proj eeten voor werklozen Vol verw Minister weigert naar hol van ■wm m m Verpleging maakt vuist 25; tuu 5?5 14?5 19?5 Steunfraude van ton ter meulen natuurlijk Vandaag met: Huurders terug van kouve kermis Yon Tusz'i weg Sport mrnmm, mm Nog een superflat 4 -J van l (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Werk is te scheppen. Op initiatief van de Volks-Universiteit Rotterdam zijn vandaag twee projekten, de verbetering van de woonomgeving jen de organisatie van evenementen, van start gegaan [die na een jaar moeten leiden tot blijvende werkgele- I genheid. HL' -i*, --!- m/ÊBÊM Geef uw tafel charme- (Van onze verslaggevers) DORDRECHT Bewoners van de Merwedepolder gaan zelf een bevolkingsonderzoek starten nu minister dr. P. Winsemius (volksgezondheid) gisteren per brief meedeelde zoiets niet zinvol te achten. Zij maken daar bij gebruik van het aanbod van een laboratorium dat haaranalyse verricht: Dit aanbod houdt in dat de me dische begeleidingskosten niet door de bewoners hoe- vèn te worden betaald. 7 Armbanden. Moderne laktas. voor 3 paar oorcreolen. Koordcollierset. Collier set. 3-rijig collier met gekleurde kraaltjes. In zilver- of goud kleur, van 22,95 Lvoor DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 ■teide^ ■chiè-'-sB ziin ■■Ml. 3digel|| e- «i ag n ds- 'iet in in het je- - ver- ge- vu tegen De jubilerende Volks-Univer- I siteit (65 jaar) wil hiermee een daad stellen. „Praten alleen helpt niet. Na het praten zal er moeten worden gewerkt. Wij willen aantonen dat het moge- lijk is en blijft door intensieve I samenwerking- tussen over heid. bedrijfsleven en betrok kenen nieuw werk te creëren. Daarbij is moed en durf nodig. Moed om te erkennen dat er fouten zijn en worden gemaakt en moed om risico's te nemen, durf om te ondernemen zonder alle mogelijke garanties en ze kerheden. Bij de pakken neer zitten en moedeloos het hoofd in de schoot leggen, lost niets op," aldus directeur P. Seriier. Het eerste projekt, de verbe tering van de woonomgeving, omvat onder 'meer het aanleg gen en onderhouden van groenvoorzieningen, het op knappen van straten, pleinen en binnenplaatsen en het in stand houden van wijkvoorzie- ningen. Daarbij wordt gedacht aan het verzamelen en ge schikt maken voor hergebruik van hout, papier, glas en ander afval. Hiervoor worden kleine commerciële bedrijfjes opge zet. De Volks-Universiteit trekt een coördinator aan die in het eerste ja'ar de stichting van één of meer bedrijfjes reali seert. Hij wordt betaald uit de overheidspot voor werkgele- genheidsverruimende maatre gelen. De door hem opgerichte be drijfjes voeren tegen betaling opdrachten uit van omwonen den en van de gemeente, die wellicht financiële en materi ele steun kan verlenen. Om de beginnende ondernemers aan te moedigen, zouden zij al thans de eerste maanden hun uitkering, of een deel er van, moeten kunnen behouden. Na één jaar moet het projekt onafhankelijk van overheids subsidies kunnen worden voortgezet. Voor het tweede projekt. de organisatie van evenementen, geldt hetzelfde. In de ruimste zin wordt hierbij gedacht aan braderieën, wijk- ma.nitesta.tlesstraatfeesten, openluchttentoonstellingen, va kantieprogramma's, straatto neel, havenprogramma's en dergelijke. ROTTER DAM 'Zo ziet de danseres er dus van heel dichtbij uit' zie je het jongetje denken. Hij Is één van de ruim 1000 gees telijk en licha melijk gehandi capte Rotter- dammertjes die vanochtend het Witte Bed- jesfeest vier den in de Rot t er dams e Schouwburg. Bassie en Ad- riaan, Bennie Nijholt, de Danscompag nie Violet, maar bovenal Sinterklaas en zijn Pieten maakten er voor de jongens en meisjes een onvergetelijke ochtend van. ROTTERDAM Zelf zijn Karin en Marijke („lie ver geen achternaam, dat 'staat discreter") ervan overtuigd dat de meidentc- lefoon in een behoefte voor ziet. Maar de eerste spreekuren hebben giste ren uitsluitend telefoontjes van jongens opgeleverd. Marijke en Karin, die klaar zaten om brandende vragen van leeftijd- en sexegenoten te beantwoor den. konden tien maal de telefoon opnemen. Drie maal werd aan de andere kant de hoorn meteen neer gelegd. Zeven maal kwa men er leeftijdgenoten van het verkeerde geslacht aan de lijn. Enkelen wilden een af spraakje regelen, anderen wilden wel eens weten wat de nieuwe „meidenlijn" nu precies voorstelt. Geen en kele meid met problemen dus de eerste dag. Alleen een dame van het radioprogramma Schuur papier, die in een uitzen ding aandacht aan de mei denlijn wilde schenken. Ook nooit weg, natuurlijk. Voorlopig gaan Marijke en Karin er toch maar van uit dat de meidentelefoon .op den duur zijn onmis baarheid, zal bewijzen. „Je kunt het beste met leeftijd genoten praten. De kinder telefoon ben je als tiener ontgroeid en aan „Vrouwen bellen vrouwen" ben je nog niet toe. Wij zitten er net tussenin." Een speciale opleiding heeft het tweetal niet. Ster ker nog, ze vinden het be vrouwen van de telefoon „best wel eng hoor" omdat ze niet op alle vragen een wijs" antwoord hebben. „Wel op technische vragen, zoals: waar haal ik de. pil. Maar voor moeilijke zaken verwijzen we meiden door." Al3 ze bellen, al thans. ROTTERDAM De witte jassen waren gisteren in het Bergwegziekenhuis voor één dag ver in de minderheid. Een onverwacht groot aantal be zoekers was afgekomen op de manifestatie "Zorg om zorg", die de FNV-vakbond ABVA/ KABO en de belangenvereni ging' van verpleegkundigen Het Beterschap, in samenwer king met het ziekenhuis, had den georganiseerd. De belangstellenden kregen op allerlei manieren te horen, ie zien en te lezen waarom het ging: de groeiende problemen in de gezondheidszorg, die nog verergerd dreigen te worden door de overheidsbezuinigin gen. Het Bergwegziekenhuis zelf maakte van de gelegen heid gebruik om te laten zien dat het een modern geheel is, en geen overjarige instelling die als eerste dicht kan wan neer er ziekenhuizen moeten verdwijnen. Woordvoerder H. Vermeulen van de ABVA/KABO: „het gaat om de kwaliteit van de gezond heidszorg die in de knel komt doordat steeds meer werk door steeds minder mensen moet worden gedaan." En bovendien om de werkgelegenheid in de ze sector, die ernstig wordt be dreigd. Nu al worden jaarlijks vijf duizend verpleegkundigen en mensen in verzorgende beroe pen meteen na het behalen van hun'diploma ontslagen (in het Bergwegziekenhuis ia, dat ove rigens nog niet voorgekomen) en de bezuinigingen die het rijk voor de komende jaren heeft afgekondigd zetten tien duizenden bestaande banen op de tocht. Een broeder van het Berg wegziekenhuis, gisteren tij dens een discussie: „Werkers in de gezondheidszorg hebben tot nu toe nooit een vuist ge maakt. Als het over verpleeg kundigen gaat, dan wordt al tijd weer geappelleerd aan het Florence Nightingale-effect. Dat wij al3 verpleegkundigen wél een boterham moeten ver dienen. dat wordt vaak verge ten." met dit sfeervolle Italiaanse kanten kleed met een rijk opengewerkt bloemdessin. In écru of wit. '120 x 170 cm of 140 cm rond. van 39,50 voor 145 x190 cm slechts 39,- doet zelf bewoners- onderzoek In de door honderden men sen bijgewoonde vergadering in de garage naast het GG en GD-kantoor aan de Dubbel- damseweg wilden de bewoners van de gifwijk op deze manier gisteravond het ministerie in zijn hemd zetten, temeer daar minister Winsemius had laten weten niet naar Dordrecht te willen komen. Over dat weg blijven hebben de wel aanwezi ge Tweede Kamerleden W. Ja- baaij en P. Veldhoen (PvdA) vandaag vragen gesteld. Provinciaal gedeputeerde J. W. Hekkelman (CDA) sprak zijn teleurstelling uit over het niet aanwezig zijn van de mi nister. „Winsemius heeft mij verteld om principiële redenen niet te willen komen. Hij stelt zich op het standpunt dat de provincie de zaak moet rege len. Maar hij vergeet daarbij dat wij voor alle stappen die we als provincie willen nemen. ROTTERDAM Aan de CoolsingeJ gaat een 23 verdieping hoge kan toortoren verrijzen. De NV Beurs van Koophan del wil de nieuwbouw zetten boven de grote hal van het huidige Beursgebouw. De korte gevel van de kantoortoren is gericht naar het Beursplein. Vanaf de Coolsingel zal een brede, massale ge- velw&nd zijn te zien. Het bouwplan, ontwor pen door architectenbu reau Groosman, is al goedgekeurd door de ge meente. Met de bouw zou komend voorjaar moeten worden begon nen. zijn goedkeuring nodig heb ben." Nadat Hekkelman had uit eengezet waarom de minister een bevolkingsonderzoek af wees ("Er is geen redelije ma te van zekerheid dat de bevol king daadwerkelijk in contact is geweest met de verontreini gende stoffen, zodanig dat de effecten op de gezondheid aan nemelijk moeten worden geacht."), kon hij toch nog iets positiefs melden. „Verontruste bewoners kunnen binnenkort wel met klachten naar een arts-toxicoloog stappen die het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid beschikbaar stelt". Uit af en toe zeer emotionele reacties uit de zaal werd dui delijk dat men de mening van de minister niet deelde. „Hoe kan hij nou zeggen dat er geen verband bestaat tussen onze klachten en het gif, als die niet worden onderzocht? Is de over heid misschien bang voor de uitkomsten?" Er werd een ver gelijking gemaakt met de as- best-affaire. „Daar geloofde men eerst ook niet dat bepaal de verschijnselen toegeschre ven moesten worden aan het werken met asbest, maar na dat men de mensen ging on derzoeken, werd het verband? wel duidelijk. Actieleider P. Klaverdijk stelde voor dat de buurt nu maar materiaal moet verza melen om daarmee de minis ter te overtuigen. .Als honderd mensen zich beschikbaar stel len,'dan kunnen we met de re sultaten daarvan de minister om zijn oren slaan". Ton de Jong, fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad zei dat zijn partij in de komende gemeenteraadsvergadering een voorstel zal doen dat de gemeente de kosten daarvan betaalt, Klaverdijk: „Maar ge beurt dat niet, dan betalen we het zelf*. De eveneens aanwe zige H. van Delft van Minera lab Europe zegde toe dat zijn laboratorium binnen een maand de uitslag van het on derzoek kan geven. eu Bij elke japon of blouse een armband. In vele moderne kleuren, van 19,95 voor 0.3. bordeaux. oker en zwart. in glanzende modekleuren zoals wit, pistache, violet, saphir, zwart en koraalrood. Twee stuks voor 9,95 OP ONZE VERNIEUWDE GOUD EN ZILVER AFDELING HUNT U PIJNLOOS GAATJES IN UW OREN LATEN AANBRENGEN. KEUZE UIT DIVERSE MODELLEN. IN- KLUSIEF OORKNOPJES 7,50 In modieuze kleuren zoals een setje in oker/aubergine/ petrol of paars/zwart/ bor deaux. 3 paar in zilver of goudkleur. Bestaat uit 1 lang koordcollier. 1 arm band, 1 collier met roosjeen bro che. Kompleet van 45,- voor DORDRECHT De 65-jari- ge Dordtenaar J. Lt A. heeft in een periode van vier jaar ten onrechte een sociale uitkering opgestreken. Van november 1975 tot januari '80 heeft hij 100.000 gulden aan WW- en WWV-uitkeringen geïnd. A. was directeur van een be sloten vennootschap. In die functie streek hij ruim 3 ton aan commissiegelden op als adviseur van een Amerikaanse firma, die centrifuges levert voor de zetmeelindustrle. Van november 1975 tot met 1976 ontving A. in de gemeente Alphen aan den Rijn een WW- uitkering. Tot mei '79 kreeg hij in diezelfde gemeente een WWV-uitkering. Vanaf april '79 tot januari 1980 kwam een zelfde uitkering van de ge meente Dordrecht. Inmiddels heeft A. 30.000 gul den terugbetaald aan de ge meentelijke sociale dienst van de gemeente Alphén. TnA

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1