Van de giraffe besnuffeld Schoonmaakbedrij f 'RET is onredelijk' Proef met vliegas- berg op Maasvlakte Volgend jaar zeker 62 standplaatsen voor woonwagens Dieven aan de haal met kikkerbillen m» Vandaag niet: Wurgeoord uit haat ++- Wiebelt je Wip gaat virusvrij van start ■-■'■WA ËS Vakbond praat met Stevens over Gilda Bloemen houden van automobilisten -Mm WifVWW DUBBELKRANT-WEDSTRIJD "NIEUW LEVEN IN BLIJD0RP" I mm u 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het argument dat de Neder landse Spoorwegen niet meer treinen kunnen la ten rijden tussen Rot terdam-zuid en Rotter dam CS, wanneer de bruggen niet vervangen worden door een tunnel, is "baarlijke nonsens". Sinds de opvijzeling van de toenmalige Wil lemsbrug tot Rijnvaart hoogte is het aantal ke ren dat de Koningsha- venbrug voor het trein verkeer openmoest, ge zakt van 11.000 naar 5.100. Nog een paar sim pele maatregelen zullen de NS alle kans geven meer personentreinen met minder oponthoud tussen beide Rotter damse oevers te laten rijden. Alsnog Liefdevol en zorgzaam besnuffelt Blijdorps gi- raffe-moeder Evelien haar nog onwennig op de lange poten staande jongste borreling. De baby, een giraffemeisje, maakte gistermiddag bij de ge boorte een vrije val; van tweeënhalve meter hoog te plofte het 1.60 meter hoge diertje op de grond. Mocht deze gebeurtenis voor de kleine uiter aard splinternieuw zijn - voor moeder Evelien (15) was het een routineus gebeuren. Zij wierp al voor de zesde maal een nakomeling. Moeder en kind maken het goed. De blijde gebeurtenis liet vader Stanley (16) overigens totaal onverschillig. r Uitslag geboorte giraffe "Evelien'*^ Noodzakelijk -/{.M,., Alsof er geen uitlaatgassen bestaan, zo welig tieren de zonnebloemen langs de Groene Kruisweg bij Rhoon. En dan niet een paar magere decimeters maar tot tegen de twee meter hoog. Bloemen houden van mensen, bewe ren de reclamemakers. Je zou het haast gaan geloven. i W Tyt "WS <t«Xy tH w> j 1 Q *4+ ^«,1 V* oX<v f~-y 'Spoortunnel is overbodig, duur en onverantwoord' Dit schrijft Waldex Kooy- man in een met cijfers door spekt rapport aan de fractie voorzitters van de politieke partijen en de hoofden van dienst van de gemeente Rot terdam. Kooymar staat al ja renlang op de bres voor een spoorhurg. Bij de afweging tunnel of brug, hebben jaren geleden, noch de hoofden van dienst ge luisterd naar de directeur Ge meentewerken, ir. Piantema, noch de politici rich goed laten informeren. „Het is dan ook verbazingwekkend te noemen dat in de gehele besluitvor ming de feiten over scheeps- passages van de Koningsha- venbrug in het geheel niet ter discussie zijn geweest." (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM De omstreden IJsselmondse kleuterschool Wiebeltje Wip gaat binnenkort weer open. Leden van de ouder- commissie hebben giste ren enkele uren proefge- zeten in de lokalen en geen enkele last gehad van oogirritaties. Ze ga ven daarop het groene licht voor het nieuwe schooljaar dat op 23 augustus begint. De school kwam enkele maanden geleden in het nieuws toen leerlingen last bleken te hebben van ernstige oogirritaties. Ouders gingen vervolgens ook in de banken zitten en kregen dezelfde proble men. Daarna werd beslo ten de kinderen voorlopig onder te brengen op een andere school. Kooyman wil alsnog de keu ze tunnel/brug op tafel hebben, omdat een spoorbrug veel goedkoper zal zijn en minder ingrijpend voor het centrum van Rotterdam, dan de aange kondigde tunnel. De werk zaamheden voor het op onge veer 800 miljoen gulden be grootte tunnelproject zullen in totaal twaalf jaar duren, ter wijl de bouw van een brug met alle aan- en afvoerlijnen en een aparte tunnel voor het vrachtvervoer per spoor hoog uit acht jaar in beslag neemt, aldus Kooyman. Als er nieuwe bruggen met drie sporen komen op Rijn vaarthoogte (en als deze In de tijden dat er personenvervoer per trein is gesloten blijven of sporadisch opengaan) heeft men tegen de helft van de kos- ROTTERDAM "De noord- zuidlijn van de metro zal altijd vuiler blijven dan de nieuwe oost-westlijn. Het is onredelijk als de RET dat ons, als schoonmaakbedrijf, verwijt. De vergelijking tussen die twee lijnen is niet op zijn plaats." Zo reageert een geërgerde directeur A G. van Noortwijk van De Rotterdamse Schoon maakbedrijven (DRS) BV op de kritiek, die de BET heeft geuit op het werk van zijn be drijf. DRS BV heeft sinds 1968 de noord-zuidlijn van de metro schoongehouden. De RET heeft het contract echter opgezegd omdat men vindt dat de kwaliteit van het werk van DRS achteruitgaat Op de nieuwe oost-westlijn, die door een ander bedrijf wordt schoongemaakt Is gebleken dat het beter kan, vindt de REIT. Van Noortwijk: "Maar de RETT vergeet wei dat die lijn veel minder druk wordt gebruikt en veel minder door jonge passagiers die met spuitbussen en viltstiften in aanslag binnenkomen. Bovendien hebben de stations op de noord-zuidlijn winkels. De verpakking van ijs, patat en andere spullen gooien de mensen neer op de plaats waar ze toevallig staan. Verder mag de RETT het schoonhouden van veertien jaar oude stations natuurlijk niet gelijkstellen met dat van stations die gloednieuw zijn." ROTTERDAM De Voe- "higsbond FNV heeft vanmor- &en een gesprek gehad met di recteur Stevers van de Haagse •«roerend goedmaatschappij uTers over overname van de ««Hete Rotterdamse dropfa- t*iek Gilda. Volgens vakbondsbestuurder r«et l/jdiers heeft Stevers het Sevoel dat hij niet serieus wordt genomen. De curator van Gilda, mr E. de Liagre Bóhl, zou Stevers hebben ge zegd dat hij eerst met de vak bonden overeenstemming moet bereiken over het aantal Glida-werknemers waarmee hij wil doorgaan. "Zo werkt het natuurlijk niet," aldus Piet Lodiers. die het maar een vreemde gang van zaken vindt. Hij zegt dat het nu toch echt tijd wordt om knopen door te hakken. 'Gistermiddag heeft de Voe dingsbond CNV een ledenver gadering gehouden waarbij zich emotionele tonelen hebben 'afgespeeld. Verschillende werknemers verlieten huilend en woedend de zaal. 't Is een klein beetje feest in Blljdorp. Want gisteren om 14.20 uur is de girafle Evelien bevallen. Evelien Is èón van de vier dieren uit de Dubbelkrant-wedstrijd "Nieuw teven in Blljdorp". Een wedstrijd waar u aan mee kunt doen, door te voorspellen op welke dag en op welk tijdstip (op de minuut nauwkeurig) één van de volgende dieren zal beval len: Sumatrsonse tijger "Peetri", gedekt 24-4-1982, (draagtl)d 110 dagen) Okapi "Bengali", gedekt 16-6-1981 (draagtijd 445 dagen) Gorilla "Sara", gedekt eind november 1981 (draagtijd 260 dagen). Schrijf uw oplossing op een briefkaart (per dier één kaart) en stuur deze naar Het Vrije Volk - Aktie Blljdorp. aid. Abonnee-Service. Witte de Withstraat 25, 3012 BL Rotterdam, met In de linkerbovenhoek de naam van bet dier (gorilla, tijger of okapi). De hoofdprijs Is gewonnen door mevr. M. 1 Hardt uit Rotterdam. 2üj beeft een pakket boeken gewonnen ter waarde van 200.-. Alle prijswinnaars krijgen binnenkort bericht. Het Vrije Volk-Metropool en de Diergaarde Blljdorp feliciteren alle prijswinnaars ven hertel ten van een tunnel met vier sporen, 75 percent meer capa citeit. Zou men daarnaast apart een tunnel aanleggen voor het goederenvervoer, dan is de capaciteitsuitbreiding zelfs 125 percent, schrijft Kooyman. JBij de bouw van het huidig spoortunnelproject nemen we een last op de schouders waar van de gevolgen een zeer lange periode voelbaar zullen zijn en waarvan het te verwachten rendement niet in verhouding staat tot de kosten. Men zal zich terdege moeten afvra gen," schrijft Kooyman, "of het huidige tunneiplan niet strijdig is met de politieke op vatting om de meest verant woorde oplossing te kiezen voor de laagst mogelijke kos ten". (Van een onzer verslagge- vers) j ROTTERDAM Op de Maasvlakte komt dezer da- gen een kleine berg afval van een koiengestookte cen trale om te zien hoe dit zeer fijne stof zich houdt in de weersomstandigheden bij de electriciteitscentrale daar. De paar honderd ton vliegas moeten uitwijzen hoe de opslag in de open lucht na de ombouw van de i electriciteitscentrale Maas- vlakte op kolen zal gebeu ren. De experimenteer berg wordt „geïmporteerd" van de Amercentrale bij de Biesbosch. Er bestaan wel een aan tal ideeen. Eén daarvan is om een deel van de vliegas (een fijne grijze stof, verge- - lijkbaar in uiterlijk met ce- ment) in grote silo's op te slaan. Het betreft het droge vliegas. De silo's krijgen een totaalcapaciteit van 18.000 ton. Daarnaast zal vochtigge- houden vliegas in de open r, lucht worden opgeslagen. maximaal zes tot tien maanden. Deze opslag kan i„ 100.000 ton groot worden. L Dijken van een betonachtig 4- karakter (vliegas met gips) moeten de opslag voor ver- waaien behoeden. In het laboratorium van de Maasvlaktecentrale wor den momenteel ook proeven genomen met het afdekken van de open vliegasberg door middel van gips. Dit zou een afdoende procédé betekenen tegen stofover- last en tevens voor het Ge meentelijk Electriciteits Bedrijf van Rotterdam een zeer goedkope oplossing zijn, omdat gip3 ook een van de afvalprodukten van de omgebouwde kolencen trale wordt. De tijdelijke buitenopslag wordt noodzakelijk omdat de reststoffenproduktie van de electriclteitsfabriek het grootst zal zijn in de win termaanden. De mogelijke afnemers (beton-, steen- en mortelfabrikanten) hebben Juist in die periode het minste nodig, omdat de bouw dan een dieptepunt bereikt vanwege het sei zoen. De ombouw van de Maas vlaktecentrale (Rotterdams grootste) van gas/olie op kolen/olie, zal mogelijk vol gend jaar beginnen en in 1985/'86 zijn beslag krijgen. Twee jaar zal de huidige, betrekkelijk nieuwe centra le dan buiten gebruik zijn. In die periode vangen ande re centrales de energiebe hoefte op. fi i A P 'Tr :v-3V, M 'U A (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de loop van het volgend jaar moet Rotterdam op zijn minst 62 moderne openbare standplaat sen voor woonwagens hebben. Die komen op de Wester Hor dijk/Kinderdijkstraat. de Schulpweg/Korperweg en op het in 1978 door brand getrof fen complex De Kievit. Het is de bedoeling dat In 1983 ook be gonnen wordt met de bouw van moderne standplaatsen op andere plekken van de stad. In totaal zal Rotterdam ne gentig tot honderd nieuwe plaatsen voor woonwagenbe woners bouwen. In Zevenkamp komen bij wijze van experi ment vijftien wooncontainers. Dat blijkt uit een notitie van B. en W. aan de gemeenteraad. B. en W. zeggen dat de ont wikkeling van een woonwagen- beleid nogal is vertraagd door dat financiële onderhandelin gen met de rijksoverheid zeer moeizaam en langdurig zijn geweest De uitzonderingspositie waarin woonwagenbewoners verkeren moet volgens B. en W. geleidelijk verdwijnen. Bij zondere voorzieningen voor de ze groep moeten verdwijnen. Sinds kort dient de Sociale Dienst al niet meer als cen traal punt waar woonwagenbe woners met allerlei vragen en problemen terecht kunnen, ook als die niets met het werk van de Sociale Dienst te maken hebben- Deze ontwikkeling moet echter wel in een so ge forceerd tempo als de rijks overheid volgens de gemeente wil worden doorgezet. In de - wijkwelzijnsplannen moet tij dig rekening worden gehouden met de aanwezigheid van woonwagenbewoners in de wijk, aldus B. en W. ROTTERDAM Ongeveer 40 dozen met kikkerbillen zijn gisteren gestolen uit een vries- traller die geparkeerd stond aan de Rotterdamse Albert Plesmanweg bij de Waalha ven. De dieven lieten de rest van de lading, dozen met gar nalen en zwijneruggen onge moeid. De gestolen kikkerbil len zijn 3500 gulden waard. De dieven kwamen de trailer bin nen door het slot op de deuren open te breken. Uit een VW-busje dat ln de Reepstraat in Rotterdam stond zijn o.a. 90 tabletten van het gevaarlijke geneesmiddel Loprassor ontvreemd. De ta bletten, afkomstig van een apotheek ln de Alexanderpoi- der, werken hartslag-verla gend en kunnen bij ondeskun dig gebruik een shock en hart stilstand veroorzaken. 'a/S/s,

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1