'Amerikaanse reeerin: moet tonen wie ter meuten ^natuurlijk Bloedbad op Turks vliegveld 'CHRISTEN-DEMOCRATEN SABOTEREN BELEID' Separatisten halen bakzeil op Corsica 'Afrika' dreigt uit elkaar te vallen fee. ter meuten natuurlijk 12» Weer 'selfinner# In Zuld-Afrika Om wereld gevlogen I Philip Habib, 'n plaatsgebonden wereldreiziger SSI: A25 REGERING ITALIË GEVALLEN BRITISH GAS MOET VERKOPEN J- s#l«, m Scheepsramp: 3ÖÖ doden :n Sak- unnj WASHINGTON Twee van de grootste Ameri kaanse staalfabrieken hebben het vrijdag bereik te akkoord tussen de VS en de Europese Gemeen schap over de staalimpor-' ten van de hand gewezen. Het akkoord, gezien als onmisbaar om de belab berde betrekkingen tussen Europa en de VS te verbe teren, komt daarmee weer op losse schroeven te staan. Niet opnieuw Cream of oils, •van 5,95 voor Ubresse miniverband ;Met hechtstrip Inh. 20 stuks van 3,50 voor ®S2232i Mm* Max Factor ^nagellak mjm* jmmr mzêm. Een Turk.se man huilt van verdriet bij het lichaam van zijn broer, die omkwam tijdens de actie van Armeense terroristen in Ankara. Een in badkleiding gestoken Corsicaansc brengt haar stem uit in Bastia, Noord-Corsica. Door het mooie meer kwamen de meeste kiezers pas laat opdagen. Hoeksteen van prachtig ieder... Fhilip Habib MONTREAL Het Canadese echtpaar Fraser begroet zijn zoon Donald van 26, die zaterdag op het vliegveld Montreal landde na een reis om de wereld met een eenmotorig vliegtuigje. Donald Fraser maakte zijn vlucht samen met co-piloot. Andre Dae mon (22) in de recordtijd, van zes dagen, zcveyi uur en 30 minuten. Het tweetal wilde met deze stunt geld inzamelen voor de bestrijding van kanker. bij r. iker» jaar CDA iwinlig vier- iiebïr. •onn, op 3 vand, zuetor. HET VRIJE VOLK taliën 'a, i d 5 ;4 tiiMMWi I nabij agen dj iemand rder hij e ruim en wag licht roden. iur, mge- i debs- geno- is in in ofws- e be- agen op de g. De 'tde en de omobi- men Staalindustrie in VS te akkoord met EG en >uwen. >e- c tot man- i voor Ie aan. I iur, 98: *t 22.00 van 98: Lou- a., 18: Van od 3 uur, Een Pop- 1.30, 645, ost iur, lloo- 16), hter et 2 e |h New rno- r. 6), I. '■B itde, 0 r. N antje lach* d.), inM David Roderick, president- directeur van de US Steel Cor poration. noemde de voorge stelde regeling "niet eerlijk en niet billijk." De op twee na grootste staalproducent in de VS. Jones and Laughlin Steel Corporation, liet weten "niet met de voorwaarden van. het plan te kunnen instemmen." Het akkoord voorziet in een beperking van de Europese staaiuitvoer naar de VS tot 5.8 procent van de Amerikaanse markt. Vorig jaar was het Europese aandeel 6,4 procent. President Reagan noemde het akkoord vrijdag "billijk." De Amerikaanse onderhandelaar, minister Malcolm Baldrige van Handel, noemde het "een ongelukkige zaak" dat de Ame rikaanse bedrijven het ak koord verwerpen. Zonder medewerking van de Amerikaanse bedrijven is een akkoord ondenkbaar. Dat geldt overigens ook voor de Europe se bedrijven. Het vrijdag be reikte akkoord zou door de Europese Gemeenschap nog worden voorgelegd aan de tien lidstaten. De Europese onderhande laars, de vice-voorzitters Wil helm Haferkamp en Etienne Davignon van de Europese' Commissie vit Brussel, zeiden niet opnieuw naar Washington te zullen gaan als de Ameri kaanse industrie het plan ver werpt. "De Amerikaanse regering moet maar laten zien wie er sterker is. de regering of de fa brikanten." aldus een Europe se functionaris. "President Reagan heeft het akkoord bil lijk genoemd. Verwacht men dan van ons dat we teruggaan om een nieuw, onbillijk ak koord af te sluiten?" Het akkoord was nodig om dat de Amerikaanse regering eenzijdig invoerheffingen heeft opgelegd voor staal uit West- Europa. Na klachten van de grote staalproducenten in de VS over teveel Europees staal op de Amerikaanse markt zei de regering-Reagan dat de Europese Gemeenschap haar staalindustrie subsidieert, het geen tot concurrentieverval sing zou leiden. De Amerikanen eisten een drastische beperking van de Europese staaiuitvoer. De Europese Gemeenschap ging daarmee niet akkoord en dat leidde tot de vrijdag afgesloten onderhandelingen over export beperking. CREAM j OfOU-S T2S "Ültra Lucent nagellak in 10 .moderne kleuren. Van 5.95 voor ijAX FAC 'WM ANKARA Bij een aanslag van twee Armeniërs op het vliegveld van de Turkse hoofd stad Ankara zijn zeker elf per sonen gedood en 63 gewond, van wie veel ernstig. Onder de doden zijn twee buitenlanders, een Duitse ingenieur en een Amerikaanse vrouw. De terroristen wierpen een bom in de vertrekhal van het vliegveld en schoten met auto matische wapens om zich heen. Veiligheidsmensen scho ten één van hen dood, waarna de tweede man een restaurant invluchtte en daar 23 mensen gijzelde. Veiligheidstroepen omsingelden het restaurant en schoten de man neer. Het was de eerste grote actie van het Armeense verzet in Turkije zelf. Tot nu toe troffen de Armeniërs vooral Turkse diplomaten in het buitenland. 1 we ROME De Italiaanse re gering van premier Spadolini is gevallen. Daarmee kwam een einde aan de eerste na-oor- 'ogse regering in Rome die niet gedomineerd werd door de christen-democraten. Premier Spadolini was een Republikein. De regering viel nadat de ze ven ministers van de Socialis tische Partij hun portefeuilles hadden ingeleverd. De socia listen van Bettino Craxi be schuldigden de christen-demo cratische regeringspartner er van het beleid gesaboteerd te nebben. In het parlement hiel den zeventig christen-demo craten zich niet aan de stemaf- spraken, waardoor een wets ontwerp van de socialistische minister van Financiën Rino formica de grond werd inge boord. Het wetsontwerp wilde de oliemaatschappijen meer be lasting laten betalen. In het ka binet was hierover overeens tem ming bereikt. Het kabinet bestond uit christen-democra ten. socialisten, sociaal-demo craten, republikeinen en libe ralen. De regering van Spadolini heeft het met 405 dagen naar Italiaanse begrippen nog be trekkelijk lang uitgehouden. Spadolini werd in juni 1981 premier. Zijn voorganger, de christen-democraat Arnaldo Forlanl, kwam ten val toen bleek dat drie van zijn minis ters betrokken waren bij het schandaal rond een vrijmetse laarsloge in Italië. De loge was een mantelorganisatie voor in vloedrijke politici, zakenlieden cn journalisten die financiële knoeierijen op hun geweten hadden. De belangrijkste verdienste van Spadolini is geweest dat hij het imago van ae Italiaan se politiek heeft kunnen op poetsen. Hijzelf en zijn Repu blikeinse Partij zijn nooit ge noemd in één van de schanda len die de afgelopen jaren aan het licht zijn gekomen. Boven dien slaagde Spadolini erin de inflatie van 22 procent per jaiar terug te dringen tot 16 procent De Italiaanse president Per- tini heeft zijn vakantie afge broken om met de politieke partijen besprekingen te voe ren over de vorming van een nieuwe regering. Het is niet uitgesloten dat de vervroegde verkiezingen worden gehou den. Het in Beiroet gevestigde Ar meense geheime leger heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het dreigde tevens met gewelddadige ac ties in West-Europa als daar gevangen zittende Armeniërs niet worden vrijgelaten. In Ne derland zit een Armeniër ge vangen wegens een mislukte aanslag op de Turkse consul in Rotterdam. (Van onze soc.-econ. redactie) LONDEN De Britse rege ring heeft de staatsonderne ming British Gas opdracht ge geven haar belangen ih zes Noordzee-olieveiden van de hand te doen. Hoewel de Britse regering ai langer streeft naar verkoop van overheidsbelan gen, kwam deze maatregel toch onverwacht. De belangen van British Gas in de Noordzee hebben een waarde tussen 1,4 en 2.3 mil jard gulden. Er is nog niet be sloten of aandelen zullen wor den aangeboden of dat alles simpelweg zal worden overge daan aan oliemaatschappijen. De verkoop moet in elk gev^J volgend jaar zijn afgesloten. Inmiddels is ook het grootste deel van de staatsolie maat schappij BNOC al verkocht. AJACCIO De verkie zingen op het Franse eiland Corsica zijn gisteren een nederlaag geworden voor de separistische beweging. Deze had tot stemonthou- ding opgeroepen, maar bij na zeventig procent van dc Corsicanen bracht zijn stem uit. De verkiezingen vormde een belangrijk on derdeel van de decentrali- satiepolitiek van de rege- ring-Mitterrand. De sterkste partij werd gisteren net als in het ver leden de Gaullistische; zij veroverde 19 van de 61 par lementszetels. In totaal mag rechts op 25 zetels re kenen, twee meer dan de linkse partijen. De sleutel voor de vorming van een Corsicaanse regering lijkt in handen te liggen van de autonomistische UPC, die zeven parlementszetels in de wacht sleepte. Het Nationale Corsicaan se Bevrijdingsfront had op geroepen de verkiezingen te boycotten, omdat de hele procedure bedoeld zou zijn om bet Corsicaanse natio nalisme de wind uit de zei len tr.i nemen. De andere na tionalistische partijen had den echter wel de bevolking geadviseerd om te gaan stemmen. Het Bevrijdingsfront heeft sinds het midden van de jaren zeventig een groot aantal bomaanslagen op Corsica gepleegd om zijn eis tot autonomie kracht bij te zetten. Hoewel de ter- reurcampagne kortgeleden door het Bevrijdingsfront werd gestaakt, hadden zich in de week voorafgaande aan de verkiezingen toch weer bomaanslagen voorge daan. Daarbij vielen geen slachtoffers, maar werd wel aanzienlijke schade aangericht. Frankrijk bestuurt Corsi ca, het geboorteland van Napoleon Bonaparte, sinds 1769. Hoewel het eiland de- zeiiue rechtspositie heeft a'.3 de andere Franse re gio's is het werkloosheids percentage er schrikbarend hoog; het gebrek aan indus trie en de zwakke land bouwstructuur heeft boven dien geleid tot een uittocht van jonge Corsicanen die als gastarbeiders op het vasteland werken. De Corsicanen, die wat taal en cultuur betreft meer met Italië dar. met Frank rijk zijn vertonden, zijn de afgelopen jaren steeds kriti scher geworden. Veien be schouwen de politiek van Parijs als "wanbestuur" en verwijten de Franse rege ringen een "koloniale hou ding" die het eiland slechts hebben doen verworden tot een toeristenparadijs. Het decentralisatiepro- ject is een van de hoekste nen van president Mitter- rands politiek. Corsica was de eerste van de 22 Franse regio's dat een eigen regio nale raad mocht kiezen. In de andere zal de bevolking de komende twee jaar naar de stembus gaan. In die ge bieden zal het regionaal parlement-nieuwe-stiji ech ter minder vergaande be voegdheden krijgen dan op Corsica. De Corsicanen krijgen medezeggenschap in de economische en culturele ontwikkeling van het eiland. Waarnemers vrezen echter dat het parlement net zoveel moeite zal heb ben met de seperatisten en de clans als de centrale re gering in Parijs in het ver leden. Door het eigen karakter van de politieke situatie op Corsica is men in Frankrijk zeer voorzichtig met het verbinden van een landelij ke betekenis aan de verkie zingen. TRIPOLI De Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE lijkt uiteen te vallen in een groep van gematigde en een groep van radicale landen. De leiders van dertig Afrikaanse Echt lederen damesbeurs in o.a. zwart, bruin, cognac of rood. Van 19,95 voor landen zijn afgelopen weekein de vergeefs naar de Libische hoofdstad Tripoll gereisd voor de OAE-top die daar zou wor den gehouden. De top gaat niet door, omdat minimaal 34 landen aan een topconferentie van de OAE moeten deelnemen. In dc 19-ja- rige geschiedenis van de OAE is het niet eerder voorgekomen dat een top moest worden af gelast. De dertig in Tripolie aanwe zige staatshoofden hebben vijf Afrikaanse leiders belast met het leggen van contacten met de overige landen, zodat de top later dit jaar kan worden ge houden. Negentien "gematigde" lan den hebben de top in Tripoli geboycot uit protest tegen het lidmaatschap van de guerrilla beweging Polisario. Het niet doorgaan van de top Is een ge voelige slag voor de Libische leider koionei Ghaddafl, die in "zijn" hoofdstad gekozen zou worden tot nieuwe voorzitter van dc OAE. DJAKARTA In Indonesië zijn afgelopen donderdag ver moedelijk driehonderd mensen verdronken toen de veerboot tussen de eilanden Celebes en Borneo zonk. Dit heeft het In donesische persbureau Antare pas gisteren meegedeeld. De 251 ton metende Hasrat Mulia had tijdens de ramp ruim vierhonderd mensen aan boord. Het schip was slechts berekend op zestig passagiers. JOHANNESBURG De 21-jarige zwarte Zuidafri kaan Ernest Do pa le is gisteren dood .gevonden in zijn cel in het hoofdbu reau van politie in Johannesburg. Oit heeft politiewoord voerder Johann Coefzee beves tigd. Oepele was afgelopen donder dag gearresteerd en legde volgens Coefzee een "vol ledige bekentenis" af. Hij zou "zelf moord" hebben gepleegd. Depaie is de twee de arrestant die dit jaar in een Zuidafrikaanse cel om het leven kwam. Op 5 fe bruari werd de blanke vakbonds leider Neil Aggett dood gevonden in zijn cel in Johan nesburg. Toen suggereerde de politie eveneens dat het oen geval van zelfmoord be trof, maar dit werd later tegengespro ken door Aggets familie en zwarte activisten. Depaie zou van daag voor de rech ter verschijnen. Wat hem ten laste was gelegd, wilde Coetzee niet zeg gen. Hij zegde een uitgebreid gerech telijk onderzoek naar het gebeurde toe. BEIROET De Amerikaanse be middelaar voor het Midden-Oosten Philip Habib be vindt zich in een merkwaardige po sitie. Enerzijds reist hij soms in enkele dagen tijd de belangrijkste politieke centra van de wereld af, anderzijds kan hij zich in zijn tijdelij ke woonplaats Beiroet zelden yer- der dan enkele honderden meters buiten zijn om muurde enclave begeven. Habib heeft het grootste deel van do afgelopen zo mermaanden doorgebracht in de schilderachtig gelegen vila van de Amerikaanse ambassadeur in Libanon, Robert Dillon, acht kilo meter ten oosten van de Libanese hoofdstad. Afge zien van het geluid van artillerievuur en bombardemen ten, zou hij zich in de heuvels van California kunnen wanen. Habib begeeft zich uitsluitend buiten zijn residentie voor ontmoetingen met Libanese functionarisssen. Om veiligheidsre denen zijn er eigenlijk maar twee plaatsen waar hij naar toe kan gaan. Hij be zoekt de Libanese president Elias Sarkia in diens huis dat nog geen minuut rijden ho ger in de bergen ligt De andere mogelijkheid is een bezoek aan het presidentiële paleis, dat een halve minuut rij den naar beneden ligt. Habib maakt altijd gebruik van een kogelvrije limousi ne, die vooraf wordt gegaan door een gepantserde auto en gevolgd door een voertuig voi met Libanese en Amerikaanse veiligheidsfunctio narissen. Habib, de zoon van een Libanese immigrant in New York, speekt Ara bisch, maar de on derhandelingen worden gevoerd in het Frans, de tweede taal van Li banon. De 62-jari- ge, gepensioneer de carrierediplo maat vertrouwt zijn Frans echter niet voldoende en daarom maakt hij altijd gebruik van een vaste tolk, de Amerikaanse atta ché Richard Bar rett, die zijn kin dertijd in Frankrijk heeft doorge bracht. Habib heeft de ge woonte om Liba nese functionaris sen te ontvangen in het presidenti ele paleis of in de woning van Sarkis. Voormalige Liba nese politici en huidige militielei ders die geerr functie hebben binnen de rege ring, maar wel een •rol spelen bij de onderhandelingen, werden meestal ontvangen in de ambassadeurawo- ning. Habib begeeft zich nooit naar het westen van Bei roet en onder houdt zich per te lefoon met de daar verblijvende mo hammedaanse lei ders. De Libanese premier Wazzan doet dienst ai3 contactpersoon met de PLO en haar leider Yasser Aralat. Amerikaan se diplomaten hebben erop ge wezen dat dit een ongunstige inloed heeft op de onder handelingen. Bei de partijen maken misbruik van het ontbreken van rechtstreeks con tact als hen dat van pas komt. "Het is in zekere zin krankzinnig," zo zegt een Ameri kaans diplomaat, "dat Habib aan Wazzan moet vra gen: Is dat wat Arafat bedoeld? of dat de Israëli's om opheldering over een PLO-voorstel vragen en pas na drie dagen ant woord krijgen. Habib zou deze si tuatie steeds on werkbaarder vin den en zelfs over wegen zijn koffers te pakken, omdat hij ervan overtuigd zou zijn dat geen van beide partijen werkelijk bereid ia tot het doen van concessies. Een lid van de staf van Habib zegt hier over: "Zolang hij hier is, ia er hoop. Als hij het opgeeft kan iedereen betei vertrokken."

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1