5 Leden ontbinden vakbonden, rederingen niet' 1 Verontwaardiging na aanslag Rome 'ositie van nifil staat ter discussie -roenen winnen in België flj Kritiek binnen FDP neemt toe tweei I termeuien natuurlijk ter meulen natuurlijk 398 .■iKBjlffl llöwia 't Blijft onbestendig Regisseur van Starsky and Hutch overleden Charles In dulkerspak bij berging Mary Rose Overvaller bank Koblenz gepakt I sch m rfiiipw Israëlische voorwaarden terugtrekking zelf mode maken... Texturé serge voor rokjes, jas jes en pantalons. Makkelijk wasbaar. vele kleuren o a raf- blauw, paars, petrol, zwart enz. 100% polyester 150 cm breed. Per meter van 14,50 voor Tijdens een mis in Warschau maken kerkgangers het V-teken ate zij bidden voor de onafliankelijke vakbond Solidariteit en zijn gevangen leider Lech Walesa. Eenmalig! Prachtige fantasie store van 100% polyester kwaliteit. 180 cm hoog. Tijdelijk in prijs ver laagd in wit. Per meter van 6,25 voor SF door HANS DE JONG s hET VRIJE VOLK buitenland MAANDAG 11 OKTOBER 1982 Solidariteit roept op Itot staking in Polen WARSCHAU De ondergedoken leiders van het (verboden Poolse vakverbond Solidariteit hebben de (Poolse bevolking opgeroepen om op 10 november te staken en te demonstreren. De acties zijn bedoeld te- j gen het besluit van het Poolse parlement van vrijdag lom Solidariteit op te heffen. Enkele gevangen leiders van (Solidariteit hebben in een (brief, die uit hun internerings kamp werd gesmokkeld, ge- iegd dat "een vakbond kan (worden ontbonden door zijn le lden, maar niet door een re go ing." De gevangenen wijzen [hiermee naar de bepalingen [van de internationale arbeids organisatie ILO, waarvan ook [Polen lid is. Zowel de gevangen als de (ondergedoken leiders van Soli- [dariteit zeggen dat de Polen [niet moeten meewerken aan de [nieuwe vakbonden, die onder jioezicht van de overheid zullen {werden opgericht in het land. Zij betitelen meedoen aan deze opzet als "collaboratie". In Rome heeft paus Johan nes Paulus II de Poolse over heid "schending van de funda mentele rechten van de mens" verweten. De paus uitte zijn beschuldiging op het Sint Pie tersplein. waar veel Polen aan wezig- waren in verband met de heiligverklaring van pater Maximilian Kolbe. Deze Pool se geestelijke gaf in de Tweede Wereldoorlog zijn leven voor dat van een sergeant, die in het concentratiekamp Ausch witz met negen anderen was veroordeeld tot de hongerdood nadat enkele gevangenen wa ren ontsnapt. De Poolse aartsbisschop Jo zef Glemp was in verband met de situatie in zijn land niet naar de plechtigheid in Rome gegaan. Hij hield in de plaats Niepokalanow in Polen een toespraak in de open lucht ter ere van pater Kolbe. Glemp zei bij die gelegenheid dat het ver bieden van Solidariteit veel pijn bezorgt, maar dat wat uit gaat van een ideaal niet ver nietigd kan worden. Glemp zei ook dat er veel kwaad is in Polen en dat de waardigheid van de mensen er met voeten wordt getreden. Naar de mening van waarne mers wilde Glemp de Polen zeggen dat het besluit van de overheid onomkeerbaar is en dat zij zich er bij neer moeten leggen. De Poolse leider generaal Jaruzeiski heeft zaterdag, na het verbieden van Solidariteit, gezegd dat de staat van beleg in Polen mogelijk tegen het einde van het jaar wordt opge heven. ROME Gevoelens var» af schuw en woede heersen in Ita lië na de aanslag van zaterdag op een synagoge in Rome. Een tweejarig jongetje werd bij de aanslag gedood. Zijn vierjarig broertje en zijn moeder beho ren tot de 34 gewonden die er ernstig aan toe zijn. De aanval werd uitgevoerd na een joodse dienst waarbij jongens worden aangenomen als volwassen leden van de re ligieuze gemeenschap. Volgens de politie stonden de daders te wachten in een zijstraat tot de gelovigen uit de synagoge kwamen. Toen gooiden zij handgranaten in de groepjes mensen. Zij beschoten de gelo vigen met machinegeweren, tfrwijl ze zich uit de voeten maakten. Van de daders ont brak gisteren nog elk spoor. Volgens ooggetuigen ging het om twee tot vier mannen. De "Vuurgroep PLO-Rode Brigades" heeft zich In tele foontjes aan verschillende me dia verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. De politie hecht échter weinig waarde aan de melding. Een demonstratie van twee duizend woedende joden werd BEIROET Nederlandse en Noorse functionarissen hebben de afgelopen dagen in zuidelijk Libanon besprekin gen gevoerd over de toe komst van Unifil. de vredes macht van de Verenigde Na ties in dat gebied. De discus sie over Unifil is sinds de Is raëlische invasie in Libanon in een stroomversnelling ge raakt De Veiligheidsraad van de VN moei volgende week een beslissing nemen over verlenging van het mandaat van de troepen macht Zowel de landen die troe pen leveren aan Unifil ais an ders vragen zich af wat de positie van de vredesmacht eigenlijk Inhoud, nu begin ju ni is gebleken dat de Israëli sche invasiemacht Libanon binnen kon trekken zonder dat er ook maar Iets tegen werd gedaan. De machteloos heid van Unifil wordt deels ïoegtschreven aan het feit dat de vredesmacht geen echt duidelijke functie heeft Israël is gekant tegen de aanwezigheid van Unifil in het zuidelijk deel van Liba- hon »n ziet het liefst dat de •redrsmacht geen nieuw mandaat krijgt. Volgens de regering-Begin ia in het ver leden gebleken dat de troe pen niet in staat zijn de grenssteden in het noorden van Israël naar behoren te verdedigen. Bij de onderhan delingen over terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit 'Jbanon heeft Israël kei harde garanties geëist voor een veertig kilometer brede veiligheidsgordel In Zuid-Li- banon. Libanon zelf heeft zich daarentegen uitgesproken voor de aanwezigheid van de Ufilfit-troepen. De demissio naire minister van Defensie Van Mlerlo heeft de xtsltie van de vredesmachtdit week einde besproken met de nieu we Libanese president Amin Gemaycl. Van Mlerlo zei dat Gemayel zich tijdens de toe sprekingen optimistisch had getoond over positieve ont wikkelingen in zijn land. Ge mayel zou overtuigd zijn van de noodzaak dat de Unifil- troepen daarin een rol spelen. Van Mlerlo uitte tijdens het gesprek zijn kritiek op de Libamrav ïtfWlBg. Volgst» het mandaat an de VN la er «en contingent Libanese mili tairen gekoppeld aan de Uni- fil-troepen. De Libanezcn staat op dit moment achter vrijwel op non-actief. Dit leidt volgens Van Mlerlo tot het tegenovergestelde van wat ledereen nastreeft, na melijk het verhogen van het gezag van de Libanese rege ring. Van Mierlo wil dat het mandaat van Unifil wordt veranderd en noemde het in- stumentarium van de Vre desmacht ontoereikend. .Als Unifil de opdracht krijgt de rust, vrede en veiligheid te verzekeren, en zeker wan neer dat een rol gaat spelen bij de bereidheid van Israël om zijn troepen terug te trek ken, dan moeten de VN daar ook het instrumentarium voor hebben," aldus Var Mierlo. De Nederlandse regering, die deze week een beslissing zal nemen over het verblijf van de ruim 800 Nederlandse militairen in Zuid Libanon, zal twee zaken tegen elkaar afwegen. Enerzijds bestaat de overtuiging dat de troepen niet jarenlang in Libanon kunnen blijven look in ver band met de kosten), maar anderzijds wordt ook ge vreesd voor de gevolgen die het wfïrsk van Unifil zal hebben voor de bevolking in het gebied. Volgens Van Mierlo is in teder geval dui delijk dat de aanwezigheid van de VN troepen niet als vanzelfsprekend mag worden beschouwd. TEL AVIV Israël heeft dit weekeinde opnieuw de vier voorwaarden genoemd voor de terugtrekking van zijn troepen ail Libanon. Eerst moeten de Palestljnen die zich nog In Noord-Liba non en in de Bekaa-valte! be vinden vertrekken. De Syrt sche en Israëlische troepen moeten tegelijk worden ge ëvacueerd. Alle Israëlische gevangenen en stoffelijke resten van gesneuvelde mili tairen moeten worden over gedragen. Tenslotte moeten regelingen worden getroffen ter waarborging van de vei ligheid van het noorden van Israël. De Israëlische regering toonde zich opnieuw geïnte resseerd in een vredesver drag met Libanon. Minister SJaron van Defensie haalde zich de woede van de rest van het kabinet op de hals door de VS ervan te beschul digen een vredesverdrag met Libanon in de weg te staan PLO-lelder Yassar Arafat heeft dit weekeinde In Jorda nië besprekingen gevoerd met koning Hoessein, Hoes sein sprak leb uit voor een Jordaans-Palestljnse federa tie, die zou moeten lelden tot een oplossing van de Pale stijnse kwestie. zaterdagavond door de politie gebroken. BRUSSEL De gemeente raadsverkiezingen van giste ren in België zijn een overwin ning geworden voor de milieu partijen. De "Groenen', die voor het eerst op grote schaal meededen aan de verkiezin gen, komen in Luik in één keer met zes zetels in de raad. In achttien van de negentien Brusselse agglomeratiege meenten wist een milieupartij eveneens door te dringen tot de raad. In Vlaanderen opereerden de Groenen onder de naam Agalev (anders gaan leven) en in Wallonië onder de naam Ecolo. De Christelijke Volkspartij CVP van premier Martens liep overal in Belgie forse klappen op. De premier toonde zich niettemin tevreden en zei dat hij in de uitslag geen aanlei ding zag om zijn regerlngspo- litiek te veranderen. Vooral oppositieleider Karei van Miert var» de Socialisti sche Partij had getracht van de raadsverkiezingen een opi niepeiling over de iandspoli- tiek te maken, maar moest toe geven dat hij „de regerlng- M art ens vooralsnog niet had weggekregen". i i Mi JJ3 vtui (Van onze correspondente) BONN Intussen neemt binnen FDP de kritiek op de partijleiding in Bonn nog steeds toe. Na Bremen heeft zaterdag ook de afdeling Ba- den-Württemberg geëist dat minister Genscher van Buiten landse Zaken zich niet meer kandidaat zal stellen voor het partijvoorzitterschap op het geplande FDP-congres op 5 no vember in West-Berlijn. AL mogelijke opvolgers van Gen scher worden de huidige frac tievoorzitter van de FDP, Wolfgang Mischnlck. en de rocgcrc minister van Binnen landse Zaken Gerhart Baum genoemd. Het wordt tevens niet uitgesloten dat de linkse vleugel van de FDP een nieu we partij wil oprichten. In totaai zijn de liberalen nu uit vier van de c" deelstaat parlementen verdwenen. In Nordrhcln-Wcstfalcn vlogen ze er al in 1980 uit. In Hamburg haalden ze In Juni dit Jaar de kiesdrempel niet. In Hessen kreeg de FDP twee weken ge leden nog slechts 3.1 procent. Intussen staat het vast dat op 19 december dit jaar nieuwe verkiezingen in Hamburg no dig zullen zijn, nadat een po ging van SPD en Groenen om tot regeringssamenwerking te komen afgelopen vrijdag mis lukte. Vandaag zal de afgezette bondskanselier Helmut Schmidt vermoedelijk beslui ten of hij nog langer bij de SPD als lijstaanvoerder ter be schikking zal staan, tla er be gin volgend Jaar In Bonn ver kiezingen gehouden zullen worden. Bij de SPD gelooft men nog steeds niet aan de toezegging van de nieuwe re gering. dat er op 8 maart geko zen kan worden. De nieuwe mi nister van Binnenlandse Zaken Zimmermann (CSU) onder zoekt op dit moment of de grondwet mogelijkheden biedt om dan verkiezingen uit tc CSU-leidcr Franz Josef Strauss kan zijn geluk nu t op. Zijn partij verloor slechts lickt en dat stem de hem tevreden. Petra Kelly, voorzitster van de Westduit.se Groe nen, slaat een hand voor kaar ogen na het i.evut - men run dc eerste teleur stellende resultaten. schrijven HIJ wil zich nog steeds niet op een datum vaat leggen. De koude put. Ik kan me voorstellen, dat sommige weer kundigen zolangza- merhand een kou de put-complex zullen hebben. De mei koude, onsta biele lucht vervulde depressie heelt alle weekendillussies wat betreft zonne stralen volledig de grond ingeboord. Het regende gretig, vooral in het zuid westen. Van het minimum, dat een hele tijd ten westen van Den Helder en Texel stil heeft ge legen, ging een carrousel-werking uit: zones met vette buien cirkelden er om heen, afgewis seld met wat droge perioden. Nu een paar cijfers en daarbij eerst ge keken naar Rotter dam. Op het sta tion Blijdorp werd zondagmorgen een etmaal-hoeveelheid van 43 mm geme ten. Over drie et malen viel daar 84 mm, terwijl het to taal over oktober inmiddels gestegen is tot 100 mm te genover normaal ca. 80 in de hele maand. Nog enkele andere zondagochtend-af- tappingetr Rozen burg 41. Roosen daal 50. Tot nu toe in oktober viel er in Scheveningen 78, Geert ruidenbereg 80, Bilthoven 81. Zuid-Beijerland en 's-Gravenzande 88, Roosendaal 97 (sinds vorige week donderdag), Ha- zerswoude 95. Lei derdorp 100. Melis- kerk op Walcheren 104 en topscorer Middelburg 110 mm. Vandaag zal het iets beter gaan. Nog altijd ligt die depressie-zwerfkat op de Noordzee maar is nu zodanig dat de buien niet meer zo heftig zul len zijn. Het zit er verder dik in, dat het weer in West en Midden-Europa de komende dagen onbestendig zat blijven Nu af weer trekt de volgende storing over Zuid- Engeland in de richting van België of Frankrijk, ver derop in de week volgt een meer vol wassen depressie, nu nog ten westen van de Britse eilan den. volgens de computerk aarten zal deze naar de Noordzee en later naar Denemarken koersen. En dat zou opnieuw regen tot gevolg kunnen habben. Luchtdruk Rotter dam vanmorgen negen uur 101"! millibar (753 milli meter), tendens weinig verande rend. plaats weer temp. max. min. Amsterdam geh.bew. 14 7 De Bilt geh.bew. 13 8 Deeien geh.bew. 10 9 Eelde geh.bew. 13 9 Eindhoven regen 14 10 Den Helder regen 14 9 Rotterdam geh.bew. 13 8 Twente regen 14 10 Vlissingen zw.bew. 14 10 Zd. Limburg zw.bew. 14 10 Aberdeen regen 12 10 Athene onbew. 27 15 Barcelona licht bew. 0 Berlijn half bew. 16 8 Bordeaux zw.bew. 18 10 Brussel zw.bew 13 0 Frankfort regen 12 10 Genéve zw.bew. 17 9 Helsinki zw.bew 4 0 Innsbruck regen 13 4 Klagenfurt geh.bew. 12 4 Kopenhagen zw.bew. 12 9 Lissabon I.bew. 21 13 Locarno mist 11 3 Londen zw. bew. 15 6 Luxemburg geh bew. 11 8 Madrid onbew. 20 7 Malaga onbew. 27 15 Mailorca onbew. 24 10 Malta onweer 27 14 München regen 13 Nice I.bew. 20 12 Oslo zw.bew 10 4 Parijs regen 15 10 Rome I.bew. 22 13 Split zw.bew. 20 12 Stockholm geh.bew. 7 5 Wenen zw.bew. 15 6 Zurich zw bew. 14 8 Casa Blanca zw.bew. 23 13 Istanbul I.bew. 22 14 Las Pafmas h.bew. 25 21 Fel-Aviv I.bew. 22 18 Tunis I.bew. 28 17 De in Argentinië geboren filmakteur en regisseur Fer nando Lamas (foto) is eind vorige week in een ziekenhuis in Los Angeles overle den. Hi j was al ge ruime tijd ernstig ziek. Lamas werd S7. Lamas, die in 1961 trouwde met de be roemde zwemster- filmster Esther Wil liams. genoot de laatste jaren be kendheid als regis seur van televisie- produkties als „Fal con Crest", „Man- mx" en „Starsky and Hutch". Even als zijn echtgenote begon Lamas zijn carrière als zwem mer, hij blonk uit op de pan-Ameri- kaanse speten. Sa men zwommen zij Acteur-regisseur Fernando La masmet aan zijn zijde zijn vrouw Esther Williams, op iecg naar een filmpremière in l'J7J. „duetten" fn de film „Gevaarlijk in dien nat". Later was hij ook tegen speler van onder andere Rosalind Russell, Greer Gar- son, Jane Powell. Lana Turner en Eli zabeth Taylor PORTSMOUTH Kroonprins Charles van Engeland heeft gisteren in duikers- pak de pogingen gevolgd om het vlaggeschtp van de voormalige Brttse vfoot. de Mary Ro se, te bergen. Het karwei zoo van daag worden ge blaard De Mary Rose kapseisde op 19 ju li 1545 voor de kust van Portsmouth. Oat gebeurde voor de ogen van Hen drik Vlll en was een gevolg van een plotselinge wind stoot en de ondes kundigheid van de officieren. Het mo dernste oorlogs schip van die tijd was juist uitgevaren om öe strijd aan te smden met de Franse armada. Het vaartuig werd n 1967 door ama teur-duikers ont dekt. Een fonds van ongeveer acht tien miljoen gulden, waarvan prins Charles voorzitter is, moet de berging financieel mogelijk maken. Het bergingswerk liep dit weekeinde enige vertraging op doordat een poot van de metalen stelling waarop het schip werd ge plaatst. verboog. Maar deskundigen tilden daaraan met zo zwaar. De Mary Rose zal m Portsmouth in zijn oorspronkelijke staat worden her steld Inmiddels zijn alle 17.000 in het schip aanwezige voorwerpen wegge haald. KOBLENZ - De Wesiduitse politie heeft één van de twee mannen opge pakt die vorige week een bank in Koblenz overvielen «n «r na elf mensen te hebben gegijzeld van door gingen met een buit van ruim ©én miljoen mark. Een politiewoord voerder bevestigde het bericht van een lokale radiozender, dat de verdachte na een anonieme tip was gearres teerd, De politie weigerde nader# bijzonderheden te géven zolang hst onderzoek nog niet ts afgerond. Vol gens het radiosta tion héd de arres tant 700 000 mark in zijn bezit. De twee bankover vallers hadden vori ge week ell mensen een nacht lang in gijzeling gehouden en wisten tijdens hun vlucht de ach tervolgende politie auto's kwijt te ra ken na een schiet partij. De pOiK',- weet wie de u- overvaller is en ver moedt dat hij zai proberen de grens over te komen. De man staat bekend als uiterst gevaar lijk.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1