Leo Herwig over j eugdwerkloosheid WM?é Prachtige plekkies dichtbij Brandweer Nederland I PvdA-vergadering 'A dc bc m mmtll Bouwspeelplaats in Noord moet 'n vervolg krijgen Orpheus: leden a.u.b. Vernielend spoor m. SCHIEDAM „Een intermezzo" noemde de 20-jarige werkloze Roel Noordam zijn tijdelijke baan bij de Plantsoe nendienst in het kader van het Jeugdwerkplan. Leo Herwich van de Schiedamse Federatie vindt dat typerend voor deze aanpak van de jeugdwerkloosheid. IÉÊÈééIs 'Werklozen aan de slag bij bestaande instellingen". Hans Verlindcn: "Marde wijken in' Leo Hcrivig: jp? '■mm De plaatselijke brandweerlieden zijn bij alarm snel ter plaatse. H BIOSCOPEN MAANDAG ROTTERDAM SPIJKENISSET ve MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 lijdelijk werk niet genoeg' „Er bestaat geen tijdelijk werk," zegt hij nadrukkelijk. .Als iemand na een poosje weggaat, valt er een gat. Dat zie je bij het starten van een peutergroep of fotografiecur sus ook. Moet je na een half jaar tegen de werkloze en de cursisten zeggen: "Jammer dan, maar nu houdt het op. De subsidie voor de tewerkstelling van de werkloze is afgelopen? Het gaat er juist om dat er ba nen in vast dienstverband ko men." Er zijn vier langdurige al ternatieve werkgelegenheids projecten in voorbereiding. De Schiedamse Federatie heeft er twee onder haar hoede. Het in zetten van werklozen voor de administratie bij sociaal-cultu rele instellingen én als tweede project, werklozen de gebou wen van club- en buurthuizen laten onderhouden. Projecten die twee of drie jaar duren zodat er ervaring en zelfstandigheid kan worden opgedaan. „Dat vereist een aanpassing van de bestaande verenigingen en clubs. Wie daar nu al werkt, krijgt straks veel meer de functie van le raar. Ik denk dat er wel be langstelling voor is. De jeugd vindt het vast aantrekkelijk om te werken in een jongeren centrum dan bij een bank." Leo Herwig coördinator van de Federatie wil dat „hulp krachten" de ledenregistratie, boekhouding, kas en nog veel meer administratief werk overnemen. „Scholing en vor men horen erbij en bovendien vind ik dat er een inkomen aan verbonden moet zijn. Neder land telt drie miljoen mensen die allerlei „klussen" doen. Ik denk dat met weinig geld, maar mét inzet van de vaste werkers veel wwerklozen aan de slag kunnen met een basi- sloon. Het wordt tijd dat in be drijven een andere arbeidsver houding komt." Hans Verlinden van werklo- zencentrum De Trechter, vindt dat op scholen meer nadruk op vrijetijd gelegd hoort te wor den. Herwig is het niet met hem ëens: „In de jaren vijftig stonden de kranten bol van ar tikelen over vrijetijd. 'Wat moeten al die arbeiders in hun vrije uurtjes doen!" Je lacht je rot als je dat herleest. De vrijetijdsbesteding regelt zich zichzelf." De Trechter gaat dit seizoen meer in de wijken zeif activi teiten organiseren. „Het is nog niet rond." zegt Hans Verlin den. „De jeugdhonken zijn het begin voor een wijkgerichte aanpak. Er lopen nog gesprek ken met club- en buurthuizen. We denken aan een schoolver laterscafé in de wijk. Nu moe ten nog de clubhuiswerkers er warm voor krijgen." De beide mannen vinden dat niemand erbij is gebaat als de jeugdwerkloosheid op zijn be loop wordt gelaten. „We zijn er ai achter dat Schiedam niet in zijn eentje de werkloosheid op lost. Eenderde van de jeugd zit zonder werk. Met een cursus is iemand een half jaar onder dak. Er is veel belangstelling voor. Talen en een typcursus zijn populair. Maar sport is even belangrijk als een typcur sus. Het brengt je onder de mensen en geeft saamhorig heidsgevoel." Als alternatieve werkgele genheid staan ook op stapel het creeren van ambachtelijke werkplaatsen en een herge bruik project. Herwig: „Ik denk bij ambachtelijke werkplaat sen aan het stimuleren van de toeristische functie in Schie dam. Met een stel jongeren een openluchtmuseum maken, waar schepen en kano's nage bouwd worden en een touwsla ger en koperslager actief zijn. Ik vind het belangrijk dat het handwerk weer wordt ge leerd onder toezicht van een werkloze oudere die dat am bacht nog heeft uitgeoefend. Wie zelf brood heeft gebakken of een muurtje heeft gemet seld. kan ook beter omgaan met machines." Het Is niet de bedoeling werklozen een compleet Inge richte werkplaats aan te bie den. „Wij zorgen bijvoorbeeld voor een goedkope lening, en de ruimte. De organisatie moe ten de jongeren in eigen hand nemen." 'Z'-Pê L' ^D r p/A'Sb?* w® ,vi xvyW's-.Z-, SCHIEDAM Bijna heeft .ie er wortel geschoten, langs de Schie. De Rotterdammer van Bospolder-Tussendijke Marcel van der Plaat (vol gende week 25) zit zijn hele vakantie al langs de water kant in Schiedam. Hij vist er verantwoord. Marcel: "Verantwoord vis sen wil zeggen: respfect heb ben voor de vissen, respect hebben voor het water en de kant én met het juiste mate riaal op de juiste vis vissen. Belangrijk is het om je han den nat te maken voor je de vis vastpakt," aldus de lood gieter die de laatste weken speciaal naar Schiedam fietste. Hij vangt aan de lopende band voorn en paling. "Dit is 'nu mijn vakantie, ik hoef niet naar Ibiza, ik heb al van alles gezien. Ik wou es in de buurt blijven en ik ben erachter ge komen dat ik nog een hele boel prachtige plekkies dicht bij niet kende," aldus Marcel. Tekst: Marjan Meijer Foto: Jan van der Meijde Wat ons land betreft stam men de eerste gegevens om trent hulpverlening bij brand uit de 14e en I5e eeuw. Er wordt dikwijls gesproken over hulpverlening door klooster broeders, net zoals dat in Frankrijk vaak het geval was. Het blussen van brand was voor vele monniken een ne venbaantje maar het was wel een belangrijke taak, waar ze dan ook voor moesten oefenen. In steden was het verder vaak slechts een kwestie van buren hulp. Deze primitieve, veelal op vrijwilligheid gebaseerde brandweerhulp veranderde in de loop der eeuwen steeds meer in beroepsmatige arbeid. Hierbij moet wel vermeld worden, dat de overheid van diverse steden (ook in Schie dam) al vrij vroeg begon met het uitvaardigen van verschil len 'keuren' (wetten) die tot doel hadden preventieve maatregelen te nemen. Hulzen moesten zo veel mo gelijk van steen worden opge trokken, ovens moesten dicht bij de grond worden geplaatst, etc. Ook het waarschuwings signaal was een belangrijk punt. Vroeger werd dikwijls ge bruik gemaakt van ratels, trompetten, klokgelui en trom geroffel, tot uiteindelijk de ons zo bekende sirene op de prop pen kwam. In combinatie met de gevreesde rode brandweer auto, die zich naar de plek des onheils spoedt, werkt dit soort waarschuwing zeer afdoend. Ook het feit dat de organisa tie steeds meer In de beroeps sfeer werd getrokken werkte verbeterend en verhelderend. In vroeger tijden wist men vaak niet wie nou moest hel pen en wie niet, al probeerde men wel door het Invoeren van het dragen van banden, penningen c.d. de helpers her kenbaar te maken. Nog steeds zijn er allerlei vormen van vrijwillige brand weer te vinden bij verschillen de bedrijven en Instanties. In combinatie met de plaatselij ke brandweer kan het heel goed samengaan, mits de hel pers goed geïnstrueerd en ge organiseerd zijn. Het zwaartepunt ligt echter bljf de beroepsbrandweerlie den, die in iedere gemeente hun moeilijke, maar zeer be langrijke werk moeten doen. En dat geldt zeker niet in de laat ste plaats voor onze stad, Schiedam. HENBIETTE VAN ALDER- WERELT is? kil SCHIEDAM Do werkgroep Jeugd werk Noord wil volgend jaar meer buitenactiviteiten organiseren. De bouwspeelplaats op het Bachplein zou evenals die in Zuid bij 't Hoofd- piein van 1 april tot 1 oktober open moeten zijn. De nieuwe jonge renwerker Jaco Troost wil het liefst in de zomer maanden gebruik maken van de kin derboerderij in het Beatrixpark. En daar een bouw speelplaats aan verbinden. Een idee dat in het land meer wordt toegepast. De kin- derboerderij is nu nog in beheer bij de Plantsoenen dienst. Het geld zou kun nen komen uit de* vaste lasten. Nu kost een seizoen binnenactiviteiten in de Blauwe Brug 12000 gulden aan zaalhuur. Een deel van dat bedrag wat nu aan huur opgaat, zou benut kunnen worden door meer bui tenshuis te organi seren. Bovendien wordt een verga derruimte in een houten keet afge stoten. Dat levert ook 8000 gulden op. De bouwspeel plaats zoals die de afgelopen vijl we ken in Schiedam- Noord is gehou den, is een groot succes geworden. De meeste kinde ren wilien zo'n knutsel- en speel plek ieder jaar. Jos van der Lugt een van de mede werkers aan de bouwspeelplaats: "Er zijn elke dag wel zo'n zestig tot zeventig kinderen geweest. Zelfs op die verschrikkelij ke warme dagen hadden ze tjog lust in vuurtje sto ken. Er Is duidelijk in de nieuwe wij ken behoefte aan een piekje waar gerotzooid kan worden. Ik merk heel sterk dat de kinderen zin heb ben om dingen te doen die thuis niet mogen. Timmeren is heel erg popu lair. Een hut ging een paar dagen fa- ter tegen de vlakte om te herbouwen. In oude wijken heeft de jeugd ook veel meer braak liggende terreinen en lapjes grond waar ze kunnen scharrelen." De werkgroep Jeugdwerk pro beert het initiatief jaarlijks te doen terugkeren. "Het hangt in de eerste plaats van het geld at. Nu hsbbsit we van de ge- meente een tnek dentele subsidis, van 2700 gulden, gekregen. Daar-, mee konden we4 het net redden."® Hoewel alleen aif de huur van het hekwerk duizend piek kostte. Als d« bouwspeelplaats' ieder jaar mogelij is, koop je natuur lijk hekken." W Een ander pro» bleem is de pleki, Het lapje grond, naast de Blauwe* Brug was aanvan kelijk bedoeld voor een V&O™ vestiging. Nu Is nog onduidelijk— wanneer en wie er gaat bouwen. In ieder geval krijgt, het Bachplein ook te maken met de4 sneltramdoortrek king. "We merken elk jaar dat in mei de clubhuisactivitei ten ontzettend snel aflopen. We willen het liefst van 1 april tot 1 oktober een bouw speelplaats met daarbij een kleinf accommodatie. Nu hebben we een bouwkeet geleend, maar één of fwse portocabines zijn beter." SCHIEDAM Het Schiedams man nenkoor Orpheus heeft nog plaats voor mannen die van zingen hou den. De repetities beginnen morgen avond weer in ge bouw Arcade aan de Lange Haven 71. Er staat de zangers een druk seizoen te wach ten. In de eerste plaats vertrekt het koor vrijdag 3 sep tember naar Amersfoort voor een concert op uitnodiging van de orgeivereniging. Voorts staat er in november een na jaarsconcert op het programma en worden er decem ber veel kerstcon certen gegeven. Het oudste Schie dams mannenkoor sfaat onder leiding van dirigent Ri chard Ram. Wie in teresse heeft in het zingen, is dinsdag welkom In Arcade. Telefoni sche informatie geeft mevrouw Stouthandel-de Vogel, tel. 267067.' SCHIEDAM De leden van de Partij van de Arbeid pra ten maandag 16 augustus over de stand van zaken van de collegeon derhandelingen. Ook houdt burge meester John te Loo een lezing on der het motto „Wegblijven is de democratie onder mijnen". Hij spreekt in het ka der van de komen de Tweede Kamer verkiezingen. Te vens begint 16 augustus de plaat selijke verkie zingscampagne.. De ledenvergade ring begint om acht uur in zaal Irene. Een spoor van ver nielingen lieten negen jongeren in de leeftijd van 18-22 jaar achter, in de nacht van zaterdag op zon dag. Van de 2e van Leijden Gaelatraat, via de Kortedijk en de Delftseveer naar het Emaus en de Kethelweg ging hun tocht. Daarbij moesten onder meer een benzine pompslang, een beeldje, verkie zingsaffiches en enkele bloembak ken het ontgelden. enda ALHAMBRA 1, tel. 330293: Raiders of the lost ark (12), 2, 7, 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Les uns et les autres (a.L), 2 en 8 uur. CALYPSO 1, tel. 131855: Shar- ky's machine (16), 2,7,9.30 uur. CALYPSO 2. tel. 131855: Hal leluja voor een paar vuisten (12), 1.45, 6.45, 9.15 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Blond vuurwerk (18), 12.30,2.15, 4.00, 5.45, 7.30, 9.15 uur. CINEAC AD (Beurs), tel. 138082: Kanonnen van Nava- rone (12), 2 en 8 uur. CINEAC NRC (Bijenkorf), tel. 121139*. Maniak (16), 7 en 9.30 uur. j CINEMA OSCAR. tel. 149625: The happy hooker (16), 2,7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 115300: De wraak van Khan (aJ.), 2,7 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: From Russia with love (12), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300: Stri pes (a.l.), 2.15, 6.45, 9.15 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Me- gaforce (a.1.), 2.15,7.15,9.15 uur. CINERAMA 5, tel. 115300: Hair (a.1.), 2.15, 6.45, 9.15 uur. CORSO. tel. 121110: Eye ol the tiger (16), 2,7, 9.30 uur, KRITERION, tel. 128615: Mis sing (16), 7,9.30 uur, ma. 8.00 uur. LUMIÈRE 1, tel. 117755: Por- ky's pikante pretpark (16), 2, 7,9.30 uur. LUMIERE 2. tel. 117755: The sound of music (aJ.), 2 en 8 uur. LUMIÈRE 3, tel. 117755: Star Wars (a.l.), 1.45, 6.45, 9.15 uur. LUMIÈRE 4. tel. 117755: Bilitia (16), 6.45, 9.15 uur. LUXOR, tel. 138326: In da klauwen van het duister (16), 2, 7 en 9.30 uur. METRO 1. tel. 844393: Dokler Zjivago (12), 8.00 uur. METRO 2. tel. 844393: Caligu la Messalina (16), 2,7 en 9.30 uur. PASSAGE, tel. 269563: Mr. Boo (a.l.), 7 en 9.30 uur, (beh. ma.) PASSAGE BIO. tel. 269563: An american werewolf in London (16), 2,7,9.30 uur, (beh. ma). REX, tel. 772793: Bad Penny (18), 12-18 uur, Levend ver slonden (16), 7 en 9.30 uur. THALIA, tel. 111555: 'n Soep zootje (a.l.), 2,7 en 9.30 uur. 't VENSTER 1. tel. 364998: Swlngtime (16), 21.30 uur,,, beh. ma. 't VENSTER 2. tel. 364998:.!t Wagentje (16),22.00 uur bah. ma.; Het zaad van de mens (16)22.00 uur beh ma. 't VENSTER 3. tel. 364998:"ver; schillende films o.a. Lou-Lou, Neige, (16), bah. ma, 21.30 uur. LANTAREN 3, tel. 364998: Wt schillende films o.a. Dood door hanging (16), 22.00 uur, beh. ma. t EURO, tel. 01880 24144: Een soepzootje (a.l.), Lemon Pop» sicle (12), Stripes (a.1.), 1.30, 6.45, 9.15 uur. - - Raiders of the lost ark (12)i 1.30, 6,45, 9.15 uur. J. KINDERVOORSTELLINGEN CINEAC NRC (Bijenkorf): Gek ke maffe, dwaze, bugs bunny film (a.l.), 2.00 uur. LUMIERE 4: Billie Turf haantj» de voorste (a.L), 1.45 uur. METRO 1: Popey's grote lach-' parade (a.L), 2.00 uur. PASSAGE: Condorman (aJJi 2.00 uur. de ec on ee Bc da na po tw roi ge ko rij ch. P. Uc nic ku I Pa. 1 (Van RO' van c werke Schoo BV st. dewer horen het G( moete mense wacht de RE DR£ trosta route contra Per i RET van h laatst* den. I van di ander 'er scl RET. Het BV wc worde: zal d stellen bested Omdat bedriji houdei echter

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2