12 Stoom verwondt man op Expositie over Japanse steden Fotoboek binnen één week uitverkocht 71 Open haard in brand Winkel vernield Roomboter gestolen Auto verdwenen Vechtpartij op Dam Dubbel total loss Ingezonden Oud-wethouder Vlaardingen overleden Sint-bingo Oud stadswapen In ere hersteld ■iMggd. JSps&v - f Sch "nss&s SCHIEDAM „Ik zat eind vorig jaar een tijdje in een isolement, dacht werkelijk de enige te zijn met reuma. In die periode plaatste ik een oproep in de krant aan andere patiënten, om samen een vereniging op te richten. Een stroom reacties kwam daarop binnen. In het zaaltje in Groenoord dat ik had afgehuurd zaten al snel zo'n 30 mensen bijeen." Aktiviteiten "Je moet er met elkaar over praten anders kom je snel in een isolement te recht", meent mevrouw Van Hoogdalem. Penningmeester Boender: "ïn het nieuwe jaar aparte bijeenkomsten voor de jeugd". Geen subsidie De bewoners van de Chris- tiaan Huy- gensstraat ho ren op H de cember wat er met hun huis gaat ge beuren. Onverwoestbaar De uitgever van het suc cesvolle boekje "Han del en Wan del in Oud- Vlaardin gen" is de Vlaardingse 'boekenbuas' Mari den Draak (50). ,Jk bezit een onverwoest baar opti misme", zegt hij. r HET VRIJE VOLK schiedam DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 'Artsen verwijzen mensen nu al naar ons door' (Van een onzer verslaggevers) Voorzitter mevrouw Van Hoogdalem praat enthousiast over de door haar opgerichte reumapatiëntenvereniging voor het gebied Nieuwe Water weg-Noord. Na de officiële op richting in januari dit jaar is het aantal leden al snel geste gen tot meer dan 100. De mees te van hen wonen in Schiedam, een klein gedeelte komt uit Vlaardingen en Maassluis. De leden hebben nu elf maandelijkse bijeenkomsten acher de rug in het Diensten centrum De 4 Molens aan de Nieuwe Dam laan. bijeenkom sten waarop véél gesproken wordt over het leven met reu ma. „Dat Is ook precies wat ik vorig jaar miste; er gewoon met eikaar over kunnen pra ten. Anders kom je al snel in een isolement terecht. Onze vereniging wordt, en dat is eigenlijk een erkenning, ge steund door mensen die in ge zondheidszorg bezig zijn". „Huisartsen en amen uit het ziekenhuis verwijzen mensen bij wie reuma is geconstateerd meestal door naar ons. Als je zoiets net te horen hebt gekre gen. weet je helemaal niet wat het voorstelt. Daar ligt onze taak: ervaringen uitwisselen en iemand het gevoel geven dat hij of zij met de enige is." vertelt mevrouw van Hoogda lem. De maandelijkse bijeen komsten kunnen daarnaast ook gewoon heel gezellig zijn of praktische informatie ople veren. Vooral als het vereni gingsbestuur heeft gezorgd voor een gastspreker uit de medische wereld. Afgelopen woensdag was dat prof. dr. B. van Linge. orthopedisch chi rurg. Vóór hem bezocht een reumatoloog de bijeenkomst in de 4 Molens. Eén van de andere activitei ten die het bestuur heeft ont plooid. is het zwemmen in bad Zuid. En er komen er nog meer bij, zeker nu de uitslag van de enquête onder de 100 le den is gehouden. Gespreks groepen. reizen en creativiteit zijn de meest gewenste bezig heden. Het bestuur te verwer- ken. Ook nieuw zuilen in janua ri de jongerenbijeenkomsten zijn voor mensen tot 40 jaar. „Ons jongste lid is 15 en in die leeftijdsgroep heb je weer met heel andere gevolgen van deze ziekte te maken. Het is de bedoeling dat ze zelf activitei ten opzetten en bij één van de mensen thuis bijeen komen," vertelt tweede penningmeester L. Boender. De vereniging richt zich ook op de gezinsleden van de reu- mapatient. Zij worden uitgeno digd op de bijeenkomsten en het plan ligt al klaar om een middag te praten over de ge volgen die de ziekte heeft voor mensen in de nabije omgevihg van de patient. Het programma van de ver eniging zou volgens mevrouw van Hoogdalem nodig uitge breid moeten worden. De ge meente Schiedam gaf echter bij de subsidie-aanvrage nul -i :-t op het rekest. De Patiënten Be langen Vereniging Schiedam ontvangt voor dit doel al subsi die. zo luidde de reactie op het Stadskantoor. "Maar die vereniging be staat helemaal niet uit patiën ten." méént de heer Boender. "Bovendien kun je deze ziekte helemaal niet met andere din gen vergelijken. Vandaar dat wij met zijn allen een aparte vereniging hebben opgericht." De gevraagde subsidie. 3500 guiden, is hard nodig om de kosten voor het zwemmen te kunnen betalen. „We leggen nu zelf iedere keer drie gulden voor een kaartje op tafel. Aan gezien wij in de meeste geval len een WAO-uitkering hebben is dat voor.ons best een groot bedrag want we zwemmen we kelijks," legt mevrouw van Hoogdalem uit. „Het zou heel fijn zijn als we begeleiding van een fysiotherapeut kunnen krijgen, maar zonder subsidie zit dat er helemaal niet in." Naast haar functie ais voor zitter van de vereniging, heeft mevrouw Van Hoogdalem ook het ombudswerk voor haar re kening genomen. Zij bemiddelt bij alle vragen op het gebied van uitkeringen, hulpmiddelen én vervoer. Wie zich op wil ge ven voor de reumapatiënten vereniging kan ook bij haar te recht. Het telefoonnummer is 70.20.29. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij schoon maak werkzaam heden aan het tankschip De Alchemist, dat ligt afgemeerd bij Tankerctea- nlng, is één van de beman ningsleden gewond geraakt Aan boord van hel schip uit Ludwigshafen waren gezag voerder en bemanning bezig met het leegmaken van de tanks. Zij vergaten daarbij echter een afsluiter open te draaien, waardoor een 30 cen timeter dikke slang barstte. De inhoud daarvan, hete stoom en benzot, kwam gedeel telijk In het oog van de Joego slaaf T. D. terecht De man Is voor behandeling overge bracht naar het oogziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Zondag is de Vlaardingse oud-wethou der H. K. van Minnen overle den. De oorzaak van zijn dood is nog niet bekend. Hij was ge pensioneerd en woonde aan de Hofsingel. Van Minnen begon in de Vlaardingse gemeente raad als lid van de CHU-trac- tie. in 1931. Hij deed dit werk totdat de Duitsers in 1941 de raad het werken onmogelijk maakten. Direct na de oorlog trad Van Minnen toe tot het college van Burgemeester en Wethouders. Hij beheerde onder andere de portefeuilles van financiën en sportzaken. In de periode van 1958 tot 1966 was hij tevens lo co-burgemeester. In 1966 keer de hij de Vlaardingse gemeen teraad definitief de rug toe. SCHIEDAM De bekende Ooievaarsbingo staat morgen, woensdag 1 december in het teken van Sint Nikolaaa. Zoals de vaste bezoekers inmiddels uit hun hoofd weten, begint het spannende spel om 20.00 uur, wanneer het eerste nummer wordt afgeroepen. De deuren van de zaal gaan echter een uur eerder open. Bij de prijzen zitten tal van huishoudeüjke- en gebruiksartikelen. SCHIEDAM Kan mijn wo ning nog worden gerenoveerd of is sloop en nieuwbouw de enige oplossing? Op dit soort vragen krijgen de bewoners in het stadsvernieuwingsgebied Laurens Costerstraat en omge ving de komende maand ant woord op drie speciale voor lichtingsavonden. Het bouwtechnisch onder zoek voor de eerste drie blok ken woningen is inmiddels af gerond, zodat het tijd "ordt om het resultaat aan de wo nen mee te delen. De bewo ners van de Lange Singel straat en omgeving (blok 1) en Singel 92 tot en met 102 komen op 9 december bijeen. Op 16 de cember zijn de bewoners van de Laurens Costerhof en de Laurens Costerstraat 4 tot en met 32 (blok 2) aan de beurt. Bewoners van de Christiaan Huygensstraat en Simon Ste- vinstraat komen op 14 decem ber bij elkaar. De bijeenkom sten worden gehouden in de Sint JansschooL Lange Singel straat 55 iedere keer om 20.00 uur 's avonds. VLAARDINGEN De Ja panse steden Hiroshima en Nagasaki zijn onderwerp van een expositie, die vanaf mor gen tot en met 10 december in de Grote Kerk is te zien. De ex positie bestaat uit 150 uitver grote foto's, die een beeld ge ven van het leed. dat de bevol king van die steden moest on dergaan na de atoomramp in 1945. De officiële opening van de expositie is morgenavond om 20.00 uur. Deze wordt verricht door burgemeester Van Lier. Voorts zal de Vlaardingse arts Dr. F. Kuis spreken over de gevolgen van de kernoorlog. Hij ia lid van de Nederlandse Vereniging van Medische Po lemologie. De tentoonstelling Is al in tal van grote steden rond de we reld te zien geweest. Het IKY heeft ervoor gezorgd dat hij naar Nederland kwam. De re den dat Vlaardingen is geko zen tot een van de expositie- steden, is dat de vredesbewe ging in het Rijnmondgebied erg actief is. De openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 19-17 uur; zaterdag van 12-7 uur. Zondags is de exposi tie niet te bezichtigen. Wel kan dat tijdens alle koopavonden. (Van een onzer verslaggevers» VLAARDINGEN - Het fotoboekje „Handel en Wandel in Oud-Vlaardingen" is amper een week na verschijning uitverkocht. De collectie foto's vanaf 1920, die weergeven hoe men door de jaren heen in deze stad zijn brood verdiende, blijkt voor velen een aantrekkelijk Slnt-Nicol ucadeao te zijn. Een succesje voor de uitgever ervan, Mari den Draak (50). Hij heeft dat wel eens anders meegemaakt. „Ik heb ook boekjes over de Vlaardingse geschiedenis uitgegeven, die teleurstellend Hepen. Daar heb ik wel veel van geleerd. Ik heb ontdekt dat zodra er gelezen moet worden in plaats van plaatjes kijken, dan kom je op Ce koffie", vertelt hij. Dus werd „Handel en Wan del in Oud-Vlaardingen" een prenteboek. „De mensen her- kennen graag dingen. Mijn vrouw ook, laatst nog wees ze op een foto van de oude drogis terij De Vyzel in de Hoog straat Ze zet: daar heb Ik vroeger nog overhemden voor je gekocht", aldus Mari den Draak. Hij geeft direct toe dat het boekje weinig nieuws toevoegt aan de historische kennis, die men over Vlaardingen bezit. Ook museumhoudcr Jan An derson. met wie Den Draak het boekje heeft samengesteld, zet bij de presentatie vorige week: ..de historici zullen wel over ons heenvallcn." Evenwel kan Mari den Draak aan zijn tweede druk beginnen. De eerste serie telde 150 exemplaren. „Je moet al tijd voorzichtig beginnen. Maar ais ik had geweten dat het zo'n succes zou worden, dan had ik er direct meer la ten maken21. Dat hij In het vr rieden op di verse historische boekjes geld moest toeleggen weerhield hem niet van een nieuwe po ging. Waarom niet? „Ik bezit een onverwoestbaar optimis me", zegt de Vlaardingse "boe- kenbaas'. zoals je hem zou kunnen noemen. Mari den Draak is directeur van Den Draak Beheer BV, waarin drie dochtermaat schappijen zijn ondergebracht. Het zijn een boekenhuis, een uitgeverij en een postorderbe drijf voor de filatelie. Het uitgeven van boeken (tot dusver 23» spitst zich louter toe op de Vlaardingse geschie denis. Want behalve zijn zake lijke belangen heeft Den Draak ook „een tikje van de geschie denis". Het was ook bij de op richting van de Historische Vereniging dat hij op het idee kwam beeldverhalen te gaan uitgeven. Den Draak: „Er was toen een fototentoonstelling georgani seerd. Jan Anderson zei laten Mari zag een boek hangen". Wellicht zullen, met dezelfde formule, in de komende Jaren nog meer boekjes door Den Draak worden uitgegeven. Hij vertelt dat hij momenteel sterk geïnteresseerd is in een Idee van stadsarchivaris Poelstra. cm het verenigings leven te bundelen. En. oprieuw met Jan Anderson, een 1 iven- tarisatie te maken van het boe- renteven ln de Vlaardingse historie. Het wapen van de voormalige ge meente# Oiid- en Nieuw Mathenesse is weer in ere her steld en hangt sinds gistermiddag boven de deur van het VVV-onderko- men aan de Buiten havenweg. Het is de juiste plaats voor het fraai beschilderde bord. omdat dit pand het enige is dat deze gemeen ten ooit bezaten- Het werd gebouwd als schoot en deed later dienst als poli tiepost. Het wapen dat nu boven de toe gangsdeur hangt, is opnieuw geschil derd door de 70-ja- rige vakman Hertog en vormt een zicht bare herinnering aan Oud- en Nieuw Mathenesse. de ge meente*, die in 1867 werden inge lijfd bij Schiedam. SCHIEDAM Ge zellig zitten rond het open haard vuur. is de Schie- damse familie O. dit weekend slecht bewallen. Net toen het lekker warm werd. vatte de balk rond de open haard vlam. De brandweer moest er aan te pas komen om dit ongemak te verhel pen. De open haard werd daarbij ge deeltelijk gesloopt Als oorzaken noemt de brand weer valse trek en een schoorsteen mantel die niet was opgevuld. SCHIEDAM - Bij een inbraak in een snulsterijenwinket aan de Gernt Ver- boonstraat is voor 1700 gulden aan spuiten ontvreemd. Vernielingen aan andere goederen en de vitrine liepen bij elkaar op tot een schadebedrag van 1800 gulden SCHIEDAM I longer uveeroQ pakjes roomboter meteen waarde van 350 gulden zijn dit weekend weg gehaald bij het EDAH-fiiiaa! aan de 's Gravenlandse- weg. De partij was nog maar net door de leverancier ach ter het pand neer gezet. toen de diefstal werd be merkt. SCHIEDAM - Vanaf een parkeer terrein aan de Louis Raemaekers- straat is de splin ternieuwe perso nenwagen van de 60-jarige A. J. H. gestolen. De auto. een Opel Ascona van 18 duizend gig den en mei het kenteken HD - 94 - NN. werd 's nachts weggehaald. SCHIEDAM Een bewoner van de Dam heeft dit weekend een klap op zijn gezicht op gelopen bij een vechtpartij met een groep jongens. Bij de onenigheid sneuvelde ook een ruit van zijn huis. Dank zij een vrij nauwkeurig signa lement van de da ders, kon enige tijd later de 18-jarige H. O. worden aan gehouden. Hij is na verhoor heenge zonden. SCHIEDAM Op het kruispunt Oranjebrug, Gerrit Verboon- straat en Lange Nieuwstraat raakten zondagavond bij een botsing twee wagens volledig total-loss. Schuldig aan dit ongeval is ver moedelijk de 50-jarige H.J.J.. die onder invloed van sterke drank door het rode licht reed. Hij schepte de wagen van de 69-jarige Schiedammer J.K. De brokkenpiloot weigerde zowel de blaastest als de bloedproef. 0e Schiedamse tarieven gaan fors omhoog. Dat is nodig zegt wet houder Scheeres, omdat de ge meente getd te kort komt. Waar om dan een wet houder erbij; kos ten 1.5 ton? Nieu we meubels voor de trouwzaal; kosten 62.000,- gulden. Het gaat toch van de grote hoop. Oe burger; betalen meer voor bijvoorbeeld onroerend goed- belasting of ener gie. de vijfde wet houder en de meubels zijn dan betaald. Schiedam kan toch door vier wethouders wor den bestuurd (nou. ja be stuurd)? Dan moest er wel 1 PvdA-wethouder afvallen, dat nooit, dan maar 2 VVD-ers erbij. Eèn van de 2 op financien; dan kunnen we hem later de schuld geven van de rot tigheid. Dat stern- vos is hst bij ds volgende verkie zingen toch ver geten. Voorlopig zitten we voor vier jaar gebeiteld, wat er dan gebeurt zien we wel. Is de VVD nu opeens geen vtjand meer van de PvdA? Als het om geld gaat geen principles meer. Hebben de 3 PvdA-wethou- ders en raadsle den ooit gehoord van Judas en de zilverlingen? Waar is de soli dariteit met de arbeiders en de mintmumlijders gebleven die hele kliek kan, als ik hun handelingen bekijk, zó naar de VVD overstappen. Zijn nu alle PvdA raadsleden zielige ja-knikkers van het huidige recht se bestuur, den ken ze zelf niet meer? H, J. GEERATZ I #00»

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2