9 Grootste vredesmars in New Relletjes in Poolse steden i Het verhaal van de vlucht Koning Khale dood, Fahd nieuwe man Begin wil buffer in Zuid-Libanon ter meuten natuurlijk Iets beter Politie pakt 200 zwarten op in Soweto Nederlander komt om in Beiroet Sch hun het vrije volk Van onze correspondent TOM RONSE NEW YORK Naar schatting 750.000 mensen hebben zaterdag deelgenomen aan de grootste vredesmars die ooit in de Verenigde Staten is ge houden. "Wij denken aan onze kinderen," zei He len Caldieott, die met haar organisatie van artsen strijdt tegen de opvatting dat een kernoorlog te overleven is. siki 4-6' Vervolg voorpagina (Van een onzer verslaggevers) - Argentinië strijdt een dubbele strijd. Op de Falkland Eilanden en" op de grasmat. Voor Argentinië gaat het voetbal gewoon door, oorlog of geen oorlog. Dat is niet ver wonderlijk, want voet bal heeft in Argentinië altijd al een speciale plaats gehad. - Susanne Menendes (28). Britten Luis Labrana TEL AVIV De Is raëlische premier Be gin heeft gisteren tij dens een ontmoeting met de speciale Ameri kaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Phi lip Habib, voorstellen gedaan die volgens hem een oplossing moe ten bieden voor de hui dige crisis in Libanon. Begins plan zou uitgaan van een multinationale troepenmacht die in het zuiden van Libanon een buffer zou moeten vor men tussen Israël en de Palestijnen. Palestijnse kinderen hangen over het prik keldraad rond hun vluchtelingenkamp bij Tyre in Libanon. Tyre was de eerste stad die in Israëlische handen viel. 600 Natrena zoetjes in tafelverpakking, van 6,75 voor Fresh Up aftershave. Aftershave met zeeo van 12,95 voor Boldoot zakdoekjes. Met verfrissende eau öe co logne 20 zakdoekjes van 6,95 voor MAANDAG14-JUN11M2 pM* wmt tamp. aten «Iden »OVS •n het Deaf. dolen tor- Ie jon- orkt en door Beft ah mvij. k vele ofcken aiding. «gene- ebben deze »ten i een «eter :ht- rek- toT1 ker. 't het t ver- |kt uit teen len bij de eft in- fffit rving. hier- kriti- lan - laan cleel 'it na- slist tbe- I i eeft buitenlend 'Geloof politici niet. denk aan de kinderen' werd zaterdag gedemons treerd. Zo gingen tn San Fran cisco 30.000 mensen de straat op. De vergelijking met de anti- Vietnam beweging werd her haaldelijk gemaakt, maar de massa in New York was twee maal zo groot als tijdens de grootste betoging tegen de oor log in Vietnam en de samen stelling was duidelijk verschil lend. Opvallend groot was het aantal oudere betogers en het aantal delegaties van kerken en andere groeperingen. Anarchisten en militante communisten Hepen naast ka tholieke bisschoppen en boed dhistische monniken in gele gewaden. Er waren grote groe pen kinderen en gehandicapten en de grootste buitenlandse de legatie kwam uit Japan. Over levenden van Hiroshima en Nagasaki leidden de zes kilo meter lange stoet. De demonstratie begon bij het gebouw van de Verenigde "Onze kinderen zijn geen communistische kinderen en het zijn geen kapitalistische kinderen. Een kind is een kind is een kind," aldus Caldieott, die ook nog •sei: "Geloof niet wat de politici zeggen. Kijk naar wat zij c oen." De massa)betoging was er één zonder kicldenten. Voor de meeste deel lemcrs was het de eerste keer dat zij de straat opgingen. Na afloop verklaar- Qv. min'ster Weinberger van Defensie op de televisie, dat de demonstratie niets zal veran deren aan de bewapenings plannen van de VS. Als de re gering Ingaat op de eisen van de demonstranten roept zij wellicht een atoomaanval over het land af. aldus Weinberger. De vredesbeweging kwam in de VS later op gang dan in West-Europa maar is er nu toch in geslaagd meer mensen op straat te brengen dan in an dere landen het geval was. Ook in andere Amerikaanse steden Naties, waar een buitengewone zitting van de VN over ontwa pening wordt gehouden. In New Yorks Central Park, waar vele betogers de nacht in de open lucht hadden doorge bracht, werden de betogers toegesproken door bekende ac tievoerders. Politici werden niet tot het podium toegelaten. Wel spraken er beroemdhe den als Orson Welles, de ac teur, en zongen er Bruce Springsteen, Linda Konstadt en Joan Baez. De internationaal secretaris van het Interkerkelijk Vredes beraad uit Nederland, Wim Bartels, was ook van de partij in New York. Hij zei dat de de monstratie Iaat zien hoezeer de vredesbeweging in de VS een factor van belang is ge worden. JOHANNESBURG Meer dan tweehonderd zwarte Inwo ners van Soweto, een Zuidafn- kaanse stad voor zwarten aan de rand van Johannesburg, zijn gistermiddag gearres teerd. Dat gebeurde tijdens een herdenkingsdienst voor een zwarte vakbondsleider Een reden voor de aanhouding is door de politie met gegeven. Onder de arrestanten zou zich dr. Motlana bevinden, een invloedrijke activist uit Sowe to. Ook Albertina Sisulu is aan gehouden. Zij is de vrouw van Albert Sisulu. een van de lei ders van het verboden Afri kaanse Nationale Congres, die een levenslange gevangenis straf uitzit op het beruchte Robbeneiland De arrestatie vond plaats drie dagen voordat het zes jaar geleden is dat in Soweto bloedige rollen uitbraken, waarbij door politieoptreden meer dan vijfhonderd mensen om het leven kwamen. BEIROET De strijd in Li banon heeft het afgelopen weekeinde het leven gekost aan de Nederlander Henk Vel- ders. De 49-jarige Velders, die directeur-generaal en vice-pre sident was van de Chase Man- ■-hattan Bank in Beiroet, kwam "Om toen zijn appartement werd getroffen tijdens de Is raëlische bombardementen op Beiroet. Hij was één van de tweehonderd mensen die om kwamen tijdens de Israëlische bombardementen die plaats vonden voordat het bestand tussen Israël en de PLO van kracht werd. WARSCHAU In de Poolse steden Gdansk en Wroclaw hebben zich giste ren, precies zes maanden na de afkondiging van de slaat van oorlog, relletjes voorgedaan. Volgens het of- ficiele persbureau PAP wa ren 'onverantwoordelijke groepen jongeren, duidelijk aangezet door extremisten van Solidariteit' verant woordelijk voor de onlus ten. De Poolse militaire auto riteiten hebben dit week einde de vrijlating aange kondigd van 257 geinter- neerden. In een communi qué werd een verdere "ver soepeling van de staat van beleg" aangekondigd "bij een zichtbare stabilisering en normalisering". Die normalisering Is ook de belangrijkste voorwaar de voor een bezoek van de paus aan Polen, zo meldde PAP. sil 16). 3sey van 1,15 116), lau- me 30 Voetbal in Argentinië is viting ongenoeg en /y /fy y-%- "Overal op straat zie je mensen voetballen. Niet al leen kinderen, maar ook oudere mensen gebruiken groenstroken en parken als trapveldjes. Voetbal is In Ar gentinië een echte volks sport." "Aan het woord is Luis La- brana. Hij is geboren Argen tijn. maar woont sinds 1977 in Nederland. Luis (35) stu- ddert Spaanse taal- en letter kunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. „Het is in Argentinië ver boden op straat te proteste ren tegen het regime. Ook zijn samenkomsten en ver gaderingen niet toegestaan. De enige plaats waar men sen bij elkaar kunnen komen is het voetbalveld. Daar uiten zij hun ongenoegen over het regime. Het is de enige plaats waar je 'veilig' leuzen kunt roepen. Voetbal in Argentinië is een collectie ve vorm van communicatie." De politie grijpt bijna nooit in. Ook niet als de voet balsupporters het verboden vrijheidslied "de Mars voor Perón" aanheffen. "Wat kun nen die paar politiemensen doen tegen duizenden joelen de mensen? Bovendien denkt de regering ook van 'laat ze maar'. Zolang de ontevre denheid zich binnen de mu ren van het stadion uit. heb ben zij er geen last van." Tijdens de bekeruitreiking van de WK '78 riepen duizen den Peronisten de leus 'Ar gentinië is kampioen en het volk is van Peron. Luis La- bcada: "Onmiddellijk storm de een groep politiemannen naar de tribunes en richtten hun geweren op de massa. De regering kon zich een dergelijk protest, dat hoor baar was voor miljoenen Europeanen, niet veroorlo ven. Het volk zweeg." "Maar de politie kon tij dens dat zelfde wereldkam pioenschap niet verhinderen dat zes miljoen mensen een protestmars door de hoofd stad hielden, en daarbij hun strijdlied. 'Marcha Peronis- ta" zongen. Die groep was te groot.". De situatie in de stadions Is op het ogenblik heel an ders. Politieke kreten wor den er nauwelijks meer ge slaakt. „De linkse oppositie heeft toegestemd zich achter het regime te scharen in de oorlog tegen het Engelse ko lonialisme. Op voorwaarde dat er een democratische re gering komt." De geschiedenis van het Argentijnse voetbal begint aan het eind van de vorige eeuw. Toen introduceerden de Britten deze sport Tot de jaren dertig bleef het een eli te-sport. die alleen door de bedrijfsleiding van bijvoor- beeld spoorwegmaatschap pijen en koelhuizen beoefend werd. Langzamerhand kreeg voetbal een meer algemeen karakter. Argentijnse arbei ders richtten voetbalclubjes op in hun eigen bedrijf. Som mige daarvan zijn uitge groeid tot professionele teams. De club "River-Plate" is daar een goed voorbeeld van. Nu is voetbal in Argen tinië sport nummer één. „Maar voor de Argentijnen i3 voetbal geen vertier", be sluit Luis Labrada. „Voetbal en politiek zijn sterk met el kaar verweven. Maar het probleem van de soevereini teit van de Malvinas staat er bulten. Die strijd wordt cp de eilanden gevoerd en niet op het voetbalveld." Luis Labrana (35) vertelt het verhaal van zijn vlucht uit Argentinië, vijf jaar ge leden. „Op dertien september 1977 zou het Argentijnse 'Bo ca.de finale-wedstrijd spe len om de Cup van Latijns- Amerika. Dat zou je kunnen vergelijken met de Europa cup. Honderdduizenden Ar gentijnen ging naar Monte video (Uruguay) om het spel te volgen." ,Jk wist dat het onmoge lijk was om alle supporters bij de grens te controleren. Samen met een vriend en een vriendin namen we de gok. Zonder papleren gingen we de grens over, Susanne Menendez, zijn vriendin, en ik zijn vanuit Uruguay naar Brazilië gevlucht en van daar naar Nederland." „Het was erg moeilijk om een vi sum te krijgen, omdat we geen papieren hadden. Ne derland was het enige land dat ons wilde opnemen, ook al kregen we niet de status van politieke vluchtelingen. Daarom zijn we nu hier." „Mijn vriend is later naar Argentinië teruggegaan. We hebben nooit meer iets van hem gehoord. HIJ Is waar schijnlijk vermoord." Volgens een woordvoerder van Begin gaat Israël bij even tuele onderhandelingen van de volgende uitgangsputnen uit: er moet een veiligheidszone van 40 tot 45 kilometer vanaf de Israëlisch grens tot in Liba non komen; de Palestijnse be vrijdingsorganisatie mag zijn infrastructuur niet opnieuw opbouwen in gebieden die nu door de Israëlische troepen be zet worden gehouden. Dit zou ook moeten gelden voor kust steden als Sidon en Damour, die buiten de veiligheidszone vallen. Volgens de woordvoer der valt op deze uitgangspun ten niets af te dingen. De Israëlische eisen zijn er op gericht „een multinationale troepenmacht zijn werk te la ten doen, zonder dat deze te maken krijgt met terroristen in zijn gebied". De Israëlische voorstellen hebben als doel op lange termijn de verwijdering van alle buitenlandse troepen uit Libanon, zodat het Libane se leger de enige gewapende macht in het land zal zijn. Ook de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Haig heeft er gisteren op ge zinspeeld dat Libanon geheel van buitenlandse troepen moet worden gezuiverd. Hij doelde daarmee op de Syrische vrede smacht en de guerillastrljders van de PLO. Volgens Haig moet Israel zich "op den duur" terugtrekken, maar zal iedere terugtrekking "het geheel van buitenlandse elementen moe ten behelzen". „Niemand zou zich tevreden kunnen stellen met een terugkeer naar de toe stand zoals die was", aldus Haig. Een koude polaire luchtstroming heeft een groot deel van West- Europa in haar greep gekregen. Met name de bo venlucht is hier door flink afge koeld. Het was dan ook niet verwon derlijk dal er gis teren nogal wat meldingen bin nenkwamen van neerslag in de vorm van hagel in ons land, meestal tijdens onweers buien. Doordat deze de pressie als het wa re ingevangen gaat worden door de naar Rusland wegtrekkende Ooatzee-depres- sie, zal de wind bij ons tijdelijk naar het zuidoosten gaan draaien, waardoor lucht zat toestromen welke wat meer voorver warmd is door een langere weg over land. De neerslagkan sen blijven de ko mende dagen ech ter duidelijk aan wezig, waardoor het wisselvallige karakter van het huidige weerbeeld in stand wordt ge houden. De badgasten langs onze Noord zeekust zullen zich deze week moeten behelpen met zonnige tus sendoortjes en er rekening mee moeten houden dat zij zich door gaans op een vochtig strand zul len ophouden. De windrichting is de laatste dagen bo ven het Noordzee gebied bijzonder ongunstig geweest voor de enige da gen geleden ont stane olievlek van de inmiddels be rucht geworden Griekse tanker. Door de krachtige en af en toe harde noordwestenwind ia de olie op de Hollandse kust te rechtgekomen en bevuilt de kust nu van Hoek van Hol land tot ver voorbij Scheveningen. De luchtdruk in Rotterdam van morgen om acht uur was 1012 milli bar <759 mm), ten dens licht stij gend. Strandverwachting Zeeuwse en Zuid hollandse kust voor morgen: eni ge verbetering ten opzichte van de afgelopen dagen met de naar zuid oost draaiende wind en in kracht afnemend tot ma tig (3 Beaufort). De temperatuur zal naar een wat ho ger niveau stijgen, zo rond 18 graden, bij een zeewater temperatuur van 13 graden. Speciaal aanbevo len badtijden voor dinsdag: Domburg 17.30 - 20.30, Roc- kanje 18 - 21, Hoek van Holland 18.15 - 21.15, Zandvoort 18.30 - 21.30, Texel 11 -14 uur. max. min. Amsterdam regenbui 16 9 De Bilt regenbui 16 9 Deelen regenbui 15 9 Eelde regenbui 18 8 -indhoven regenbui 16 8 üen Helder regenbui 16 10 Rotterdam regenbui 17 10 Twente regenbui 15 9 Vhssingen hal! bew. 15 11 Zd -Limburg hagelbui 15 8 Aberdeen zwaar bew. 13 6 Athene onbewolkt 27 20 Barcelona zwaar bew. 29 14 Berlijn zwaar bew. 15 10 Bordeaux licht bew. 19 0 Brussel half bewolkt 15 8 Frankfort half bew. 18 10 Geneve zwaar bew. 12 10 Innsbruck regen 15 9 Klagenturt half bew. 13 8 Kopenhagen regen 14 6 Lissabon half bew. 23 16 Locarno licht bew. 22 7 Londen zwaar bew. 16 10 Madrid onbewolkt 27 15 Malaga onbewolkt 34 24 Mallorca half bew. 30 17 Munchen regen 15 8 Nice sneeuw 26 14 Oslo regen 15 8 Parijs zwaar bew. 18 10 Rome onbewolkt 27 15 Split regen 28 14 Stockholm zwaar bew. 12 4 Wenen regenbui 18 12 Zurich zwaar bew. 15 9 Casa Blanca zwaar bew. 23 18 Istanbul onbewolkt 29 21 Las Paimas zwaar bew. 24 19 Tel-Aviv ombewolkt 28 20 Tunis onbewolkt 32 19 Khaled RIAAD Koning Khaled van Saoe- di-Arabië is giste ren aan een hart aanval overleden. Hij werd nog de zelfde dag in Riaad begraven. Khaled wordt op gevolgd door kroonprins Fahd. Fahd stond tijdens hat bewind van de overleden koning bekend als de sterke man. Khaled volgdo in 1975 zijn veimoor- de halfbroer ko ning Faisal op. Die had hem in 1954 benoemd tot vice- premier. Met Fahd als advi seur kwam wijlen koning Khaled vo rig jaar met een opzienbarend vre desplan. Dat be helsde de terug trekking van Israël uit alle bezette ge bieden en de stichting van een Palestijnse Staat, met Jeruzalem ala hoofdstad. De nieuwe koning van Saoedi-Arabië, ex-kroonprins Fahd, heett het be leid van Khaled sterk beïnvloed. Fahd maakte zich sterk voor de rust in het Midden- Oosten. Zo bemid delde hij in het conflict tussen de Arabische landen en Israël en bij het grensconflict tus sen de Golfstaat Oman en de Ver enigde Arabische Emiraten. Doordat Fahd een Koning Fahd grote invloed op het beleid van Khaled had inzake buitenlandse be trekkingen en olie export, wordt een verandering van de houding van Saoedi-Arabië op deze gebieden nauwelijks ver wacht. De nieuwe koning, Fahd, heeft een belangrijke rol ge speeld in de tot standkoming van een ataakt-het-vu- ren tussen de PLO en de Israëli's. Dit meldde een welin gelichte bron in Beiroet zaterdag. Fahd zou bemid deld hebben tus sen PLO-leider Arafat en Ameri- ka's president Ro nald Reagan. De gesprekken tussen deze twee leiders, die leidden tot een drie uur durende wapenstilstand, zouden telefonisch zijn gevoerd. Koning Fahd werd in 1922 geboren als een van de 38 zonen van Abdoel Aziz Saoed, de stichter van Saoe di-Arabië. Hij stu deerde in Oost en West In 1962 werd hij minister van Binnenlandse Za ken. Na de dood van koning Feisal werd Fahd leider van de Nationale Garde. Verder be kleedde hij leiden de functies in or ganisaties op het gebied van olie en onderwijs. si Fahd is yoorzitter van de Islamiti sche Conferentie. Dit is een samen werkingsverband van zes Golfstaten. Saoedi-Arabië ver vult hierin een lei dende functie. Vanuit de hele we reld zijn rouwbe tuigingen ge stuurd. President Reagan zei „diep bedroefd te zijn over de dood van Khaled, die zijn land met eer, waardigheid en wijsheid heeft ge regeerd". Ameri- ka's minister van Buitenlandse Za ken, Alexander Haig, verklaarde dat hij een soepele machtsopvolging verwachtte. Hij noemde Fahd „een vriend van de Ver enigde Staten". De president van Egypte, Hoani Moebarak, woonde de begrafenis gis teren in Riaad bij. In zijn condolean ce-boodschap zei de Franse presi dent Mitterrand dat Khaled „even als ik, erg veel be tekenis hechtte aan vriendschap tussen Saoedi- Arabië en Frank rijk." De Golfsta ten, Irak en Jorda nië brachten hulde aan de overleden koning en betuig den hun meeleven. Syrië kondigde evenals Egypte twee weken rouw aan.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1