b VROUWENHUIS DOOR VIER GENERATIES GEOPEND -r v w v Een kentering in 't geloofsleven Clubhuis Zuid zoekt nog deelnemers Amnesty organiseert schrijfavond Weer ruilbeurs Caissière grijpt mis Lentefeest m AWA MUSEUM VRIENDEN NAAR BRUSSEL WAO-middag SSSÊs- k Sch L (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een crossterrein aan de Pa- &rallehveg. Dat is wat Marco Rotteveel (13) uit de Hogebanweg en J zijn crossvriendjes zo 4» snel mogelijk zouden «willen hebben. Het ~erossfietsen is een sport die de laatste tijd erg populair is geworden. «.Ook in Schiedam zijn nu de nodige jeugdige fanatieke crossers te vinden. Aheen, er is nog geen goed terrein om X. de sport te beoefenen. Zo trots als een pauw zit Marco Rotte veel rechts op zijn gloed nieuwe cross- fiets. Hij wordt hier ge flankeerd door de twee medecrossers Jan Stok (links) en Mari Ouwen- dijk. Een voor een werden de overtollige takken van de wilgen ver wijderd. XP-Xmtr. IJ-. x V 4 Het hout dat van de u itgen wordt afgehaald, uordt door de deelnemers van de knotgroep meegenomen naar huis, voor de open haard. Cyclus MAANDAG 15 NOVEMBER 1982 De werkzaamheden van dc nijvere monniken werdennadat de kloosters gesloopt waren, door ge wone ambachtslieden overgenomen. In Schiedam leidde dat bijvoorbeeld tot de oprichting van een Pesthuis. Horizon HET VRUE VOLK Schiedam 8 Fietsers mogen crossen aan de Parallelweg In februari dit jaar trokken Marco cn een aantal van zijn vriendjes de stoute schoenen aan. Tijdens het "buitenspelen' ontstond het idee om het Stadskantoor binnen te wande len en daar eens met ambtena ren te praten over speelmoge- lijkheden en vooral over een crossterrein. Zij kwamen uiteindelijk te recht op het kantoor van Joop van Broekhoven, jeugdconsu- lent van de gemeente, die wel oren had naar de ideeen van de crossers. Er moest een brief komen aan het adres van het college van B. en W., met daar in de vraag of het terrein a*in de Parallelweg geschikt zou kunnen worden gemaakt voor het fictscrossen. Marco kreeg deze week ant woord op die brief: de gemeen te is bereid het terrein tot 'cir cuit' om te bouwen. Er is echter één maar. Op het bewuste stuk grond rust een bestemming. Dat maakt het 'officieel' maken van het fietscrossterrein moeilijker. Er moet dan namelijk altijd rekening worden gehouden met het feit dat de bestem ming uitgevoerd gaat worden en het circuit weer moet ver dwijnen. „AU er een club wordt opge richt. is er altijd het gevaar dat het terrein op een gegeven moment niet meer beschik baar is" legt jeugdconsulent Van Broekhoven uit. ..Het kan geen officiële status krijgen. Als het wél officieel wordt, is de gemeente wel verplicht dat terrein aan te houden". Geen officiële fictscrossclub aan de Parallelweg, maar toch een terrein. Het is iets waar de crossers natuurlijk reuze blij mee zijn. „Je hebt wal te doen als je fietserosst". zegt Marco. Hij had aan zijn brief aan het gemeentebestuur zo'n vijftig handtekeningen toegevoegd om duidelijk te maken dat hij niet alleen staat. Van zijn va der heeft hij inmiddels een gloednieuwe crossficts gehad. „Het is een dure hobby maar een leuke", zegt de jeugdige crosser. Een helm of een crosstrui SCHIEDAM De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Schiedam maakt zaterdag een busreis naar Brussel. In de Bel gische hoofdstad wordt dan de culturele mani festatie 'Europalia' ge houden. Twee exposities, "Hellas, goden en men sen' en 'Kunst der cycla- den' hebben daar de bij zondere aandacht van de vrienden. Mensen die geïnteres seerd zijn in de excursie, kunnen zich bij de mu seumvrienden opgeven. Deeh.ame kost 37,560. Verdere Inlichtingen kunnen worJen verkre gen bij de fenningmees- teres, meviuuw C. Zuid geest, Prof. Kamerlingh Onneslaan 159b, telefoon 26.44.38. SCHIEDAM Ook deze week zullen de bingoballen van de Stichting Lentefeest rolien. Morgenavond om precies acht uur zal het eerste nummer worden omgeroepen. Om zeven uur gaat de zaal aan het Broersvest 101 open. Het spreekt voor zich dat ook dit keer zeer aantrekkelijke prij zen gewonnen kunnen worden. De opbrengst van het geluks- spel komt geheel ten goede aan het werk van de stichting. SCHIEDAM De inkomens positie van mensen die een WAO-uitkering genieten, staat centraal tijdens de ontmoe- tingsmiddag van de WAO- werkgroep Schiedam. Op deze middag, die morgen gehouden wordt in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan, zal Son ja Smidt, do cente aan de Vrije Universiteit in Amsterdam een toelichting op de problematiek geven. heeft hij nog niet. Maar die hebben alleen maar nut als hij in officiële wedstrijden uit zou komen. Bij de crosswedstrij den die afgelopen zomer aan de Vlaardingerdijk werden ge houden, moest hij verstek la ten gaan. Hij zat samen met zijn ouders op de camping. Daarbij komt dat hij tot voor kort ook geen eigen fiets h^d. Die moest hij ienen van vriendjes. Het crossfietscn op het ter rein aan de Parallelweg zoals dat er nü bij ligt. is geheel af hankelijk van het weer. „Als het een keer goed heeft gere gend. ligt er allemaal modder. Ér zijn ook geen goede bobbels en er ligt bij het begin grind," aldus Marco. Op hoogtijdagen zijn er echter altijd nog onge veer vijftig jeugdigen op het terrein te vinden, die de onge makken van het terrein op le koop toe nemen. Het antwoord dat Marco op zijn verzoek heeft gehad is, door de hoofdonderwijzer van zijn school vermenigvuldigd en onder de scholieren ver spreid. Ook de onderwijzer doet er alles aan om de jonge ren een crossterrein te geven. De steun van jeugdconsulent Joop van Broekhoven hebben de crossers in ieder gevat. „Ik ben blij dat de brief serieus is genomen", zegt hij. „Ik hoop dat er een terrein komt voor de crossers." fVan onze medewerkster DIANA VAN HOON VLAARDINGEN - Het Vrouwenhuis in de P.K. Drossaartstraat is zaterdag officieel geopend. Onder luid gejuich en applaus knipten vier vrouwen van verschillende generaties (zij waren 6, 18, 40 en "0 jaar oudi ieder een tros bal lonnen los, die voor de deu ropening hing. Daarna hielden enkele personen een korte toe spraak in de benedenruimte van het pand, onder wie wethouder Maarleveld. die Emancipatie in zijn porte feuille heeft. De hete mid dag kon het publiek het pand van binnen bekijken. Aan het einde van de middag ging de deur voor de mannen definitief dicht, 'a Avonds was er een vrou wenleest: een gezellig sa menzijn. met muziek en een Een' zogeheten "Overleg groep". die geheel uit vrij willigsters bestaat, heeft anderhalf jaar aan het huls gewerkt voordat het kon worden geopend. Locs Kraak, van de Over leggroep vertelt dat het Vrouwenhuis niet is bedoeld als opvangcentrum voor vrouwen in nood- "Het is een ruimte waar vrouwen van alles kunnen organise ren. Ze kunnen ook gezellig met elkaar praten in de ont moetingsruimte. En cursus sen volgen, zoals dramati sche expressie en zelfverde diging" Voor een tientje per jaar kan men Ud wor den van het Vrouwenhuls. De meeste mensen, die bij de opening van het Vrouwenhuis waren, trok ken later in de middag naar Galerie De Duig. Oud- Staatssecretaris voor Emancipatie Hedy D'Anco- na opende daar een exposi tie van feministische car toons. gemaakt door de Vlaardingse tekenaar Len Munnik. Zij zei Lcn Munnik tc zien als "een klein mannetje, dat hoog over de daken loopt om te overzien wat zich be neden afspeelt. Ik bewonder en benijd hem. want waar ik veei woorden voor nodig heb. zegt Len met één enkei tekeningetje". Van de zijde van het Vrouwenhuis ontving Len Munnik een paarse sjaal, met daarop een klein vrou- wenhuisjc gezeefdrukt. TMT. IV-iy Wilgen kopje kleiner SCHIEDAM Ook de jene- verstad heeft zich niet mbe- tuigd gelaten tijdens de zoge naamde Landschapsverzor- gende dag die afgelopen za terdag in het Rijnmondge bied werd gehouden. Met za gen cn knipscharen werd door de Knotgroep Schiedam ten strijde getrokken tegen de wilgen aan de Joppelaan, Vanaf half tien 's ochtends tot laat in de middag werden de wilgen aan de weg in Schiedam Kethel 'een kopje kleiner' gemaakt. „Dat is no dig omdat de wilgen anders zouden omwaaien", is de uit leg die 'knotleider' Jur van der Veen aan het gebeuren geeft. Samen met Aad Sauer heeft hij de coördinatie van de knotgroep op zich geno- *w,' r men. Al drie jaar lang ont fermt de groep zich over de wilgen in Schiedam. „Ik kan precies in de gaten houden wanneer het weer nodig is", vertelt deze medewerker van de gemeentelijke plantsoe nendienst. De Knotgroep Schiedam bestaat uit ongeveer veertig vrijwilligers. Tot en met maait hebben de medewer kers, afkomstig uit alle lagen van de bevolking, nog negen knotzaterdagen op het pro gramma staan. De groep doet alles onbetaald, maar krijgt wél gereedschap, zoals zagen, van de gemeente. „Je bent er even uit", geeft Jur van der Veen als reden voor het participeren aan een knotgroep. „De mensen vin den het leuk om met de na tuur bezig te zijn. Daarnaast leren zij er ook wat van". Het knotten van de wilgen wordt verricht aan de hand van een vijfjarige cyclus. De eerste vier jaar wordt de wilg ontdaan van bijna al zijn takken. Drie dikke le vensaders blijven staan. In het vijfde jaar wordt de wilg geheel 'gekortwiekt". „We hebben twee wilgen aan de Joppelaan bij wijze van experiment ongemoeid gelaten. Als het waait zie je de stam duidelijk bewegen", aldus knotter Van der Veen. „De boeren op wiens land de wilgen staan, hebben gewoon geen tijd om zich met de bo men bezig te houden. Van daar dat wij daar mee bezig zijn". oud Kennelijk daalde in de 16e eeuw de behoefte aan ge bed voor de stad en haar bewoners. Dat gold evenzeer voor de gewoonte om een zoon of een dochter naar een klooster te sturen; er was in het alge meen vrij weinig animo meer voor. De stedelijke overheid nam de ziekenverzorging over. (n Schiedam resulteerde dat on der meer in de op richting van het Pesthu'S. De nijver heid, ene in de kloosters zo trouw beoefend werd, en die overigens een heel wezenlijk on derdeel was van - hun religieuze bele ving, werd even eens afgeschaft. Al die taken wer den vanaf dat mo ment door gewone ambachtslieden verricht, en dat zet te volgens veel mensen in die tijd „meer zoden aan de dijk". Toch moet men die nij verheid, zoals die in middeleeuwse kloosters beoefend werd, niet al te licht opvatten. Over het algemeen werden uit kloosters af komstige werkstuk ken heel aandach tig en precies ver vaardigd. Zij wer den dan ook vaak als heel bijzonder beschouwd. Wie kent niet de uit drukking „Bid en Werk"? Dat werd daar in de meest letterlijke zin in praktijk ge bracht. Natuurlijk kon dit principe ook door gewone ambachtslieden naar buiten worden gebracht, maar dat gebeurde eigenlijk heel weinig. Dit on danks het feit dat men aan het begin van de 16e eeuw over het algemeen toch nog overtuigd katholiek was. Toch was er aan de geestelijke hori zon al wat zicht baar van de veran deringen, die on derweg waren. In de tijd van Karei V waren er in ons land a) vee) van de ketterse bewegin gen, die steeds grotere vormen aannamen. In Schiedam had den de bestaande kloosters het vrij armoedig, maaref- ders waren er som mige juist zeer wel varend, wat afguna wekte. Ook daar kwam dus weer stand vandaan, die zeker niet onder schat moet worden. (Volgende week zal ik dit aspect wat uitvoeriger bespre- ken). Ook de levens wandel van de rooms-katholieke geestelijkheid wek te bij de burgerij veel kritiek. Om verschillende rede nen moesten de - kloosters, of ze nu rijk waren of ar- moedig, het onder spit delven. In de meeste gevallen werden ze gesloopt of voor een ander doel ingericht. De Reformatie van 1572 deed daarbij met een forse klap de deur dicht. HENRIËTTE VAN AIDERWERB.T SCHIEDAM Ir» clubhuis Zuid is bij diverse activiteiten nog plaats voor nieuwe deelnemers. Voor een tientje per maand kunnen meisjes van 13 tot en met 15 jaar iedere maandag avond meedoen aan jazzballet. De lessen worden ge geven tussen zeven en acht uur. Onder het toe ziend oog van een beroepskracht kun nen verder mannen ook op maandag avond meedoen aan een uurtje con ditietraining. Deze training vindt plaats tussen half negen en half tien en is bedoeld voor mannen boven de achttien jaar. Voor tien gulden per maand kunnen zij hun conditie wat opvijzelen. Iedere dinsdag middag van twee tot drie is er gym nastiek voor men sen boven de 55 jaar. De kosten hiervoor bedragen f 4,25 per maand Op vrijdag 15 okto ber is er een bad- mintoninstuif in het gymnastieklokaal aan de Willem Brouwerstraat. Dit wekelijkse gebeu ren is voor een gul den voor iedereen toegankelijk. Men moet wel zelf een badmintonracket meenemen. Het Clubhuis is geves tigd aan de Dwars straat 42, telefoon 267297. SCHIEDAM De afdeling Schie dam van Amnesty International houdt donderdagavond een zogenaamde schrijfavond in 'De Kreek' aan de Lan ge Haven 92, vanaf half acht. Sympathisanten var» de vereniging, die vecht voor het naleven van de mensenrechten in de wereld, kunnen op deze avonden een brief schrijven aan de regeringen van landen waar de mensenrechten op een of andere ma nier niet nageleefd worden. Door mid del van de brieven hoopt Amnesty de SCHIEDAM In De Blauwe Brug aan het Bachplein wordt donderdag avond weer de we kelijkse ruilbeurs gehouden. Postze gels, munten, siga renbandjes en der gelijke kunnen daar van eigenaar ver wisselen. De toe gang tot de ruil beurs bedraagt één gulden. De beurs begint om zeven uur. Er bestaat nog steeds een moge lijkheid om aan het volksdansen, dat iedere dinsdagmid dag in De Blauwe regeringsleiders meer menselijkheid bij te brengen. Een aantal we ken geleden post» burgemeester Te Loo nog een brief aan de president van de Philippijnefi. Marcos, met het verzoek de men senrechten in ad te nemen. Brug wordt gehou den, mee te doen. Inlichtingen over het dansen, dat wordt begeleid door Tjimke BruM kunnen worden verkregen bij de balie van het cen trum, telefoon 70.10.49. VLAARDINGEN Zaterdag is wat heen en weer ge trek ontstaan tus sen een kassieére var» een super markt in De Loper en een klant. Wat was het geval: de klant kwam met zijn boodschappen bij de kassa en be taalde met een brietje van honderd gulden. Om de druk tel lende kassiére in verwarring te bren gen gaf hij haar nog een honderdje met het verzoek het te wiselen. Van haar concentratie gebruik makend greep de klant ver volgens in het vakje van de kassa, waar de honderdjes lig gen. In een flitsend» beweging griste i een stapeltje w* jes terug uit djh, hand. Zij green echt# maar half raak. want na telling de kassa werd da delijk dat hij zich toch rtog met tw# duizend gulden** de voeten had ten te maken.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2