7 Teheran: We gaan (desnoodstot Bagdad m Is vissen in net water Russen steunen opstandelingen <Seen spijkerbommen meer voor Israël 1É8 21 ?5 Arabische leiders hang voor opstand in eigen land ter meuten natuurlijk ter meuten natuurlijk Jaruzelskl: 'Staat van beleg blijft' Leden vredesgroep Rusland opgepakt Eerste president «"-Afrika overleden Wetten veranderen voor homofielen i voorpagina 'VS ondermijnen atoomcontrole"' 'm*m. ïch BAGDAD/TEHERAN Irak heeft het afgelo pen weekeinde de aanval van een honderdduizend man sterke Iraanse troepenmacht op de haven- stad Basra afgeslagen, r 9c aanval was de derde in de week dat Iraanse troepen zich op l'jraaks grondgebied be- Lvinden. Volgens de Amerikaanse inlichtin gendienst zou de mili- tair-c tegenslag van Iran tijdelijk kunnen zijn, omdat de Iraniërs zich in de woestijnvlak- ten rond Basra hergroe peren. M A, Deze Ameri kaanse ba- bies schrik ken niet te rug voor een beetje water aks er bloe metjes op de bodem lig gen. Iedere donderdag nemen de zuigelingen een duik in het zwarn- bad van Aiken, in de staat Zuid- Carolina. „Toen hij voor 't eerst kopje onder met mee", vader over zakte hart hem zegt Gary zijn Modieus T-shlrt... S3 Kant klaar... BEIROET De toch al verdeelde en ruziën de Arabische leiders zijn niet in staat gebleken het eens te worden over een gezamenlijk ant woord op de Israëlische invasie van Libanon en de Iraanse aanval op Irak. Frustratie Oliewapen Geen uitkomst Hosni Moebarak ...verontrust... Lijnrecht Topconferentie De Noorse professor Eva Norlund, een van de deelne mers van de Skandinavi- schc „vredes mars" in de Sowjet-Unie, heeft de hand gegrepen van Nina Terekho- va, vice-voor zitter van het vredescomité in Leningrad (rechts). Volgens de deel nemers zijn het vooral de landen eh, Lo- zo, is ei i 1.30 len M*. HET VRUE VOLK bui n ill; r slaat Iraanse aanval c»p Basra af Ook uit Iraakse legercom muniqués kan worden afgeleid dat de Iraanse toepen nog niet geheel van de westelijke oever van de waterweg Sjatt-al Arab verdreven zijn. De invasie macht zou nog steeds worden nagejaagd. Bij het afslaan van de Iraanse aanval zou Irak voor het eerst van taktiek zijn veranderd. Bij de tegenaanval werden gevechtshelikopters met boordgesehut en schepen zijn ingezet. Irak wil daarmee voorkomen dat zijn tanks in de vlakke woestijn een gemakke lijke prooi worden. De berichten vanuit Teheran en Bagdad over het verloop van de strijd lopen opnieuw sterk uiteen. Volgens Iran wer den bij de aanval 78 Iraakse tanks vernietigd, dertig in brand geschoten en twaalf on beschadigd buitgemaakt. De opperbevelhebber van de Iraanse landstrijdkrachten, kolonel Sayad Chirazi, heeft gisteren laten weten dat zijn troepen desnoods zullen opruk ken naar Bagdad om het Baath-regime van president Saddam Hoessein omver te VS/A/ f iïtf'- 3 .4. I,.,;-; ging, mijn 2-jarige zoon werpen. Eerder had premier Moussavi verklaard dat de strijdkrachten van Teheran „zo ver mogelijk zullen opruk ken om een solide verdedi gingslinie te vestigen die de bescherming en de integriteit van het Iraans grondgebied waarborgt". De voorzitter van het Iraan se parlement, Rafsnadjani, heeft de landen rond de Arabi sche Golf gewaarschuwd zich te onthouden van verdere steun aan Irak. In de Majlis verklaarde hij dat Iran zich het recht voorbehoudt maatre gelen te nemen tegen landen die Bagdad helpen. Volgens het Amerikaanse blad Newsweek is vorige week voor het Iraanse offensief te gen Basra een moordaanslag gepleegd op Saddam Hoessein. De president bleef zelf onge deerd. maar enkele lijfwachten zouden zijn omgekomen. De aanvallers werden gedood door soldaten die Hoessein be schermden. met kersen apoiikatie. waarin goudkleurige iurex verwerkt is Wet klein kanten ruche langs de hals en armsgaten In wit met rood of wit met blauw Van 100% soepele spunpolyester Maten 36 t/m 42 Van 19,95 voor maar jr: NAIROBI De Sowjet-Unie steunt de Somalische opstan delingen die vanuit Ethiopië een invasie zijn begonnen in Somalië. Bij de aanvallen zou den echter geen soldaten uit Oosteuropa of Cuba betrokken zijn. Dat heeft het Russische staatspersbureau TASS in de Keniase hoofdstad bekendge maakt. Twee weken geleden trokken troepen de grens rnet Somalië over. Volgens westerse diplo maten namen aan de daarop volgende gevechten ook Ethio pische militairen deel. De So malische regering meent dat ook Cubanen, Oostduitsers en Zuidjemeniten bij de strijd be trokken zijn. Volgens het Sowjet-persbu- reau zijn het uitsluitend op standige Somaliers die de aan vallen hebben ingezet. „Het Democratisch Front tot Red ding van Somalië geniet mas sale steun van het Somalische volk," aldus TASS. Somalië heeft gisteren ge zegd dat de Ethiopische troe pen een nieuw offensief zijn be gonnen bij de grensstad Galdo- gob. De aanval zou zijn afge slagen. WASHINGTON De Ame rikaanse regering heeft de le- •vering \sn 4.000 spijkerhom- en van licht kaliber aan Is- aël opgeschort tot opgehel derd is of Israël dit wapen Jn strijd met de verdragsvoor- B -.Gordijnen op maat, netjes af- 'gezoomd en voorzien van een 'royale onderzoom Bovendien jnét.*hakenband om op te han i-gemDit alles voor een onge keiïd- lage prijs' In bruin/ cog naémet beige fond 120 x 220 cm 100% "viscose voor Mo X 220 cm voor 43,90 ^20x 260 cm voor 24,95 J'MO x 260 cm voor 49,90 waarden heeft gebruikt in Libanon. Het besluit om de 155 millimeter-granaten voorlopig niet te leveren zou begin vori ge week zijn genomen door de minister van defensie, Casper Weinberger. Het is niet duidelijk of Wein berger, die veel kritiek heeft op het Israëlische beleid, de beslissing uit zichzelf heeft ge nomen of in overleg met presi dent Reagan. De president weigerde in te gaan op vragen betreffende de levering van de spijkerbommen. Reagan zei wel dat Washington zich bezig houdt met de vraag of de Ame rikaanse wapenverkopen aan het Midden-Oosten moeten worden herzien. Het staat vrijwel vast dat Is rael de zogenaamde "cluster- bombs" heeft gebruikt in Liba non. Het gaat daarbij om een "moederbom" met 260 kleinere bommen, die bij ontploffing in wijde omgeving vernielingen aanricht. Bij de Israëlische stad Tibe rias is gisteren een munitite- depot ontploft. Urenlang explo deerden raketten en bommen met oorverdovend lawaai. En kele personen werden gewond door de brokstukken, die tot vijftien kilometer van de op slagplaats terecht kwamen. Het depot was voller dan ge woonlijk doordat in Libanon op de Palestijnen buitgemaakte munitie erin was opgeslagen. WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Sta ten is van het tegen de ver spreiding van kernwapens ge richte beleid van zijn voorgan ger Jimmy Carter afgestapt. Hij heeft namelijk zijn goed keuring gehecht aan de leve ring van een computer voor een Argentijnse zwaar-water- fabriek. Dit heeft het Ameri kaanse dagblad The Washing ton Post vandaag gemeld. Met de goedkeuring zou het Amerikaanse streven om Ar gentinië te dwingen zich te houden aan internationale atoomcontrole, ernstig worden ondergraven. De levering van de regel computer heeft volgens het Amerikaanse blad vorig jaar goedkeuring gekregen. Drie Arabische staatshoof den, president Elias Sarkis van Libanon, president Ha- bib Bourgiba van Tunesië en koning Hoessein van Jorda nië hebben de afgelopen we ken gevraagd om een top conferentie van de 21 leden tellende Arabische Liga. De laatste oproep kwam van ko ning Hoessein die beide pro blemen tegelijk wilde aan pakken. Maar verwacht wordt dat zijn oproep hetzelfde lot be schoren zal zijn als de eerde re pogingen. Een vooraanstaande Liba nese wetenschapper, die ano niem wenst te blijven, zei in een interview dat het falen van de Arabische wereld bij het helpen van de door Is rael belegerde PLO en bij het stoppen van de Iraanse revolutie binnenkort zou kunnen leiden tot opstanden in de Arabische landen. Hij zei een domino-achtige in storting te verwachten van zowel de radikale ais de ge matigde Arabische regimes. „Er heerst een diepgewor telde frustratie in de Arabi sche wereld, die grenst aan onmacht", aldus de hoogle raar, die publiceert over de ontwikkelingen in het Mid den-Oosten. „Er zal een roep ontstaan om verandering, zoals we die ook hebben ge zien na het ontstaan van Is raël in 1948 en het falen van de legers van zeven landen om Palestina te verdedigen". Tijdens de Arabisch-Israe- lische oorlog van 1973 zetten de Arabieren het oliewapen in tegen Israel en de landen die Israel steunden. Deze keer zal dat wapen geen ef fect hebben tegen Israel, om dat er een overschot aan olie in de wereld bestaat. En te gen ihet olie-producerende Iran is dat wapen helemaal nutteloos. „Ais de Saoedi's al hun geld terugtrokken uit de Verenigde Staten en het overhevelden naar Parijs, zouden de Fransen zich ge woon omdraaien en het in New York herinvesteren, dus de monetaire macht van de Arabieren biedt nu ook geen uitkomst", aldus een Arabi sche waarnemer. Militair gezien lijken de Arabieren niet in staat te zijn hun krachten te bunde len tegen Israel of de Iraan se ayatollah Khomeini, on danks het in 1950 getekende verdrag voor gezamenlijke verdediging van de Arabi sche Liga. Jordanië was het enige Arabische land dat troepen stuurde naar Irak om te hel pen in de nu bijna twee jaar durende oorlog tegen Iran. Maar die strijdkracht was weinig meer dan een symbo lisch gebaar. Syrië was het enige Arabische land dat zich tegen Israël keerde, maar na minder dan een week van zware verliezen ging het akkoord roet een staakt-het-vuren. Wat sommige waarnemers echter heeft verrast is dat de Arabische landen er zelfs op het politieke vlak niet in zijn geslaagd een gezamenlijk standpunt in te nemen, noch ten aanzien van Israel noch ten aanzien van Iran. De oorzaken c iarvan hou den verband met traditionele verschillen, die zijn terug te voeren tot grensconflicten en politieke rivaliteit uit het verleden. Zo heeft Syrië bijvoorbeeld gefungeerd als doorvoerha ven voor Russische wapens die aan Teheran werden ge leverd en zich in het open baar opgesteld achter de Iraanse poging het bewind van de Iraakse president Saddam Hoessein omver te werpen. Syrië, dat met Libië, Zuid- Jemen en Algerije deel uit maakt van de groep radicale Arabische landen, heeft met het gematigde Saoedi-Arabie een gezamenlijke delegatie naar Washington gestuurd om te praten over de crisis in Libanon. De twee landen gingen echter niet zover in hun eensgezindheid dat ze samen een Arabische top conferentie over dat onder werp zouden willen bijwo nen. Ook in het conflict tussen Iran en Irak staan de twee landen lijnrecht tegenover elkaar, Saoedi-Arabie en zijn olierijke buurland Koeweit hebben tot nu toe 80 miljard gulden bijgedragen aan de Iraakse oorlogsinspannin gen, terwijl Syrië Khomeini helpt. De Egyptische president Hosni Moebarak, die de be schikking heeft over het grootste leger in de Arabi sche wereld, heeft de PLO van Yasser Arafat een bal lingsoord aangeboden en hij deelt de verontrusting van Saoedi-Arabie inzake de Iraanse invasie van Irak. Maar Moebarak durft geen troepen buiten Egypte in te zetten, uit angst voor een op stand van het volk tegen een dergelijke beslissing. „Ik ben bereid waar dam ook in de Arabische wereld heen te gaan, mits wij onze verschillen terzijde kunnen schuiven en realistisch wor den, zodat wij één lijn kun nen trekken," aldus Moeba rak tegen verslaggevers. Uit het buurland Libië kwam intussen een harde verklaring van kolonel Kha- daffi die de Arabieren ver oordeelde omdat zij geen ge hoor gaven aan de oproep van Bourguiba om een top conferentie te beleggen. Hij zei dat zij geweigerd hadden de PLO in Libanon te hulp te komen „omdat de meeste re actionaire staten zijn." Maar slechts een week eerder hadden Khadaffi en Arafat een aantal in scherpe bewoordingen gestelde boodschappen uitgewisseld, nadat de Libische leider de PLO had voorgesteld in het omsingelde Beiroet massaal zelfmoord te plegen. Arafat berispte Khadaffi voor deze „wanhoopsgeluiden". Een sleutelprobleem Is dat de radicale staten Iran heb ben gesteund en de Verenig de Staten en de Europese vrienden van Israël willen boycotten. De door Saoedl- Arabié aangevoerde gema tigde landen, die zeer grote financiële belangen in het Westen hebben, zoeken een meer pragmatische aanpak van de crisis in Libanon en zijn bang dat een Iraanse overwinning in Irak de Isla mitische revolutie in hun eigen achtertuin zal bren gen. Het resultaat hiervan is dat de Arabische landen geen van beide crises kun nen aanpakken en waarne mers denken dat deze pat stelling voorlopig nog zal blijven bestaan. MAANDAG 19 JULI 19B2 WASHINGTON De Poolse militaire leider, generaal Jaruzelski, heeft in een gisteren gepu bliceerd vraagge sprek met het Amerikaanse blad "Parade" gezegd dat de staat van beleg in Polen niet in de nabije toe komst zal worden opgeheven. Lech Walesa, de leider van Solidariteit, zal voorlopig niet worden vrijgela ten, aldus Jarul- zelski. Het vraaggesprek was het eerste met een buiten landse journalist sinds de afkondi ging van de staat van beleg op 13 december van het vorig jaar. Jaru zelski had toe stemming gegeven op voorwaarde dat hij niet letterlijk zou worden geci teerd. Volgens Jaruzelski heeft de afkondi ging van de staat van beleg de Pool se soevereiniteit gered. Hij wilde echter niet zeggen of er voor 13 de cember sprake was geweest van een Russische be dreiging. Een snel le vrijlating van al le geïnterneerden, onder wie Walesa, en het opnieuw toestaan van Soli dariteit zou vol gens Jaruzelski leiden tot een ca tastrofe. De Poolse politiek is er, aldus de par tijleider, op ge richt de staat van beleg geleidelijk te verlichten en de gevangen langza merhand vrij te la ten. Verder wil Warschau de eco nomie verbeteren en de geloofwaar digheid bij de Po len herwinnen. Ja ruzelski sprak de hoop uit dat hier over met alle groe peringen in het land gesproken kan worden. Hij zei bereid te zijn te spreken over de toekomst van de vakbonden. Hij liet zich verbitterd uit over de sancties van het Westen, die er volgens hem toe hebben geleid dat Polen zich steeds meer op de Sowjet-Unie heeft moeten rich ten. Veel indus trieën kunnen niet functioneren zon der Westerse tech nologie, zo gaf Ja ruzelski toe. MOSKOU Twee leden van de niet- officiële Russische vredesgroepering zijn dit weekeinde in de Sowjet-Unie gearresteerd. Ze hebben vijftien da gen gevangenis straf gekregen. Aangenomen wordt dat de maatregel moest voorkomen dat de twee in kontakt zouden komen met de ongeveer driehonderd Skan- dinavische «redes betogers die zater dag in Leningrad zijn aangekomen. Professor Yuri Medvedkow en zijn coiiega Yuri Khronopoufo, wer den opgepakt toen ze op weg waren naar westerse cor respondenten. Ze zouden dronken zijn geweest en zich schuldig heb ben gemaakt aan "staatsschende- rij". De twee zijn lid van een vre- descomitè dat sinds zijn oprich ting in mei van dit jaar vervolgd is. De vijftien dagen hechtenis die bei de leden opgelegd hebben gekregen komen overeen met de tijd dat de buitenlandse cor respondenten nog in de Sowjet-Unie zijn. De Skandinavi- sche deelnemers aan de "Vredes mars '82" werden in Leningrad ver welkomd door de vice-voorzitter van de plaatselijke vredesorganisatie. Deze groepering is wel toegestaan. De betogers hielden in de noord-Russi sche stad een de monstratie. De leuzen die op de spandoeken ston den moesten ech ter vooraf aan de autoriteiten wor den getoond. De groep Europe se vredesdemon- strantan wordt vergezeld door een zestigtal, ver- moedelijk geselec teerde Russische betogers. Zij slui ten zich bij de Skandinaviërs aan als zij een "vrede smars" houden naar Moskou, Minsk en kleinere Russische steden. De Sowjet-autori- teiten hebben de tocht toegestaan op voorwaarde dat da groep 's nachts en per trein zou den reizen. BLOEMFONTEIN De eerste presi dent van Zuid-Afri- ka, Charles Rob- berts Swart, ia vrijdagavond op 88-jarige leeftijd overleden in het Zuidafrikaanse Bloemfontein. Swart was presi dent van 1961 tot 1967. Hij werd geboren ats boerenzoon in Oranje-Vrijstaat, en werd na een carriers in het on derwijs en als ad vocaat in Bloem fontein als afge vaardigde van de Nasionale Partij gekozen. Toen de ze partij in 1948 aan de macht kwam werd Swart minister van Justi tie. Deze post ver vulde hij tot 1959. Na het uitroepen van de republiek in 1961 werd Swart haar eerste presi dent. WASHINGTON In een groot deel van de wereld word! homofilie nog gezien als ziekte. In landen waar homofielen vanwege hun sexuele geaard heid nog altijd ge discrimineerd wor den Is dringend een verandering van de wet nodig. Oat is de conclusie van de Internatio nale Homo Asso ciatie na een week vergaderen in de Amerikaanse hoofdstad Wash ington. De opvat ting werd vastge legd in een resolu tie die werd on dertekend door 96 delegaties uit 37 verschillende lan den. Daaronder was Nederland, dat met elf ver schillende verte genwoordigers naar Washington was gekomen. Een aantal landen en organisaties heeft in het slot communiqué ge vraagd de politiek ten opzichte van homosexuals mannen en vrou wen te wijzigen. In Nederland, België, Schotland, Canada en Brazilië worden namelijk nog altijd mensen ontslagen omdat ze homofiel zijn. met een Engelse achtergrond die nog altijd homo's discrimineren. In deze landen gaat de wet ervan uit dat deze sexuele geaardheid een „geestesziekte" is. Oe Amerikaanse immigratiewet van 1952 geeft de Amerikaanse auto riteiten het recht iemand bij de grens te weren op grond van het feit dat hij of zij homo fiel is. Een speciaal con gres over proble men die homofiele jongeren hebben wordt volgend jaar in Nederland ge houden.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1