Rotterdam boos over tariefsverhoging neemt duik naar stadshart Gasolie verdwenen na knoeien bij Esso Flip Pieters blijft lijsttrekker D' 66 §PP Vandaag met: Meer gree& op foiituarkeren +4-+ "Krantje Muziek" en Snort 5Buurt dreigt ons met geweer5 Kat doodgeschoten Kwallen blokkeren centrale Maasvlakte Tienhoven ontsnapt aan ramp MÊm Overvallers schoppen raak Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bus, tram en metro worden op 1 april bijna acht procent duurder. Ook de voorde lige abonnementen voor het openbaar vervoer gaan omhoog, wat heeft geleid tot een ernstig pro test van het Rotterdamse college van B en W. Bindend 40. oorbeeld PAUYVETROON Poor het eerst mochten gisteren fotografen mee rijden met de nieuwe me- tro-sneltramlijn in Rot terdam, die op 7 mei wordt geopendOp dit sta tion (Capelsebrug) duiken de metrostellen vanuit het oosten de tunnel in, rich- ting stadshart. Op het sta tion Beurs/Churchillplein kunnen reizigers van de nieuwe oost-westlijn over stappen op de „oude".me trolijn die de beide Maa soevers met elkaar ver bindt. Het nieuwe traject (nu nog van station Capel sebrug tot Coolhaven) is overigens nog lang niet klaar. In de komende ja ren zal de lijn in het oos ten worden verlengd tot in Ommoord en in het Wes ten tot aan Schiedam. Op 8 en 9 mei kan iedereen gratis een ritje maken. Op 10 mei begint de oost- westlijn „echt". Pieters....in ieder geval geen gedeputeerde.... ■0 -. v. -. v''.3.- T. Prijs strippenkaart jaagt klandizie weg „Wij zijn zeer ongelukkig met de tariefsverhoging. Juist doordat de prijzen van abonne menten naar verhouding popu lair zijn, is de klandizie van het openbaar vervoer aanzien lijk vergroot," aldus het com mentaar van het college, ge richt aan het adres van minis ter Zeevalking van Verkeer en Waterstaat. „Als de abonnementsgelden stelselmatig omhoog gaan, is de kans groot dat een deel van de nieuwe klanten voor het stads- en streekvervoer weer verloren zal gaan." Het Rotterdamse gemeente bestuur is dan ook van plan om „Den Haag" op dit gevolg van de prijsverhoging te wij zen. Daarmee wil Rotterdam gedaan krijgen dat prijsverho gingen na 1 april zo veel moge lijk worden beperkt. De minister heeft de tarief verhoging min of meer bin dend voorgeschreven aan de stads- en streekvervoerbedrij- ven. Alleen de voorverkoop- strippenkaart (vijftien strip pen) blijft voorlopig op de oude prijs: zes gulden. De zes- en tienstrippenkaar ten gaan respectievelijk van 3.30 naar ƒ3.55 ea van 5.50 naar 5.90. Een één-ster week abonnement komt van ƒ8.50 op ƒ9.00; een twee-ster van ƒ12.50 op ƒ13.50 en een drie-ster van 19.00 op 20.00. De overeen komstige maandabonnemen ten stijgen in prijs van ƒ25.50 tot ƒ27.00, van ƒ40.00 tot ƒ42.00 en van 60.00 tot 63.00. Kaartjes voor een enkele reis worden een dubbeltje duurder: ƒ1,20 voor één zone en 1,75 voor twee zones. Drie zo nes gaan ƒ2,35 kosten en vier zones ƒ2,95 (was ƒ2,75). De dagkaarten voor de stad zullen op 1 april in tarief stijgen van 5,50 tot 5,90. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Haat en nijd beheer sen de gemoederen van de bewoners van het Bornerveld in Rotterdam-Zuid en de ongeveer 25 kra kers van een kelder van de BB in die straat. Beide groepen staan als kemphanen tegenover elkaar. Ook gisteravond tij dens een druk bezoch te bijeenkomst in De Larenkamp gunden beide groepen elkaar het licht in de ogen niet. De jongeren be schuldigden bij mon de van straathoek werker Jan Schepen3 de bewoners ervan met een flobertge weer te dreigen. De bewoners op hun beurt ontkenden dat en riepen zich be dreigd te voelen door de jongeren. De bewoners vertel den dat de jongeren urineerden in de trap penhuizen, voor ge luidsoverlast zorgden en met dreigementen kwamen. „Zeker ne gentig procent van die klachten is over dreven," riep Jan Schepens daarop. De jongeren, in leeftijd variërend van tien tot veertien jaar, willen van de BB-kel- der een eigen ruimte maken. Ze zeggen de kelder voor 150 gul den per maand te kunnen huren. Joop Franken, deel raadsvoorzitter van Charlois, stelde voor gezamenlijk om de tafel te gaan zitten om in een wat rusti ger sfeer tot een op lossing te komen. „Er is in de deelgemeente al veel gedaan voor de jeugd," voegde hij daaraantoe. ROTTERDAM Drie over vallers hebben vannacht een snackbarhouder in zijn zaak aan de Adrien Mildersstraat overvallen. Het drietal, dat zich met bivakmutsen onher kenbaar had gemaakt en vuur wapens hanteerde, dwong de snackbarhouder in de keuken op de grond te gaan liggen. Daar kreeg hij nog schoppen tegen zijn hoofd. De overvallers verdwenen op een zeker moment met on geveer dertienhonderd gulden. WOENSDAG 17 MAARTIJ v-3r: £tóc- y '-..7—>.--7 m-- sd&pK- j-.V- r ROTTERDAM Het cen traal stembureau in Rotter dam ziet geen reden de Neder landse Volksunie (NVU) te we ren bij de komende gemeente raadsverkiezingen. In Amster dam daarentegen heeft het centraal stembureau deze ex treem-rechtse partij uitgeslo ten van deelneming. Een Rotterdamse gemeente woordvoerder deelde gisteren mee dat het centraal stembu reau zijn toestemming heeft gebaseerd op de tekst en het systeem van de kieswet. Vol gens het stembureau is het de kiezer die uitmaakt wat hij of zij stemt. Het Amsterdamse centraal stembureau zegt dat de doel stellingen van de NVtTin strijd zijn met de Nederlandse en de Europese openbare orde. Daar om is de inschrijving gewei gerd. Het stembureau in Am sterdam verwijst naar een uit spraak van het Europese hof voor de Rechten van de Mens van oktober 1979. Het Hof bepaalde toen dat de politiek van de NVU duidelijk elementen van rassendiscrimi natie bevat. Dat is kra atens het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens en ande: re internationale afspraken verboden. De kwestie van de NVU is destijds door deze partij zelf bij het Europese Hof aanhan gig gemaakt. De NVU was toen uitgesloten van deelname aan de gemeenteraadsverkie zingen in Amsterdam en Den Haag. Het Rotterdamse stembu reau houdt er rekening mee dat enkele groeperingen in be roep zullen gaan tegen de toe lating van de NVU. In Amster dam verwacht men dat de NVU zelf in beroep gaat tegen de uitsluiting. De beroepschrif ten komen rechtstreeks bij de Raad van State in behande ling. De Raad van State heeft de NVU al eens in het gelijk ge steld toen zij in een kiesdis trict werd uitgesloten van deelneming aan de Europese verkiezingen. De weigering was gebaseerd op een wetsar tikel over de openbare orde en de goede zeden. Rotterdam, Oude Binnenweg 46d, te!. 142784 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dc 51-jari- £e Rotterdammer P. J. R. is gisteren gearresteerd voor een poging tot heling van een ge stolen'partij gasolie met een waarde van drie miljoen gul den. Eerder werd hiervoor al de 59-jarige Dordtenaar H. A. K. aangehouden. De vierduizend ton gasolie is afkomstig uit Antwerpen. Daar werd de lading ontvreemd door te knoeien in een compu terprogramma van Esso. Dat gebeurde vorige week. Na die diefstal werd de par tij naar Rotterdam vervoerd. Als gevolg van het geknoei bij Esso leken de papieren voor het transport in orde. Twee binnenvaarttankers vervoer den de gasolie, die inmiddels op verzoek van de Rijkswacht ROTTERDAM Een onbe- kend gebleven man heeft giste ren met een luehtbuks de kat van de familie Kerkhof in de Rotterdamse Milinxstraat be schoten. Het dier werd nog ge opereerd door een dierenarts, maar was niet meer te redden. De politie heeft in de buurt een onderzoek ingesteld, maar de dader niet gevonden. in beslag is genomen. De dieven schakelden H. A. K. en P. J. R, in om het spul te verkopen. De gearresteerden die inmiddels weer op vrije voeten zijn gesteld, ontkennen bewust heling te hebben willen plegen. Ze zeggen te hebben gedacht dat de zaak legaal was. De Rijkswacht te Antwerpen verwacht binnenkort de dieven van de gasolie te kunnen ar resteren. Het onderzoek richt zich daarbij ook op de op drachtgevers. De gearresteerde R. kwam vorig jaar vrij na anderhalf jaar gevangenisstraf. Hij zat die uit voor de vervalsing van tweehonderdduizend Kodak- ontwikkelenveloppen. SCHIEDAM Ingezo gen kwallen en vis ver stoppen herhaaldelijk de koelwater-inlaat van de electriclteitscentrale op de Maasvlakte. Ook andere centrales In Ne derland kampen met een soortgelijk pro bleem. De afdeling mi lieu-onderhoud van de KEMA is na druk bezig een dler-vriendelljké op lossing te zoeken. In de Arnhemse Sons- beekvljver zijn al goede resultaten bereikt met een electroscherm. Dat scherm legt een elec- trlsch veld rond de koel water-inlaat, De water dieren die hierin terecht komen, schrikken, draaien zich om en zwemmen weg. Het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) experimenteert met hetzelfdesysteem in het IJsselmeer bij Enkhuizen. Eind dit jaar hopen KEMA en RIVO het experimentele scherm te plaatsen bij een electriclteitscentra le. (Van een onzer verslaggeefsters) DORDRECHT Dordrech- ter Flip Pieters blijft lijsttrek ker van D'66 bij de komende Staten verkfezingen. Na uitvoerige gesprekken tussen de huidige D'56-Staten- fractic en de kandidaat-Staten leden over Pieters' niet geheel smetteloze financiële verleden, mocht deze zelf beslissen over zijn politieke toekomst. Pie ters' besluit om z'n kandida tuur te handhaven, werd daar op geaccepteerd. Al in een eerder stadium heeft de DordrechterTaten we ten dat hij in ieder geval geen baan als gedeputeerde bij GS wenst. Ook zal hij niet optre den als onderhandelaar of fractievoorzitter woordvoer der van zijn partij. Alleen zit tende fractieleden zullen voor deze functies in aanmerking komen. De huidige D"66-fracticvoor- zitter Piet van Baarsel wil niet zeggen of hij gelukkig Is met Pieters' beslissing. Van Baarsel: „Zijn besluit is aanvaard. We hebben uitvoe rig over de positie van Pieters vergaderd en iedereen heeft de gelegenheid gehad al zijn vra gen op te hoesten. Er werden 'zeer scherpe vragen gesteld, maar dc antwoorden gaven geen aanleiding om de zaak weer verder op te rakelen. Het moet nu uit zijn," aldus Van Baarsel, die eraan toevoegt: „De zaak is bovendien juri disch afgedaan. De rechter heeft 13 jaar geleden gespro ken en Pietera heeft zijn straf gehad. Zoals in de vergadering werd opgemerkt, zou de recht spraak worden aangetast als dit niet wordt geaccepteerd." Flip Pieters is in de afgelo pen 20 jaar viermaal ais direc teur betrokken geweest bij door hem zelf opgerichte be drijven die failliet gingen en bovendien heeft hij wegens verduistering drie weken ge vangenisstraf uitgezeten. Op een congres in Dordrecht werd hij tot lijsttrekker geko zen. Dc heer Van Baarsel: „Hij heeft zich daar gemanifes teerd als iemand, die lijsttrek ker kon zijn. Waarschijnlijk had hij wel het voordeel dat hij een thuiswedstrijd speel de." Toen het verleden van Pieters werd opgerakeld, wilde D'66 niet het lijsttrekkerschap aanvechten. „Het systeem la nu eenmaal zo en dat hebben we zo afgesproken. Al is na tuurlijk elk systeem aanvecht baar." Van een onzer verslaggeefsters TIENHOVEN - Razendsnel en gericht optreden van de brandweer hebben gisteren voorkomen dat in het Zuidhol landse Tienhoven een in brand staande tankauto met LPG ia ontploft. Tienhoven is daarmee aan een ramp ontsnapt, aldus de politie. De brandweer concentreerde het werk op het koelhouden van de tank op de auto. Daar door zette de lading van twee duizend liter LPG niet uit en werd een ontploffing voorko men. Ook het koelbloedig optreden van de 35-jarige chauffeur J. H. R. uit Den Briel wordt door de politie geprezen. Hij zag nog kans een aantal afsluiters dicht te draaien. Het ongeluk gebeurde bij een boerderij even buiten de be bouwde kom op de Lekdijk. 'Nadat de chauffeur ongeveer zevenduizend liter LPG had gelost reed hij een stukje voor uit. Daarna hoorde hij een klap en stroomde het vloeibare gas naar buiten. Het gas ont brandde daarbij spontaan én zette een schuur 'in lichter laaie. 'K

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1