ZUIVERINGSLASTEN STIJGEN ZULLEN GIGANTISCH 550 meter IJSKAST Een opengewerkte tekening van het Dokhavenproject. Viereneenhalf voet balveld onder- gronds. REKENING Iv.~ Een kaartje van de situatie. In de gedempte Dokhaven komt de zuive ring. Een halve kilometer verderop een slibfabriek. Ir Tonkes: "Uniek project De pijp MILJOENEN Gratis grond ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 A iersvest uur: 14.00 tot lerdag r wijk- i Bever- ur iedere 3ag van it 21.00 eronder-idee. Echt Rotter-, dams. De vuile lucht van de Dokhaven zou met onder grondse buizen naar de vuil verbranding Brielselaan wor den getransporteerd. Daar zou he*, ondervuringslucht voor de ketels zijn. Door de hoge tem peratuur kon men ervan op aan dat de afvallucht reukloos uit de schoorstenen zou komen. Die stonden er toch al en de vuilverbranding werkte im mers vijf dagen in de week. Er kwam een kink in de ka bel. De zuivering zou te veel kubieke meters aanleveren en de Brielselaan kon er maar (in zijn bestaande functie) een be perkt aantal aan. De gemeente Rotterdam blokkeerde de sa- men-sterk-gedachte. Een keur aan argumenten-tegen buitel de toen opeens over elkaar: de toekomst van de Brielsclaan- verbranding was onzeker, men wilde mede daarom niet con tractueel gebonden zijn, de corrosie kon wel eens voor ver vroegde afschrijving zorgen, de ovens werkten er maar vijf van de zeven dagen. Wie deze argumenten ziet en op een rij zet, kan de conclusie trekken: Rotterdam had geen behoefte aan onkosten aan de Brielselaaninstallatie, waar ze die kon overlaten aan het Zui veringsschap. En daarmee ging een mogelijke, goedkope re oplossing de mist in. Vervolgens tekenden de technici van Gemeentewerken en het Zuiveringsschap een eenvoudig gebouw met een fil terinstallatie opdat de lucht onmiddellijk naast het Dokha ven project aan de Sint Jans haven schoon kon worden af geblazen. De natchemische gaswasinstallatie zou zorgen voor bacterievrije, voor 96 per cent reukloze lucht. Nee, zei de inspecteur voor Milieuhygiëne, dat kan niet. Er moet een schoorsteen van veertig meter hoogte komen. Men zit immers naast een woonwijk. Dat de geavanceer de luchtonsmettingsmethode die werd voorgesteld bacterie- vrije, bijna reukloze afvallucht produceert, was hem niet ge noeg. Er lag een woonwijk, dit was de norm en zo moest het spel worden gespeeld. Met als direct gevolg dat Charlois in de oppositie ging. omdat men (omkering van de millieunorm) niet pa! naast de woonbuurt een veertig meter hoge schoorsteen wilde. Mis schien ook niet omdat het een bekend Rotterdams adagio mag heten, dat „waar een schoorsteen staat, een vervui ler huist". Precies 550 meter verder, aan de Sluisjesdijk kon men wel met instemming van alle instanties komen. Gevolg: 550 dure meters pijpleiding extra: voor drie miljoen gulden het erfpachtrecht kopen van Cats Papier voor één enkele hecta re: straks pendelen voor de werk- en onderhoudsploeg over die 550 meter. Maar die halve kilometer maakte alle partijen in en in gelukkig. Een toevallige bij komstigheid is dat die ene pe perdure hectare precies ge noeg is om ook de slibverwer- kingsfabriek te huisvesten, waar men van de afvalgrond landbouwmeststof maakt om dat er nogal wat kalk en fos faat in zit. Wat dan nog van het slib overblijft kan zwarte (ophoog) grond worden. Voortdurende controle moet uitwijzen of de toegestane hoe veelheid zware metalen niet wordt overschreden. Gebeurt dat wel, dan gaat de natte rest- grond naar afvalverbrandin gen. De ingenieurs hebben in de totale opzet van de onder grondse zuivering geen moge lijkheid onbenut willen laten. Door de verwerking van slib ontstaat methaangas. Bere kend is dat van de benodigde 18,5 miljoen KiloWatt per jaar (nu goed voor een electrareke- ning van ongeveer vier mil joen gulden) dertig percent kan worden bespaard door energie terug te winnen met een methaangasinstallatie. Hoe schoon het allemaal ook klinkt, hoe noodzakelijk het ook is. de werkelijkheid is min der zuiver dan het water dat daarstraks uit de Dokhavenin stallatie komt. Het omvangrij ke project jaagt niet alleen de genen die zuiveringsheffingen moeten betalen op kosten. Er is nog een gevolg van niet te onderschatten reikwijd te: de aanpak vein kleinere in stallaties in kleinere plaatsen in de wijde omgeving blijft mogelijk achterwege. Plannen voor afvalwaterzuiveringen in Spijkenisse, Hoogvliet (inclu sief Poortugaal en Rhoon), Pa- pendrecht, Gorkum. Vianen en Zwijndrecht (inclusief Baren- drecht en Heerjansdam) ver dwijnen in de ijskast. Worden ze wel uitgevoerd, dan betalen de bewoners van het gebied van het Zuiverings schap over acht jaar meer dan 450 per gezin per jaar. 30UW I. An- 32207. :EN- venweg Van onze verslaggever HERMAN MOSCOVITER ROTTERDAM/DOR DRECHT Over vier jaar heeft Rotterdam er een even bijzondere als onzichtbare af valwaterzuivering bij. Een on dergrondse aan de Dokhaven. Een wereldprimeur, maar wel een peperdure. Hij mag dan aan de Dokhaven zelf onzicht baar zijn, op de rekening van het Zuiveringsschap zullen de bewoners van Rotterdam, van de Drechtsteden en van de Zuidhollandse eilanden en waarden hem zichtbaar her kennen. In 1985/1986 schieten de hef fingen met 42 gulden per gezin per jaar omhoog. Ten bate van het Dokhavenproject. Bij die paar tientjes zal het niet blij ven, het zal er op uitdraaien dat we met z'n allen honder den guldens per jaar meer moeten gaan betalen. De voor zitter van het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waar den te Dordrecht, ir. H. H. Ton- kes, voorspelt de mensen dat ze binnen tien jaar zelfs 450 gulden per jaar zullen betalen voor "waterkwaliteitsbeheer" (in en rond Dordt bijvoorbeeld nu nog "slechts" 192,- per jaar). Nog is er geen sprake van massale onrust over deze gi gantische lastenverzwaring. De betrokkenheid van mensen met de problematiek van het rioolwezen is doorgaans niet zo groot. Maar als straks dé rekeningen op de deurmat val len zou dat wel 's anders kun nen worden. Dan zullen vragen opborrelen als: Wat heeft het voor zin als wij dat laatste stukje van de Rijn schoon pro beren te krijgen terwijl indus trieën elders langs de Rijn doodleuk doorgaan met dum pen van chemisch afval? En: wat is er tegen dat we onze uit werpselen rechtstreeks op de rivier lozen? Dat doen we toch al eeuwen? Moeten particulie ren nu gaan bloeden voor de ongebreidelde uitbreiding van de chemische produktie? Op beleidsniveau worden die vragen niet gesteld. Zuiveren móét. Er liggen internationale afspraken om de Rijn niet nog smeriger te laten worden. Een open riool op de Nieuwe Maas anno 1982 van Capelle tot Vlaardingen kan niet langer. Wie wil klagen over vervuilers elders moet niet zelf de groot ste 3meertroep lozen. Het gaat al lang niet meer om natuurlij ke mest als we over particulie re rioollozing praten. Meer dan een miljoen mensen in Rijn mond en rond Dordrecht gooien veel meer dan alleen vriendelijke biologische stof fen door de wc. norgen 269957. lein op 706177. 4LAN- Spreek- liddag e overige 3 maan- sen DIENST ïcht be- in gees- I. TURKEN r, Van 266442. ig van EN I Molens, oenen Dokhaven likante I4.00 uur. sexmaids lorgan, a ment loting van het gezuiverde water NIEUWE MAAS afvalwaterzuivenngv jnnchting Dokhaven ïngorgo slibverwertongibedn i f tenein aan de Sluisjesdijk Dan nog kan de vraag ge steld worden of het niet goed koper kan. Moeten bewoners de rekening betalen voor de technische hoogstandjes van een aantal dolgedraaide inge-, nieurs van Zuiveringsschap en Gemeentewerken? Of kon het werkelijk niet anders. "Een uniek projekt", zei Tonkes. Dat is zeker. Ondergronds, met een ander verwerkings systeem, in het hartje van de stad, met een terugwininstalla- tie voor energie. Nog nooit ver toond! Ook deze onzichtbare kunsten kan men voor het eerst in circus Rotterdam zien. Het aanwezige publiek betaalt echter dubbele prijzen. Mede omdat het rijk mondjesmaat bijspringt voor dit noodzakelij ke project. In feite is de ondergrondse zuivering het resultaat van langdurig onderhandelen tus sen Rotterdam en het water schap IJsselmonde. Dit water schap ging 1 januari 1981 wat betreft de zuivering van het water over naar het Zuive ringsschap te Dordt. IJssel monde wilde bij verkeersk- noop Vaanplein een gewone zuiveringsinstallatie. Rotter dam wilde de installatie inpas sen in het herstructurerings plan voor de Dokhaven. De provincie hakte de knoop door: Rotterdam kreeg zijn zin. Gevolg: er komt een giganti sche betonnen bak op de bo dem van het te dempen gebied. Lengte 287 meter, breedte 158 meter, hoogte 8.50 meter. In die afgesloten bak spelen zich alle proecessen af om het rioolwater nagenoeg schoon te krijgen, opdat het zonder mi lieugewetenswroeging op de ri vier kan worden geloosd. Waar nu nog 470.00 inwo ners-eenheden (470.000 maal wat één mens in één etmaal aan water vervuilt) aan zwaar verontreinigd rioolwater de Nieuwe Maas worden inge pompt, stroomt daar straks schoon water. Zo ook in het ge bied voor Vlaardingen en om geving (300.000 inwoners-een heden) en Capelle en omge ving (300.000 inwoners-eenhe den). Die twee zuiveringen vallen onder Delfland en Schieland. De Dokhaveninstallatie krijgt een ontluchting die een halve kilometer verderop komt. Met name die plek zorgt voor een kostenverhoging, die met meer samenwerking en avontu- za 2.00 iktober et Passa- 1, tel. r. 20.15 ■nsemble i de groe- e lelie. t.30 uur •Ha. tel. RO iman van tel. De Hor- 3CH0UW- Peter tel. •F Act joden. )64998, Original terzuivering komt, is met op zet ter hoogte van de Dokha ven gekozen, omdat een aantal rioleringen lozend op de Nieu we Maas daar al ligt. Zo wordt voorkomen dat het geld, uitge spaard door een goedkopere bovengrondse lokatie te kiezen, moet worden geïnvesteerd in vernieuwingen en veranderin gen van het bestaande riole- ringsnet. Zestig percent van alle vuile water van zuid gaat momenteel bij de Dokhaven de rivier in. Daarbij worden alle stromen rioolwater reeds rich ting rivier gepompt. Twee re denen om de Dokhaven als plek te prikken. Omdat er ech ter al woningen staan én nog zullen bijkomen, moet de zui vering ondergronds, onzicht baar en reukloos zijn. Maas van Capelle tot en met Vlaardingen zorgden en zor gen voor een gigantische ver vuiling. Gemeenten als Schie dam, Maassluis, Maasland, Vlaardingen, Rotterdam en een paar handjesvol kleinere gemeenten loosden en lozen vrijelijk en ongezuiverd op de rivier. stroom stinkend, smerig wa ter, maar ook dat de weinige zuurstof in het Rijnwater door juist deze lozingen wordt ge bonden. En zo krijgen we na tuurlijk nooit meer leuke be richten ln de krant dat er weer vlagzalm in Krimpen wordt gevangen. De totale kosten van de zui vering Dokhaven werden be groot op 450 miljoen gulden. Schijnbaar zeer veel, m&ar nimmer mag daarbij uit het oog worden verloren dat het straks een van de grootste zui veringsinstallaties van Neder land is, met een nieuwe techni sche aanpak op een minimum aan grond, vier hectare. Ver gelijkbare grote inrichtingen hebben in conventionele vorm 20 tot 30 hectare nodig. Door die grondbeperking valt het fi nanciële nadeel van de dure ondergrondse zuivering deels weg. Dat het afvalwater van de bewoners van Rotterdam moest worden aangepakt was geen punt van discussie. De open riolen naar de Nieuwe Derde reden was dat de "grond" daar gratis was. Dat wil zeggen als het Zuiverings schap de Dokhaven dempt, er een gebouw neerzet en een me ter aarde over het gebouw stort, rekent Rotterdam niets. Op die meter grond komt een wijkparkje, dat in beheer is bij de gemeente. Een ruil met ge sloten beurzen, zo gezeid. Zo simpel als dit probleem leek opgelost, zo moeizaam ging het wat betreft de ont luchting en de sllbverwer- kingsinstallatie. De Ingenieurs van Gemeentewerken en het Zuiveringsschap hadden een aardig voorstel. Een typisch gezameniijk-de-schouders- begrip had kunnen worden voorkomen. Hoewel het Zuiveringsschap dit ontkent, heeft niet alleen het gemeentebestuur van Rot terdam bijgedragen tot verho ging van de kosten. Ook de principiële houding van de in specteur voor de Volksgezond heid en Milieuhygiëne in Zuid- Holland, en hierdoor weer de deelgemeenteraad van Char lois jaagden de kosten op. Een wirwar van argumen ten, duidelijke en onduidelijke principes, voors en tegens leid den uiteindelijk tot een verge lijk. Daar hebben alle partijen zich in gemoedc in kunnen schikken, maar ze maakten de installatie extra-duur. De oplossing voor dit pro bleem was: maak een zuive ring ln Vlaardingen (de Groote Lucht) voor Delfland; maak er een in Capelle/Kralingseveer voor Schieland en maak er een ln Rotterdam-Zuid voor dat deel van de stad en Rotter dam-West. De plaats waan- de afvalwa- Regio Rijnmond nam in 1972 al 35 percent van alle rioollo zingen voor zijn rekening. In nog geen tien jaar is dat opge lopen tot 50 percent Behalve door zijn industrieën behoorde Rijnmond ook door zijn bewo ners tot de ernstigste vervui lers van de vuile Rijn. Niet alleen betekent dat dumpen van een gigantische IB, tel. r Midge- IL, tel. 22.00 uuf 269455: t Purper, ir poppen za. 14.05

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1