Provincie bezocht turbine Vrolijk opent bieb 7 w-, Korps kan zelf het onderzoek doen Harrie Peters in Stedelijk OBK UIT DE BRAND Radio Lokaal weer uit de lucht Kloosters in Schiedam Redactie verhuisd WimMwÊï £c het vrue volk Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Weliswaar niet met de allure van het Amsterdam se Paradiso deed het GTB-gebouw aan de Dwarsstraat in Zuid zater dag dienst als muziektempeltje. Ti me Out, de voormalige Topanga- Canyonband, beet de spits af op dit 'Gorzenfestival' en speelde haar rock-muziek voor zo'n 80 man pu bliek. Organisator Henk Broekmeu- len die vier groepen bereid vond ge heel belangeloos op te treden voor dit feestweekend van de jarige (tien jaar) Bewoners vereniging Schiedam Zuid, kan tevreden zijn. De drum mer van de 'houseband' Panta Rhei in actie op het Gorzen- festival. ft Het Schiedamse Sint Anna Convent, een typisch voorbeeld van een middeleeuws vrouwenklooster ivaar de zusters zich bezighielden met vervaardi ging en onderhoud van kerkelijke gewaden, het bak ken van hosties en het overschrijven van boeken; voornamelijk de bijbel. Met de vingertjes in de oren probeert dit allerjongste bezoekertje zijn trommel vlies te beschermen. Panta Rhei wist zowel jong als oud te boeien met hun symfonische hardrockmu- zïek. De recente schilderijen van Harrie Peters zijn te bezichti gen in het Stedelijk Museum aan de Hoog straat 112. De meeste grote stuk ken heeft men in bruikleen. Op de boven ste verdie ping brengen Annemieke Backer, Krijn Giezen en Piet Sie ges ruimte lijke projec ten in Flevo land in beeld. In het museum dat dagelijks ge opend is van tien tot vijf uur zijn ook nog foto's te zien die Os car van Alp hen maakte van Palesti na. Wie in het weekend een kijkje wil nemen kan terecht op zondag middag van half een tot vijf uur. mm T tCi n ie ha 5M jre h M Sc «e ifce ije <e Sal h Schiedam 8 MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 té A*? «L* -AT Vn^"5v?c *tA Muziek en el in GTB gebouw SCHIEDAM De wind turbine op het terrein van de ONS, die op drie novem ber in gebruik wordt geno men, kan zich verbeugen in de belangstelling van Pro vinciale Staten. Op donder dag 4 november zal de pro vinciale commissie voor Economische Zaken de tur bine van dichtbij komen bekijken. Wethouder Scheeres fun geert als gastheer en zal de groep om twee uur in mo len De Vrijheid* ontvan gen. Ir. Van Willigen zal op zijn beurt de commissie voor een toelichting ont vangen op het hoofdgebouw van de ONS aan de Van Heekstraat. De heer Eiken broek zal daarna een uit eenzetting geven over het energiebeleid van de ONS. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Maarten Vro lijk, commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, stelt volgende week vrijdag de nieu we Provinciale Bibliotheekcen- -trale aan de West-Frankeiand- "sedijk in gebruik. Het gebouw- draagt bij tot de ontwikkeling van het Openbaar Bibliotheek- 'werk in kleinere gemeenten tot '30.000 inwoners. Het gebouw in Schiedam beheert voor Zuid- Holland het omvangrijkste automatiseringscircuit voor het uitlenen van boeken in Europa. Muziekvereniging OBK is voor een groot deel uit de brand geholpen met een gulle gift van het Anjerfonds. Het geld is bestemd voor de aan schaf van nlt;.:wc uniformen en instrumenten. De vereni ging heeft om dit geldbedrag gevraagd na ce catastrofale brand die het clubgebouw met inventaris volledig in de as legde. Het Anjerfonds houdt zich onder meer bezig met fi nanciële steun aan cultureel werk. Pantha Rei, de tweede band op het festivalletjc, die zich be dient van symfonische hard rock, kreeg ook de grote zaal vol. Deze groep kan in feite worden gezien als de 'house band' van de BVSZ omdat de leden iedere week serieus re peteren in het GTB-gebouw, Tussen de optredens door kon den de bezoekers van dit buurtfeest hun krachten meten in wedstrijdjes, touwtrekken, spijkers-slaan en boomstamza- gen. De organisatie had zich bij dit laatste onderdeel we! een beetje verkeken op de krachten van de deelnemers; al na een paar halen kwamen de hand zagen muurvast te zitten in de veel te dikke boomstammen. Op het podium van de grote zaal ging met muziekfestival nog tot vijf uur door met op treden van de formaties Satur- nus uit Schiedam en Stainless uit Rotterdam. Het tienjarig bestaan van de Bewonersvereniging Schiedam Zuid wordt gevierd met een feestelijk programma dat een week geleden begon met een receptie. Na het muziekfesti val van zaterdag volgen nog twee feestelijke weekends. De resultaten die de tekenwed strijd voor scholen heeft opge leverd worden zaterdagmid dag 6 november tentoongesteld in het BVSZ-lokaal aan de Zwartewaalsestraat 16. Een ju ry, samengesteld uit leer krachten, bepaalt de prijswin naars per leeftijdsgroep. De leerlingen van de drie hoogste klassen van het lager onderwijs doen zaterdg 13 no vember mee aan een puzzel- tocht door de wijk. Ze vertrek ken om 14.00 uur vanaf de Zwartewaalsestraat nummer 16. De kijk die amateur kunstenaars hebben op Schie- dam-Zuid wordt 's middags op hetzelfde adres tentoongesteld. De foto-, beeldhouw- en schil derwerken zijn dan nog tot en met 19 november te bezichti gen van 19.00 tot 21.00 uur 's avonds. Zaterdagmiddag 20 november wordt de winnaar van de publieksprijs aangewe zen door een deskundige jury. Wat misschien maar weinig bezoekers zich dit weekend realiseerden is dat ze eigenlijk 'illegaal' verbleven in het GTB-gebouw aan de Dwars straat. Het onderkomen werd ruim anderhalf jaar geleden gekraakt door bewoners en 'werkers* uit de wijk. A an deze situatie zal echter binnenkort een eind komen als de BVSZ het huurcontract ondertekent dat de gemeente in juli aan bood, Voor het zover komt moeten er nog wel een paar knelpunten uit het contract verdwijnen. André Woutersen, opbouwwerker voor Zuid: „De opzegtermijn van het contract is maar één maand, dat vinden we veel te kort. Verder staat er veel te dui delijk in vermeld wat we wel en niet mogen doen. De ge meente heeft er letterlijk in be paald dat ze op ieder moment kan beschikken over de ruim ten in het gebouw. In de verga dering die we vanavond heb ben van de katholieke Stich ting voor Sociaal Culturele Ar beid komt ons huurcontract aan de orde. We zullen dan be palen hoe we de gemeente te gemoet treden." SCHIEDAM In een geza menlijke actie van de Schie- damse politie en de Radio- Controle Dienst is opnieuw het illegale station Radio Lokaal uit de lucht genomen. Dit keer werden de programma's uitge zonden vanuit een pand aan de Goeman-Borgeslusstraat. Of schoon alle apparatuur vrij dagmiddag in beslag werd ge nomen verwachten de Lokaal- medewerkers 'binnen enkele dagen' terug te keren in de et her. '//ft"*. muglAlPlDMIil Het woord klooster stamt af van het Latijnse woord "claustrum", dat beslotenheid bete kent. In een derge lijke besloten ge meenschap konden de mensen, die zich daartoe geroepen voelden, zich vrij wel alleen bezig houden met de aanbidding van Christus. Daarnaast hadden zij ook tal van an dere taken, die hen echter niet van hun doel afleidden. In tegendeel, ook juist daarin fegden zij hun devotie en keerden zij zich tot de stilte in henzelf. Vele kloosterlingen maakten zich in de middeleeuwse ste den verdienstelijk door het verplegen van zieken. Dat ge beurde in de aan de kloosters ver- bonden ziekenhui zen, of in gasthui zen, en ook wel bij de mensen thuis. Verder was er na tuurlijk ook het on derwijs. Het is ten slotte nog niet eens zo lang geleden dat het Rooms-Katho- lieke onderwijs uit sluitend door broe ders en zusters werd gegeven. De vrouwenkloosters kenden een vast omlijnd takenpak ket. Dat bestond voor namelijk uit het maken en schoon houden van de ker kelijke gewaden voor de priesters, het bakken van hosties, en het overschrijven van geschriften. De opiëen die zij maakten van de Bijbel, de gebeden boeken, de kronie ken en de geschrif ten van de kerkva ders konden op die manier hun weg naar de gelovigen vinden. Voor deze zusters was het na tuurlijk een ware uitkomst toen de boekdrukkunst werd uitgevonden. Het was dan ook vooral hierom, dat deze kunst aanvan kelijk vooral in kloosters bedreven werd. Een heel sprekend voorbeeld van een dergelijke vrouwen gemeenschap in Schiedam was wel het Sint Annacon- vent. Dit klooster moet volgens on derzoekingen gele gen hebben op het gebied dat ten noorden begrensd wordt door de Sint Annazusterstraat, ten zuiden door het Spinhuispad, ten westen door de Noordmolenstraat en ten oosten door het Groeneweegje. Het oudste in Schiedam gedrukte boek was de le vensbeschrijving van Liduina door Pater Brugman. Dit werk werd door Ot- gier Pieter Nagte- gaal in het jaar 1498 gedrukt in de drukkerij van het Sint Annaklooster. Overigens was Nagtegaal, naar men zegt, zelf ook een priester. Het was niet altijd alleen maar godde lijk en verheven om in kloosterverband te bidden en te werken. Vele kloos ters kampten met zeer aardse zorgen zoals geldgebrek. Natuurlijk werden er we! giften ge daan door gelovige lieden, maar dat was soms nauwe lijks genoeg. Het merkwaardige was, dat hoe verder de middeleeuwen ver streken. hoe min der men de kloos ters gaf... Maar daarover gaat het verhaal van volgen de week. Henriëtte van Alderwerefi De Schiedamse re dactie van Het Vrije Volk is verhuisd naar de Hoogstraat 125, eerste verdie ping. Het oude on derkomen aan de Hoogstraat 76 zal nog twee weken toegankelijk zijn voor het publiek. Daarna worden alle klachten over be zorging of informa tie over adverten ties via Rotterdam, tel. 14.74.00 be handeld. De Schie damse redactie be houdt dezelfde te-, lefoonnummers: 26.52.05 of 26.66.46 door RUUD MARNETH SCHIEDAM Mensen die klachten hebben over het optreden van agenten kunnen die binnenkort In dienen op basis van een speciaal reglement. Daarin Is voor het eerst in Schie dam duidelijk aangegeven hoe de klachten worden be handeld en wat de rechten en plichten zijn van zowel ambtenaar als burger. De commissie voor Algemene- en bestuurlijke zaken zal zich woensdagavond uit spreken over dit nieuwe reglement. Onduidelijk blijft wat nu precies een klacht is. „On der een klacht wordt niet verstaan een bezwaar te gen het handelen of nalaten van de politie die een alge meen karakter draagt en betrekking heeft op de be drijfsvoering van de poli tie," luidt de vage om schrijving van artikel 2. Het zal uiteindelijk de chef van het korps zijn die een klacht ai dan niet ontvan kelijk verklaard. Verbazing wekt ook de bepaling dat de klachten tegen het op treden van de politie door de politie zelf worden on derzocht en 'gewaardeerd'. Het is ook mogelijk dat de Rijksrecherche een on derzoek instelt, wanneer deze instantie In actie komt wordt evenmin duidelijk. Het korps dat een klacht heeft binnengekregen kan zelf bepalen welk soort on derzoek wordt ingesteld. Het regelement onder scheidt een strafrechtelijk onderzoek waarin feiten en omstandigheden worden vastgelegd om te beoorde len of de ambtenaar een strafbaar feit heeft ge pleegd. Het plichtsverzuim van de ambtenaar en een mo gelijke straf kan worden vastgesteld, een niet disci plinair onderzoek, heeft tot doet de klager, de betrok ken ambtenaar en het korps inzicht te verschaf fen in het ontstaan en de gevolgen van de gebeurte nis waarover wordt ge klaagd. Waar klagers in het ver leden vaak veel te lang op een uitspraak moesten wachten heeft dit regle ment als voordeel dat die periode vrij strak Is vastge legd. Tussen het Indienen van de klacht en het defini tieve antwoord mag hoog uit twee jaar liggen, uitzon deringen daar gelaten. Men kan tegen de uitspraak In beroep gaan bij de burge meester. Hij kan de Rijks recherche Inschakelen als het klachtenonderzoek naar zijn mening niet 'ob jectief' is geweest. 'M/'M ist V'< ;zi •SC kn J>C 3 H)C lit lm 'kt r, t TH

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2