breekt de hel los, al, 2,7,9.30 u. Cinerama 2, tel. 115300: An American werewolf in Lon don, 18,2,7,9.30 u. Cinerama 3, tel. 115300: Stri pes, al, 2.15, 6.45, 9.15 U. Cinerama 4, tel. 115300: Ik ben Joep Meloen, al, 2.15,7.15, 9.45 u. Cinerama 5, tel. 115300: De vier vuisten hebben de tro penkolder, al, 2.15,6.45,9.15 u. Corso, tel. 121110: Les urn d les autres, al, 2,8 u. Kriterion, tel. 128615: Schwe* tern, 16,7,9.30 u. Lumiere 1, tel. 117755: Con dorman, el, 2, 7,9.30 U. Lumiere 2tel. 117755: Sou thern comfort, 16 ma, 2,7, 9.30 u. Lumiere 3, tel. 117755: Eye»® a stranger, 16,1.45,6.45,9.15 u. Lumiere 4, teL 117755: The end of august, 16,145,6.45. 9.15 u. Metro 1, tel. 844393: Aardbe ving, 12,2, 8 u. Metro 2, tel. 844393: The gauntlet, 16,2,7.9.30 u. Passage, tel. 269563: Gar*»* tot de hoek, 12,7, 9.30 u. Thalia, tel. 111555: &QA.» 2,8 u. SPMKENISSE Euro: tel. 01880 - 24144: Op4 snelweg breekt de hel los,» 13.30,18.45,21.15; Inspeel*» Platvoet slaat allee, aL 18.45,21.15 u; The wander*1 1®, 13,30, 18.45,21,15 U, ROTTERDAM De Doelen, teL 132490, gr??» zaal: ma. 20.15 uur Muziek» Dsns, Pools StaatsGnsembk Opole. Voorstelling gaat n* door. SPMKENISSE De Stoep: ma. 20.15 uur fik* The treasure of the Sierras dra van Huston. 0 li b a ,a ,P e d V b P si ir VI d la se of "va re te de tr lie co ne 'Vc tei sc vi, ge

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2