Kamerlid over milieuschandaal Groot veld <lobl lert weer op piep schuim Haast met spoortunnel is zeer merkwaardig Werkgevers betalen traag BEWONERS FEIJENOORD Werknemers tussen wal en schip Brandweer helpt meer Boeiende svandt 'flöRl «noord a» ga- >P hat In da 'jn kI«H >uteli onna- In zijn trouwpak staat Dordtenaar en acade mische duizendpoot Kees de Meer bij dc Medische Faculteit klaar om zijn dokters hui in ontvangst te ne men. Foto inzet: sa men met Locs onderte kent hij de trouwakte in de Dordtse trouw zaal Het picpschuimvlot aan het Dordtse Groothoofd. Duizendpoot Beiroet WÖENSOAG 11 AUGUSTUS 1! TOTWfiWwWW^Tl I iiffi iwiTMnlllwImnriifli dossier Uniser (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG Staatssecretaris Lambers (Milieuhygiëne) wil het Uniser-dossier sluiten. Ze zal de rol van de ambtenaren en overheidsdiensten die bij de milieu-af- faire-Uniser betrokken zijn geweest niet onderzoeken. Dat •zou te veel tijd kosten en zo'n onderzoek zou niet diepgravend genoeg kunnen zijn, schrijft ze, mede namens minister De Ruiter (Justitie) in een notitie aan de Tweede Kamer. De staatssecretaris erkent 1981 ai geuit door minister De dat overheden te veel langs el- Ruiter. kaar heen gewerkt hebben. De notitie van mevrouw Ambtenaren wisten weinig van Lambers wordt binnen de de materie af, overheidsdiens- Tweede Kamer verre van be ten waren onderbezet en wer- vredigend gevonden. De den door de leiding van Uniser woordvoerster van de PvdA, handig tegen elkaar uitge- het Kamerlid mevrouw Epe- spceld. Mevrouw Lambers ver- ma-Brugman: „Ik proef dat de wijt dat niet aan de ambtena- zaak toch wordt toegedekt, ren of ambtelijke diensten. Maar het gaat hier om het mi- maar aan de bestuurlijke lieuschandaal van de eeuw. Structuur. Als de overheid daarbij heelt gefaald moet dat juist niet in Het resultaat was dat over- de doofpot worden gestopt. Er heden langs eikaar heen ge- hoort heel goed uitgezocht te werkt hebben, te weinig cont- worden wat er fout is gegaan role hebben uitgevoerd en te en hoe dat kan worden voorko- makkelijk zijn afgegaan op ge- men. gevens die Uniser zelf leverde. Bovendien zijn er tijdens het Om dat te verbeteren wil ze Uniser-proces namen van onder meer dat milieudelicten ambtenaren genomend. Dan m»..der snel verjaren. hoor je uit te zoeken of die in- Bovendien zouden er stren- derdaad in de fout zijn gegaan. ge re straffen moeten komqn In dat geval moeten ze worden voor wie het milieu ernstig in gestraft. Zo niet. dan worden gevaar brengt en moet worden ze via zo'n onderzoek gereha- bezien of de mogelijkheden om biliteerd." schade te verhalen bij milieu- Mevrouw Epema noemt het delicten kunnen worden ver- "irritant" dat de staatssecreta- ruimd. Ook overweegt de ris niet meer doet dat de aan- staatssecretaris om de verlen- beveiingen van minister De ging van allerlei milieuver- Ruiter nog eens op te sommen, gunningen door de provincie te „Voor zover ik weet is daaraan laten coördineren. Al deze echter tot nog toe niets ge- voornemens zijn overigens in daan." (Van een onzer verslag gevers) DORDRECHT Ro- ber-Jasper Grootveld, anti-rookmagiër en pro- vo-in ruste, is terug op zijn drijvende uitdrage rij "Gosers matras". De inmiddels 50-jarige voormalige voorganger van de Amsterdamse alternatievelingen heeft vanmorgen het Dordtse ziekenhuis, waar hij was behandeld aan een geïnfecteerde wond aan zijn voet, verlaten. Zijn terugkeer naar het uit piepschuim en afval opgetrokken vlot. dat is vernoemd naar zijn hond Goser, verliep overigens geheel vol gens Grootveldse tradi ties nogal chaotisch. De oud-provo, later aan stichter van een Sinter- kiaascultus ("Klaas komt"), had zijn hond meegenomen naar het ziekenhuis. Toen hij bij het verla ten daarvan een taxi naar zijn vlot wilde ne men weigerde de taxi chauffeur hem mee te nemen, omdat deze de hond te smerig achtte. Grootveld en hond na men daarop demonstra tief plaats op de stoep van het ziekenhuis. Ten slotte werden ze door Dordtse kennissen per auto naar het vlot ge bracht, dat inmiddels van het Groothoofd naar de Rietdijkshaven was versleept. Grootveld, die het piepschuim ziet als het middel voor vele maat schappelijke kwalen en die daarvan met zijn vlot wil getuigen, Is te rug uit Antwerpen waar hij zijn 50-ste verjaard ag luister bijgezet heeft. ROTTERDAM De haven bedrijven in de graan- en maa- sagoedoverslag die in mei ge troffen werden door stakingen krijgen voorlopig geen "sta kingsvergoeding" uit de fond sen van gezamenlijke werkge vers. Volgens woordvoerder Holle van de werkgeversorganisatie VNO is het "doodnormaal" dat het erg lang duurt - meestal éen a twee jaar .- voordat tot uitkering wordt overgegaan. "Het vergt nu eenmaal veel tijd voordat alle claims van de door stakingen getroffen be drijven binnen zijn en zijn uit gezocht. Je moet hierbij erg zorgvuldig te werk gaan om dat andere ondernemers dat geld tenslotte moeten opbren gen." Of de havenbedrijven zich aan de "regels" hebben gehou den kan het VNO nog niet beoordelen. Directeur H. Sjou- ke van het erts- en kolenover- slagbedrijf Frans Swarttouw verwacht dat er pas eind 1983 begin 1984 een beslissing over een uitkering aan zijn bedrijf wordt gedaan. In die tijd zal de gezamenlijke commissie van werkgevers en werknemers klaar zijn die de invoering van nieuwe werkschema's moet be kijken. DORDRECHT De Indus triebond FNV is naar de rech ter gestapt om de acht weken achterstallig salaris te vorde ren van de begin vorige maand ontslagen werknemers van het bakkerijoven-bcdrijf Wlnkler- Den Boer in Dordrecht. De bond heeft een kort ge ding aangespannen, omdat de tijd begint te dringen. Dis trictsbestuurder A. J. Ruisch: "De WW keert slechts achter stallig salaris uit over de laat ste dertien weken. We hebben nu dus nog maar vijf weken de tijd om een uitspraak van de rechter te krijgen." De bedrijfsvereniging wei gert 69 mensen een uitkering te geven, omdat het bedrijf on der dezelfde eigenaar met elf werknemers wordt voortgezet. Volgens bedrijfsleider P. Driesse is er echter sprake van veranderde activiteiten, omdat het bedrijf nu alleen nog service levert en geen bak- kerij-instaliaties. Door die constructie zou het bedrijf niet meer wettelijk verplicht zijn de werknemers, die op 9 juli bij het faillissement van Win- kier-Den Boer werden ontsla gen, te betalen. Het Westdultse moederbe drijf Winkier-Willingen wilde begin dit jaar, wegens het te ruglopen van de verkoop van bakkerij-installaties, het be drijf in Dordrecht inkrimpen. In overleg met de vakbonden werd collectief ontslag aange vraagd voor 39 werknemers. Eind juni werd echter plotse ling uitstel van betaling en daarna het faillissement aan gevraagd. Inmiddels is het bedrijf vol ledig ontmanteld, volgens de Industriebond FNV, en zijn de activiteiten ondergebracht in Aristo BV, een lege besloten vennootschap, waarvan de naam in Winkler Nederland BV zal worden gewijzigd. Door die constructie wil het bedrijf een afvloeiingsregeling voor de ontslagen werknemers ont lopen. De bedrijfsvereniging weigert daaraan mee te wer ken, omdat het volgens haar toch om hetzelfde bedrijf gaat. Een woordvoerder van het GAK in Dordrecht bevestigt dat daar is meegedeeld dat de activiteiten van Winkler zijn veranderd, "maar of die mede deling formeel juist is, weet ik op dit moment niet." omtrent de lengte van de tun- ne! niet mogelijk omdat ook in het najaar nog belangrijke in formatie zal ontbreken. De twee wethouders, die in het voorste! niet met naam worden genoemd, vinden die informatie van belang om te kunnen beoordelen of de /16Q0 miijoen overheidsgeld voor het nieuwe woongebied verant woord kan worden uitgegeven. De meerderheid van het col lege is zo biijkt uit het voor stel echter van mening dat kiezen wél kan. Een uitspraak nog dit jaar zien deze politici ais een herbevestiging van de uit 1979 daterende keus van de gemeenteraad voor een tunnel. Toen zijn voorwaarden ge steld, die ook nu overeind zul ten blijven en die er op neer komen dat er geen spade de grond in mag als niet aan ai die voorwaarden is voldaan. (Van een onzer verslagge- vers) TftmoRECHT/ROTTER DAM In vier uur tijd ^•trouwde hij, werd hij aan de Erasmus-universitelt twee maal onderschelden met een jftriïdemiseh getuigschrljft en over een week gaat hij of naar Beiroet of op wereld reis. Dordtenaar Cornelis Adriaan de Meer (roepnaam Kees en 26 jaar oud) is t n bijzondere jongen. In zijn woonplaats, tijdens de trouwpartij, werd giste ren al meteen duidelijk dat Kees anders is dan anderen. Terwijl het voor de Dordtse trouwzaal 't Hof zwart zag van de statige trouwauto's, —parkeerden Kees en zijn bruid Loes van der Esch hun "fiets tegen de muur van de trouwzaal. De ambtenaar kreeg met* ...een te horen dat er niet ge talmd kon worden. Binnen -anderhalf uur moest Kees In Rotterdam zijn, bij de loka- tie Woudensteijn van de ..Erasmus-universitelt waar Wj i'n papiertje behorende bij het kandidaatsexamen sociologie moest ophalen. Na de sobere plechtigheid op Woudensteijn (Kees: "Die subfaculteit is van de geiten- haren-wollensokken-flguren, v dus weinig sfeer") moesten brujAen bruidegom rap naar de Medische Faculteit bij de drie jaar analyste geweest Sn Euromast, waar Kees een een Dordts ziekenhuis, tweeder academische "prijs" tn ontvangst moest nemen: de bul behorende bj het doc toraal examen medicijnen. En ten bewijze dat Kees een echte academische dui zendpoot Is zij vermeld dat hij aan de HTS-Dordrecht ook nog vier jaar Werktuig bouwkunde studeerde. Twee maanden voor het inge nieursexamen liep hij weg, uit protest tegen het strakke systeem op school. Over een weeic pakt het nieuwbakken echtpaar de koffers en zal Nederland voor een jaartje verlaten. Het plan is Afrika, Azië en Amerika aan te doen maar Beiroet Is ook een mogelijke bestemming, omdat Kees vo rige week in de krant las dat er in de Libanese hoofdstad dringend behoefte is aan art sen. Wat de reisbestemming ook zal zijn, volgend jaar moeten beiden weer terug zijn in Nederland. Loes om Spaans te studeren en Kees om zijn huisartsendiploma te halen. Kees: "Ik weet nog niet of ik later in Néderland huis arts wordt. Ik denk dat er al genoeg zijn, en dat terwijl ik in Zuid-Amerika schrijnende toestanden op medisch ge bied heb gezien." Vrijdag trouwen Kees en Loes in Dordrecht "voor de kerk", 's Avonds volgt een simpel feest in de tuin bij Loes* ouders. Vanwege de kosten zijn geen officiële uit nodigingen verstuurd. "Ver der" aldus Kees, "kunnen sentimentele en chagrijnige familieleden beter thuisblij ven." ROTTERDAM De Rotter damse brandweer zou goed boeren, als zij \zzr elke keer dat zij uitrukt 150 guiden in re kening gaat brengen. De brandweer kwam vorig jaar 7020 keer in actie en zij ver wacht dat het aantal meldin gen dit jaar nog toeneemt Meer dan een miljoen gulden zou daardoor in de kassa vloeien. Het verlenen van hulp was in 1981 de grootste taak van de brandweer. Voor hulpverle ning moest zij 3232 maai in ac tie komen, voornamelijk voor bijstand bij ongelukken. De brandweer redde 302 dieren uit beknelde situaties. De spuit gasten kwamen in meer dan 300 gevallen voorrijden om deuren te openen. Baldadigheid blijkt bij be studering van de cijfers van vorig jaar brandoorzaak num mer één te zijn. Kees' familie is ervan overtuigd dat hun studiebol, die vijf jaar geleden met zijn studies aan de Erasmus-unb versiteit begon en ook nog drie maanden in Zuid-Amerl- ka ronddoolde, dat HTS-eind- examen ook zou hebben ge haald. Kees was de beste van alle kandidaten, de toevoe ging "cum laude" lag in de lijn der verwachtlnen. Tussen de vele bijbaantjes door waarmee Kees zich de afgelopen studiejaren in le ven hield, ontmoette hij Loes die hij nog kende van de middelbare school. Vier jaar vriendschap zetten zij giste ren om in een huwelijk. Loes: "Gewoon omdat wij het leuk vinden." Ze is de afgelopen

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1