llüÉiii wÈÊ Vriend toch aangehouden VIER NIEUWE GEMEENTEN BIJ KRIMPEN Prik tegen Rode Hond niet in tel Nieuwe fabriek voor 1 miljard omgebouwd Acties Matex opgeschort Vandaag: vissen sedi.ien in koelwater herman berkhout blij sport Pander in nood Nauta eerste in New York 'Heroïne over de toonbank' 1 N Jfc mmmm WÊ I M V; ROTTERDAM De Rotterdamse ziekenhuizen maken slecht gebruik van de gratis tolkdiensten van de Stichting Tolkencentrum. In sommige zie kenhuizen haalt men liever iemand uit de zieken huis-keuken om het verhaal van de patiënt te ver talen dan dat men een echte toik inschakelt. fHÉir 1.11 ié m SI m I I iifflf I L. mMS ga» -j.j Daar zijn se dan, Paul Simon en Art Garfunkel. Het muzikale duo, bekend van een stortvloed aan hits, uit elkaar geweest maar nu weer samen op toemee, kivam gisteren in Nederland aan. Niet via een Bridge over troubled Water, maar zonder troubles, via de loopbrug van Schiphol. Simon (met de witte honkbalpet en dito tas) en Garfun kel rechtsgeven vandaag een concert in het Feyenoordstadion, waar de klanken van de Rol ling Stones nog maar net zijn weggestorven. SI ft§ Nooit eerder Spreiding in ZATERDAGr12dJUNl1M2 '«•Siïfr-sfn Ziekenhuizen laten tolken links liggen Sommige specialisten vin den dat het opbellen van een tolk te veel van hun tijd in be slag neemt Zij behelpen zich liever met buitenlanders die in de ziekenhuizen werkzaam zijn. zowel de GG en GD als de Stichting Tolkencentrum pro beren aan deze ongewenste si tuatie een einde te maken. Mevrouw H. J. van Gilst, coordinator van het tolkencen trum: „De ziekenhuizen hebben de tolkendiensten structureel slecht georganiseerd. Vaak wordt er opgebeld ot er even een tolk kan komen. Die moet dan heen en weer voor mis schien een gesprek van tien minuten. Wij stellen voor dat de ziekenhuizen meer zorg be steden aan de poliklinische af spraken die zij met de patiën ten maken." Volgens mevrouw Van Gilst heeft alleen het Academisch Ziekenhuis in Leiden een goe de regeling met de tolken. „Zo hebben bij de receptie een agenda voor 'tolkenafspraken'. Op maandag en donderdag kunnen Marokkaans-spreken de patiënten bij de artsen te recht, op woensdag de Turks sprekenden. Op die manier worden de tolkendiensten opti- maai gebruikt." Flash, zegt de taart Uiterst profes sioneel werpt een personeels lid van de Eer ste Rotterdamse Taartwerp Cen trale (EKTC) een verse slag roomtaart in het gezicht van een nietsvermoe dend slachtoi- fer. Dat, na de eerste verbijste ring, slechts on nozel kan grijn zen. Want taart- werpen is de meest onschul dige vorm van intermenselijke agressie zeg gen ze althans bij de Centra le (Van één onzer* verslaggevers) ROTTERDAM "We wil len geschillen die tussen mensen tot agressie kunnen lelden op een 'softe' manier beslechten." Dit zegt een me dewerker van de onlangs op gerichte Eerste Rotterdamse Taartenwerp Centrale. Tegen betaling van 200 gul den voert een team van de centrale, dat bestaat uit een werper, een chauffeur en een fotograaf die de "bewijs-foto" levert, opdrachten van klan ten uit. Eén van de drie wer pers van de centrale gooit een slagroomtaart met een doorsnee van 25 centimeter in het gezicht van een door de klant uitgezocht slachtof fer. In de drie dagen dat de vrije jongens nu hun werk doen zijn er tien klussen uit gevoerd. De meeste slachtof fers reageren volgens taar tenwerper Rins Mes nogal la coniek. "Slechts een enkeling gooit de taartresten terug of wil op de vuist." zegt hij. Rins Mes heeft na de eer ste worpen al een zekere be hendigheid in het taarten gooien opgedaan. "Lange slachtoffers krijgen hem an ders dan kleintjes en de taart ontwijken is nu vrijwel on mogelijk. De klant kan koste loos om extra uitwrijven van de taart vragen. Dat is ge woon service," aldus Mes. De oprichters van de cen trale, een beveiligingsbeamb te. een antiekhandelaar en een fotograaf, willen met het bedrijf doorgaan zolang als het leuk blijft. Opdrachten voor de Eerste Rotterdamse Taartenwerp Centrale kunnen op gestuurd worden naar antwoordnum mer 3143 in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 23-jarl- ge. illegaal in on3 land verblij vende Colombiaan, M. H. G. is alsnog aangehouden in ver band met de moord op de 21-jarige Rotterdamse Floret- ta van der Steen. Dat is het re sultaat van nieuwe gegevens en aanwijzingen die de politie ROTTERDAM De NV Verenigde Meubileringsbedrlj- Ven, bestaande uit negen meu belzaken van Pander (onder weer in Rotterdam) en Pan der Projecten, heeft uitstel van betaling gekregen. Door een nog niet afgewikkelde onroe- rend-goed-transactie, waar- Wee een aanzienlijk bedrag is gemoeid, is het bedrijf in fi nanciële nood gekomen. De be windvoerders hopen nu de in februari gestarte reorganisatie sneller te kunnen uitvoeren. De klanten zullen er volgens de di rectie niets van merken; alle opdrachten worden normaal uitgevoerd. de afgelopen dagen tijdens het verhoor van de man heeft ge kregen. G. was degene die het afgelo pen weekeinde bij het politie bureau aan het Marconiplein meldde dat hij Floretta van der Steen dood had aangetrof fen, In een woning aan de Gro te Visserijstraat Het meisje bleek door messteken om het leven te zijn gebracht G. was een vriend van het slachtoffer. Hij werd gehoord, maar aan vankelijk leek het erop dat hij met de moord niets te maken had. Omdat echter bleek dat hij illegaal in Nederland was werd hij ondergebracht bij de Vreemdelingendienst van de Rotterdamse politie. Er was al een procedure op gang gebracht om hem het land uit te zetten toen de re cherche toch voldoende aan wijzingen kreeg om hem ervan te verdenken bij de moord be trokken te zijn geweest. G. heeft overigens nog niet bekend. Nieuwe tips die de po litie houvast zouden kunnen bieden in deze moordzaak zijn gisteren ook niet binnengeko men. isfi af! DEN HAAG Elf plaatsen in de Krlmpe- nerwaard zullen als zelf standige gemeenten ver dwijnen. Daarvoor in de plaats komen vier nieu we, grotere gemeenten. De ministerraad is giste ren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van de ze strekking. Bij de gemeentelijk herindeling van de Krimpenerwaard, zoals de operatie officieel heet, verdwijnen de ge meenten Ammeratol, Bergambacht, Berken- woude. Gouderak, Haas trecht, Krimpen aan de Lek, Lekkerkerk, Ouder kerk aan den IJssel, Schoonhoven, Stolwijk en Vllst Door samenvoegingen van (deze gemeenten of delen daarvan) ontstaan nieuwe gemeenten, die de namen Nederlek, Ouderkerk, Schoonhoven en Vlist krijgen. De be doeling van deze ingreep is alleen gemeenten over te houden die groot ge noeg zijn om een behoor lijke bestuurskracht te hebben en die ook finan cieel sterker In de schoe nen staan dan de huidige kleine plaatsen. De gemeente Krimpen aan den IJssel wordt bij de operatie op wat grenscorrecties na buiten schot gelaten- In de Krimpenerwaard be staat veel verzet tegen de gemeentelijke herin deling, waarvoor al Ja renlang plannen zijn ge maakt- Een werkgroep waarin de tegenstanders zich hebben verenigd, vindt dat nooit is aange toond dat de herindeling een verbetering voor de Krimpenerwaard zal be tekenen. De ziekenhuizen kunnen gra tis gebruik maken van de tolk diensten daar de stichting wordt gefinancierd door het ministerie van Volksgezond heid. Toch maken sommige ziekenhuizen gebruik van de commerciële Internationale Tolkencentrale, die ook In Rot terdam is gevestigd. De gemeente Rotterdam heeft voor 1982 een ton subsi die gegeven aan de Stichting Tolkencentrum. Alle gemeen telijke instellingen kunnen hiervoor gratis hulp van tol ken krijgen. Vermoedelijk zal deze subsidie niet worden her haald, omdat de rijksoverheid voor het komende jaar de stichting zal gaan financieren. De ministeries bekijken nog welke diensten en Instellingen dan gratis of tegen een geredu ceerd tarief van de tolken diensten gebruik kunnen ma ken. Het centrum verricht onge veer 1500 tolkendiensten per maand. Dat is een verdubbe ling vergeleken met afgelopen jaar. Jaarlijks is er ongeveer vijf ton gemoeid met de tolk en vertaaldiensten van de stichting. X V- v v - xv, y _x» i», V. K tfl ROTTERDAM De Rotterdamse GG en GD roept niet langer alle vrouwen in de vruchtba re leeftijd op om zich te laten vaccineren tegen rode hond. Nog geen kwart van de vrouwen gaf gehoor aan de op roep. "Dat percentage is te laag om met het pro gramma door te gaan," zegt dr. J. Hulsman van de GG en GD. Ook tijdens de afgelo pen maanden, waarin de rode hond nogal wat slachtoffers maakte, was de opkomst voor vaccinatie gering. "Het tragische is," al dus Huisman, "dat zich inmiddels tussen de tien en twintig vrouwen heb ben gemeld die zwanger zijn en rode hond heb ben. Voor zover ze in Rotterdam woonden, wa ren ze enkele maanden geleden opgeroepen voor vaccinatie. Toen vonden ze dat kennelijk niet no dig." De meeste vrouwen hebben inmiddels beslo ten een abortus te onder gaan. sspiWl ÈÉSwÊ Maasvlakte- centrale ligt 2 jaar stil (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De groot ste centrale van Rotterdam, de elektriciteitsfabriek Maasvlak te, zal begin volgend jaar voor de helft worden stilgelegd en het jaar erop helemaal buiten produktie komen. De twee een heden van 540 MegaWatt elk worden in drie Jaar omge bouwd van olie/gas tot kolen/ gas. De hoeveelheid elektra die voor Zuid-Holland onontbeer lijk is, moet gedurende die tijd worden opgewekt in andere centrales. De centrale zelf zal als hij is omgebouwd volgens het GEB schoner zijn dan de hui dige, omdat het stoken van ko len alleen mocht wanneer men voldoet aan strenge milieu maatregelen. Er komen ko lenstoffilters en een rookgas- ontzwaveiingslnstaliatie. Men overweegt de aanvoer van ko len via ondergrondse trans portbanden van een naburig kolenoverslagbedrljf te rege len. Kosten van de totale om bouw; één miljard gulden. Dit bedrag hoopt men bij het GEB binnen vijf tot tien jaar weer terug te verdienen, om dat de kolen aanzienlijk goed koper zijn dan olie. Inmiddels is de hele operatie In het "of ferstadium" gekomen, is de Hinderwetvergunning aange vraagd en denkt men eind van het jaar alle papieren in han den te hebben om met deze bij zondere klus te beginnen. Over het algemeen worden centrales zelden of nooit omge bouwd. Meestal doen ze dienst totdat ze zijn afgeschreven (na een Jaar of 25) en zet men dan een nieuwe, moderne neer. Dit is de eerste keer dat het GEB zich voor deze opgave gesteld ziet De Elektriciteitsfabriek Maasvlakte werd zeven jaar geleden in gebruik genomen cn behoort nog steeds tot een van de nieuwste in Zuid-Holland. Dit ia vooraf af te meten aan het rendement van dc ketels: 41 percent van dc brandstof wordt in energie omgezet. Een paar percent meer dan bij een centrale als de Waalhaven. Omdat het echter om grote hoeveelheden gaat (maximaal 2 keer 540 MegaWatt) heeft men in Zuid-Holland altijd Elektriciteitscentrale Maasvlakte; twee hoge ketel huizen totaal vernieuwd. veel stroom van de Maasvlak te betrokken. Tussen dc 300 en 500 Megawatt. De helft van de electra wordt gebruikt in het eigen voorzleningsgebied, de andere helft "geëxporteerd" naar an dere plaatsen in Zuid-Holland, zoals bijvoorbeeld Dordt en Gouda. Via het koppelnet, dat alle electrabedrijven in Neder land met elkaar verbindt op dat er geen grote stroomsto ringen hoeven plaats te heb ben, wordt dit geleverd. Uitgebreide berekeningen van het GEB hebben de stads bestuurders ervan overtuigd dat de baten op den duur gro ter zijn dan de kosten, ondanks de jeugd van de huidige cen trale. Daarbij gold niet alleen dat kolen als brandstof aan zienlijk goedkoper zijn dan olie, maar ook dat het tot de nieuwe opzet behoorde om zo veel mogelijk verschillende soorten brandstof te gebruiken. Ligt de aanvoer van het een "politiek een tijdlang moeilijk" don kan men zonder meer op de andere overschakelen. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Bij het tankopslagbedrijf Matex, dochter van Van Ommeren, zal de Vervoersbond FNV voorlopig geen acties gaan houden hoewel een ultimatum aan het bedrijf Inmiddels ver lopen ls. De kaderleden van de bond hebben besloten alsnog een re ferendum onder de leden te houden over de CAO-resulta- ten. Dat is opmerkelijk, omdat zij met acties hadden gedreigd als dc Matex-directle niet aan hun eisen tegemoet zou komen. De wat voorzichtiger opstel ling heeft te maken met de af loop van diverse stakingen in de Rotterdamse haven. Bij Matex had de Vervoers bond tn de onderhandelingen juist een doorbraak bereikt op het gebied van de arbeidstijd verkorting. Matex bood als eerste tankopslagbedrijf een werktijdverkorting aan tot 32,3 uur per week voor de continu- wcrker3 en voor de dagdiens ten van 37,5 naar 36 uur. De Matex-werknemers moesten daarvoor wel een aantal vrije dagen inleveren en daarover waren ze niet be paald tevreden. Ontevreden waren ze verder ook omdat de directie niet tegemoet wilde komen aan een aantal andere vakbondwensen, zoals een ar beidsplaatsenovereenkomst en verlaging van de VUT-lecftijd. De leden van de Vervoers bond vonden dan hun onder handelaars alsnog moesten proberen meer boven tafel tc krijgen. Er werd een ultima tum naar directie gestuurd. Die la er niet op ingegaan. Nu gaan de leden alsnog schrifte lijk stemmen over het laatste werkgeversbod. ROTTERDAM/NEW YORK Schipper Sjoerd Nauta is gistermiddag volgens plan bin nengelopen in New York. Zijn schip, dc Stad Rotterdam, kwam daar rond kwart voor zes aan. Of hij daarmee win naar is geworden van de Rot terdam Transatlantic 200 zeil race is nog niet zeker. Het schip heeft In deze race de grootste handicap Sjoerd Nauta heeft zijn schip inmiddels afgemeerd in de New Yorksc Larchmond Yachtclub. Hij heeft de race extreem snel beëindigd, gehol pen door vliegende stormen in de rug. Die stormen hebben overigens ook enkele malen averij veroorzaakt. Nauta ver speelde tijdens de overtocht twee spinakers cn moest enke le malen schade een fok en grootzeil herstellen. ROTTERDAM "Heroine- wlnkels onder controle van de overheid moeten het gebruik van heroïne uit de criminele sfeer halen," vindt criminoloog prof. Louk Hulsman van de Erasmusunlverslteit in Rotter dam. De junks leiden dan geen opgejaagd leven, de handel wordt uitgeschakeld en de beeldvorming over verslaaf den verandert. Huisman denkt aan het type winkel als de aicoholwinkels in Noorwegen. Daarin verkoopt de overheid op beperkte schaal in speciale winkels sterke drank.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1