u 'Aandacht voor supporters is juist goed' 1 Vandaag met: Architecten over Kop van Zuid Spannings-therapeut Stukgoed V Tekst: René Sauveur mm ig|Sgl§ Beleeft de traditioneel oplaaiende vete tus sen aanhangers van Feyenoord en Ajax mor gen een climax of sterft de rivaliteit tussen de twee koplopers uit de voetbalcompetitie een zachte dood tussen 300 politie agenten? Hoe voorspelbaar de emoties rond dit half jaarlijkse treffen ook mogen zijn, de wedstrijd Feyenoord-Ajax van morgenmiddag heeft zich al bij voorbaat onderscheiden van de voor gaande ontmoetingen. Deze keer ging de koude oorlog tussen de twee supportersgroepen in Nederland gepaard met ongewoon grof ge schut. "Dood aan alle Joden" luidde de tekst van het spandoek dat vorige week zaterdag bij de in Deventer gespeelde wedstrijd Go Ahead Eagles - Feyenoord werd opgehangen door en kele Féyenoordsupporters. Voetbalminnend Nederland reageerde geschokt. Anderen reageerden schouderophalend en zeiden: "Dat kan je tegenwoordig verwachten, na vuurwerk, vechtpartijen, een incidentele bom en met Janmaat comfortabel op het p!u- Pclu' van het Binnenhof. Anderen riepen juist: "Dit is smerig", "abso luut verwerpelijk" of "anti semitisme op het voetbalveld", even voorbijgaand aan het feit dat het toch niet het eerste spandoek-geweld 'bij een voetbalwedstrijd betrof. Want waren 'twee jaar geleden al niet de eerste anti-Ajax teksten te zien, waarbij de laatste letter van Ajax was vervangen door een hakenkruis en .lie a's door een vijfkantige ster? y Eigenlijk heeft iedereen het een beetje moei lijk met dit verschijnsel. Moet op deze uitingen nu wel of niet serieus worden ingegaan. Is dit het teken van liet begin van een anti-semiti- sehe tendens in de samenleving of vormt het 'spandoek-geweld de logische overtreffende trap van de toeters en ratels uit de beginjaren van het betaalde voetbal? Ém r x,? Kostgeld Skinheads Hitlergroet u Nachtkroegen Stillen Fotografen rar-j ZATERDAG 27 NOVEMBER 1962 ¥$5 «SV Dood aan alle Eskimo's—dat is toch geen 'Sensatie? ROTTERDAM Al zo'n jaar of vijf trekken ze er ieder weekend samen op uit. Bolle Fred, Jan. Erwin, Boudi, Wim §n Koos. Vooral nu ze allemaal een jaar of twintig zijn wordt {het pas echt leuk. Nu begint "hun wekelijkse voetbaluitje al op zaterdagavond in plaats van op zondagmiddag. ja Wanneer Bolle Fred en zijn Kornuiten vanmiddag goed uitgerust uit bed rollen, weten we dat ze hun slaapkamer de eerstkomende dertig juur niet .^terugzien. Tegen de avond zakken ze af naar hun ^stamkroeg. Double Diamond op de hoek van de West-Kruiskade ''en de Westersingel. Tegen middernacht zoeken ze- gezamenlijk een nachtcafé op. rEn daarna nog een cn misschien nog een, net zolang .tot ze direct door kunnen naar de voetbalwedstrijd waar ze al maanden naar uitkijken. - „We lopen al weken in de zenuwen voor morgen", zeggen zc eensgezind. „Eten gaat nog net, maar thuis breekt zowat de pleuris uit. M'n vader loopt me •bil de hele week te zieken. Ondanks dat hij zelf "Feyenoorder is, zegt hij steeds dat ze morgen toch van Ajax verliezen", zegt Wim. Tte Wim en Erwin zijn de enige twee uit het gezelschap met een baan. De andere vier leven van een uitkering. Ze besteden vrijwel hun hele inkomen aan ,het voetbal, behalve de JSgemiddeld vijftig gulden per X'eek die ze thuis aan kostgeld moeten afstaan. „Ik leef voor Feyenoord, voetbal is mijn leven", zegt iBoud. „Ik ga met de jongens naar iedere uit- en thuiswedstrijd. Als het even kan ook naar de buitenlandse wedstrijden. Als ik dat voetbal Tmiet had zou ik al m'n vrienden Sjn m'n plezier kwijtraken", "^zegt hij. De zes Feyenoorders maken „dee! uit van een groep van zo'n '120 trouwe Feycnoord-aanhangers die ^Iedere wedstrijd bijwoont. „We fkennen elkaar allemaal van Vgezichi", zeggen ze. „Maar er jjzijn er nog zo'n driehonderd, ^die soms weer wel en dan weer niet komen. Maar met z'n allen zijn we wel zo'n beetje de sterkste supportersgroep van Nederland", zegt Bolle Fred. „Toch zijn wij niet de echte relschoppers", zegt Jan. „Die tijd is voor ons cigenlijlf een beetje over. Het zijn vooral die jonge binkies die eropuit zijn kankerzooi te trappen Maar we gaan geweid niet uit i.r weg. Als ik een paar skinheads (kaalgeschoren jongens 1 van de F-side tegenkom, probeer ik ze we! te pakken", zegt hij ongevraagd. „Wij zijn ook niet degenen die dat spandoek met „Dood aan alle Joden" vorige week hebben opgehangen. Dat hebben onze skinheads gedaan. Maar we zijn het er wel mee eens. We haten die kanker-Ajaxieden, net zo goed als zij ons haten", zegt Wim. Koos neemt het woord over: „Dat spandoek was ons antwoord op de waarschuwing die wij via de televisie van de Ajax F-side kregen. „Feyenoord, nog veertien dagen" luidde die tekst. Daarom zijn die Amsterdammers het afgelopen weckend voor Joden uitgemaakt. Hebben we die schijtzakken tenminste op hun plaats gezet", zegt hij fel. Alle zes ontkennen zc iets tegen Joden te hebben. „We hebben niks tegen die mensen, maar Amsterdam is nu eenmaal een Jodenstad en Amsterdam een Jodenploeg. Door dat woord te gebruiken wekken we tenminste sensatie op. Vah~een spandoek „Ajax, rot op" of „Ajax, geen Europacup" schrikt niemand meer. „Als er toevallig een Eskimo in Ajax zou spelen, had er gestaan „Dood aan alle Eskimo's", maar dat is nu geen sensatie", legt Bolle Fred uit. „Dit hoort gewoon bij de koude oorlog", gaat hij verder. „We hebben met een supporter uit Amstelveen afgesproken, dat hij zondag anti-Ajaxleuzen schildert op het Centraal Station in Amsterdam. Dat hoort er ook bij. En als wij Wim, Bolle Fred, Boudi, Jan, Koon en Erwin voor hun sla ?n kroeg, broederlijk mast de obers Eric en Abrahim. Vannacht niet naar bed, maar gelijk door naar dc Kuip. morgen de Hitlergroet op de tribune brengen als Ajax het veld opkomt, dan weten we dat we door alle fotografen worden opgemerkt", zegt hij. Jan en Erwin zijn vaste maatjes. Ze zijri pas teruggekeerd uit Engeland, waar ze eeri weekend hebben doorgebracht. Jan is sinds kort zonder werk, Erwin staat in een kiosk op het Centraal Station. In Engeland zie je pas echt wat racisme is, weten ze na hun tocht over de Noordzee. „In Londen zijn overal speld jes met hakenkruisen en ade- laarstekcns te koop. Vreemd genoeg liggen die in hetzelfde kraampje als de Rasta-buttons en afbeeldingen van Ché Gue vara. Je kan daar ook T-shirts met hakenkruisen kopen," zeg gen ze. „In Rotterdam is het veel moeilijker om aan dergelijke attributen te komen. Zelf dra gen we ze niet, maar sommige skinhead' Je kan ze in le- gerdum' 1- - en een paar nachtkro- ,i op de Nieuwe Binnenweg kopen. Daar kun je ook T-shirts met een swastika teken bestellen voorzien van de opdruk 'white power'. Je moet alleen wel precies weten bij wie je moet zijn," voegt Jan er iet wat geheimzinnig aan toe. De jongens zijn behoorlijk onder de indruk geraakt van de publiciteit die er in de kranten is geweest over de strenge voorzorgsmaatregelen die poli tie, justitie en de stadiondirec tie hebben getroffen. „Het zal morgen wel rustig blijven." zegt Bolle Fred. „Met zoveel politie op de been kan er niet veei gebeuren. En de gas ten die morgen toch worden ge pakt, hebben het zelf gewild, om er later tegenover ons over te kunnen bluffen. Een blind paard snapt nog dat niemand er morgen met een ketting of een mes doorheen komt," zegt hij. „Dat vind ik trouwens toch krankzinnig," zegt Erwin. „Wie gaat er nu met een slagersmes naar het voetballen toe. Nee, wij gaan op de eerste plaats voor het voetballen, dan voor de gezelligheid en daarna pas voor bet knokken naar een voetbalwedstrijd. Maar zonder wapens, we doen alles met onze vuisten," zegt hij. „Die kleine binkies die messen meenemen zijn voor mij hardstikke leip." „En met al die 'stillen' op de tribune, nee morgen gebeurt er echt niet veel. Als die recher cheurs maar niet denken dat ze onopgemerkt tussen ons in kun nen gaan staan. Ze gedragen zich veel te nerveus. Ze juichen niet als er een doelpunt valt, ze staan met elkaar'te smoezen en constant op iedereen te letten," zegt Wim. Zo'n 300 man politie komt morgen op de been om de top wedstrijd, die door 63.000 toe schouwers zal worden bezocht, in goede banen te leiden. Een peloton M.E., dat de afgelopen weck alvast repeteerde, wordt achter de hand gehouden. Een groot deel van de politiemacht neemt in burger plaats tussen het publiek. Politiefotografen hebben hun camera's alvast op scherp gesteld om direct opna men van relschoppers te ma ken zodra zich ongeregeldhe den voordoen. Ook het justitieel apparaat maakte de afgelopen dagen overuren. In een al twee jaar leegstaande vleugel van de Strafgevangenis in Schevemn- gen zijn 30 cellen van meubilair voorzien, dat door de justitiële verhuizers vanuit alle hoeken van Nederland moest worden aangesleept. Dc vice-president van de Rotterdamse rechtbank mevrouw R. C. Lensink-Bos- man heeft haar vrije woensdag van haar agenda moeten schrappen. Die ruimt plaats voor een speciale snelrechtzit ting, wanneer morgen relsup- porters worden opgepakt. Niets is aan het toeval over gelaten om een topvoetbalwed strijd, bijgewoond door meren deels rustige bezoekers, orde lijk te laten verlopen. Betaald voetbal anno 1DS2. Geen enkele bedrijfstak in Nederland kan rekenen op zoveel vanzelfspre kende steun van het overheids apparaat. Het lijkt een wrange klucht, ware het niet dat Feyenoord-Ajax morgen wel degelijk wordt gespeeld. Richard Stein: „Antisemitisme rond de voetbalvelden moet onder ieders aandacht komen". ROTTERDAM Richard Stein, voorzitter van de Stich ting Bestrijding Anti-semitis- me (STIBA) is een voorstan der van publicaties omtrent uitingen van anti-semitisme. „Het verschijnsel wordt daardoor onder dc aandacht van iedereen gebracht," zegt hij. „Politici, justitie maar ook de politie wordt daardoor gedwongen zich over het pro bleem te buigen," aldus Stein. „Het anti-scmitische span- doekgeweld vormt voor de media een dilemma" zegt Stein, wiens stichting de pu bliciteit die rond dit ver schijnsel is ontstaan bestu deert. „Besteedt de pers aan het verschijnsel geen aan dacht, dan voelen de suppor ters zich veilig. Is er echter wel oog voor, dan leggen de supporters dat uit alsof ze in de roos hebben geschoten en voelen ze zich tot idool verhe ven." Stein is van mening dat er rond het spandoekgeweld een sfeer moet worden gecreeerd, waarbij de supporters zich op de vingers gekeken voeten. Ze weten dan dat er zowel so ciaal als strafrechterlijk stap pen kunnen volgen," aidus Stein. Stein legt het anti-semitis me rond het voetbal uit als een ongeorganiseerde uiting van verzet. „De Feyenoord- aanhang weet door de termen waaruit jodenhaat blijkt, de Ajax-aanhang precies aan te duiden en op een gevoelige plek te treffen. Jood is een traditioneel scheldwoord. Am sterdam heeft een joodse tra ditie. Een joodse gemeen schap. de eerste verzamel plaats voor de deportaties in '40-'45 cn een voetbalclub die enkele joden in het bestuur heeft." legt Stein uit. De Stiba ziet in de bestrij ding van deze tendens rond de voetbalvelden een taak weg gelegd voor alle betrokkenen. "De voetballers van Feyen oord zouden zich ertegen kun nen uitspreken, het bestuur van Feyenoord, maar zeker ook de KNVB. Het is toch on toelaatbaar dat een handjevol supporters dc naam van het voetbal omlaag kan halen in Nederland," meent Stein, De Stiba-voorzitter vindt overigens dat de justitie er juist aan doet de supporters die zich schuldig maken aan anti-semitisme geen gevange nisstraf op te leggen, maar op alternatieve wijze straffen, in de vorm van het schrijven van een artikel over de joodse cultuur en historie, nadat ze verplicht boeken over dat on derwerp hebben moeten lezen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1