vanm ag bijeen Arf jentinië staakt iirvoer uit uropa m "redesbetogers Reaffans ontvangen koningin Beatrix w 18?5 Ceausescu in China Neem loflandse winters niet langer voor lief :frS3^^- wM -"'. ter meuleri natuurlijk Illegale radiozender in Polen Dood Havemann kan gevolgen hebben Ais eersten via de polen rond aarde Politie arresteert Daniël Eilsberg HUURDERS VAN NEDERLAND I ■Uk ||i |l WÜ f4 Uk ?Ê>4£m''v'*></ Brandweerman Clifford Woodard uit het Amerikaanse Marshfield leidt een 11-jarige pony uit het ijs koude water van de river Green Harbor. Het dier, genaamd Light ning, had zich op het ijs van de ri vier begeven dat echter te zwak bleek. NEW YORK De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft vanmiddag vergaderd over de schietpartij op de Tempelberg in Jeruzalem waar bij twee doden vielen en ongeveer dertig mensen werden gewond. De raad kwam informeel bijeen op verzoek van Marokko en de Arabische Liga. In Oost-Jeruzalem en op de Westelijke Jordaanoever zijn gisteren de Arabieren massaal in staking ge gaan als protest tegen de actie van zondag. Vervolg voorpagina Een joodse kolonist jaagt in de oude binnen stad van Je ruzalem met een automa tisch geweer op stenen gooiende Pa- lestijnen. De politie 'ver klaarde la ter dat de jongeman voor onder vraging naar het po litiebureau was ge bracht. 1 Ikgfli Persclub Koningin Beatrix. Schouderparaplu. Damesparaplu... De overheid geeft méér subsidie om huurwoningen met voorrang te iaten isoleren. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat u misschien komende winter al aan stookkosten kunt besparen!^ 5 jOWSDAG 13 APRIL 19t2 Arabië woedend na a ians] ag' 'Tempej fosrg %w>w* f y/f- m 4'!",ft/WK, - w>/V' V - W„,f, fyfav' giAffe,, £S.~: Een Amerikaanse jood, ge kleed in Israëlische legeruni form, opende op de eerste paasdag het vuur op een me nigte van enkele duizenden mensen die zich op de Tempel berg in het oude stadsdeel van Jeruzalem hadden verzameld bij de Omar-moskee. De man vluchtte de moskee in en bleef var daaruit gedurende een half uur schieten op de woe dende moslims. Israëlische veiligheidspolitie kon hem uit eindelijk overmeesteren. De Israëlische regering noemde de actie van de dertig jarige student Alan Goodman een "krankzinnige en heilig- schennende aanslag". Volgens de verklaring was de schiet partij het werk van een "idioot". De Arabische wereld rea geerde woedend op de schiet partij. Algemeen werd de ver klaring van Israël als zou de man geestelijk gestoord zijn gezien als een manier om zich vrij te pleiten. De waarnemer van de Arabische Liga bij de Verenigde Naties, Clovis Mak- soed, verklaarde dat de aan slag eerder was te wijten aan Israels "totale ideologie van minachting van dc Arabische bevolking.' Na het incident op de heilige plaats braken in de ernstige onlusten uit, waarbij twaalf gewonden vielen. Ongeveer duizend Arabieren trokken ge wapend met messen en ijzeren staven naar de Tempelberg, waar de Israëlische politie hen met onder meer traangas op een afstand hield. Militairen raakten in overige delen van de stad slaags net demons tranten, die meenden dat Isra el zich niet houdt aan de belof te om de islamitische heilig dommen te beschermen. Israel heeft intussen zijn vei ligheidstroepen op de Westelij ke Jordaanoever en in de Ga- za-strook versterkt om gewel- dadigheden te voorkomen. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Wal ter Stoessel ,zal wegens de spanningen in het Midden-Oos ten in opdracht van president Reagan Israel en Egypte be zoeken. BUENOS AIRES Argenti nië zal de invoer van goederen uit de Europese Gemeenschap stopzetten. Dat is een vergel ding voor het handelsembargo dat alle EG-landen zaterdag tegen Argentinië instelden. De Argentijnse minister van Eco nomische Zaken Roberto Ale- man heeft dit vandaag bekend gemaakt Hij noemde de maat regelen van de EG „partijdig". De Handelsboycot door de EG heeft grote consequenties voor Nederland, dat aanzienlij ke economische belangen heeft in Argentinië. Als het conflict met Engeland lange tijd zal duren kan ons land behoorlijk gedupeerd worden. Nederland staat als vierde op de ranglijst van buitenland se investeerders in Argentinië. Vooral het bouwconcern Bos Kalis Westminster heeft grote belangen in een 400 kilometer lange aardgaspijpleiding in Argentinië. Bos Kalis heeft die aangelegd voor een bedrag van drie miljard gulden Een groot deel van dat be drag is voorgeschoten door een groep banken onder lei ding va» de Amro Bank. De Nederlandse overheid staat garant voor de betalingen. De handel met Argentinië is ook niet gering. Vorig jaar verkochten wij voor 390 mil joen gulden aan het land, voor namelijk machines en elektri sche apparaten, chemische produkten, ijzer en staal, vlieg tuigen en schepen. In Argenti nië werd gekocht voor 914 mil joen. vooral veevoeder, olie houdende zaden, vlees, fruit en gr&an. Een groot deel van de han del tussen Argentinië en de EG loopt via de Rotterdamse ha ven. Onder meer de Neder landse rederijen Nievelt Gou- driaan en Nedlioyd onderhou den lijndiensten op Argentinië. Pogingen van de organisatie var Amerikaanse Staten (OAS) om te helpen bij het vin den van een vreedzame oplos sing van het conflict zijn gis teravond stukgelopen. Binnen de organisatie konden de En gelssprekende Caraibische lidstaten het niet eens worden met andere lidstaten over de tekst van een aanbod tot hulp. Vandaag zal achter gesloten deuren opnieuw worden ge sproken over een ontwerp-re- solutie. j§. VS\ BONN Bijna een half mil joen mensen hebben de afgelo pen dagen in verschillende Westduitse steden deelgeno men aan vredesmanifestaties. De opkomst voor de Paasmar- WASHINGTON Konin gin Beatrix zal. tijdens haar bezoek aan de Verenigde Sta ten ter gelegenheid van het feit dat de VS en Nederland 200 jaar geleden diplomatie ke relaties aanknoopten, wor den verwelkomd op het Witte Huis en een toespraak hou den tot het Amerikaanse Con gres. Op 19 april 1782 erkende de Nederlandse Staten-Generaal de soevereiniteit van de Ver enigde Staten van Amerika door de aanvaarding van- John Adams als de eerste ambassadeur van de VS. De koningin zal, vergezeld van prins Claus, haar staats bezoek op 19 april op het Wit te Huis in Washington begin nen. Het paar zal hier wor- den ontvangen door presi dent Ronald Reagan en zijn «echtgenote Nancy. Diezelfde «.vond wacht hen hier een door de Reagans aangericht gala-diner. Voor het zover is hebben de koningin en prins «en lunch, eveneens op het Witte Huis, met minister van Buitenland se Zaken Alexander Haig en brengen zij een bezoek aan dê nationale begraafplaats Arlington waar een krans zal worden gelegd en aan het Nederlandse klokkenspel. Twee eeuwen vreedzame betrekkingen zullen worden gevierd met talloze culturele evenementen en de koningin opent de middag van de 19de april dan ook nog een ten toonstelling van werken rond de Nederlandse kunstbewe ging Stijl, in het museum Hirshhom en Beeldentuin. Op 21 april zal de koningin een lunchvergadering van de nationale persclub toespre ken. 's-Middags staat een be zoek aan de episcopaalse kerk van St-Columbi waar een nieuw Hollands Flentrop orgel zal worden "ingewijd", op het programma. Beatrix zal vervolgens, sa men met de directeur-gene raal der posterijen William Bolger deelnemen aan een uitwisseling van postzegels op hef Meridian Huis. let gaat hier om postzegels waarop twee eeuwen Ameri kaans-Nederlandse betrek kingen worden herdacht. In de National Gallery opent de koning 's avonds een tentoonstelling van uit het Mauritshuis afkomstige kunstschatten, waaronder ich werken van Rembrandt, Vermeer, Hals, Steen en an dere Nederlandse meesters bevinden. Woensdagmorgen 21 april gaat de koningin naar het museum Chüden en in de middag zal zij de expositie "De Haagse School en zijn Amerikaanse Nalatenschap" bij de Federal Reserve Board bekijken. Daarop bezoekt zij het Ka- pitool er houdt zij voor een gezamenlijke zitting van het huis van Afgevaardigden en de Senaat een toespraak. Koningin Wilhelmina was het eerste vrouwelijke staats hoofd van koninklijke bloede dat het Amerikaanse Con gres toesprak Dit gebeurde tijdens haar bezoek aan de VS in 1942. Tien jaar later was het de beurt aan konin gin Juliana hier een speech te houden. Het slot van deze dag wordt verzorgd door het Ne derlands-Amerikaans "bi centennial" comité dat ter ere van het koninklijke paar een receptie zal geven In het huis van vice-president Geor ge Bush. Andere culturele evene menten gedurende de week omvatten onder meer een concert door het Haagsch Phiiharmonisch Orkest met de sopraan Elly articling, concerten door de Mariniers kapel van de Koninklijke Ne derlandse Marine en een Ne derlands film festival. Alvorens naar huis terug te keren zal koningin Beatrix, naar verwacht nog bezoeken brengen aan Philadelphia, New Haven en New York. sen was lager dan verwacht. De organisatoren weten dit aan het slechte weer. Waarnemers menen echter dat behalve de weersomstan digheden ook de groeiende ver deeldheid binnen de Duitse vredesbeweging mensen van deelneming heeft weerhouden. Met name de milieupartij de Groenen «n de communisti sche partij zijn het oneens over de leuzen die meegevoerd moeten worden. De grootste demonstratie vond plaats in Frankfort, waar zich ongeveer 100.000 mensen verzamelden. Aan de donder dag begonnen manifestaties namen in Hamburg 40.000 mensen deel. In Dortmund zorgden 25.000 betogers voor een grote verkeerschaos. Al- De nieuwe rrocie' Houten handvat en vlotte schouder riem m vele modekleuren oa blauw beige rood zwart en bruin Doorsnede 88 cm leng te ca 67 cm Nu blji ter Meuien voor slechts Opgevouwen 24 cm uitge klapt 98 cm doorsnede In vi nyl foudraai Van 3d,95 voor WARSCHAU Voor het eerst sinds de afkondiging van de staat van beleg op 13 de cember in Polen is gisteren een illegale radiozender, ver moedelijk van de vakbond So lidariteit, in de lucht geweest. Het programma van 'radio- Solidariteit' was van te voren op getypte briefjes aangekon digd. De uitzending, die ach- tcneenhalve minuut duurde, begon gisteravond klokslag ne gen uur. Het programma om vatte muziek, nieuws en advie zen over hoe zich te gedragen onder de staat van beleg. Waarnemers namen aan dat het programma bijna zeker de goedkeuring had van de buiten de wet gestelde vakbond Soli dariteit. De uitzending was niet alleen een schering van de staat van beleg, maar ook van het monopolie dat de staat heeft op de media. Dc presen tatoren kondigden aan dat het volgende programma op 31 april op dezelfde tijd de ether in gaat. leen in Munchen verrichtte de politie arrestaties. Twintig de monstranten werden opgepakt wegens het aanbrengen van vredeslcuzen op muren. Een woordvoerder van dc SDP heeft op een manifestatie in Dortmund gepleit voor een zijdige stappen naar ontwape ning. Oskar Lafontaine gaf zijn steun aan dc vredesbewe ging in de Verenigde Staten en Oost-Duitsland. Bondskanse lier Schmidt heeft eerder ge dreigd met aftreden als zijn partij terugkomt van haar steun aan het dubbelbesiuit van de NAVO. Dit besluit houdt de plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten in. ge combineerd met onderhande lingen met de Sowjet-Unie over beperking van wapens. STUTTGART Met professor Ro- bsrt Havemann, de dissidente Oost- duitse marxist die vorige week op 72-jarige leeftijd is overleden, is ha» regime in de DOR een van zijn las tigste critici kwijt geraakt. Een criti cus die door zijn goede contacten met DDR-chef Ho- necker de ontlui kende vredesbe weging in Oost- Duitsiand voor re presailles van ovarheidszijde wist te behoeden. Robert Havemann sloot zich in 1932 aan bij de Com munistische Partij. Toen de Tweede Wereldoorlog uit brak eioot hij zich aan bij het verzet, waarvoor hij in 1943 ter dood werd veroordeeld. Tot april 1945 zat hij samen met de huidige president van de DDR, c. 'h Honecker, in de Brandenburgse gevangenis De natuurkundige Havemann had sinds het begin van de jaren zestig btj herhaling kri tiek op de politie ke ontwikkeling !n Oost-Duitsland, maar heeft toch nooit zijn geloof aan de totstandko ming van een so cialistische sa menleving afge zworen. De proble men van Have mann, die tot 1963 lid van het Oost- duitse parlement was, begonnen toen hij tijdens colleges aan de Humboldtuniversi- teit van Oost-Ber- lijn de toestand in de DDR kritisch onder de ioep nam. Hij verloor zijn leerstoel aan die universal! na een openbare les over de dogma's en starheid van het Oostduitws sys teem In publikati'ec. die alleen in het Wes ten konden ver schijnen, eiste Ha vemann telkens weer vernieuwing van het socialis me. Hij wilde voor dt DDR, die Hij de „h itoriache bete ren aan toe komst rijkere staat" achtte, een vrijer debat en po litieke hervorming. Toen eind 1976 de Oostduifs® compo nist Wolf Bierman zijn staatsburger schap ontnomen werd, oefende Ha vemann hevige kritiek en kreeg bij herhaling huiser res!. De laatste tijd zet te Havemann zich in voor het behoud van de vrede. In de herfst van 1981 stond hij aan de wieg van het „Ver enigd-Duits Vre desinitiatief' en begin dit jaar hoorde hij tot de ondertekenaars van „Hei Appel van Berlijn", met het motto „Vrede Stichten Zonder Wapens", waartoe het initiatief kwam van de Oostduitse jongerenpredikant Reiner Eppelmann. De dood wan Have mann kan voor vredesbeweging in de DDR verstrek kende gevolgen hebben. Zijn goe de betrekkingen met Honecker waarmee hij in de Brandenburgse gevangenis ver bleef, vormden tot nu toe de dekman tel voor veel vre- desaktiviteiten. LONDEN Twee Britse ontdek kingsreizigers zijn er zondag als eer sten in gestaagd de aarde rond te reizen via de po len. Om kwart over vier in de vroege morgen bereikten sir Ranutph Fien- nes en Charles Burton de Noord pool. Twee jaar geleden staken ze nog de Zuidpool over. Ook Franse, Russische en Noorse expedities proberen momen teel dergelijke tochten te maken. De mannen kwa men vier dagen voor de oorspron kelijk vastgestelde datum aan. De Britten hadden bij aankomst een voorsprong van 440 kilometer op hun naaste rivalen, de Noren. Ze on dernamen de reis over het ijs met sneeuwscooters. De expeditie on dervond in haar laatste fase nog ernstige moeilijk- heden. Een basis kamp brandde af, ze verloren een sneeuwscooter en het ijs begon te smelten. Fiennoa en Burton hopen in juli in En geland terug te -eren. Ze zijn dan aan het einde van sen tocht geko men die 83.000 ki lometer lang waa en in 1979 begon. Voormalig top- ambtenaar op het Pentagon Daniël Eilsberg (rechts) en de Westduitse vredesactiviste Thyra Duenset worden na een de monstratie tegen kernwapens weg gevoerd door een politieman. Eils berg, de man die in 1971 de zoge noemde „Penta gon-papers" liet uitlekken, werd met achttien me destanders aange houden bij het ter rein in de staat Nevada waar de VS hun kemproe ven nemen. Ook elders in Amerika werden vredesdemon- tranten gearres teerd. In New York werd onder meer pater Berngan op gepakt tijdens een gebedsdienst bij het onderzoekcen trum van het Pen tagon op kernwa- pengebtedL Bij het ministerie van De fensie in Washing ton werden vier arrestaties ver richt, nadat beto gers onder het motto „de gehete mensheid hangt san een nucleair kruis" de geve) van het gebouw met bloed hadden besmeurd. PEKING De Roemeense presi dent en partijlei der Nicoiae Ceau sescu is vandaag in Peking aange komen voor een tweedaags be zoek. Het is Ceau- sescu's vierde Chinareis. De aankomst van de Roemeense lei der vindt plaats twee weken na de toespraak van de Russische presi dent Brezjnjew, waarin hij de Chi nezen na twintig jaar ruzie vred» aanbood. Waarne mers speculeren op een bemidde lingsrol voor Ceausescu. De eerste Chinese reactie op Brezj njew* aanbod was overigens koet Peking verklaarde da! het Kremlin zijn verzoenende woorden eerst maar eens met de den moest staven. mM

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1