'Al Breekklus is 'tweede bombardement X f Dilco: geen fraude Met auto Waterweg in AVR tobt met een enorme afvalberg Sta op SPA 'Zondéya^i't geld' Papendrecht zoekt weer in gifwal Bayer stopt z uur- lozing in Noordzee lil IJ Vandaag met: Dertig kanalen op teevee Handicap-scholieren en spor g 'Stalowa, we komen eraan' Boom- ziekte sluipt langs Oude Maas In affaire - gasolie weer arrestatie Prins komt -4- ■r:1 t PJ' M V. SSPSMHHB&NMragg (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Elke maand uitstel bij de bouw van de Willemstunnel, het geheel onder grondse spoortracé van het Rotterdamse Hofplein naar Zuid, kan miljoenen guldens extra kosten. ROTTERDAM „De grotestadsproblematiek is in Rotterdam nog in ernst toegenomen door de schrikbarend hoge werkloosheid, hoger dan het landelijk ge middelde. Ze is opge hoopt in een betrekke lijk klein gebied, gecon centreerd in overbelas te wijken en voorzien van sombere vooruit zichten. Ik vind dit het meest klemmende pro bleem, waar het stads bestuur zich de komen de jaren voor gesteld ziet". Pflll|lllll IjJP Burgemeester Bram Peper presenteert zich met zijn vrouw, z'n twee oudste kinderen, moeder (links) en schoonmoeder op het stadhuis. ill wf I'm -wfPHf •«aWMI -v%vr^JUV^V Ar^\*V»>rv- v-f Tunnel straks te duur Uitstel betekent dat vervan ging van het huidige viaduct op de noordelijke oever pas nd 1S86 plaatsvindt en in dat jaar is het eerste grote onderhoud ervan nodig.' Anders gaat het bergafwaarts met de veilig heid, zo hebben ingenieurs be rekend. De technische levensduur van het kilometerslange via duct is tot dat jaar gewaar borgd. Voor de Willemsbrug is dat 1990 en de Koningshaven- brug nog eens drie jaar later. Technici van Gemeentewer ken, die het ondergrondse tra cé momenteel bestekklaar ma ken, betitelen het hele plan als "het tweede bombardement van het centrum". Ze bekijken momenteel waar de leidingen liggen, pluizen uit hoe het treinverkeer doorgang kan vinden, onderzoeken hoe grote verzakkingen bij be staande gebouwen voorkomen kunnen worden en gaan na welke technische problemen voor extra kosten kunnen zor gen. Voor dat en ander voorberei dend werk heeft de regering zes miljoen gulden beschik baar gesteld. Als het reken werk klaar is is meteen bekend hoeveel de aanleg van het on dergrondse tracé precies gaat kosten. Momenteel wordt uit gegaan van een bedrag tussen de zes- en achthonderd miljoen gulden. WD en PvdA hebben in de Tweede Kamer nog eens aan gedrongen op snelle aanpak, mede omdat de tunnel geen zaak van Rotterdam alleen is, maar een belangrijke schakel in de hele landelijke treinen loop betekent. Het CDA dat twee jaar geleden nog een in terpellatie hield over een snel le aanleg van de Willemstun nel liet het nu afweten. Men vond de gereserveerde. 2.3 mil joen gulden voldoende. Dit is nu door de andere partijen verhoogd tot zes. Slijtage van het viaduct in het centrum en de twee brug gen, wordt in politieke kringen als een "dankbaar argument om druk op de ketel te houden" gezien. Over twee jaar, in 1934 moet het eerste geld voor de bouw vrijkomen. Volgens de Tweede Kamer mag dit nooit een probleem zijn, omdat te gen die tijd de Schiphollijn, de Hem tunnel en het traject bij Zeetermeer niet langer op de Begroting voor Nieuwe Spoor lijnen drukken. Nieuwe burgemeester vindt werkloosheid 't klemmendst Ernstige woorden van Rot terdams nieuwe burgemeester, dr. A. Peper, die gisteren onder overweldigende belangstelling in zijn nieuwe functie is geïn stalleerd. Het eigen geluid, dat burge meester Peper liet horen be vestigde al direct deze middag de verwachting van loco-bur gemeester Jan van der Ploeg, dat Peper geen „André de Tweede" behoefde te worden. „Wij wachten op Bram Pe per", had Van der Ploeg ge zegd, „die met zijn eigen capa citeiten, zijn eigen enthousias me en zijn eigen stijl het ambt gaat vervullen. V kunt alleen maar tegen vallen. Maar ik wuif die som bere gedachte ook gelijk weer weg; we hebben het gevoel, dat u er echt op zijn Rotterdams tegenaan wilt. En we hebben hier in deze stad weieens wat tegenwind nodig om het echt te „maken", aldus Van der Ploeg. De nestor van de raad, de li berale fractievoorzitter Wim Baggerman ging in op de bete kenis van de voornaam van de nieuwe burgemeester. Abra-' ham had vroeger grote bindin gen met Het Uitverkoren Volk, u heeft bindingen met Het Vrije Volk. U kunt als voorzitter van de ze raad aan de landelijke poli tici laten zien, hoe je een ge meenschappelijke zaak in moeilijke tijden kan dienen. In het verlangen om alles te doen wat onze stad kan dienen, mms ROTTERDAM Het isolatiebedrijf Dilco BV in Rotterdam is op geen enkele wijze betrokken bij een miljoenenfraude in de isolatie-industrie. In Het Vrije Volk van 13 maart werd daarom ten onrechte gemeld dat Dilco BV betrokken is bij het politieonderzoek naar deze oplichtings zaak. De recherche vordert overigens langzaam met het onderzoek bij de vier BV's die wèl van fraude worden verdacht. Het zou gaan om ontdui king van belasting en het niet-afdragen van sociale premies. De ad ministraties van de vier isolatiebedrijven zijn in beslag genomen. Volgens kapitein Ba- rendregt van de rijkspo litie kan het nog wel even duren voordat er aanhoudingen kunnen worden verricht. "We hebben dagelijks zes man op deze zaak, maar dat is te weinig om snel tot resultaten te ko men," aidus Barendregt. ROTTERDAM Prins Bernhard reikt maandag 22 maart in de Burgerzaal van het Rotterdams stadhuis zes tig Verzetherdenkingskruizen uit, waarvan dertien pos- thuum. Ze zijn voor de leden van het voormalig verzet uit de regio Rotterdam. staan wij als leden van de raad allemaal achter u". Rotterdams nieuwe burge meester Bram Peper kreeg overigens al met stadsproble- men te maken, nog voor hij gisteren een voet over de drempel van het stadhuis had gezet. Een groot aantal brand weermannen had voor de nieu we "baas" een erehaag op het bordes van het stadhuis ge vormd. Niet alleen als eerbe wijs maar ook als, zoals de spuitgasten zelf zeiden, „waar dig" protest tegen de, ook bij de brandweer geplande bezui nigingen- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 44-jari- ge J. A. Jordaan uit Nieuwe Tonge is vannacht verdronken in de Nieuwe Waterweg bij de Maasvlakte. Door nog onbe kende oorzaak was hij met zijn auto van de weg geraakt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Al drie jnaanden kan de Afvalverwer king Rijnmond (AVR) bijna 30.000 ton chemisch afval nier op transport zetten naar het Westdultse Frankfurt. Daar rioet het bij het verwerkings bedrijf HIM (Hesslsche Indus trie Müll) verbrand worden. Het ministerie van Milieuhy giëne en Volksgezondheid werkt nog steeds aan de nodi- 8e papieren die het vervoer •hogelijk moet maken. Onder de partij afval bevindt zich 15.000 ton chemicaliën van het failliete afvalverwerkingsbe drijf Uniser bij Moerdijk. De partij moet naar West- Duitland omdat de AVR zelf nog niet de mogelijkheden heeft dit gif te verbranden. Plannen om voor de AVR een bedrijf te bouwen waar dat wel mogelijk is moeten nog wor den ontwikkeld. De AVR heeft met de HIM geregeld dat daar de komende drie jaar bepaalde soorten che misch afval verbrand kunnen worden. Rotterdam heeft ook een soortgelijk bedrijf nodig, vindt wethouder H. van der P0I3, die met een delegatie on langs een bezoek bracht aan de HIM..Maar," aldus de wethou der, „het Rijk moet wel de voorwaarden scheppen dat een dergelijk bedrijf redelijk te ex ploiteren is". De HIM heeft in de deelstaat Hessen een overheidsmonopo- lie op het gebied van de chemi sche afvalverwerking. De AVR wil dat hier ook. Daarom is di recteur Ir. G. Kieinjan er aller minst blij mee dat enkele tien tallen bedrijven intussen een vergunning voor de verwer king van chemisch afval heb ben gekregen. De man had net zijn colle ga's op een drijvende kraan achtergelaten om te telefone ren in het nabijgelegen Oost- voome 's Ochtends constateer de men dat de man niet was teruggekeerd en werd de poli tie gewaarschuwd. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK "Ridder kerk helpt Stalowa" met 21 ton aan kleding en levensmidde len. Morgenochtend vroeg ver trekt een vrachtwagen met de ze lading vanaf Smit Slikker veer richting Polen. Bewoners van Ridderkerk hebben de goe deren op 16 maart bijeenge bracht, speciaal voor de inwo ners van het Poolse plaatsje Stalowa Wola. Leden van de Unie van Vrou welijke vrijwilligers zijn da genlang bezig geweest om de kleren en levensmiddelen te sorteren en te verpakken. Het transport naar Polen wordt belangeloos verzorgd door een Ridderkerks ver voersbedrijf. U besteir Spa. Zorg dan ook dat u échte Spa krijgt. Dus, Spa uit het (lesje,met het Spa etiket.Gebotteld bij de bron. «Kassas»""-.ju stfljfM' ROTTERDAM Een vrij onbekende en nog-niet- te-bestrijden boomziekte heejt een flink deel van de wilgen in het Hoogvlictse Ruigeplaatbos langs de Oude Maas aangetast. Het gaat om de z.g. watermerkziekte die de laatste tijd steeds vaker in Nederland voorkomt. Omdat de oorzaak van de ziekte nog niet duidelijk vaststaat, zijn ook nog geen bestrijdingsmiddelen gevonden en is de Plantsoenendienst overgegaan tot het kappen van een kwart hectare wilgen. Het stuk bos waar de motorzaag is gehanteerd, is het oudste gedeelte. De wilgen zijn daar vijfentwin tig jaar geleden geplant. (Van een onzer verslaggevers) PAPENDRECHT Papendrecht Iaat een tweede onderzoek uitvoeren naar mogelijk chemisch afval in de geluidswal langs rijksweg 15. Aanleiding is een actie onder bewoners die het eerste onder zoek in deze kwestie verre van voldoende vinden. Voor dat on derzoek waren maar twee bodemmonsters genomen. Volgens B. en W. van Papen drecht zijn bij dat eerste on derzoek geen ontoelaatbare stoffen aangetoond. In het wa ter kwamen, aldus het ge meentebestuur, slechts geringe hoeveelheden iood, cadmium en arseen voor. Een inderhaast actiegroep van buurtbewoners bracht bij een eigen onderzoek aan het licht dat er zonder toestem ming van de overheid 's nachts was gestort op de geluidswal. In dit verband werd de naam genoemd van het chemische bedrijf EMK. De bewoners vrezen nu dat er ontoelaatbare hoeveelheden chemisch afval op de ongeveer anderhalve kilometer lange geluidswal zijn terechtgekomen. Om de bewoners tegemoet te komen vragen B en W van de gemeenteraad een krediet van 75.000 gulden voor een tweede onderzoek beschikbaar te stel len. Een woordvoerder van de gemeente zei vanmorgen: „We doen dit louter om de bewo ners gerust te stellen." Milieuwethouder P. G. Jon ker noemt het tweede onder zoek "zonde van het geld". Het onderzoek omvat het nemen van zeventien monsters op plaatsen die inmiddels door de Technische milieudienst Drechtsteden in kaart zijn ge bracht. ROTTERDAM De 36-jarige Willem van N. uit Rotterdam is giste ren gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht 4.000 ton gestolen gasolie te hebben willen door verkopen. Voor de heling werden eerder al twee arrestaties verricht. De partij, die een waarde heeft van drie miljoen gulden werd vo rige week bij Esso In Antwerpen ontvreemd. Het spul, waarop al be slag is gelegd, werd daarna met twee binnen- vaarttankers naar Rot terdam getransporteerd. ROTTERDAM Het Duitse chemische concern Bayer zai na zondag geen verdund zwa velzuur meer voor de Neder landse kust in zee lozen. Een woordvoerder van het bedrijf heeft dat meegedeeld. De laat ste scheepslading zuur is nu onderweg naar het stortgebied, 40 kilometer voor de Neder landse kust. Tegen het storten van het zuur hebben milieubescher mers sinds 1980 heftig gepro testeerd. Enkele keren hebben zij met zelf gebouwde vlotten en rubberboten de laadinstalla- tie aan de Rijn bij Leverkusen in Duitsland geblokkeerd. De vergunning van de Ne derlandse autoriteiten voor het iozen Is tot zondag van kracht De vergunning was destijds verleend onder voorwaarde dat Bayer een nieuwe methode zou ontwikkelen waarbij geen afvalzuur meer ontstaat. Die methode is er nu, zo verzekert Bayer.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1