Co^iüiniente^^ilÉ weet het oök niet. Boze werknemer in handboeien Ook stadsnieuws bij Haven-TV Eis 8 jaar na steekpartij gratis vandaag met: Zevenkamp is even wennen. Rente op rente m nmi ifj fli MS) HÉM (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/DEN HAAG Waarom moet een inwoner van Vlaardingcn drieënhalf keer zo veel betalen voor het ophalen van zijn huisvuil als. pak weg, een Nijmegenaar? Hoe komt het dat in Dordrecht het reinigingstarief 120 gulden per jaar bedraagt en een Schiedammer maar 69,60 op tafel hoeft te leggen? „Op die vragen is geen duidelijk antwoord te krijgen", zegt de Consumen tenbond. De bruggen kregen het hard te verduren gisteren. Eerst de Koninginnebrug. Een van de kleppen wilde om vijf uur niet meer naar beneden. En terwijl het gegrom uit de snelgroeiende file tot op de Cooisingel hoorbaar was allemaal mannen die Argentinië tegen Brazilië aan hun neus zagen voorbij gaan hadden monteurs tot zeven uur 's avonds werk beweging in het onwrikbare gevaar te te krijgen. Onderwijl doken jongelui lustig het water in om aan de overkant in triomf te wuiven naar de achterblijvers. Nauwelijks waren de moeilijkheden aan de Koninginnebrug geklaard of de spoorbrug moest, het ontgelden. Een zeiljacht mat haar krachten met hei brugstaal en verloor. De Rijkshavendiensl hielp de zeilers uit de pro- ble men. Aswintha Commandeur Huidarts ZATERDAG 3 JUU 1982 V- J; - "'-r?y '"V" '7**'. is x i'-»i'ir' Wie snapt er wat van reinigingsrechten 1 - - malen dat per week wordt op gehaald ccn verklaring bie den". (Klopt, want in het dure Vlaardingcn wordt het vuil maar één keer per week opge haald in het toch iets goed kopere Rotterdam althans in de oudere wijken altijd nog tweemaal per week). Dc consumentenorganisatie kon slechts één reden voor de verschillen ontdekken: de ma nier van vuilverwerken. Ge meenten die hun vuil storten, kennen doorgaans een lager tarief dan gemeenten die hun vuil laten composteren of ver branden. Dc bond vermoedt dat er bij de tariefstelling al lerlei zaken een rol spelen die met dc bedrijfsvoering niets te maken hebben. Ook dat klopt. Vlaardingcn bijvoorbeeld zucht onder het contract met de Afvalverwer king Rijnmond AVR. Dat is een zeer dure afnemer van vuil. Vlaardingcn moet dit jaar zelfs rond 600.000 gulden „boete" aan de AVR betalen, omdat... cr in '81 6000 ton min der vuil is opgehaald dan in het contract met de AVR stond vermeld. Rotterdams vuil gaat maar voor een deel naar de AVR, het meeste wordt in de eigen goed kopere Roteb-ovcns verbrand. Dat kan de oorzaak zijn dat het reinigingsrecht in Rotter dam lager ligt. Bovendien dekt het Rotterdamse tarief maar 60 procent van de werkelijke ophaal- en verwerkingskosten. In vlaardingcn is dat 90 pro cent. Ondanks alle mogelijke ver klaringen voor de verschillen, vindt de Consumentenbond al die „uitschieters" maar een slechte zaak voor de consu ment. Deze organisatie heeft de rcinigingstarieven in dc 44 grootste Nederlandse gemeen ten op ccn rijtje gezet en kwam tot schrikbarende ont dekkingen. Niet alleen dc ta rieven zelf lopen onmogelijk ver uiteen, ook dc jaarlijkse prijsstijgingen vliegen soms dc pan uit. Neem Vlaardingcn. Het la- ten ophalen van huisvuil kost :in deze stad 157,20 per jaar. Nog altijd 2.70 minder dan de' duurste gemeente (Zeist, met 162,-) maar bijna ƒ90.- méér dan In het naburige Schiedam "en 44,40 meer dan in Rotter- dam. i Ret Vlaardingse reinigingsta- rief. zo berekende de Consu mentenbond, is sinds 1974 met niet minder dan 337 procent gestegen. Het algemene prijs peil ging in diezelfde periode 'met „slechts" 70 procent om hoog. Maar ook Dordrecht (met 150 procent stijging in acht Jaar). Rotterdam (met 133 pro cent) en Schiedam (132 pro- Cent) vormen prijsuitschicters. „Waar komen die enorme verschillen vandaan", vroeg de Consumentenbond. „Eerlijk gezegd moeten wij het ant woord schuldig blijven", meldt de Consumentengids van deze maand. „We keken naar de grootte van dc gemeente en de hoogte van dc tarieven, maar daar bleek geen verband tus sen te bestaan. Misschien zijn de tarieven of de tariefstijgin- gen te begrijpen als je ze ver gelijkt met de kostendekking per gemeente, dachten wij. Maar nee. ook die vergelijking bracht geen duidelijkheid", al dus de Consumentenbond. :..Evenmin kon het aantal (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Dc gemoederen bij het In stallatiebedrijf D.K.T. aan de Witte de With- straat lopen hoog op. Voor de tweede maal de ze week moest de politie uitrukken om grotere brokken te voorkomen. Een werknemer sloeg gistermiddag de glazen deur aan diggelen om naar zijn zeggen „een werkbrlefje te halen". In de handboeien werd hij afgevoerd. Ongeveer veertig werk nemers van het bedrijf leven In grote onzeker- hetd over hun toekomst. DJi.T. staat op het rand je van een faillissement. De werknemers van wie een gedeeh'e zich giste ren voor de deur had ver zameld, zeggen vakantie geld, salaris en onkosten vergoedingen te goed te hebben voor bedragen variërend van 5000 tot 10.000 gulden. Het personeel heeft twee advocaten In dc arm genomen. f®§ I c| -ROTTERDAM Een week 'ang lokale televisie uitslui tend over de haven boeit niet genoeg. Een dagelijks stads- journaal en programma's over andere facetten van de Rotter damse samenleving zijn on misbaar. Daarvoor is meer deskundig personeel, meer ap paratuur en waarschijnlijk "neer geld nodig dan de zeven ton die tot nog toe voor Haven- TV gereserveerd is. Dat is de mening van het be stuur van Radio Rijnmond dat .verantwoordelijk is voor dc kwaliteit van lokale uitzendin gen. Het baseert zich op een rapport van de Utrechtse jour nalist Cor Al, die een program maplan heeft gemaakt voor ongeveer dertig uur lokale te levisie in september. - Koos de Gast. voorzitter van het bestuur van de regtonate omroep, verwacht dat de ga ranties die Al vraagt door de Stichting Haven-TV worden •gegeven. Hij wil niet praten over de hoogte van de kosten die daar uit voortvloeien. „Dat is moei- jdk nu al exact te bepalen, vellicht kunnen mensen die al bezig zijn ook worden ingezet voor dat aanvullende werk." Al zelf beperkt zich tot de mededeling dat de beslissing door Haven-TV binnen een wéék genomen moet worden. -Er. moet nog heel wat gebeu ren en dc vakanties staan voor de deur. Wil het een kans van magen hebben dan moet er =finei begonnen worden." tRe SHehting Haven-TV heeft thans een door het jubilerende Havenbedrijf gegarandeerd budget van zeven ton. Fred Blokhuizen van het Havenbe drijf heeft al eerder het idee geopperd bijdragen te vragen aan het Rotterdamse bedrijfs leven. De Stichting Haven-TV waarin werkgevers uit de ha ven, de FNV en de WV verte genwoordigd zijn, komt maan dag bij elkaar. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De 30-jari- ge Dordtenaar H. W. hoorde gisteren voor de Dordtse rechtbank acht jaar tegen zich eisen wegens moord op zijn ex- vrouw. De officier van Justitie acht te moord met voorbedachte ra de bewezen. W. had op 14 april van dit jaar zijn ex-vrouw, dc 30-jarige H. M. Godfried met een mes aangevallen. Twee uur later bezweek zij aan de ROTTERDAM Rotterdam heeft de zes ton voor het op ruimen van het chemisch al- val aan de Klnheim In Hoog vliet niet aan Shell betaald, maar aan diens connecties, die het afval naar Oost- Dultsland hebben vervoerd. Shell heeft wel een kleine re kening bij de gemeente Inge diend voor het verbranden van een klein gedeelte van de teer- en oliegrond, die het ooit zelf heeft gestort. „Shell heelt slechts zijn diensten aangeboden om het afval te verwijderen. Van be taling van zes ton aan Shell Is geen sprake", aldus wet houder Van der Pols van Mi lieu van Rotterdam. Shell heeft het afval In de jaren vijftig zelf gestort en voelde zich "moreel ver plicht" om Rotterdam te hel pen met zijn exportvergun ning en door het inschakelen van transportbedrijven, die wel vaker voor Shell naar Oost-Duitsland rijden. Al het vervoer liep via Shell. De grond werd na af graving naar de Shell aan de Vondelingenweg vervoerd, vanwaar het op transport werd gezet naar Oost-Duits land. „Hoewel de orders op Sheü-papier zijn geschreven, komen de facturen direct van de vervoersbedrijven naar Rotterdam", aldus een beleidsambtenaar van Rot terdam. „Het is niet zo, dat de stad per giro zes ton aan Shell heeft overgemaakt". Shell en Rotterdam zijn samen al» opdrachtgevers opgetreden. Shell wenst ech ter niets te betalen. De maatschappij zegt dat er in de jaren vijftig geen milieu wetten waren en dat zij dus niet aansprakelijk is. Zij toonde zich bereid om haar eigen afval op te ruimen, maar op kosten van Rotter dam. Wethouder Van der Pols vindt dat geen vreemde constructie: „Het was de eni ge manier om snel en goed koop van het afval af te ko men. Anders hadden we het bij het rijk moeten aanmel den en dat kon niet door de haast, waarmee het waren huis Galeries Moderne» op de grond wilde uitbreiden". verwondingen. W. vertelde de rechtbank dat hij zijn ex-vrouw had ge vraagd een van hun twee doch tertjes te kunnen spreken. Zij had dit geweigerd. Bij haar huis wachtte W. de vrouw op, om met haar te praten. De af werende houding van de vrouw had W. zijn zelfbeheer sing doen verliezen, zo ver klaarde hij. Hij gaf toe uit jaloezie te hebben gehandeld. De vrouw had een relatie met een andere man aangeknoopt. Ik wilde haar niet doden, alleen maar zodanig verwonden dat ze voor andere mannen niet meer aan trekkelijk zou zijn. aldus W. Uitspraak 18 juli. Aanklacht te&en vroegere leiding van de 'Veenweg' ROTTERDAM De Rot terdamse mevrouw De Waart van Gulik heeft een aanklacht ingediend tegen de vroegere directrice, hoofd zuster en arts van de ge meentelijke verpleeginrich- ex poseert schilderijen 5 juli tot en met 28 juli'82 expositie open: maandag t/m vrijdag 10.00 tot 17.00 uur. Witle de Withstraat 25 Rotterdam tel 010 - 147400 •tók i mi,Mr; as ting Veenweg. Volgens haar heeft de leiding van dit ver pleeghuis zich schuldig ge maakt aan "opzettelijke ac tieve euthanasie, de dood tot gevolg hebbend." Volgens mevrouw De Waart van Gu lik is in het verpleeghuis op zettelijk een einde gemaakt aan het leven van haar 74-ja- rige moeder, die op 5 decem ber 1978 in de Veenweg werd opgenomen en die twee we ken later overleed. Dat was, aldus mevrouw De Waart van Gulik, het gevolg van de behandeling met pijn stillers, die werden toegediend terwijl haar moeder geen eten en drinken kreeg. Volgens haar heeft ook een dochter van een andere bejaarde die in de Veenweg is overleden een aan klacht ingediend. Mevrouw De Waart van Gu lik heeft na de dood van haar rnoedcr een actie tegen de Veenweg ontketend. Dat leidde er onder meer toe dat de in spectie voor de geestelijke volksgezondheid een onder zoek insteide, waarbij de toen malige arts mevrouw Schultc- Lukasscn werd bekritiseerd. De arts werkt inmiddels als huidarts in opleiding op het Academisch Ziekenhuis Dijk- zigt. Mevrouw De Waart van Gulik heeft daar al enkele ma len gedemonstreerd omdat zij de arts uit de medische sector weg wil hebben. De Veenweg heeft inmiddels overigens een nieuwe leiding gekregen en een nieuwe orga nisatie. De gemeente hoopt daarmee problemen In de toe komst te voorkomen, of in elk geval te zorgen dat problemen eerder aan het licht komen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1